hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kötelező költségtérítés munkába járáshoz

  • adozona.hu
6

A munkáltató milyen esetekben köteles megtéríteni, ha munkavállalója autóval jár munkába? Ellenőrizhető-e a hétvégi hazautazás? Olvasói kérdésekre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

Részletesen a következőket kérdezte olvasónk: A munkáltató milyen esetben köteles megtéríteni a gépkocsival történő munkába járást? Számít, ha a munkavállaló meg tudná oldani máshogy (közösségi közlekedéssel)? Jól értelmezem, hogy csak akkor kötelező a költségtérítés, ha az alábbiak közül egy teljesül: „a) a munkavállaló lakóhelye vagy tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi közlekedés; b) a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést; c) ha a munkavállaló mozgáskorlátozottsága, illetve a súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló kormányrendelet szerinti súlyos fogyatékossága miatt nem képes közösségi közlekedési járművet igénybe venni, ideértve azt az esetet is, ha a munkavállaló munkába járását az Mt. 294. § (1) bekezdés b) pontjában felsorolt hozzátartozója biztosítja; d) a munkavállalónak bölcsődei ellátást igénybe vevő vagy tíz év alatti köznevelési intézményben tanuló gyermeke van"? Bölcsődénél számít, hogy melyik településen van? A hazautazás tényleges megtörténte jogszerűen ellenőrizhető?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény is tartalmazza azt az előírást, amely szerint a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak azt a költségét, amely a munkaviszony létesítésével indokoltan merül fel [Mt. 51. §]. E körbe tartozik a munkába járással kapcsolatos utazási költségek megtérítése is, melynek feltételeiről, szabályairól a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) kormányrendelet (a továbbiakban: kormányrendelet) rendelkezik.

Ha a rendeletben meghatározott feltételek fennállnak, a munkáltató – további mérlegelés nélkül – köteles az utazási költségeket megtéríteni a munkavállaló számára a rendeletben rögzített mértékben és elszámolás mellett.

A kormányrendelet 4. §-a alapján a munkavállaló részére a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: szja törvény) 25. § (2) bekezdése szerint munkába járás költségtérítése címén meghatározott összeg 60 százaléka akkor jár, ha

a) a munkavállaló lakóhelye vagy tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi közlekedés;

b) a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést;

c) ha a munkavállaló mozgáskorlátozottsága, illetve a súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló kormányrendelet szerinti súlyos fogyatékossága miatt nem képes közösségi közlekedési járművet igénybe venni, ideértve azt az esetet is, ha a munkavállaló munkába járását az Mt. 294. § (1) bekezdés b) pontjában felsorolt hozzátartozója biztosítja;

d) a munkavállalónak bölcsődei ellátást igénybe vevő vagy tíz év alatti köznevelési intézményben tanuló gyermeke van.

A munkáltató a 4. § c) és d) pontjában említett munkavállaló esetében a közigazgatási határon belül történő munkába járást is e rendelet szerinti munkába járásnak minősítheti.

Ugyanakkor az szja törvény nem zárja ki, hogy a munkáltató más – munkába járásnak minősülő – esetekben is alkalmazza az szja törvény 25. § (2) bekezdés b) pontjának rendelkezését anélkül, hogy vizsgálná a munkahelyre való eljutás konkrét körülményeit.

Nincs jelentősége annak, hogy a bölcsőde melyik településen van.

Hétvégi hazautazásnak a munkahelyről – a munkavégzés rendjétől függően – legfeljebb hetente egyszer a lakóhelyre történő oda- és visszautazás minősül.

A hétvégi hazautazással kapcsolatos költségek megtérítésének kötelező mértékét a százalékos korláton túl a kormányrendelet összegszerűen is korlátozza. A vonatkozó NGM közlemény alapján 2017-ben a hazautazást szolgáló menetjegy árának 86 százaléka, de legfeljebb havi 35 340 forint téríthető ezen a jogcímen.

A hazautazás személygépkocsival is történhet. Ekkor kilométerenként 9 forintot kötelező adni, de legfeljebb 15 forintig az e címen adott összeg nem minősül a magánszemély bevételének. Ez esetben a hazautazás ténye valóban nem ellenőrizhető.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (6) , melyek közül a legfrissebbek:
klarak

Az a kérdésem, hogy mi minősül hosszú várakozási időnek tömegközlekedési eszköz esetén, illetve ez hol van leszabályozva.

vernuska

T. Adózóna! A hazautazás költségtérítése határon túli magyarok hazautazása esetén is érvényes? Tehát Magyarországon dolgozó és tartózkodó, de az országhatáron állandó lakcímmel rendelkező munkavállalók részére? Köszönöm a választ előre is!

adózóna.hu

Kedves Hozzászóló!
A munkáltató kilométerenként legfeljebb 15 forint térítést fizethet adómentesen, de a kilométerenként 15 forint 60 százalékát – ami 9 forint - kötelező térítenie.
Ez a térítés akkor is adható, ha nem közösségi közlekedés igénybevételével jár munkába, hanem egyénileg oldja meg a magánszemély a munkábajárást. A térítésnek nem feltétele a saját tulajdonban lévő jármű megléte, így ha összefognak és például 3-an utaznak egy autóban, akkor mind a 3 főnek jár a térítés.
Az Szja tv 25.§ (2) bekezdés b) pontja ezt támasztja alá.
Üdvözlettel:
Lepsényi Mária

adózóna.hu

Kedves Hozzászóló!
Az is haladás, hogy a kilométerenkénti 9 forint elmozdult 15 forintra. Az igaz, hogy a kötelező térítés maradt kilométerenként 9 forint (15 forint 60 százaléka), de ez már nem adózási kérdés, hogy a munkáltató hány forintot vállal be.
Üdvözlettel:
Lepsényi Mária

Turi Kati

Kedves Szakértő! Szíveskedjen megírni, hogy a munkáltató adómentesen nyújthatja a 15 Ft/ km összeget? Utalok itt az Ön véleményére:

Ugyanakkor az szja törvény nem zárja ki, hogy a munkáltató más – munkába járásnak minősülő – esetekben is alkalmazza az szja törvény 25. § (2) bekezdés b) pontjának rendelkezését anélkül, hogy vizsgálná a munkahelyre való eljutás konkrét körülményeit.

Köszönettel.

pimpernel

T.Adózóna! Hol van kilóméterenkénti 60 % a 9 forinthoz? Ezt a kilenc forintot miért nem igazítják az üzemanyagok árához? Kiküldetés esetén időnként közzéteszik az éppen aktuális elszámolható üzemanyagárat --és mennyiséget.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ajándék kupon

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Unión kívüli szolgáltatás

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink