2148 találat a(z) könyvelés cimkére
Áruminta/Reprezentáció Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. interneten édességet árul. A termék megismertetéséhez különböző cégeknek postán egy kísérőlevél kíséretében mintát küld ingyenesen, egy-egy darabot, körülbelül 500 forint értékben. A kérdésem, hogy megfelel ez termékmintának? Ha igen, akkor a "minta" szót kötelező a terméken feltüntetni, vagy elfogadható az is, ha a megjelölést a levél tartamazza? Adózása hogyan alakul? Helyesen gondoljuk, hogy számlázni sem kell, áfafizetéssel nem jár, és a társasági adó alapját sem emeli meg az értéke? Nyilvántartása, könyvelése hogyan alakul? T86 K814? Segítségét köszönöm!
Költség vagy ráfordítás? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk fő profilja internetszolgáltatás nyújtása. Az új ügyfelek bekötéséhez, illetve felkutatásához különböző vállalkozókkal állunk szerződésben. Kérdésem az általuk kiszámlázott összegek besorolásával kapcsolatos. Hova kell besorolnom a következő díjakat (5-ös vagy 8-as számlaosztály)? Bekötési díj: minden bekötési munka után. Üzletkötői díj: amikor hoz egy új ügyfelet, az utáni egyszeri díj jár. Szerződés szerinti jutalék: havidíjakból folyamatosan kapják. Válaszát előre is köszönöm!
Visszavont forgalmazási engedélyű pénztárgép előlege Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft.-nek 2013-ban az Alt-Cash Kft. kiállította a pénztárgép előleg számláját, amit a cég át is utalt. A gép engedélyét visszavonták, és a NAV átvállalta a kifizetett előleg behajtását, a követelést a cég engedményezheti. 2014-ben az új forgalmazó (akinek a NAV átutalta a támogatást) szintén kiállította ezt az előlegszámlát, csak ráírta, hogy pénzügyi rendezést nem igényel. Így most duplán szerepel előlegszámla a könyvelésben és az áfája is duplán szerepel levonható tételként a bevallásban. Az egyik számlát nyilván ki kell vezetnem, és az áfáját is fizetendő adót növelő tételként kell beállítanom a bevallásba. A kérdésem, hogy milyen időszakban kell ezt megtennem: támogatásról szóló határozat kelte, vagy adófolyószámlán szereplő támogatás kelte, vagy a kiállított számla teljesítése napján? A másik kérdés, hogy helyesek-e az ezzel kapcsolatos könyvelési lépések: előlegszámla visszakönyvelése (mivel dupla volt) T454 K35, T454 K466; előleg engedményezése T862 K 36, és ezzel egy időben T36 K98 fejlesztési támogatásként elszámolása? Megjegyzés: a kft. 2013-ban alakult, első pénztárgépéről van szó, így az 50 ezer forintos támogatásra nem jogosult. Válaszukat előre is köszönöm!
Cégvásárlás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégvásárlás könyvelése kapcsán kérném a segítségét. Cégünk (egyszemélyes kft.) megvásárol egy másik kft.-t. A megvásárolt cég tovább folytatja tevékenységét, majd idővel ügyfélkörét átvesszük, mivel a mi szolgáltatásunkat fogják kapni. Ilyen esetben a vásárlással egyidejűleg a megvásárolt cég főkönyvi kivonata alapján lekönyvelem az átvett eszközöket, kötelezettségeket, és az így kapott érték és a vételár közötti különbséget lekönyvelem üzleti vagy cégérték közé?
Fordított áfás számla áfájának elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság tulajdonosa ingatlant apportál a gazdasági társaságban. Az áfatörvény alapján nem áfamentes az apport. A tulajdonos a törvény előírásai alapján áfakötelessé tette az ingatlan-értékesítési tevékenységét. Az apportról a tulajdonos gazdasági társaságnak számlát állít ki fordított áfásan. A kérdésem arra irányulna, hogy mivel az ingatlan lakóingatlan, így áfa evonási jog nem illeti meg az ingatlant kapó gazdasági társaságot. A fordított adózás miatt fizetendő adója keletkezik. A le nem vonható áfa ebben az esetben a bekerülési értékét növeli, vagy egyéb ráfordítás között számolandó el? Köszönöm.
Szövetkezeti részjegy könyvelése Kérdés
Tisztelt válaszadó A szövetkezetbe befizetett 1 000 forintos részjegyet hogyan kell könyvelni szövetkezetben?
Munkáltatói lakáscélú támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adómentes munkáltatói lakáscélú támogatást – belföldön fekvő lakás építtetéséhez – szeretnénk adni egy munkavállalónknak 5 millió forint értékben. Kérdésem az, hogyan történik a könyvelése 2014-ben? Köszönettel: Nyárfás Istvánné PHARMADOR 2000 Kft.
Szállítói számlán göngyöleg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szállítói számlán szereplő göngyöleget külön kell könyvelni az árutól? A bejövő számlát nem bontjuk meg árura és göngyölegre, hanem a számla végösszegét 814-re könyveljük. Helyes ez így, vagy meg kellene bontani a számlát? Ha meg kell bontani, akkor a beszerzett göngyölegnek melyek a könyvelési tételei? Vendéglátással foglalkozunk. Nagyon köszönöm a válaszát!
Házipénztár vezetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cégnél a telephelyen nyugtás bevételek vannak forintban és euróban (utazási iroda, nem kell pénztárgép). Vezetik naponta a pénztárjelentéseket, minden nyugtát darabonként a befizetéskor azonnal felvezetnek. Mellette külön analitika van a nyugtás bevételekről. Én a könyvelésben megtehetem, hogy hó végi tételként egyösszegben könyvelem a nyugtás bevételeket és csatolom a részletes nyugtaanalitikát mellé? Az említett cégnél megvalósul a törvény szerinti azonnali pénzmozgás könyvelése az általuk vezetett pénztárjelentésekben. Válaszát előre is köszönöm. Páll Miklós
Éttermi számlák könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Éttermi számlák, nyugták könyvelése vállalkozásban eléggé egyértelmű a törvény szerint, azaz hogyan könyvelünk (repi ktg.), és mit kell fizetni utána. Azonban civilszervezeteknél nem tudom pontosan a helyes könyvelést. Rendezvény-szervezés alkalmával elfogyasztott élelem könyvelése (anyagköltség, szolgáltatási költség vagy repi)? Ha az erre vonatkozó szabályt vesszük figyelemben a civil szervezeteknél, célszerű a repi költségre könyvelni minden számlát, hogy az 10 százalékos értékhatárt figyelni lehessen. Jól gondolom? Köszönöm a választ. keriani
Pénztár üzemeltetése Kérdés
A bt. eddig csak a székhelyén üzemeltetett pénztárat, bevételeiről minden esetben számlát állított ki. Most üzembe helyezett a telephelyén egy online pénztárgépet, így két pénztárat kell üzemeltetnie és könyvelnie?
Mikrogazdálkodó 2013. évi mérlegének helyesbítése Kérdés
A 468 főkönyvi szám záró egyenlege helytelen értéket mutat, melyet a 2014. évi nyitás után kellene helyesbíteni. Ennek könyvelése hogy történhet a számvitelben?
Számítógépes program könyvelése Kérdés
A különböző tevékenységgel működő cégek a megvásárolt programjaikat a későbbiek során úgymond "frissitik". Van, aki teszor 582929, és bérleti dij megnevezéssel, van, aki szj 72.21.12 számmal kapja a számlát. Számvitelileg mi a helyes könyvelése, bérleti dij az ötösben, vagyoni értékű jog, ha havi dij, akkor egy összegben leirható, ha több havi és 100 000 forint fölötti, akkor csak amortizálható vagy karbantartásként is értelmezhető és könyvelhető? Kérem szíves válaszukat.
Üzleti ajándék elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem szakmai álláspontját: Ügyfelem üzleti partnereitől bizonyos, előre meghirdetett feltételek teljesülése esetén (termék-megrendelése elért egy bizonyos értéket, vagy mennyiséget) vásárlásra jogosító utalványokat kap. Ezek az utalványok általában az utalvány beváltására szerződött partnerek üzleteiben válthatók be (tehát nem az üzleti partnerünknél), és nem konkrét termékre, hanem vásárlási értékre vonatkoznak. Üzleti partnerünktől rendelkezünk egy nyilatkozattal, mely szerint az utalványátadást terhelő – egyes meghatározott juttatásokra vonatkozó – adókötelezettségnek kifizetőként eleget tett. Ezeket az utalványokat ügyfelem szeretné az alkalmazottai jutalmazására felhasználni. Kérdésem erre vonatkozóan a következő: ügyfelemet terheli-e adókötelezettség erre vonatkozóan, vagy mivel az utalványok után keletkezett adófizetési kötelezettséget az üzleti partner már rendezte, ezért ügyfelemnél már újra nem keletkezik ilyen kötelezettség, vagy pedig ő is belép az alkalmazottakkal szemben kifizetőként, és újra meg kell fizetni az adóterheket? Kérdésem másik része a helyes számviteli elszámolásra vonatkozik: ezeket az utalványokat az átvételkor egyéb követelésként vesszük nyilvántartásba a kifizetőtől kapott dokumentáció alapján, az utalványok kiadásakor pedig egyéb személyi jellegű kifizetésként könyveljük le, az esetleges adó- és egészségügyi hozzájárulási kötelezettséggel együtt? Válaszát előre is köszönöm!
Rosszul kiállított számla Kérdés
Tisztelt Adózóna! Mi a teendő olyankor, ha valaki fordított áfa szabályai helyett 27 százalékos áfával állította ki a számlát kukoricáról? Jeleztük felé szóban, de elég bonyolult, mert nem akarja kijavítani, és ráadásul csődeljárás folyik ellene. Nem merem így befogadni a könyvelésbe, de lassan itt a bevallási határidő..., és ugyebár külön is jelentenem kellene. Vagy majd miattuk kell ezt a negyedévet önellenőrizni? Mi ilyenkor a teendő?