528 találat a(z) költségtérítés cimkére

9.Ft/km költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves segítéségét kérném abban, hogy a 9 Ft/km általános személygépkocsi-normaköltség csak saját tulajdonú személygépkocsi esetében választható, ez jelenti-e azt, hogy ha a gépjármű a házastárs nevén van, akkor is van erre lehetőség? Köszönöm a segítséget.

Megbízási díj – gépjármű és telefon költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Költségvetési intézménynél megbízási díjjal határozott időre foglalkoztatott gazdasági tanácsadó számára a megbízási díjon felül az igazolt munkában töltött napokra üzemanyagköltség-térítést, ezen kívül telefonköltség-térítést hagyott jóvá a fenntartó. A gépjárműköltség-térítés elszámolásához megfelelő-e az útnyilvántartás ebben az esetben? A költségtérítés a NAV által meghatározott üzemanyagár és a 9 Ft/km (általános személygépkocsi-normaköltség) lehet? A telefonköltség-térítés elszámolása számla másolattal, és számla részletező alapján elszámolható? A megbízási díj összegére a százalékos költséghányad elszámolását választotta a foglalkoztatott. Válaszát előre is köszönöm.

Változtak a munkába járás címén adható költségtérítés szabályai Cikk

Módosult a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló kormányrendelet. Összefoglaltuk a változásokat.

Expat szállásköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégcsoportunk központja az általa foglalkoztatott külföldi állampolgár munkavállalót társaságunkhoz rendeli ki határozatlan időre (várhatóan minimum 2 évre) munkavégzésre. Ezen munkavállaló helyi szállásköltségét társaságunk fizeti közvetlenül a szállásadónak. Ennek formája: az első 3 hónapos időszakban szállodai szállásköltségek, majd ezt követően bérelt ingatlan költségek térítésére kerül sor a szállásadó, illetve a bérbeadó társaságunkra kiállított számlája alapján. A munkavállalóval együtt a felesége is ide költözik, egy szobába, illetve a későbbiekben egy ingatlanba a munkavállalóval. A 2002/55-ös, illetve a 2003/1-es adózási kérdésekben foglaltakra is figyelemmel kérjük állásfoglalását arra vonatkozóan, hogy amennyiben a munkavállalóval együtt annak felesége is részesül a költségtérítésben, abban az esetben is alkalmazható-e a teljes elszámolt költségre az szja-törvény 7. paragrafus (1) bekezdés g) pontjának rendelkezése, arra való tekintettel, hogy a költségek munkavállalóra, illetve feleségre bontása nem valósítható meg, továbbá a munkavállaló ugyanilyen mértékű szolgáltatásokban részesülne akkor is, amennyiben egyedül venné azokat igénybe? Megjegyezzük, hogy a jogszabályok nem korlátozzák a kiküldetési költségek lehetséges mértékét. Szakértő iránymutatását előre is köszönjük.

1 x 1 a személygépkocsi költségtérítéséhez Cikk

Saját autóját vagy házastársáét veszi igénybe kiküldetéséhez a munkavállaló, netán szívességből valaki másét használja? Kiküldetési rendelvény vagy útnyilvántartás kell az elszámoláshoz? Összefoglaltuk a tudnivalókat.

Haszongépjármű üzembentartója Kérdés

Egy bt. ügyvezetője a saját kishaszongépjárművének használati jogát (a forgalmi engedélybe bejegyezve) átruházná a saját cégére, mert eddig a saját pénzén használta a vállalkozási tevékenységhez, amit nem térített a cég és úgy véli, hogy így el tudná számolni az igen jelentős költséget a bt. Ezzel kapcsolatban az alábbi kérdésekre szeretnék válasz kapni: 1. Jelen esetben, amikor, mint magánszemély a saját haszongépjárművét használja a cége tevékenységéhez, kaphat-e költségtérítést a bt.-től, és ezt milyen módon teheti (adózás stb.)? Egyébként ez lenne a legegyszerűbb megoldás. 2. Ha az előbbi nem járható, akkor az üzembentartói jogot át lehet-e engedni ingyenesen, illetve mindkét fél részéról milyen adózási kötelezettségek merülnek fel? A választ előre köszönöm.

Bölcsődei szolgáltatás, családi napközi ellátás adómentessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy cég (munkáltató) átvállalja a dolgozója családi napköziben elhelyezett gyermeke után fizetendő költségtérítés összegét, melyről a cég nevére kiállított számlával rendelkezik, akkor az adott munkáltató ezt az összeget elszámolhatja-e a társaságiadó-törvény szerint vállalkozás érdekében felmerült költségként? Illetve ez az összeg adómentes nem pénzbeli juttatásnak minősül-e a magánszemély szempontjából? Valamint kérdésként merült fel, hogy a társaság személyesen közreműködő tagjára vonatkozhat-e az elszámolhatóság? Alább egy korábbi állásfoglalást találtam a NAV honlapján. Jelen helyzetben az alkalmazható-e? http://www.nav.gov.hu/nav/archiv/adoinfo/szja/bolcsodei_szolgaltatas_csaladi_napkozi.html Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Ácsné Huszti Erika

Polgármester költségtérítése Kérdés

A polgármesterek költségtéritésének elszámolásával kapcsolatban kérdezném a következőket. 1. A költségtérítés összegét bizonylattal alá kell-e támasztani? A bizonylatoknak kinek a nevére kell szólniuk? 2. A polgármester által hitelből vásárolt autó törlesztőrészletét fizetheti-e a hivatal a pogármester helyett, mint költségtérítést?

Amatőr sportoló juttatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A sportról szóló törvény értelmében amatőr sportoló díjazásban nem részesülhet, viszont igazolt és indokolt költségei megtéríthetők. Lehetséges -e átalányban megállapodni, amennyiben igen, hogyan adózik? A megbízási jogviszony szabályai vonatkoznak rá? Válaszát előre is köszönöm.

Bérelt iroda fűtési díja Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. székhelye (irodája) már több mint 10 éve az egyik tulajdonosától bérelt, soklakásos társasházban lévő lakásban van. A tulajdonos és a bérlő kft. a következő költségeket fizetik a lakás után a társasház számára: (1) közös költség – ezt a tulajdonos fizeti, (2) fűtési költség – ezt eddig a kft. fizette a társasház által a kft. nevére kiállított számlát helyettesítő okmány alapján, (3) a kft. feltételezett ügyfélforgalma alapján költségtérítés – ezt a kft. fizeti a társasház által a kft. nevére kiállított számlát helyettesítő okmány alapján. Az idei évtől kezdve a társasház a fűtési díjról nem állít ki számlát helyettesítő okmányt a kft. részére. Kérdésem, hogy a kft. fizetheti-e a fűtési díjat továbbra is, tehát, hogy készpénzes fizetés esetén a befizetési csekk igazoló szelvénye, illetve átutalás esetén a bankkivonat alapján a fűtési díj lekönyvelhető-e a kft. költségei között? Köszönettel.

Béren kívüli juttatás vagy költségtérítés Kérdés

Tisztelt Adózóna Szakértő! Egyik dolgozónkat olyan munkakörben foglalkoztatjuk, melyben neki a városban kell közlekednie, naponta többször. A közlekedést tömegközlekedési eszközökkel oldja meg. A munkába és hazafele is tömegközlekedéssel jár. Előfordul, hogy a telephelyünkre történő megérkezés előtt már ügyet intéz a városban, illetve, hogy egy ügyintézést követően egyenesen hazamegy, nem jön már vissza a telephelyre. A közlekedéshez bérletszelvényt szeretnénk biztosítani. Kérdéseim a következők: Kinek a nevére szólhat a vásárlás számlája (lehet-e a dolgozó nevére szóló)? A bérelszámolásnál hogyan adózik, járulékozik ez a juttatás? (Lehet-e költségtérítésként adni? Ha igen, ehhez milyen dokumentáció szükséges?)

Járadék, nyugdíj előtti segély, költségtérítés munkanélkülieknek Cikk

Melyik munkanélküli ellátás milyen feltételekkel, mennyi ideig jár, mikor kell szüneteltetni? Összefoglaló a tudnivalókról.

Tartós külszolgálat költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy ha egy köztisztviselő tartós külszolgálatért járó ellátmány egy részét munkabérként (53-as bevallás 1. sor) másik részét nem önálló tevékenységgel kapcsolatos költségtérítésként (53-as 6.sor), számfejtik, akkor ezen költségtérítéssel kapcsolatosan elszámolható-e a napi 15 euro bizonylat nélkül. Ha igen, akkor a 14M30-as igazoláson ezt fel kell-e tüntetni?

Telefonáfa, szja, vélelmezett magáncél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi linken található cikkel kapcsolatban írok: http://adozona.hu/szamvitel/Amit_a_telefonszamla_adojarol_es_szamvitele_CF6F1E#utm_source=adozona.hu&utm_medium=email&utm_campaign=ado_weekly A NAV-tól korábban állásfoglalást kértem annak kérdésében, hogy a vélelmezett magáncélú telefonhasználatot (20 százalék) ki kell-e számlázni, vagy pedig egyszerűen levonható a bérből, vagy költségtérítésként befizetheti a munkavállaló a pénztárba. A NAV szerint minden esetben számlát kell kiállítani. Tehát áfa terheli a 20 százalék vélelmezett magáncélú telefonhasználat munkavállaló általi megtérítését. Ezzel szakmailag én sem értenék egyet, de ezt a választ kaptam. Ezúton kérem ezzel kapcsolatban szakmai véleményét, mert több fórumon, illetve az Ön cikkében is az olvasható, hogy ilyen esetben nem szükséges áfás számla kiállítása – a NAV állásfoglalással ellentétben. További kérdésként merült fel, hogy szükséges-e havonta továbbszámlázni, vagy pedig elég a munkavállalóval megállapodni abban, hogy bizonyos időszakonként téríti meg a 20 százalékot? Válaszát előre is köszönöm.

Gépkocsihasználat költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesületünk egyik tisztségviselője havonta több alkalommal vidéki lakóhelyéről – saját gépkocsiját igénybe véve – utazik székhelyünkre, egy másik pedig tőlünk a vidéki telephelyünkre, ellenőrzés céljából. Szeretném megtudni, hogy a két esetben milyen módon tudnánk az ezzel kapcsolatos költségeiket elszámolni, illetve ennek milyen terhei lennének? Előre is köszönöm válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lakóingatlan, áfalevonás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Termékcsomag áfája

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink