2148 találat a(z) könyvelés cimkére
Kontó elszámolása Kérdés
Magyarországi kft. egy másik magyar kft.-től szerződés szerint kontót kapott bankszámlára történő utalással, későbbi teljesítések szerinti felhasznlásra. Ez milyen bevételnek minősül, fizett előleg vagy hitel a kontót utaló részéről? Hogyan kell áfa szempontjából kezelni?
Tojótyúk könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tojótyúkokat vásárol, majd ezek szaporulatait, a tojásokat értékesíti. Az állatállományt évente cseréli, a letojt tyúkokat értékesíti. 1) A tojótyúkvásárlást 15-ös számlaosztályba kell könyvelni, majd az értékesítését tárgyi eszköz értékesítésként, vagy mivel 1 évig "használja" a vállalkozás, akkor anyagköltségként? 2) Ha tárgyi eszközként kell könyvelni, tekintve, hogy 1 darab tyúk bekerülési értéke 100 ezer forint alatti, így az egész beszerzésre elszámolhatok egyösszegű értékcsökkenést a vásárláskor? 3) A vásárolt etetőanyagot, tápot anyagköltségként kell könyvelni? (A cég nem könyvel 6-7-es számlaosztályban.)
Közös foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Cím! Öt munkavállalót kettő cég közösen foglalkoztat (több munkáltatós foglalkoztatás). A két cég megállapodott, hogy az egyik cég vállalja a bejelentést, illetve a bérszámfejtést. A két cég 50-50 százalékban osztja meg a költségeket. Milyen módon kell elszámolni egymással a két cégnek? Illetve hogyan történik az elszámolás könyvelése az egyik és a másik cégben? Úgy tudom, hogy számlát nem kell kiállítani, csak elszámolás alapján rendezi a két cég egymással a követeléstartozást. A foglalkoztató cégnél a bér- és járulékköltségeket csökkentem az elszámolás alapján ,a másik cégben pedig a bér- és járulékköltségekkel szemben számolom el az átadott pénzeszközt? Válaszukat előre is köszönöm.
Üzletrész eladása – utólag adott engedmény Kérdés
Cégünk (kft.) vásárolt, idegen üzletrészt adott el 2011-ben. A szerződésben rögzítettük a vételárat, amit a vevőnek 5 év alatt, 5 egyenlő részletben (2016-ban járna le) kellett megfizetnie.Szerepel a szerződésben, hogy ha a vevő ezeket a részleteket határidőben, illetve korábban kifizeti, 2 millió forinttal csökken a vételár. A vevő ebben az évben mindent kifizetett, 2 millió forinttal kevesebbet utalt. Hogyan kell ezt az utólag adott engedményt könyvelni? Köszönettel: Kiss Mónika
Így kell feltüntetni a számlákon a könyvelés módját Cikk
Hogyan kell a könyvelési programban a kontírkódokat rögzíteni – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.
Bérelt iroda fűtési díja Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft. székhelye (irodája) már több mint 10 éve az egyik tulajdonosától bérelt, soklakásos társasházban lévő lakásban van. A tulajdonos és a bérlő kft. a következő költségeket fizetik a lakás után a társasház számára: (1) közös költség – ezt a tulajdonos fizeti, (2) fűtési költség – ezt eddig a kft. fizette a társasház által a kft. nevére kiállított számlát helyettesítő okmány alapján, (3) a kft. feltételezett ügyfélforgalma alapján költségtérítés – ezt a kft. fizeti a társasház által a kft. nevére kiállított számlát helyettesítő okmány alapján. Az idei évtől kezdve a társasház a fűtési díjról nem állít ki számlát helyettesítő okmányt a kft. részére. Kérdésem, hogy a kft. fizetheti-e a fűtési díjat továbbra is, tehát, hogy készpénzes fizetés esetén a befizetési csekk igazoló szelvénye, illetve átutalás esetén a bankkivonat alapján a fűtési díj lekönyvelhető-e a kft. költségei között? Köszönettel.
Vevőkövetelés és kezességvállalás Kérdés
Egy kft. az egyik vevője felé fennálló követelését és az addig elszámolt értékvesztését ki szeretné vezetni, mivel a vevővel szembeni felszámolási eljárás befejeződött. A vevő ügyvezetője készfizető kezességvállalási nyilatkoztot tett – mint magánszemély – a követelés teljesítésére korábban, a felszámolási eljárás megindulásakor. Hogyan kell ezt könyvelnünk? Ki kell vezetni, illetve bekönyvelni a tételeket tételesen a ráfordítások és bevételek közé, vagy egymással szembeni átvezetéssel (31-ről 36-ra) lerendezhető?
Gyógyszertár OEP-juttatás könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1) Egy gyógyszertár az OEP-től juttatásban részesül, ha az azonos hatóanyagú gyógyszerek közül az olcsóbbat ajánlja a vények bizonyos százalékát meghaladóan. A juttatás összegéről az OEP levélben értesíti, melyben leírják, hogy a juttatás áfamentes. Ezen juttatást árbevételként, vagy egyéb bevételként kell könyvelni? 2) Szintén az OEP-től a vényköteles gyógyszerek kiváltásához kapcsolódó ellenőrzésért szolgáltatási díjban részesül, mely 5 százalék áfát tartalmaz. Ezt véleményem szerint árbevételként kell könyvelni. Ugyanakkor a tárgyhavi szolgáltatási díjról az értesítést, mindig a tárgyhót követő hó 20-a után kapja kézhez a cég. A szolgáltatásidíj-elszámolási bizonylaton csak egy dátum szerepel: "időszak: 2015. 03. hó". A mellékelt levél keltezése is mindig 20-a utáni. Ebben az esetben szükséges-e mindig áfát önrevíziózni, tekintve, hogy a cég havi áfás, vagy ez a bizonylat bekönyvelhető a levél keltezését teljesítési dátumnak tekintve is?
Telefonszámla Kérdés
Ezúton kérem szépen, hogy szíveskedjen a következő példában szereplő telefonszámlának levezetni a nettóját és az összes adóját (levonható és nem levonható áfa, szja, eho), és összegszerűen – nem ezer forintra kerekítve – bekontírozni. Legyen egy telefonszámla, amelynek bruttó végösszege 100 000 forint. A számla tartalmaz egy bruttó 12 000 forintos internethányadot, 4×250=1 000 forintos telefonos adományt (amelynek nincs áfája), 2 000 forintos cégautó-parkolási díjat, az összes többi telefon-előfizetés (9 000 forint) és a forgalom (76 000 forint). Szerintem ez egy nagyon egyszerű és életszerű példa. Kérem az "Így lehet elszámolni a telefon- és internetköltséget – Példával! " cikk íróját, hogy ezt a számlát szíveskedjen előkészíteni könyvelésre. Köszönöm.
Adótanácsadói végzettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tavalyi mérlegképes oktatáson említették, hogy előbb-utóbb be fogják vezetni, hogy csak az könyvelhet, akinek már az adótanácsadói végzettsége is megvan. Annyi lenne a kérdésem, hogy ez mikortól lesz így, és pontosan ez mit jelent? Jelenleg egy bt.-t vezetek, ahol én, mint mérlegképes könyvelő könyvelek. Előre is köszönöm a válaszát.
Osztalék kifizetés gazdasági társaság részére Kérdés
Tisztelt Szakértő! X Kft.-nek 100 százalékban tulajdonosa Y Kft. Kérdésem, ha az X Kft.-ben a zárás keretében 1 800 forintot jóváhagytak osztalékkifizetésre, akkor azt hogyan lehet kifizetni Y Kft. részére? Terheli ezt még adófizetési kötelezettség, illetve bejelentési kötelezettség? (Mint kapcsolt vállalkozást, bejelentették a NAV felé.) Könyveléstechnikailag Y Kft.-ben csak kimutatom ezt a pénz beérkezésével egyidőben a 97-es számlaosztályban? Köszönöm: Papp Mónka
Kölcsön beszámítása Kérdés
Egy bt. beltagja kölcsönt vett fel a cégtől, a jegybanki alapkamat plusz 5 százalékra, ugyanakkor ki nem fizetett osztalékkövetelése is van ugyanettől a cégtől. Hogyan lehet összevezetni a követelést a kötelezettséggel, milyen adók terhelik ebben az esetben a bt.-t és a magánszemélyt? Milyen könyvelési tételek merülnek fel? Válaszukat előre is köszönöm.
Könyvelés számla nélkül? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábbi könyvelőtől átvettem egy bt. könyvelését. A bt.-nek egy követeléskezelő cég küldött felszólítást 2014-ben, hogy rendezze a korábbi telefonszámla-tartozását. Ezek a számlák nem kerültek könyvelésre (2012-2013-ban), és sajnos nem is állnak rendelkezésre. A számlatartozás a késedelmi kamattal és egyéb díjakkal együtt 2014-ben kiegyenlítésre került. Mi a teendőm ilyenkor, hogyan lehet könyvelni ezt a tételt? Van egy kiegyenlítés, de nincsen vele szemben semmilyen számla. Köszönöm előre is a válaszát! Üdvözlettel Nagy Szabolcs
Alapítvány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy ha az alapítvány jogosult 1 százalékra a NAV-tól, abban az esetben ezt mikor kell elkönyvelni bevételként? Amikor befolyik a NAV-tól az összeg, akkor egyből 9. Bevételként számolom el, vagy amikor befolyik 448. Kötelezettség sorra kerül és amikor elköltésre került, válik bevétellé? Kérnék törvényi hivatkozást megjelölni. Válaszát előre is köszönöm!
Pénztárgépcsere: így kell könyvelni az állami támogatást, az elhatárolást Cikk
Hogyan, és milyen összegben kell könyvelni az online pénztárgép beszerzéséhez kapott 50 ezer forintos állami támogatást, a pénztárgép értékcsökkenését és az év végi elhatárolást? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.