528 találat a(z) költségtérítés cimkére

Nőtt a hazautazásra adható költségtérítés Cikk

A tavalyinál nagyobb összeget adhatnak a munkáltatók a hazautazás költségeinek térítésére.

Munkába járás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. dolgozói osztott munkaidőben dolgoznak. A cég a munkába járáshoz 9 Ft/km költségtérítést ad a dolgozóknak. A kérdésem az lenne, hogy megteheti-e a cég, hogy a dolgozóknak nem csupán az oda-vissza utat téríti meg, hanem az osztott munkaidő miatt a délutáni oda-vissza utat is kifizeti, tehát kétszer fizeti meg egy napra az utazást?

Munkába járás költségtérítése Kérdés

A munkáltató munkavállalók részére 35 Ft/km napi munkába járási költségtérítést fizet saját gépkocsival történő bejárásra, a rendeletben foglalt feltételek fennállnak. Egyrészt adómentesen juttat 9 Ft/km munkába járási költségtérítést, másrészt 26 Ft/km adóköteles munkába járási költségtérítést. A 39/2010. kormányrendelet által meghatározott maximum adható hazautazás költsége nem egyenértékű a fentiekben említett esettel, így a meghatározott maximumot nem kell alkalmazni (a rendelet csak a hazautazás bérlet/jegy költségét említi)? Tehát napi munkába járás jogcímen "bármennyi" juttatás adható, ha a feltételek fennállnak, azzal a kitétellel, hogy csak a napi bejárás 9 Ft/km az adómentes?

Napidíj Kérdés

Üdvözlöm! Mint munkáltató, adhatok-e eltérő napidíjat (20, 30, 40 euró/nap) a sofőröknek? Vagy nem tehetek különbséget a sofőrök között? A munkaszerződésben kell-e rögzíteni a napidíj mértékét? E logika mentén a gázolaj-megtakarítást (100 ezer forint/hó) is lehet-e eltérően kifizetni (50 ezer, 70 ezer, 100 ezer forint/hó) a sofőrök között? (Amennyiben persze a költségeik elérték a maximálisan, adómentesen kifizethető 100 000 forintot.)

Munkavállalók részére tanfolyam díjának térítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Munkavállalónk a munkájához szükséges képzésre ment el. A képzés díjáról azonban a munkavállaló nevére került kiállításra a számla. A számlát már nem módosítja a kiállító. Elszámolható-e ez a számla költségként, ha – a cég egy taggyűlési határozatban rögzíti a tervezett oktatást az adott munkaköröknél (megnevezve a munkavállalókat és a konkrét tanfolyamot), megerősítve, hogy a tanfolyam elvégzése kötelező a hatékonyabb munkavégzéshez – a dolgozó és a munkáltató között tanulmányi szerződés jön létre a megjelölt tanfolyamra – a tanulmányi szerződés rögzíti, hogy a dolgozó jogosult a tanulmány költségét saját maga kifizetni – a dolgozó a kifizetést igazoló számlát benyújtja a munkáltatójának, aki a tanulmányi szerződés alapján kifizeti a költséget a dolgozónak – a tanulmány, tanfolyam befejezése után a dolgozó bemutatja az elvégzést igazoló oklevelet? Fentiek alapján elszámolható-e a cégnél költségként a dolgozó nevére kiállított tanfolyamról szóló számla? Köszönöm szépen a segítségét.

Ügyvezető költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar kft.-nek életvitelszerűen külföldön tartózkodó magyar állampolgárságú tulajdonosa, és egyben ügyvezetője van. Havonta több alkalommal jön Magyarországra ügyvezetői teendőit ellátni, melyet megbízásos jogviszonyban végez. Kérdésem az lenne, hogy a repülőjegyét, valamit az egyéb költségeit (autóbérlés, vonatjegy, taxi) költségként elszámolhatja-e a magyarországi kft.-ben, és, ha igen, akkor milyen módon?

Költségtérítés kifizetése külföldi magánszemély részére Kérdés

Egyesületünk szeretne külföldi magánszemély (nincs jogviszonya) részére költségek kifizetésére (illeték kifizetése, orvosi vizsgálat, okmányok hitelesítése) pénzt fizetni. Hány százalékos adót kell fizetni utána? A külföldi személy nem tud igazolást hozni a származási országából, menekült vagy hontalan státusza van.

Ezt a költséget is kötelező lenne a munkáltatóknak megtéríteniük Cikk

Elszámolhatja-e a tömegközlekedés költségeinek megtérítését a munkáltató, és milyen adózási szabályokkal kell tisztában lennie – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.

Külföldön dolgoztatja munkavállalóit? Kezelje külön az egyes bérelemeket! Cikk

A külföldön foglalkoztatott munkavállalók esetében az egyes bérelemekre vonatkozó adózási szabályokat külön-külön is érdemes megvizsgálniuk a magyarországi munkáltatóknak, hogy tisztában legyenek azzal, hogy az adott juttatás költségtérítésnek, vagy munkabérnek minősül-e, és utóbbi esetben figyelembe lehet venni a minimálbér-követelmények teljesítésekor.

Árbevétel-e a költség megtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás irodaházak takarítását végzi. A takarításhoz felhasznált anyagok költségét – megállapodás alapján – a nyújtott szolgáltatástól függetlenül, külön számlán kiszámlázza a megrendelőinek. Szeretném megkérdezni, hogy ez milyen bevétele lesz a vállalkozásnak, hova kell könyvelni? Köszönöm válaszát.

Üzemi baleset esetén a munkáltató kártérítése Kérdés

Tisztelt Címzett! Cégünk tb-kifizetőhelyként működik. Az egyik munkavállalónkat 2014. 11. 11-én üzemi baleset érte, mint munkáltató, az üzemiséget elismertük. Természetesen a táppénzt az orvosi igazolások alapján "1" kóddal bérszámfejtjük, a munkavállaló még jelenleg is táppénzen van. Felmerültek a kezeléseivel kapcsolatban többletköltségek (üzemanyag, gyógyászati segédeszközök, gyógyszerkészítmények...), melyekről a sérült számlákat gyűjtött, és a napokban egy ügyvéd közbenjárásával be is nyújtott a céghez. Természetesen, amit kell megtérítünk, de az ügy kapcsán már kértünk az OEP-től segítséget, igaz, telefonon, és elmondták, ami a honlapjukon is ki van írva tájékoztatásnak az ilyenkor szokásos eljárásról. Az ügyfél vigye be a számlákat az illetékes kormányablakba, és majd az OEP fog küldeni egy összegző számlát a cég nevére, ami után nekünk fizetni kell az esetleges plusz költségeket. A kérdésünk az lenne, hogy a jogszabály által előírt tb által finanszírozott gyógyszereket, segédeszközöket, gyógykezeléseket és egyéb számlával igazolható, és az üzemi balesettel kapcsolatosan felmerülő többletköltségeket a cég milyen jogcímen, és hogyan utalja a dolgozónak? Megköszönnénk, ha tudnának küldeni egy állásfoglalást, hogy ilyen esetekben mi a teendő. Illetve bérszámfejtés szempontjából a munkavállalónál a bérprogramba fel kell-e ezt a kártérítést vinni, ha igen, akkor milyen jogcímen, esetleg adóköteles-e? Segítségüket előre is köszönjük!

Kiküldetés nem telephelyről Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésem lenne: munkavállaló saját gépkocsival kiküldetésbe otthonról indul, és nem érinti a munkahelyét. Például Győrből indul Budapestre, a munkahely Tatabányán van. Ilyenkor milyen távra kell saját gépkocsi után járó költségtérítést fizetni, ha a munkáltató külön már elszámolja a munkavállalónak a munkába járás költségét? Köszönettel: LV

Önkéntes segítők, figyelem! Csak így lehet adómentes a költségtérítés Cikk

Egyre többen vállalnak Magyarországon is önkéntes munkát, amiért nem kapnak fizetséget, ellenben a munkavégzéssel összefüggésben felmerülő kiadásaikat ellentételezheti a foglalkoztató szervezet. Na, de mely szervezet? És milyen törvényi rendelkezéseket kell ahhoz betartani, hogy ne kelljen adót fizetni a juttatott költségtérítés után?

Távmunka saját eszközökkel Kérdés

Tisztelt Szakértők! Cégünk átszervezés miatt bezárja az egyik telephelyét. Az ott dolgozó munkavállaló a továbbiakban távmunkában látná el a feladatait. Ő jelenleg másodállásban dolgozik nálunk, mint értékesítő. Ezzel kapcsolatosan több kérdés felvetődött: 1. A munkavégzés helyét hogyan határozzuk meg? Munkáját a főállású munkahelyén, illetve a partnereknél végzi. 2. A saját laptopját használja, viszont telefont biztosítunk. A munkavédelmi előírásoknak milyen módon kellene megfelelnünk? 3. Kell-e költségtérítést fizetni a saját eszköz használata után, vagy beépíthetjük azt a munkabérbe? Köszönettel várom válaszuk! barben

Cégautó magáncélú használata és a kapcsolódó költségek elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk cégautóját használja szabadsága alatt. A szabadság alatt beszerzett üzemanyagszámlát kíván elszámolni. A kérdés, hogy ez juttatásnak minősül-e, és, ha igen, milyen adókötelezettség terheli? Mi a helyzet abban az esetben, ha a munkavállaló ezt a költséget megtéríti? Mi van, ha nem? Hogyan érinti a társasági adót? Válaszukat köszönjük!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lakóingatlan, áfalevonás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Termékcsomag áfája

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink