527 találat a(z) költségtérítés cimkére

Tanulószerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaság szerződést kötne nappali tagozatos, felsőoktatásban résztvevő tanulóval a képzés idejére. A tanuló költségtérítéses szakra nyert felvételt. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben átvállalhatja-e a költségtérítés összegét a gazdasági társaság, ha a díjról számlát állít ki az iskola? Válaszukat köszönöm.

Katás egyéni vállalkozónál bevételnek számít-e? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, katás adózó, közösségi adószámmal rendelkező magyar adóalany szolgáltatást számlázott egy szintén közösségi adószámmal rendelkező spanyol cégnek. A szerződésben átvállalták a repülőjegyének, taxi és étkezési díjának is a térítését az elvállalt munkadíjon felül, melyet számlázni is kértek a magyar vállalkozótól. Kérdésem, hogy a fenti tétel bevételnek számít-e a 2016.06.16-ai katatörvény módosítás alapján, miszerint "nem számít a kisadózó vállalkozás bevételének a költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított támogatás"? A magyar adóalanynak kell-e névre szóló számlával rendelkezni a repülőjegyről és ezen költségeiről, amennyiben ez a költségekre kapott támogatásnak minősíthető? Köszönöm válaszát

Költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Belföldi árufuvarozást végző cég vagyunk. Sokszor előfordul hogy az alkalmazottak (sofőrök) a közigazgatási határon kívül töltik munkával, fuvarozással az idejüket, ami meghaladja a 6 óra hosszát. Ebben az esetben adhatok nekik ezekre a napokra 3000 forintot elemezésre adómentesen? Köszönöm

Sör bérfőzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Partner cégünk EU-ból importált söröket értékesít hazánkban webáruházon keresztül. EU-tagországi partnerével sör bérfőzésére kíván szerződni, mely szerint az alapanyagok árát és az egyéb költségek térítését vállalja a magyar cég. Az EU-s sörfőzde a magyar cég által küldött recept alapján elkészíti és forgalmazza a sört, melynek nyeresége után (ha a termék értékesítése nyereséges lesz) a magyar cég jutalékban részesül, melyről számlát állit ki az EU-s sörfőzdének. Kell-e a magyar cégnek bármilyen engedélyt beszerezni, vagy bejelentést tenni a hatóságok felé? A fenti ügyletnek van-e bármilyen törvényi vagy jogszabályi akadálya? Válaszát előre is köszönöm.

Költségelszámolás lehetőségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk rendszeresen szállít a saját teherautóival Európa országaiba eszközöket, jellemzően a saját telephelyei között. Nem alkalmazottakkal bonyolítjuk a szállítást, hanem alvállalkozókat bízunk meg a sofőri feladatok ellátásával. Jellemzően egyéni vállalkozókról van szó. Az utak esetenként több naposak, felmerül szállásköltség, helyi utazási költség (taxi, vonaljegy stb.), amit a sofőrnek ki kell fizetnie készpénzben általában. A kérdésem az, hogy elszámolhatja-e a mi vállalatunk az ilyen utakkal kapcsolatos szállás, utazás, stb. költségeket vagy sem? Természetesen a mi cégünk nevére kiállított számlát kérünk minden esetben. Ugyanolyan kiküldetési rendelvényt kell a költségelszámoláshoz vezetni, mint egy alkalmazott esetén? Köszönöm a választ előre is.

Belföldi kiküldetés napidíja II. Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Kérdezem, a belföldi áruszállításban résztvevő sofőr (tehát a jogszabály szerinti személy) kapja: Milyen bizonylat szolgál a költségtérítés elszámolásának alapjául? Ha a kiküldetés napjaira csak a 3000 forintot fizeti a munkáltató, más élelmezési költséget nem számol el, akkor ezen költségtérítést a 1608-as bevallásban nem kell szerepeltetni? Válaszát köszönöm! Schmidt Zoltán

Munkába járás költségtérítése visszamenőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, írja meg, hogy mennyi időre visszamenőleg lehetséges kifizetni a munkába járás költségét? Akár több évre visszamenőleg is lehet? Mi ennek a korlátja? Köszönettel.

Belföldi kiküldetés napidíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy közúti áruszállítással foglalkozó vállalkozás kereskedelmi ügyintéző munkakörben foglalkoztatott munkavállalója (akinek a munkaköri feladata üzletkötés és árubeszerzés) részére a 6 órát meghaladó belföldi kiküldetés esetén naponta 3000 forint igazolás nélkül elszámolható költségtérítést fizetne.Milyen bizonylat szolgál ebben az esetben a költségtérítés elszámolásának alapjául? Ha a kiküldetés napjaira csak a 3000 forintot fizeti a munkáltató, más élelmezési költséget nem számol el, akkor ezen költségtérítést a 1608-as bevallásban nem kell szerepeltetni? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Napi munkába járás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállaló faluból a városba utazik helyközi közlekedéssel, a városból induló céges buszjárattal egy másik városba utazik térítésmentesen, a cég telephelyére. Kérdésem, hogy kötelező-e megtéríteni a faluból városba történő utazás költségét? Ha nem kötelező megtéríteni, de a munkáltató megtéríti, adható-e adómentesen a költségtérítés? Köszönettel várom válaszát.

Külföldi napidíj betanulás idejére Kérdés

Tisztelt Szakértők! Cégünk külföldi anyavállalatához küldi új kollégáit betanulás miatt, maximum fél évre. Köteles-e a cég erre az időszakra a magyarországi munkabére mellett külföldi napidíjat is fizetni dolgozóinak? A cég a szállást és az útiköltségeket megtérítené. Köszönöm válaszukat előre is.

Saját gépkocsi használata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alkalmazott munkavégzéséhez használja saját/vagy az édesapja tulajdonában lévő személygépkocsiját. Az autót minden nap használja, enélkül nem tud dolgozni (munkaeszköze), mivel gyógyszerészlátogató. A saját néven lévő gépkocsi használatával kapcsolatosan alkalmazható-e a kiküldetési rendelvény, vagy útnyilvántartás, vagy tankolási számlák alapján költségtérítés fizethető-e neki? (Véleményem szerint ebben az esetben a kiküldetési rendelvény nem használható, jól gondolom?) Amennyiben költségtérítést fizetünk, azután milyen adólevonás/fizetési kötelezettség keletkezik, ha számlák alapján fizetünk, vagy ha a bizonylat nélkül elszámolható részt alkalmazzuk? Alkalmazható-e a bizonylat nélkül elszámolható rész? (NAV fogyasztás, üzemanyagnorma, 9 Ft/km alkalmazása?) Saját gépkocsi esetén kell-e fizetni cégautóadót? Mi a válasz ugyanezekre a kérdésekre, amennyiben az édesapja autóját használja? Köszönöm!

Kiküldetés – 44 nap túllépés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországi cégünk, magyarországi telephellyel, magyar állampolgárt teljes munkaidősen foglalkoztat (vezető tisztséget tölt be). Cégünk amerikai és egyéb kontinenseken történő terjeszkedéséhez a munkavállalónak kiküldetést számol el, napidíjat kap a fizetésén felül. Milyen szabályok szerint lehet a 44 napos limit elérését követően is élni a kiküldetéssel, amennyiben előreláthatóan a 183 napos határt nem éri el? Miben tér el a 44 nap elérését követően a kiküldetés? Jogszerűen jár el a cég, amennyiben a 44 nap után is kiküldetésre költségtérítést és napidíjat számol el? Milyen lehetőségei vannak a cégnek ilyen esetben? Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Ingázók költségtérítése: lehet nagyvonalú a munkáltató Cikk

A munkába járás és a hétvégi hazautazás költségeit is téríti a munkáltató. Mennyi lehet ezek mértéke, mi korlátozza a munkaadót? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazdász válaszolt.

Hazautazás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hazautazás költségtérítésével kapcsolatban szeretném kérdezni, hogyan kell elbírálni, hogy mely munkavállalónak jár hazautazási költségtérítés. Két esetre nézve szeretném segítségét kérni: 1.) Munkavállaló, már évek óta tartózkodási helyén él életvitelszerűen feleségével és gyermekével, de megtartotta állandó lakcímét, amely 380 km-es távolságra van munkahelyétől, és időnként hazajár szülőlátogatásra. Ez a munkavállaló jogosan kéri-e, hogy részére hazautazás költségtérítést fizessünk, akár havonta négyszer? Ilyen elgondolásból soha nem fog kijelentkezni állandó lakcíméről. 2.) Munkavállaló állandó lakcímére szintén csak szülőlátogatásra utazik haza, de az ő esetében még nincs saját családja, neki jár-e hazautazás költségtérítése? Segítségét ez úton is köszönöm.

Hazautazás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő, munkavállaló tartózkodási helyéről jár munkába, ezért napi 20 Ft/km gépkocsi-költségtérítést fizet a munkáltató. Munkavállaló állandó lakása 776 km (oda-vissza) távolságban van munkahelyétől. Van-e lehetőség a munkáltatónak arra, hogy a hétvégi hazautazást csak 9 Ft/km-rel téríti, vagy csak a kormányrendeletben meghatározott hazautazásra fizetendő költségtérítés felső korlátjáig, 2016-ban 35 200 Ft, gépkocsival történő utazás esetén is? Válaszát ez úton is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed egyéni vállalkozás és munkaviszony esetén

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Osztalék és a társasági adó

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink