564 találat a(z) költségtérítés cimkére

Gépkocsi, munkába járás – kötelező költségtérítés, ellenőrzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató milyen esetben köteles megtéríteni a gépkocsival történő munkába járást? Számít, ha a munkavállaló meg tudná oldani máshogy (közösségi közlekedéssel)? Jól értelmezem, hogy csak akkor kötelező a költségtérítés, ha az alábbiak közül egy teljesül: „a) a munkavállaló lakóhelye vagy tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi közlekedés; b) a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést; c) ha a munkavállaló mozgáskorlátozottsága, illetve a súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló kormányrendelet szerinti súlyos fogyatékossága miatt nem képes közösségi közlekedési járművet igénybe venni, ideértve azt az esetet is, ha a munkavállaló munkába járását az Mt. 294. § (1) bekezdés b) pontjában felsorolt hozzátartozója biztosítja; d) a munkavállalónak bölcsődei ellátást igénybe vevő vagy tíz év alatti köznevelési intézményben tanuló gyermeke van"? Bölcsődénél számít, hogy melyik településen van? A hazautazás tényleges megtörténte jogszerűen ellenőrizhető? Köszönettel.

Kiküldetés és magáncélú kint tartózkodás II. Kérdés

Tisztelt dr. Kéri Ádám Úr! Köszönöm gyors válaszát, de a kérdésem arra vonatkozott, hogy abban az esetben is a munkavállaló köteles téríteni a külföldi oda-visszautazás költségeit, ha a munkavállaló a kiküldetés vége, a hivatalos út befejeztével nem utazik vissza, hanem szabadságot vesz ki, és a külföldi országban marad még egy hétig, és azt követően utazik haza? Ebben az esetben is igaz, hogy a munkáltatónak nincs többletköltsége, ahhoz viszonyítva, hogy a kiküldetés végén hazautazik a munkavállaló? Ugyanakkor a munkavállónál jelentkezik egy megtakarítás, hiszen a külföldi út utazási költsége nem merül fel. Kérdésemet is a munkavállaló költségmegtakarítása miatt tettem fel. Válaszát köszönöm.

Munkába járás költségtérítése gyermekre tekintettel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Helyi lakos munkavállaló részére adható-e a 39/2010. kormányrendelet 5. paragrafusára tekintettel a 9 vagy 15 forintos gépkocsi-költségtérítés, ha 10 éven aluli gyermeket nevel? Ha igen, mi van a gépkocsival nem rendelkező munkavállalókkal? Szíves válaszát előre is köszönöm!

Nem saját személygépkocsi használata hivatali utakra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tulajdonosa sokat autózik a vállalkozás tevékenysége kapcsán, melyhez az élettársa autóját használja. Adómentes-e a kapott költségtérítés, ha a NAV által közzétett üzemanyagárak + a fogyasztási norma alapján kapja azt, útnyilvántartás alapján. Sem a 15 Ft/km, sem egyéb költségek nem kerülnek elszámolásra. Köszönettel: Emília

Munkába járás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk a munkába járásához költségtérítési igénnyel lépett fel, melyet bejelentett tartózkodási helyéről kért. A munkavégzés helye egy vidéki város. A munkavállaló állandó lakhelye egy tőle 15 kilométerre lévő város. A munkavállaló a magánéletében bekövetkezett változások miatt egy olyan városban létesített tartózkodási helyet, amely a munkahelyétől 50 kilométerre van, és onnan csak gépkocsival tud munkába járni. Igényét az 50 kilométerre lévő tartózkodási helyéről történő munkába járás költségtérítésére nyújtotta be. A lakcímkártyájával igazolta mindkét lakcímét. Ebben az esetben a munkáltatónak - a tartózkodási helyéről - kötelező-e a 9 Ft/km, maximum 15 Ft/km költségtérítés folyósítása.

Gépkocsi-költségtérítés: könnyebb lesz hozzátartozó autója után igényelni Cikk

Jelentősen megkönnyítik a gépjárműhasználathoz fűződő költségelszámolás feltételeit az új adótörvénycsomagban beterjesztett módosítások.

Kiadhatók-e utólag az apának a gyermeke után járó szabadságok? Kérdés

Kiadhatók-e utólag az Mt. 118. §-a szerinti, "Az apának gyermeke születése esetén, legkésőbb a születést követő második hónap végéig" járó 5 nap szabadság és az évenkénti két nap pótszabadság? Amennyiben igen, akkor hová és milyen módon kell benyújtani a 350/2014 (XII. 29.) kormányrendelet szerinti - az "Apa-szabadság" címén egyszer járó 5 nap utáni - költségtérítési igényt?

Cafetéria gyes alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megtudni, van-e bármilyen jogi akadálya annak, hogy a cég tagjaként részmunkaidős munkaviszonyban álló munkavállalónak – aki jelenleg gyesen van –, cafetéria keretében a nagyobbik gyermeke óvodai költségét megtérítse a munkáltató? Jelenleg a cégnek nincs árbevétele, mert fél éven aluli gyermekkel van gyesen az ügyvezető, más munkavállaló nincs a cégben. Szíves válaszát előre is köszönöm!

Kiküldetés vagy munkába járás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk tevékenysége közúti áruszállítás. Telephellyel rendelkezünk Hajdú-Bihar megyében és Budapesten is. A budapesti telephelyre naponta egy kamion viszi fel az árut, melyet ott átpakolás után gépjárművezetőink leterítik. A gépjárművezetők saját gépjárművel a környező városokból először beutaznak a Hajdú-Bihar megyei telephelyünkre, majd négyen egy gépjárművel utaznak fel Budapestre, majd onnan terítés után vissza. Az szja-törvény alapján a két telephely közötti utazás – véleményem szerint kiküldetés –, melynek költségét kiküldetési rendelvény alapján fizeti ki cégünk a gépjárművét használó munkavállalónak, valamint minden munkavállaló megkapja a napi 500 forint napidíjat. A gépjárművezetők munkaszerződésében a munkahely változóként van megjelölve, egyezően az 1988. I. törvénnyel. A Mt. szerinti kiküldetés szerintem nem értelmezhető emiatt, mivel nem történik munkaszerződéstől eltérő helyen munkavégzés, de a munkába járás kritériumának sem felel meg, mivel nem a lakó- vagy tartózkodási helyről indul az utazás. Kérdésem az lenne, hogy munkaügyi szempontból kiküldetésnek minősül-e a két telephely közötti utazás, beleszámít-e a munkaidőbe, milyen térítés jár ezen időre, vonatkozik-e rá az évi 44 nap korlátozás? Válaszát várva maradok tisztelettel.

Csalással vádolják a siklósi cég volt vezetőjét Cikk

Többrendbeli csalás miatt vádat emelt a Siklósi Járási Ügyészség a város távhő- és melegvíz-szolgáltató cégének volt vezetője ellen, aki több mint 25 millió forintos kárt okozott a társaságnak – tájékoztatta a vádhatóság pénteken az MTI-t.

Egyszerűsített foglalkoztatás saját gépjárműhasználat költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszerűsített foglalkoztatás esetén elszámolható-e a munkavállalónak saját gépjárműjének hivatali célú használatára adómentes költségtérítés? A munkavállaló egyszerűsített foglalkoztatás keretében "A" pontból "B" pontba visz el 2-3 munkavállalót a saját tulajdonú gépjárműjével. Kiküldetési rendelvénnyel megoldható? Ha igen, hol kell feltüntetni a 08-as bevallásban?

Orvoshoz megy? Ilyen esetekben kérhet utazására költségtérítést Cikk

A beteg, illetve kísérője részére meghatározott esetekben kérheti úti költségeinek megtérítését. Kire, milyen feltételekkel vonatkozik ez a lehetőség, mi az igénylés módja? Ismertetjük.

Költségtérítés Kérdés

Vadásztársaság tagja a lelőtt vadat a tárolási helyre (hűtőház) saját gépkocsival beszállítja. A társaság határozata alapján ezért a tevékenységéért kilónként 35 forint költségtérítést kap. Kérdésem, hogy a térítés szja-mentes-e, ha nem, milyen megoldás lehetséges? Családi gazdálkodó vagyok, és a tevékenységem az erdőgazdálkodásra is kiterjed. Vásároltam egy éjjel látó készüléket, vagyonvédelem céljára. A készülék áfája visszaigényelhető-e, ha a gazdálkodó alanya az áfának? Tisztelettel: Lázár Albert

Téves munkabérkifizetés visszautalásának költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Táppénzen lévő dolgozónak adminisztrációs hiba miatt ki lett utalva a havi munkabére. A dolgozó várhatóan még hónapokig táppénzen lesz, így a bért vissza kell utalnia. Kérdésem: a visszautalás bankköltségét kell-e kompenzálnunk? Ha igen, hogyan történik az elszámolása?

Megjelent az áprilisi VálaszAdó Cikk

Bár fejlesztési tartalék képzésére már a 2002. adóévtől lehetőség van, még ma is számtalan kérdés adódik e szabállyal kapcsolatban; összefoglaltuk a 2016. adóévi kötelezettségnél figyelembe veendő előírásokat. A társaságiadó-bevallások előtt azt is érdemes tudni, hogyan lehet utólag igénybe venni a korábban nem érvényesített adókedvezményeket. Az egyre népszerűbb ingatlanbefektetések előtt érdemes tisztában lenni az adózási, különösképpen az áfára vonatkozó szabályokkal. A munkáltatóknak a munkavállalói költségtérítések okoznak fejtörést.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

USA adószám alatt utólagos engedmény

Bunna Erika

adótanácsadó

Társasház

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink