564 találat a(z) költségtérítés cimkére

Lakcím, tartózkodási hely munkábajárás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy munkáltató szeretné a székhelyén dolgozó munkavállalójának a munkábajárást 15 forinttal kifizetni. De a munkavállalónak a lakcímkártya szerinti tartózkodási városa megegyezik a székhellyel, csak hétfő reggel és pénteken délután utazna a lakcímére, és a munkáltató is csak ezt térítené meg. Ezt is lehet fizetni munkábajárás címén, ez munkábajárás? Utólag ezt a NAV nem minősítheti át munkabérré? Köszönettel Boros Zsanett

Megjelent a februári VálaszAdó Cikk

Január közepén váratlanul módosította a kormány a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló rendeletet. Változott a szocho mértéke, így hozzá kapcsolódó kedvezmények is, módosultak a táppénz, a gyed szabályai. Nagy felbolydulást eredményezett a székhelyszolgáltatók bejelentése körüli mizéria.

Gépkocsival történő munkába járás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozónk olyan helységben lakik, ahonnan a munkahelyre tömegközlekedési eszközzel is be tud járni. Az ügyvezető engedélyezte neki a gépkocsival történő munkába járást. Saját gépkocsija nincs, édesapja gépkocsijával jár. Lehetséges-e ebben az esetben elszámolni a 9, vagy 15 forintot?

Munkába járás térítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vecsési székhelyű munkáltató a dolgozójának munkába járáshoz bérleteket térít. A dolgozó budapesti lakos. BKV-bérlet és egy Volánbusz-bérlet szükséges a munkába járásához. Mi minősül helyinek és mi helyközinek ez esetben? Melyik bérlet, a BKV vagy a vecsési volánbuszos bérlet adható a munkáltató és a munkavállaló szempontjából adómentesen? Köszönettel várom válaszukat.

Munkába járással kapcsolatos költségtérítés II. Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Ezúton is köszönöm előző válaszát munkába járás költségtérítésével kapcsolatban, viszont ehhez kapcsolódóan lenne még két kérdésem: 1.) Idézek az Ön válaszából: "a munkavállalónak bölcsődei ellátást igénybe vevő vagy tíz év alatti köznevelési intézményben tanuló gyermeke van". A fentiek alapján óvodás korú gyermek esetén nem jár 15 forint/kilométer adómentes költségtérítés? (Ez kicsit furcsa.) 2.) Jól tudom-e, hogy ez a kormányrendelet 2017. január 13-án lett kihirdetve, és csak a kihirdetést követő 3. hónap első napjától lesz hatályos, vagyis 2017. április 1-jétől? Köszönettel várom válaszát.

Kilométerpénz: ami hatályos, és ami nem Cikk

Olvasói megjegyzés hívta fel a figyelmünket, hogy vannak, akik nem tudják, mit jelent a hatályos jogszabályokat módosító „saláta” törvények, rendeletek napokon belüli hatályvesztése.

Munkába járás Kérdés

A 2017. 01. 13-ától hatályos 4/2017. (I. 12.) Korm. rendelet szerint a munkába járás költségtérítése címén meghatározott összeg 60%-a feletti összeg, tehát a 9 Ft felett adott +6 Ft ugyanúgy adómentes térítés mint a 9 Ft? Köszönettel: Vass Erika

Munkába járás fogalma Kérdés

A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló rendelet módosítás [335/2016. (XI. 11.)] szerint a munkába járás fogalma kiegészült: 2. § ab) a közigazgatási határon belül, a lakóhely vagy tartózkodási hely, illetve a munkavégzés helye között munkavégzési célból történő napi munkába járás és hazautazás is, amennyiben a munkavállaló a munkavégzés helyét – annak földrajzi elhelyezkedése miatt – sem helyi, sem helyközi közösségi közlekedéssel nem tudja elérni, vagy olyan helyi közösségi közlekedési eszközzel tudja elérni, amelynek közlekedési útvonalát kifejezetten a település külterületén lévő munkáltató elérhetőségének biztosítása miatt létesítették vagy módosították; Önadózó újságban értelmezés: ide tartoznak egy város külterületén lévő zöldmezős beruházáshoz közlekedő buszjáratok. A külterület értelmezését csak ingatlan-nyilvántartásban találtam meg: külterület a helységnek a belterület határán kívül eső része. Cégünk a város szélén, határán fekvő ipari parkban van (zöldmezős beruházás), a földhivatali tulajdoni lapon a terület belterület, viszont az ipari parkban csak cégek vannak, ide közvetlenül csak munkavégzés céljából, a munkavállalók munkahelyéhez eljutása miatt jár helyi buszjárat. Kérem szépen segítségét: – munkába járásnak minősül-e és a munkáltatónak kötelező-e a dolgozónak ezen munkába járást megtéríteni adómentesen, bérlet vagy gépkocsi esetén, vagy – nem minősül munkába járásnak és a dolgozónak fizetett térítés (bérlet) egyéb bérjellegű juttatásként, 43,66%-kal adóköteles.

Munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdéssel kapcsolatban kérem segítségét: mennyi munkába járási utazási költségtérítést fizethetek kilométerenként adó- és járulékmentesen azon munkavállalóimnak, akik a közösségi közlekedést is igénybe vehetnék, de ők a gépkocsival történő munkábajárást választották közigazgatási határon kívülről? Köszönettel várom válaszát.

Egyéni vállalkozó havi 500 km gépkocsihasználata Kérdés

A költségtérítés 9 vagy 15 Ft/km, ami elszámolható január 13-ától?

Kiküldetési rendelvény használható-e? Kérdés

Üdvözlöm! Építőipari vállalkozás vagyunk, és van olyan munkavállalónk, aki a saját vagy házastársa tulajdonában lévő gépkocsit használja olyan célra, hogy az éppen aktuális építési területünkről (az ő adott napi munkahelyéről) elmegy valamilyen anyagot beszerezni, majd visszajön, és dolgozik tovább. Az így keletkezett üzemanyagköltségét megtéríthetem-e neki kiküldetési rendelvényen? Mert ez nem a klasszikus kiküldetés, de mégis szükség lenne a költségei megtérítésére. Ha viszont csak költségtérítésként fizetnénk ki neki, akkor az a bevallás alá eső jövedelme volna, és talán még cégautóadó-fizetési kötelezettséget is keletkeztetne. Mi lenne ebben az esetben a megoldás arra, hogy a költségeit megtérítsük? Köszönettel!

Kiküldetési rendelvény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. vezető tisztségviselője kiküldetési rendelvény alapján költségtérítést számolna el a jogszabály szerint igazolás nélkül elszámolható mértékben a meghatározott üzemanyag-fogyasztási norma alapján, a NAV által közzétett üzemanyagárral számított üzemanyagköltséget és a kilométerenkénti 15 forintot. Keletkezik-e cégautóadó-fizetési kötelezettség, illetve adómentes bevételnek számít-e a költségtérítés, ha a személygépkocsi a vezető tisztségviselő tulajdonában van és ő az üzembentartója is, illetve abban az esetben, ha a személygépkocsinak közeli hozzátartozó a tulajdonosa és az üzembentartója? Várom szíves válaszukat! Köszönettel

Költségtérítés autóhasználatért: lehet-e a nagyszülő kocsija után? Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! A fenti címen egy kérdésre adott válasza nyomán megjelent cikkel kapcsolatban kérdezném, hogy miként kell eljárni, ha házastárs használja a házastársa nevén lévő, de közös szerzésű, jogilag közös tulajdonnak számító gépjárműve, amelynek a gépjármű felelősségbiztosítását közös (mindkét házastárs nevén lévő) számláról fizetik, tehát a befizetést igazoló bizonylaton mindkét név szerepel? Segítségét előre is köszönöm.

Költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A férjem tulajdonában van a személygépjárművünk, amelyet felváltva, szükség szerint használunk. A kötelező biztosítást ő fizeti. Többször kell menem vidékre a munkáltatóm megbízásából, illetve továbbképzésekre, amelyekre a munkakörömhöz szükség van. Ilyenkor az autónkkal megyek. Eddig a munkáltatóm megtérítette az utazás költségét, kiküldetési rendelvény alapján, a NAV üzemanyagnormával és a kormányrendelet szerinti fogyasztással számolva. 2017-ben is megteheti, vagy vennem kell egy személygépkocsit a saját nevemre, hogy megtérülhessenek a költségeim? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Fülöp Sára

Költségtérítés autóhasználatért: lehet-e a nagyszülő kocsija után? Cikk

Kiküldetési rendelvény alapján költségtérítést ad a munkáltató a dolgozójának. A NAV-norma alapján történik a kifizetés. Ha a személygépkocsi tulajdonosa a kiküldetési költségtérítést felvevő, viszont a forgalmiba a nagypapa van bejegyezve üzembentartónak, és a nagypapa nevére szól a kgfb is, a tulajdonos unokájának kifizethető-e a költségtérítés? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné, okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasház

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink