51 találat a(z) irányelv cimkére
Javaslatcsomag a héa-szabályok módosításáról, 3. rész. Platformokra vonatkozó előírások
Cikk
Az Európai Bizottság 2022. év végén terjesztette elő a HÉA Irányelv módosítására irányuló javaslat-csomagját. A cikksorozat első cikkében a javaslat előterjesztésének okait vizsgáltuk meg, és elemeztük azokat a területeket, amelyeket a módosítás érinteni fog. Azt ezt követő cikkben a számlázási szabályok változásait vettük górcső alá. Jelen cikkben a személyszállítási- és szálláshelyszolgáltatási platformokat érintő szabályokat fogjuk megvizsgálni.
Javaslatcsomag a héa-szabályok módosításáról, 2. rész. Számlázás
Cikk
Az Európai Bizottság 2022. év végén terjesztette elő a HÉA Irányelv módosítására irányuló javaslat-csomagját. A cikksorozat első cikkében a javaslat előterjesztésének okait vizsgáltuk meg, és elemeztük azokat a területeket, amelyeket a módosítás érinteni fog. Jelen cikkben a számlázáshoz kapcsolódó szabályokat ismertetjük.
Milyen szabadságok illetik meg a külföldre kiküldött munkavállalót?
Cikk
A szolgáltatások szabadsága, valamint a személyek szabad mozgása, mint szabadságelvek képezik az Európai Unión belüli, határokon átívelő kiküldetés alapjait. A jogintézmény kereteit az 1997. február 10. napján hatályba lépett a munkavállalók szolgáltatások nyújtása keretében történő kiküldetéséről szóló Európai Parlament és a Tanács 96/71/EK irányelve (Irányelv) határozza meg. Cikkünkben a határokon átívelő kiküldetés jogintézményének szabadságra vonatkozó munkajogi előírásait tekintjük át.
Teendők, tudnivalók az új visszaélés-bejelentési szabályok kapcsán
Cikk
Mintegy másfél éves késéssel átültetésre kerül Magyarországon is a 2019/1937. számú visszaélés-bejelentési irányelv. Mivel számos új kötelezettséget is megfogalmaz, ezeket az alábbiakban mutatjuk be.
Szigorít az EU: a vállalatoknak már nem elég „zöldnek látszani”
Cikk
A BDO Magyarország ESG üzletágának elemzése a fenntarthatóság területét érintő változásokról
Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó
Cikk
2022. december 7-én az Országgyűlés elfogadta az „Egyes foglalkoztatási tárgyú törvények módosításáról" szóló T/1845. számú törvényjavaslatot, melynek értelmében 2023. január 1. napjával, a munka és magánélet összehangolását biztosító és 2022 augusztusa óta hatályos EU-irányelvekben foglaltakon felül is több új szabállyal bővül, jelentősen változik a munka törvénykönyve. Az elfogadott törvényjavaslat szerint egyes változások visszamenőleges hatályúak is lehetnek, és szinte minden munkáltató működését érintik, így felül kell vizsgálni a használatban lévő munkaügyi iratmintákat, és át kell gondolni a belső HR folyamatokat.
Uniós irányelvek átültetéséről tárgyalt a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma
Cikk
Az átlátható és kiszámítható munkafeltételekről, a munka és magánélet egyensúlyáról szóló közösségi rendelkezések hazai jogba való átültetéséről egyeztetett a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) Monitoring bizottsága 2022. október 27-én, Budapesten. Az ülésen a kormány képviselői tájékoztatták a szociális partnereket a jogharmonizáció menetéről, a változások részleteiről, meghallgatták a munkaadók és munkavállalók javaslatait – tette közzé a Technológiai és Ipari Minisztérium a kormany.hu-n.
Uniós jogszabály a megfelelő minimálbérről – szeptemberben fogadhatják el
Cikk
Az Európai Parlament (EP) képviselői ősszel új jogszabályokat fogadnak el többek között a minimálbérről, az energiabiztonságról, a nemek közötti egyenlőségről és a mesterséges intelligenciáról – olvasható az Európai Parlament honlapján.
Nemzetközi lapszemle: Magyarország megvétózta a globális társasági adó reformját
Cikk
Varga Mihály pénzügyminiszter pénteken az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács ülésén kijelentette: Magyarország jelenleg nem tudja támogatni a globális minimumadó bevezetését, ami gyakorlatilag az uniós szintű megállapodás ellehetetlenítését jelentette – írja a Reuters.
Uniós áfaszabályok: változnak a teljesítési helyre vonatkozó rendelkezések
Cikk
Az Európai Unió Tanácsa április 5-én tette közzé a 2022/542. irányelvét a 2006/112/EK és az (EU) 2020/285 irányelvnek a hozzáadottértékadó-mértékek tekintetében történő módosításáról. A jogszabály a tagállamokra nézve tartalmaz kötelezettségeket, az irányelv rendelkezéseit a tagállamok 2025. január elsejétől kötelesek a saját jogszabályukba átültetni. Kétrészes cikksorozatunkban ismertetjük az irányelv részleteit: az első cikkben a teljesítési helyre vonatkozó szabályokat, a másodikban pedig az adókulcsokat érintő módosításokat mutatjuk be.
Új fázisba lépett a globális minimumadó
Cikk
Magyarország 2021 októberében csatlakozott a globális adóreformról szóló nemzetközi megállapodáshoz. A modell szabályait december 20-án publikálta az OECD és tavaly megjelent az Európai Bizottság kapcsolódó irányelvjavaslata is, melyek jelentős mérföldkőnek számítanak a nemzetközi adózás területén, tekintve, hogy több, mint 135 ország társaságiadó-szabályainak összehangolására törekednek. Az Andersen Magyarország elemzésében összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat.
Felszólítást kapott Magyarország az Európai Bizottságtól
Cikk
Az Európai Bizottság felszólítja mások mellett Magyarországot, hogy módosítsa a betétbiztosítási rendszerekről szóló irányelvet átültető jogszabályait – idézi a bizottság közleményét a portfolio.hu.
Európai uniós információcsere: amit a DAC 1-ről érdemes tudni
Cikk
Amióta megjelent az adózás mint államérdek, azzal párhuzamosan él az adózók adóminimalizálásra, de egyes esetekben az adóelkerülésre, adókijátszásra való törekvése is. A határokon átívelő jövedelmek, szociális szolgáltatások, beruházások miatt, valamint az adózók mobilitása és a digitalizáció robbanásszerű fejlődése okán is szükségessé vált, hogy globális, illetve európai szintű adóügyi közigazgatási együttműködési szabályozást hozzanak létre a határon átívelő adócsalások, adókijátszások és jogszabályellenes adóelkerülések elleni hatékonyabb küzdelem, valamint a méltányos adórendszer és belső piac kialakítása érdekében. Cikksorozatunk végigmegy a már elfogadott irányelveken a DAC 1-től egészen a 2021-ben elfogadott DAC 7-ig.
Tovább záródnak a transzferárazás kiskapui
Cikk
A közelmúltban újabb jelentős változás történt a transzferárak a szabályozásában a nyereségnek az értékteremtés helyén történő adóztatása érdekében. Az OECD 2020. február 11-én kiadta a cégcsoporton belüli pénzügyi ügyletek transzferárazására vonatkozó végleges iránymutatását. Mindez az érintett vállalatok felé további követelményeket támaszt a jövőbeli adóhatósági ellenőrzésekre való felkészülésben.
Az EU új irányelvet fogadott el munkafeltételek átláthatóságának és kiszámíthatóságának javítására
Cikk
Az Európai Unió Tanácsa a munkafeltételeket átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá tevő irányelvet fogadott el, amely új minimumjogokat állapít meg, és új szabályokat vezet be arra vonatkozóan, hogy a munkavállalóknak milyen tájékoztatást kell kapniuk a munkafeltételeikről – közölte az uniós tanács csütörtökön.