564 találat a(z) költségtérítés cimkére
Munkavállaló járművének költségtérítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk saját tulajdonú gépjárműve egy 3 személy szállítására alkalmas 2902 kg össztömegű N1 kategóriájú kisteherautó. A székhelytől eltérő, onnan kb. 250 km távolabb lévő vidéki munkavégzés történik, a munkavállaló hétfőn lemegy a munkavégzés helyére és pénteken jön vissza, a szállását a cég bérli. A saját gépjárművel történő utazás költségének térítését, milyen bizonylattal kell alátámasztani, amennyiben az üzemanyag-fogyasztási normát és a NAV által közzétett üzemanyagárat alkalmazzuk? Elszámolható-e a fenntartás, javítás, felújítás költsége, ha igen, milyen módon? Alkalmazható-e a 15 Ft/km általános személygépkocsi-normaköltség? Válaszát előre is köszönöm!
Munkába járás saját kocsival Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hivatkozással a "Munkába járás saját kocsival – mikor téríthető?" kérdésre, a törvény értelmezésében szeretnék segítséget kérni. A 1995. évi CXVII. törvény 25. § (2) bekezdésében munkába járás költségtérítése címén meghatározott összeg 60 százaléka akkor jár, ha a) a munkavállaló lakóhelye vagy tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi közlekedés; b) a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést. Kérdésem: a) ponthoz: Itt a KÖZVETLEN közösségi közlekedést érti a törvény a lakhely és a munkahely között, vagy beletartozik akár egy-két városon keresztüli átszállásokkal a munkahelyre eljutás? b) ponthoz: Hosszú várakozás alatt mennyi időt lehet érteni? Válaszát előre is köszönöm!
Dolgozói költségtérítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy új vállalatirányítási rendszer bevezetését végzi. Az eredeti tervek szerint július 1-jével indult volna a rendszer, de ezt el kellett halasztani szeptember 1-jére. Értelemeszerűen, aki az új rendszeren fog dolgozni, az indulás előtti egy és utáni két hétben nem mehet szabadságra. Viszont az egyik dolgozónk az eredeti július 1-jei kezdést ismerve foglalta le szeptember első hetére a repülőjegyét – a korábban igényelt és jóváhagyott szabadsága idejére. Viszont az új fejlemények ismeretében a szabadságengedély visszavonásra került. A dolgozó a repülőjegyét átíratta októberre – ennek költségét cégünk fizeti. Tudomásom szerint erre a munka törvénykönyve kötelez is. Kártérítésként kezelhető-e ez a kifizetett összeg? Van-e bárminemű adóvonzata akár a munkavállalóra, akár a cégre nézve? Válaszukat előre is köszönöm.
Személygépkocsi-használat utánfutóval Kérdés
Tisztelt Szakértő! Anyagbeszerzőként foglalkoztatott munkavállaló a saját személygépkocsijával végzi a munkáját, munkába járás jogcímén a törvényben meghatározottak szerint kap költségtérítést. Az anyagbeszerzéshez kapcsolódó költségeit kiküldetési rendelvény alapján a valósan megtett távolság után a NAV által meghatározott üzemanyagárakon (plusz kopás) térítik meg. A kérdés az lenne, hogy ha a gépjárművével utánfutót szükséges vontatni az anyagbeszerzés miatt, akkor hogyan változik a költségtérítés szabálya? Válaszát előre köszönöm.
Bankszámlafenntartás költségeinek fedezetére fizetett átalány közterhei Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalatunknál érvényes kollektív szerződés a munkavállalókat bankszámla fenntartására kötelezi, és a munkáltató a bankszámla-fenntartás költségeinek fedezetére átalány összeget fizet a munkavállalóknak. Adható-e ez az összeg adó- és járulékmentes költségtérítésként? Ha nem, megfelelő szabályzat esetén adható-e Erzsébet-kártya ajándék zsebére történő kifizetéssel az szja-törvény 70. §-a szerinti egyes meghatározott juttatásként?
Üzemanyagköltség elszámolása kft.-nél Kérdés
A kft. saját személygépkocsival rendelkezik. Útnyilvántartást vezet és cégautóadót fizet. Az útnyilvántartásban az indulás helye csak a székhely lehet vagy a telephely is? A dolgozó a munkába járáshoz költségtérítést kap, munkáját változó helyeken végzi (építőipari tevékenység esetén épp, ahol dolgozik), A dolgozó ebben az esetben kiküldetési rendelvényt állít ki, amiben a kiindulási hely a lakóhelye, a cél pedig az éppen aktuális munkavégzési hely, ami bárhol lehet. Jól gondolom?
Munkába járás saját kocsival – mikor téríthető? Cikk
Hogyan fizethető saját gépjárművel történő napi munkába járás jogcímen a kilométerenkénti 9 vagy 15 forint? – kérdezte az Adózóna olvasója. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
10 százalékos költséghányad mellett egyéb költségek Kérdés
Egy erdőbirtokossági társulat ügyvezetője vagyok megbízási jogviszonyban. A költségeim fedezetére a megbizási dij 10 százalékát számolom el. Kérdésem: A társulat közgyűlésére meghívók postázása, fénymásolások, valamint kiküldetési díj jogcímen – saját gépkocsihasználat a lakóhelyem és az erdőterület közötti utazások között – számolhatunk-e el a társulat terhére költséget, vagy ezek is a 10 százalékos költséghányad terhére számítandók? Köszönöm a válaszát. TJ
Költségtérítés bérleti díj fizetése nélkül Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Orvosi rendelő és gyógyszertár egy épületben működik, amely önkormányzati tulajdonban van, bérletidíj-fizetési kötelezettség nincs. A közüzemi mérőórák az orvosi rendelő nevén szerepelnek. Százalékosan meghatározott közüzemi költséget számláz a rendelő a gyógyszertár felé. Mi a szabályos számviteli elszámolás rendje, különös tekintettel az iparűzési adóra? A költségtérítés egyéb bevételnek vagy nettó árbevételnek minősül? A választ előre is köszönöm.
Bejárással kapcsolatos költségtérítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik új dolgozónknak van egy 8 éves kislánya, akit renszeresen visz az iskolába. Tudom, hogy a gyermek 10 éves koráig kell költség térítés adni, csak azt nem tudom, hogy a kilométert hogyan kell ilyenkor megállapítani lakhely-iskola-munkahely és ezt duplázva vagy csak a lakhely-munkahely? Üdv. Anita
Megbízási jogviszonyban 10 százalékos költségtérítés Kérdés
Egy erdőbirtokossági társulat elnöke vagyok megbízásos jogyviszonyban. A saját gépjármű használatát kiküldetési rendelvényen számolom el. Kérdésem: a gépjárműhasználat kiküldetési rendelvényen történő elszámolása mellett van-e lehetőség a megbízási díj 10 százalékának költségként való elszámolására, az esetleges egyéb költségeim fedezésére? Köszönettel: TJ
Törzskönyv 2018.01.01-től Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018. 01. 01-től az szja-törvény 3. számú melléklet IV. fejezetének 9. pontja értelmében a magánszemély a saját tulajdonú gépjármű tulajdonjogát a közlekedési igazgatási hatóság által kiadott törzskönyvvel, a törzskönyv visszavonása esetén a közlekedési igazgatási hatóság által kiadott igazolással köteles igazolni. (2017-ben még a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás befizetését igazoló szelvényt használjuk erre a célra.) Kérdésem az lenne, hogy a munkába járás vagy a belföldi kiküldetés költségeinek kifizetése esetén van-e ennek a dokumentumnak jelentősége? Hisz mindkét esetben (ha jól tudom) fizethető költségtérítés akkor is, ha nem saját tulajdonú a gépjármű. Köszönöm válaszát!
Költségtérítés és utalványok átadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kettős könyvvitelt vezető vállalkozás 2018. január hónapban téríti meg munkavállalójának kiküldetési rendelvény alapján 2017. november–december hónapra vonatkozó gépkocsi-használatát. Kell-e időbeli elhatárolást alkalmazni? Szakmunkástanulók részére az adott hónapban teljesített szakmai napok után, törvényi előírásnak megfelelően Erzsébet-utalványt ad a vállalkozás. Az utalványok átadása tárgyhónapot követően történik. Kell-e időbeli elhatárolást alkalmazni? Köszönettel: Fischer T.
Hazautazás Kérdés
A hétvégi hazautazás megtérítésére vonatkozik-e a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter által meghatározott költségtérítés felső határa. Ha a 15 forint és kilométer szorzata ezt meghaladja, akkor az is kifizethető adómentesen? Köszönettel Rózsika
Kiküldetési költségtérítés és az EU-országokban elvárt minimálbér Cikk
Gyakori kérdés, hogy EU-tagállamba történő külföldi kiküldetés esetén a magyar bér és a fogadó ország kötelező bére közötti különbözet adható-e napdíjként, és ha igen, milyen közterhekkel kell számolni.