2170 találat a(z) könyvelés cimkére

Értékpapírszámla könyvelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy befektetési célú értékpapír könyvelése, kontírozása hogyan történik? A vállalkozás 501 darabot vásárolt 10 000 Ft/db áron. A bank minden hónap végével küld értékpapírszámla-kivonatot, melyen a bruttó piaci ár és bruttó piaci érték szerepel. Ezekkel a havi kivonatokkal van-e teendő? Év végével csak az értékvesztés elszámolása jöhet szóba, egyébként a beszerzési értéken kell szerepelnie az eladásig? Köszönettel.

Apport tőketartalékba helyezéssel Kérdés

„X” kft a tulajdonában lévő 350 M Ft könyv szerinti értékű ingatlant 350 M Ft apport értéken tőkeemeléssel „Y” cégbe apportál, úgy, hogy 1 M Ft a jegyzett tőkét növeli, 349 M Ft a tőketartalékba kerül. Sztv. 86. § (3) és (69) bekezdés szerint az apportot átadó tagnál az apportba adásakor az ingatlan 350 M Ft könyv szerinti értéke rendkívüli ráfordítás, az ingatlan társasági szerződés szerinti értéke rendkívüli bevétel. Kérdésem: mennyi az apportot nyújtó tagnál a részesedés értéke: – csak a jegyzett tőke értéke: 1 M Ft vagy – az apportáló részesedésére jutó saját tőke értéke: 1 M Ft a jegyzett tőkében és 349 M Ft a tőketartalékban, azaz összesen 350 M Ft, ezen az értéken kerül be a tagnál a részesedés a könyvekben. Könyvelése: T 8. Rendkívüli ráfordítások - K 1. Ingatlanok könyv szerinti érték: 350 M Ft T 3. Egyéb követelés - K 9. Rendkívüli bevételek 1+349 M Ft, összesen 350 M Ft Cégbírósági bejegyzés után: T 1. Tartós részesedés - K 3. Egyéb követelés 350 M Ft VAGY T 8. Rendkívüli ráfordítások - K 1. Ingatlanok könyv szerinti érték: 350 M Ft T 3. Egyéb követelés - K 9. Rendkívüli bevételek 1 M Ft Cégbírósági bejegyzés után: T 1. Tartós részesedés - K 3. Egyéb követelés 1M Ft

Nyílt végű pénzügyi lízing lezárásának számviteli teendői Kérdés

Milyen számviteli teendői vannak a nyílt végű pénzügyi lízing lezárásának akkor, ha a lízingtárgyat visszaadjuk, maradványértéken megvásároljuk, illetve harmadik felet jelölünk ki vevőnek? Kinek milyen bizonylatkiállítási kötelezettsége van? Milyen könyvelési lépésekből áll ez a számviteli esemény?

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértők! Számos feltett kérdésre elolvastam az Önök válaszait, de sajnos teljes körűen nem tudtam megbizonyosodni az alábbi ügylet kapcsán. Cégünk nyílt végű pénzügyi lízing szerződést kötött 3 évre, melynek tárgya egy személygépkocsi. Az ügylet az alábbiak szerint megfelelően van-e vezetve a könyvekben? Számla szerint: Vagyonszerzési illeték és egyéb költségek T161 K454 Számviteli bizonylaton nettó vételár T161 K 448 (tartalmazza a regisztrációs adót) Számla szerint az első lízingdíj, önerő: T 448/466 K 454 - önrész, Regisztrációs adó T448 K 454 Aktiválás: T142-161 Első kamat, aktiválás után számlázva T 872 K454 A futam idő alatt esedékes lízingdíjak T 448/466 K 454 és T 872 K 454 Vagy közbe kell iktatni a 479 rövid lejáratú kötelezettségű számlát? Illetve további kérdésem még, hogy a személygépkocsit a cég ügyvezetője használja, nem elkülöníthető a céges és a magánhasználat. Természetesen a vállalkozás a cégautóadót megfizeti. 100 százalékban visszavonható a fentiek figyelembevételével a teljes áfatartalom a bérleti díjra hivatkozva? Társasági adóban hogy van lehetőségem összhangba hozni az értékcsökkenést, ha 20 százalékot enged a társasági adó, de a lízingszerződés 3 évre szól, és még bizonytalan, hogy a 3. év végén a társaság megveszi-e a személygépkocsit? 20 százalékos leírási kulcsot alkalmazok, és ha nem kerül kifizetésre a végső részlet, akkor a fennmaradó 40 százalékos értékcsökkenést úgymond nem áll módunkban elszámolni? Köszönöm segítő közreműködésüket. Tisztelettel: Birincsik Andrea

Megkésett bizonylat helyes könyvelése Kérdés

Egy kft. a 2014. évi mérleg beadása után adott át könyvelőjének egy üzletrész vásárlásáról – még 2014. decemberben – aláírt szerződést. A szerződés értéke jelentősen meghaladja a mérlegfőösszeget. Az eladó másik kft. viszont szerepeltette a könyveiben, és így a 2014. évi mérlegében is. Eredményhatása a 2014. évre egyik kft.-nél sincs. Kérdésünk, hogy helyes-e, ha a vevő kft. majd a 2015. évben könyveli?

Közösségi áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: magyarországi kft. vagyunk, amely németországi anyavállalattal rendelkezik. Bérmunkával foglalkozunk. Néhány évvel ezelőtt anyavállalatunk termelő gépeket küldött ide Magyarországra, amiket azóta is használunk. A gépek itt vannak. Most az anyavállalat (Németország) úgy döntött, hogy kiszámlázza nekünk a gépek értékét. Ez meg is történt, itt vannak a számlák, a teljesítési idejük 2015. évi. A kérdésem az, hogy beállíthatom-e a levonható áfát is a bevallásba, ha valójában, amit kiszámláztak, nem most került ide? Köszönöm!

Amikor a könyvelő frászt kap a cégvezetőtől: elbillent a mérleg Cikk

Mi a teendő, ha egy társaság az év közepén vitte el a könyvelőjéhez az idén januári keltezésű, de tavaly decemberi teljesítésű bevételeiről szóló számlákat? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné, okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

Evás bt. bevételi nyilvántartással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az evás bt. bevételi nyilvántartást vezet. A bankszámlán megjelenik, osztalékelőleg-utalás, osztalékutalás címmel összeg. Mire kell könyvelnünk ezeket a tételeket, egyáltalán kell-e könyvelnünk ezt a bankról? Nyilvántartást kell-e vezetnünk a tagi jegyzett tőke arányában kiosztott adózott eredményről, mert tulajdonképpen azt osztja ki? Vagy ez az ügyvezető felelőssége, és nincs könyvelői teendő vele?

Peru, Panama – adólevonás Kérdés

Tisztelt Adózóna Szerkesztőség! Egyik könyvelt ügyfelünk Peruban és Panamában nyújt építési szolgáltatást. A benyújtott árbevételszámlákból a vevők 12,5, illetve 30 százalék "államilag előírt adót" visszatartanak. Kérdésünk, hogy ezt milyen jogcímen kell könyvelnünk a magyar könyvekben, hogy a vevőkövetelésünk ne mutasson tartozást, illetve van-e társasági adót/adóalapot módosító teendőnk? Segítségüket megköszönve, Üdvözlettel: Szentesi Péter Virtus Kft.

Keretjelzáloggal terhelt ingatlan Kérdés

A bt. 2013-ban vásárolt egy ingatlant 14 millió forintért, melyet 58 millió forint keretjelzálog terhelt. A könyvelésbe csak 14 millió forint értékben került be az ingatlan, mivel nem lehetett megállapítani a tényleges tartozást. 2014-ben értékesítésre került az ingatlan 21 millió forintért, és a vevő ebből fizette ki a keretjelzálog immár pontosított, az ingatlanra eső 9 millió forint hitelt. Összegezve tehát a bt.-nek az ingatlan belekerült 23 millió forintjába, viszont a könyvelés csak 14 milliót tartalmaz. Kérdésem, hogyan kell az eladáskor forintosított összeget lekönyvelni? Történt-e hiba az eredeti szerződés könyvelésénél, ha igen, akkor hogyan kellett volna eljárni ?

Alanyi mentes kft. beszámoló után "talált" bevétel Kérdés

Egyik kft. júniusban hozta el a 2015. januári, de decemberi teljesítésű bevételeit. Mi a teendő? Beszámoló nem önellenőrizhető. 29-es bevallását önellenőrzöm és háromsoros lesz a 2015-ös mérleg és eredménykimutatás? Felbontom a lezárt 2014-es évet? 2015-re könyvelem, mert nem jelentős (a mérlegfőösszegének a 2 százalékát nem éri el)? Előre is köszönöm.

Nyílt végű pénzügyi lízing előlegének elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nyílt végű pénzügyi lízing keretében vásárolt egy személyautót, azért, hogy az áfa levonható legyen. Ha jól tudom, ebben az esetben nem termékértékesítésről beszélünk, hanem szolgáltatás igénybevételéről, ezért válik levonhatóvá a személyautó beszerzését terhelő áfa. A segítséget abban szeretném kérni, hogy számviteli szempontból hogyan kell lekönyvelni az előleget, illetve a törlesztőrészleteket. Nyilvántartásba kell-e venni a gépjárművet, ha igen, akkor hogyan? Ha nem kerül beruházásként, tárgyi eszközként nyilvántartásba a vásárláskor, akkor mikor tudjuk ezt elszámolni, illetve a hozzá kapcsolódó értékcsökkenési leírást? Az ilyen autó után kell-e cégautóadót fizetni? Köszönöm szépen Krcsik Eszter

Moss (mini egyablakos rendszer) Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyik ügyfél belépett a moss rendszerbe (mini egyablakos rendszer). A számla az adott ország áfakulcsával van kiállítva, teljesen helyesen. Például holland magánszemélynek 21 százalékos áfával. Ezt hogyan kell könyvelni, ezzel kapcsolatban mire kell figyelni? Hogyan kell bevallani? Köszönettel.

Törzstőke emelése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kft. a jogszabályi előírásoknak megfelelően megemelte a törzstőkéjét 3 millió forintra 500 ezerről. 2,5 millió forintot az eredménytartalékból biztosított. A cégbíróság bejegyezte. Kérném, ismertesse, hogy a bejegyzést követően milyen teendők vannak a NAV felé, esetleg más hivatal felé. Hogyan történik a könyvelése ezen eseménynek? Esetleg kell-e illetéket, egyéb adót fizetni mind magánszemélyként, mind kft.-ként? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Cég értékesítése beszámítással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy belföldi társaság (A) tulajdonosai, melyek jogi személyek (B és C) beszámítással értékesítik a társaságot. A társaságot egy EU-s külföldi holding vásárolta meg (D). A magyar tulajdonos (B) társaság magánszemély tulajdonosai az előző években megszavazott osztalékot (legyen 1000 egység) még nem vették fel a társaságból, illetve még az értékesítendő társaság (A) ezt az összeget pénzügyileg nem rendezte a tulajdonosok felé. Az értékesítésről szóló szerződésben a társaság ellenértékét a kötelezettségként kimutatott osztalék, illetve a jegyzett tőke társaságra eső értékének összegeként (1250 egység) határozzák meg. Milyen számviteli és adózási feladatok vannak a fentiekkel kapcsolatosan, milyen feltételeket kell a szerződésben meghatározni? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink