adozona.hu
Kötelező költségtérítés munkába járáshoz
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Kotelezo_koltsegterites_munkaba_jarashoz_HQVYGP
Kötelező költségtérítés munkába járáshoz
A munkáltató milyen esetekben köteles megtéríteni, ha munkavállalója autóval jár munkába? Ellenőrizhető-e a hétvégi hazautazás? Olvasói kérdésekre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Részletesen a következőket kérdezte olvasónk: A munkáltató milyen esetben köteles megtéríteni a gépkocsival történő munkába járást? Számít, ha a munkavállaló meg tudná oldani máshogy (közösségi közlekedéssel)? Jól értelmezem, hogy csak akkor kötelező a költségtérítés, ha az alábbiak közül egy teljesül: „a) a munkavállaló lakóhelye vagy tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi közlekedés; b) a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést; c) ha a munkavállaló mozgáskorlátozottsága, illetve a súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló kormányrendelet szerinti súlyos fogyatékossága miatt nem képes közösségi közlekedési járművet igénybe venni, ideértve azt az esetet is, ha a munkavállaló munkába járását az Mt. 294. § (1) bekezdés b) pontjában felsorolt hozzátartozója biztosítja; d) a munkavállalónak bölcsődei ellátást igénybe vevő vagy tíz év alatti köznevelési intézményben tanuló gyermeke van"? Bölcsődénél számít, hogy melyik településen van? A hazautazás tényleges megtörténte jogszerűen ellenőrizhető?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény is tartalmazza azt az előírást, amely szerint a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak azt a költségét, amely a munkaviszony létesítésével indokoltan merül fel [Mt. 51. §]. E körbe tartozik a munkába járással kapcsolatos utazási költségek megtérítése is, melynek feltételeiről, szabályairól a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) kormányrendelet (a továbbiakban: kormányrendelet) rendelkezik.
Ha a rendeletben meghatározott feltételek fennállnak, a munkáltató – további mérlegelés nélkül – köteles az utazási költségeket megtéríteni a munkavállaló számára a rendeletben rögzített mértékben és elszámolás mellett.
A kormányrendelet 4. §-a alapján a munkavállaló részére a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: szja törvény) 25. § (2) bekezdése szerint munkába járás költségtérítése címén meghatározott összeg 60 százaléka akkor jár, ha
a) a munkavállaló lakóhelye vagy tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi közlekedés;
b) a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést;
c) ha a munkavállaló mozgáskorlátozottsága, illetve a súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló kormányrendelet szerinti súlyos fogyatékossága miatt nem képes közösségi közlekedési járművet igénybe venni, ideértve azt az esetet is, ha a munkavállaló munkába járását az Mt. 294. § (1) bekezdés b) pontjában felsorolt hozzátartozója biztosítja;
d) a munkavállalónak bölcsődei ellátást igénybe vevő vagy tíz év alatti köznevelési intézményben tanuló gyermeke van.
A munkáltató a 4. § c) és d) pontjában említett munkavállaló esetében a közigazgatási határon belül történő munkába járást is e rendelet szerinti munkába járásnak minősítheti.
Ugyanakkor az szja törvény nem zárja ki, hogy a munkáltató más – munkába járásnak minősülő – esetekben is alkalmazza az szja törvény 25. § (2) bekezdés b) pontjának rendelkezését anélkül, hogy vizsgálná a munkahelyre való eljutás konkrét körülményeit.
Nincs jelentősége annak, hogy a bölcsőde melyik településen van.
Hétvégi hazautazásnak a munkahelyről – a munkavégzés rendjétől függően – legfeljebb hetente egyszer a lakóhelyre történő oda- és visszautazás minősül.
A hétvégi hazautazással kapcsolatos költségek megtérítésének kötelező mértékét a százalékos korláton túl a kormányrendelet összegszerűen is korlátozza. A vonatkozó NGM közlemény alapján 2017-ben a hazautazást szolgáló menetjegy árának 86 százaléka, de legfeljebb havi 35 340 forint téríthető ezen a jogcímen.
A hazautazás személygépkocsival is történhet. Ekkor kilométerenként 9 forintot kötelező adni, de legfeljebb 15 forintig az e címen adott összeg nem minősül a magánszemély bevételének. Ez esetben a hazautazás ténye valóban nem ellenőrizhető.
Hozzászólások (6) , melyek közül a legfrissebbek:
Az a kérdésem, hogy mi minősül hosszú várakozási időnek tömegközlekedési eszköz esetén, illetve ez hol van leszabályozva.
T. Adózóna! A hazautazás költségtérítése határon túli magyarok hazautazása esetén is érvényes? Tehát Magyarországon dolgozó és tartózkodó, de az országhatáron állandó lakcímmel rendelkező munkavállalók részére? Köszönöm a választ előre is!
Kedves Hozzászóló!
A munkáltató kilométerenként legfeljebb 15 forint térítést fizethet adómentesen, de a kilométerenként 15 forint 60 százalékát – ami 9 forint - kötelező térítenie.
Ez a térítés akkor is adható, ha nem közösségi közlekedés igénybevételével jár munkába, hanem egyénileg oldja meg a magánszemély a munkábajárást. A térítésnek nem feltétele a saját tulajdonban lévő jármű megléte, így ha összefognak és például 3-an utaznak egy autóban, akkor mind a 3 főnek jár a térítés.
Az Szja tv 25.§ (2) bekezdés b) pontja ezt támasztja alá.
Üdvözlettel:
Lepsényi Mária
Kedves Hozzászóló!
Az is haladás, hogy a kilométerenkénti 9 forint elmozdult 15 forintra. Az igaz, hogy a kötelező térítés maradt kilométerenként 9 forint (15 forint 60 százaléka), de ez már nem adózási kérdés, hogy a munkáltató hány forintot vállal be.
Üdvözlettel:
Lepsényi Mária
Kedves Szakértő! Szíveskedjen megírni, hogy a munkáltató adómentesen nyújthatja a 15 Ft/ km összeget? Utalok itt az Ön véleményére:
Ugyanakkor az szja törvény nem zárja ki, hogy a munkáltató más – munkába járásnak minősülő – esetekben is alkalmazza az szja törvény 25. § (2) bekezdés b) pontjának rendelkezését anélkül, hogy vizsgálná a munkahelyre való eljutás konkrét körülményeit.
Köszönettel.
T.Adózóna! Hol van kilóméterenkénti 60 % a 9 forinthoz? Ezt a kilenc forintot miért nem igazítják az üzemanyagok árához? Kiküldetés esetén időnként közzéteszik az éppen aktuális elszámolható üzemanyagárat --és mennyiséget.