581 találat a(z) költségtérítés cimkére

Ezt a költséget is kötelező lenne a munkáltatóknak megtéríteniük Cikk

Elszámolhatja-e a tömegközlekedés költségeinek megtérítését a munkáltató, és milyen adózási szabályokkal kell tisztában lennie – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.

Külföldön dolgoztatja munkavállalóit? Kezelje külön az egyes bérelemeket! Cikk

A külföldön foglalkoztatott munkavállalók esetében az egyes bérelemekre vonatkozó adózási szabályokat külön-külön is érdemes megvizsgálniuk a magyarországi munkáltatóknak, hogy tisztában legyenek azzal, hogy az adott juttatás költségtérítésnek, vagy munkabérnek minősül-e, és utóbbi esetben figyelembe lehet venni a minimálbér-követelmények teljesítésekor.

Árbevétel-e a költség megtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás irodaházak takarítását végzi. A takarításhoz felhasznált anyagok költségét – megállapodás alapján – a nyújtott szolgáltatástól függetlenül, külön számlán kiszámlázza a megrendelőinek. Szeretném megkérdezni, hogy ez milyen bevétele lesz a vállalkozásnak, hova kell könyvelni? Köszönöm válaszát.

Üzemi baleset esetén a munkáltató kártérítése Kérdés

Tisztelt Címzett! Cégünk tb-kifizetőhelyként működik. Az egyik munkavállalónkat 2014. 11. 11-én üzemi baleset érte, mint munkáltató, az üzemiséget elismertük. Természetesen a táppénzt az orvosi igazolások alapján "1" kóddal bérszámfejtjük, a munkavállaló még jelenleg is táppénzen van. Felmerültek a kezeléseivel kapcsolatban többletköltségek (üzemanyag, gyógyászati segédeszközök, gyógyszerkészítmények...), melyekről a sérült számlákat gyűjtött, és a napokban egy ügyvéd közbenjárásával be is nyújtott a céghez. Természetesen, amit kell megtérítünk, de az ügy kapcsán már kértünk az OEP-től segítséget, igaz, telefonon, és elmondták, ami a honlapjukon is ki van írva tájékoztatásnak az ilyenkor szokásos eljárásról. Az ügyfél vigye be a számlákat az illetékes kormányablakba, és majd az OEP fog küldeni egy összegző számlát a cég nevére, ami után nekünk fizetni kell az esetleges plusz költségeket. A kérdésünk az lenne, hogy a jogszabály által előírt tb által finanszírozott gyógyszereket, segédeszközöket, gyógykezeléseket és egyéb számlával igazolható, és az üzemi balesettel kapcsolatosan felmerülő többletköltségeket a cég milyen jogcímen, és hogyan utalja a dolgozónak? Megköszönnénk, ha tudnának küldeni egy állásfoglalást, hogy ilyen esetekben mi a teendő. Illetve bérszámfejtés szempontjából a munkavállalónál a bérprogramba fel kell-e ezt a kártérítést vinni, ha igen, akkor milyen jogcímen, esetleg adóköteles-e? Segítségüket előre is köszönjük!

Kiküldetés nem telephelyről Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésem lenne: munkavállaló saját gépkocsival kiküldetésbe otthonról indul, és nem érinti a munkahelyét. Például Győrből indul Budapestre, a munkahely Tatabányán van. Ilyenkor milyen távra kell saját gépkocsi után járó költségtérítést fizetni, ha a munkáltató külön már elszámolja a munkavállalónak a munkába járás költségét? Köszönettel: LV

Önkéntes segítők, figyelem! Csak így lehet adómentes a költségtérítés Cikk

Egyre többen vállalnak Magyarországon is önkéntes munkát, amiért nem kapnak fizetséget, ellenben a munkavégzéssel összefüggésben felmerülő kiadásaikat ellentételezheti a foglalkoztató szervezet. Na, de mely szervezet? És milyen törvényi rendelkezéseket kell ahhoz betartani, hogy ne kelljen adót fizetni a juttatott költségtérítés után?

Távmunka saját eszközökkel Kérdés

Tisztelt Szakértők! Cégünk átszervezés miatt bezárja az egyik telephelyét. Az ott dolgozó munkavállaló a továbbiakban távmunkában látná el a feladatait. Ő jelenleg másodállásban dolgozik nálunk, mint értékesítő. Ezzel kapcsolatosan több kérdés felvetődött: 1. A munkavégzés helyét hogyan határozzuk meg? Munkáját a főállású munkahelyén, illetve a partnereknél végzi. 2. A saját laptopját használja, viszont telefont biztosítunk. A munkavédelmi előírásoknak milyen módon kellene megfelelnünk? 3. Kell-e költségtérítést fizetni a saját eszköz használata után, vagy beépíthetjük azt a munkabérbe? Köszönettel várom válaszuk! barben

Cégautó magáncélú használata és a kapcsolódó költségek elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk cégautóját használja szabadsága alatt. A szabadság alatt beszerzett üzemanyagszámlát kíván elszámolni. A kérdés, hogy ez juttatásnak minősül-e, és, ha igen, milyen adókötelezettség terheli? Mi a helyzet abban az esetben, ha a munkavállaló ezt a költséget megtéríti? Mi van, ha nem? Hogyan érinti a társasági adót? Válaszukat köszönjük!

9.Ft/km költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves segítéségét kérném abban, hogy a 9 Ft/km általános személygépkocsi-normaköltség csak saját tulajdonú személygépkocsi esetében választható, ez jelenti-e azt, hogy ha a gépjármű a házastárs nevén van, akkor is van erre lehetőség? Köszönöm a segítséget.

Megbízási díj – gépjármű és telefon költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Költségvetési intézménynél megbízási díjjal határozott időre foglalkoztatott gazdasági tanácsadó számára a megbízási díjon felül az igazolt munkában töltött napokra üzemanyagköltség-térítést, ezen kívül telefonköltség-térítést hagyott jóvá a fenntartó. A gépjárműköltség-térítés elszámolásához megfelelő-e az útnyilvántartás ebben az esetben? A költségtérítés a NAV által meghatározott üzemanyagár és a 9 Ft/km (általános személygépkocsi-normaköltség) lehet? A telefonköltség-térítés elszámolása számla másolattal, és számla részletező alapján elszámolható? A megbízási díj összegére a százalékos költséghányad elszámolását választotta a foglalkoztatott. Válaszát előre is köszönöm.

Változtak a munkába járás címén adható költségtérítés szabályai Cikk

Módosult a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló kormányrendelet. Összefoglaltuk a változásokat.

Expat szállásköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégcsoportunk központja az általa foglalkoztatott külföldi állampolgár munkavállalót társaságunkhoz rendeli ki határozatlan időre (várhatóan minimum 2 évre) munkavégzésre. Ezen munkavállaló helyi szállásköltségét társaságunk fizeti közvetlenül a szállásadónak. Ennek formája: az első 3 hónapos időszakban szállodai szállásköltségek, majd ezt követően bérelt ingatlan költségek térítésére kerül sor a szállásadó, illetve a bérbeadó társaságunkra kiállított számlája alapján. A munkavállalóval együtt a felesége is ide költözik, egy szobába, illetve a későbbiekben egy ingatlanba a munkavállalóval. A 2002/55-ös, illetve a 2003/1-es adózási kérdésekben foglaltakra is figyelemmel kérjük állásfoglalását arra vonatkozóan, hogy amennyiben a munkavállalóval együtt annak felesége is részesül a költségtérítésben, abban az esetben is alkalmazható-e a teljes elszámolt költségre az szja-törvény 7. paragrafus (1) bekezdés g) pontjának rendelkezése, arra való tekintettel, hogy a költségek munkavállalóra, illetve feleségre bontása nem valósítható meg, továbbá a munkavállaló ugyanilyen mértékű szolgáltatásokban részesülne akkor is, amennyiben egyedül venné azokat igénybe? Megjegyezzük, hogy a jogszabályok nem korlátozzák a kiküldetési költségek lehetséges mértékét. Szakértő iránymutatását előre is köszönjük.

1 x 1 a személygépkocsi költségtérítéséhez Cikk

Saját autóját vagy házastársáét veszi igénybe kiküldetéséhez a munkavállaló, netán szívességből valaki másét használja? Kiküldetési rendelvény vagy útnyilvántartás kell az elszámoláshoz? Összefoglaltuk a tudnivalókat.

Haszongépjármű üzembentartója Kérdés

Egy bt. ügyvezetője a saját kishaszongépjárművének használati jogát (a forgalmi engedélybe bejegyezve) átruházná a saját cégére, mert eddig a saját pénzén használta a vállalkozási tevékenységhez, amit nem térített a cég és úgy véli, hogy így el tudná számolni az igen jelentős költséget a bt. Ezzel kapcsolatban az alábbi kérdésekre szeretnék válasz kapni: 1. Jelen esetben, amikor, mint magánszemély a saját haszongépjárművét használja a cége tevékenységéhez, kaphat-e költségtérítést a bt.-től, és ezt milyen módon teheti (adózás stb.)? Egyébként ez lenne a legegyszerűbb megoldás. 2. Ha az előbbi nem járható, akkor az üzembentartói jogot át lehet-e engedni ingyenesen, illetve mindkét fél részéról milyen adózási kötelezettségek merülnek fel? A választ előre köszönöm.

Bölcsődei szolgáltatás, családi napközi ellátás adómentessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy cég (munkáltató) átvállalja a dolgozója családi napköziben elhelyezett gyermeke után fizetendő költségtérítés összegét, melyről a cég nevére kiállított számlával rendelkezik, akkor az adott munkáltató ezt az összeget elszámolhatja-e a társaságiadó-törvény szerint vállalkozás érdekében felmerült költségként? Illetve ez az összeg adómentes nem pénzbeli juttatásnak minősül-e a magánszemély szempontjából? Valamint kérdésként merült fel, hogy a társaság személyesen közreműködő tagjára vonatkozhat-e az elszámolhatóság? Alább egy korábbi állásfoglalást találtam a NAV honlapján. Jelen helyzetben az alkalmazható-e? http://www.nav.gov.hu/nav/archiv/adoinfo/szja/bolcsodei_szolgaltatas_csaladi_napkozi.html Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Ácsné Huszti Erika

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Használtautó-kereskedő teherautó értékesítése Szerbia felé

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Civil szervezet áfaarányosítása

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Borravaló adózása

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink