687 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére
Adóbevallási teendők halál esetén
Kérdés
Egy közúti balesetben elhunyt személy munkaviszonyban állt, ingatlan-bérbeadással foglalkozott és evás egyéni vállalkozása is volt, melyet ötödik éve szüneteltetett. Ilyen esetben az utolsó év adóbevallását a NAV készíti el, de ehhez az örökösnek is kell adatot szolgáltatni. A munkaviszonyhoz rendelkezésre áll a munkáltató által kiállított kilépő lap, az ingatlan-bérbeadáshoz a tárgyévi kiállított számlák, az egyéni vállalkozásról nem sikerült anyagot fellelni. Az elhunyt adózásával kapcsolatban milyen teendői vannak ilyen esetben az örökösnek? Van-e külön teendője az egyéni vállalkozás megszűnésével kapcsolatban?
Ingatlan-bérbeadás + rezsi szja
Kérdés
Kedves Szakértő! Magánszemélyként egy kis lakást szeretnék bérbeadni szintén magánszemélynek havi 40 000 forintért. Év végén egy számviteli bizonylatot állítanék ki az összegről, 10 százalékos költséggel számolva a 90 százalék után fizetném negyedévente az szja-t. Több helyen is olvastam, hogy a rezsit is bele kellene számítani a bérleti díjba? Hiszen így a 10 százalék költségelszámolás értelmét veszti, valamint egy nem létező bevétel után miért kellene adózni? Pédával: bérleti díj: 480 000 forint, rezsi havi 15 000 forinttal számolva 180 000 forint. Erre jutó szja 95 040 forint lenne. Rezsi nélkül: 69 120 forint. Kérdésem az lenne, hogy a szerződést hogyan kell írni, vagy mi a megoldás, hogy a rezsiköltség ne számítson bele a bevételbe? Költségként tudom, hogy le lehet vonni, de sok pluszmunkával járna a rezsiköltségek gyűjtögetése, vezetése. Én úgy érzem, hogy ez egy szükséges rossz, plusz teher nekem, amit, ha lehetséges – természetesen törvényes keretek között – szeretnék elkerülni. Üdvözlettel, várom válaszukat.
Szálláshely-bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni hogy a feleség tulajdonában lévő házat a férj egyéni vállalkozásának keretében szálláshelyként bérbeadhatja-e? Eddig, mint adószámos magánszemély adta bérbe a feleség, de mivel a férjének is van ház a tulajdonában, amit a vállalkozás keretében bérbead, a feleség házát is bevihetné a vállalkozásába? Kell valamilyen szerződés abban az esetben, ha igen? Válaszát előre is köszönöm!
Iparűzési adó: pórul járhat, ha nem tudja, hogy ez is telephelynek számít
Cikk
Telephelynek számít-e az iparűzési adó szempontjából a társaság által vásárolt és bérbeadással hasznosított lakóingatlan – kérdezte olvasónk. dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.
Ingatlan-értékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. 4 tagból áll, 1 beltag és 3 kültag (családi vállalkozás). A bt. tulajdonában van két nagy értékű ingatlan. Ebből az egyiket el szeretnénk adni úgy, hogy a vételárat a társaságból ki szeretnénk venni, és – már mint magánemberek – lakás építésére, -vételére szeretnénk felhasználni a pénzt. A szóban forgó ingatlant jelenleg bérbeadással hasznosítjuk, és az áfás elszámolást választottuk rá. Tudomásom szerint a következő értékesítési formák lehetségesek: 1. A tulajdonos bt. értékesíti az ingatlant. 2. Ha a társaság szétválna, és az egyik társaságban csak a szóban forgó ingatlan szerepelne, a tulajdoni hányad eladása az új társaságnál lehetséges-e? 3. Egyéb értékesítési forma is van? Milyen adóterhek terhelik a bt.-t az egyes értékesítési formáknál? A kérdésem lényege, hogy mikor, milyen értékesítési formánál marad meg több bevétel a tulajdonosoknak, valamint milyen adóterhek terhelik az egyes értékesítési formánál a vevőt? Köszönettel: Zsuzsa
Albán állampolgár jövedelme
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy albán állampolgár Magyarországon letelepedési engedéllyel rendelkezik, van érvényes lakcímkártyája. Ha magyarországi ingatlan bérbeadásából magánszemélyként származik jövedelme, akkor azután keletkezik-e neki 14 százalékos ehofizetési kötelezettsége, vagy a letelepedési engedélyétől függetlenül külföldinek minősül? Ha ugyanezen személy osztalékban részesül egy cégből, akkor milyen adó- és ehofizetési kötelezettsége van?
Katás egyéni vállalkozó ingatlan-bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Házastársak közös tulajdonukban lévő ingatlan használatarányos (az ingatlan a saját vállalkozásuk székhelyeként is működik) rezsiköltségeiről állítanának ki számviteli bizonylatot. A közüzemi számlák egyik része a férj, a másik része a feleség nevére szól. A férj katás egyéni vállalkozó is, de a bérbeadásból származó jövedelmére (ha szükséges) az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezéseket kívánja alkalmazni, hogy emiatt még véletlenül se kerüljön ki a kata adózás alól. Kérdésem az lenne, hogy kiállíthatja-e a számviteli bizonylatot csak a feleség (attól függetlenül, hogy a költségtérítéshez kapcsolódó közüzemi számlák a férj nevére is szólnak), mint tulajdonostársak által kijelölt képviselő? Így neki nem kellene adószámot kérnie az ingatlan-bérbeadásra és a férjének sem, mert magánszemélyként nem végez ilyen tevékenységet. Ha a közüzemi számlák címzettjeinek megfelelően mindkettőjüknek külön-külön szükséges bizonylatot kiállítani, akkor a katás egyéni vállalkozó férjnek milyen nyomtatványon kell az erre vonatkozó tevékenységét bejelentenie, és szükséges-e ilyenkor számlát kiállítani, vagy elegendő a számviteli bizonylat? Köszönettel.
Ingatlan-bérbeadás külföldi cég részére
Kérdés
Bérbeadásra adókötelezettséget választó cég bérbeadná ingatlanát külföldi cég részére. Jól gondoljuk, hogy ilyen esetben áfamentesen kell számlázni, és a külföldi cég saját tagállamában fizeti meg az adót?
Családi kedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény 29. § (1b) pontja szerint "Ha az adott jogosultsági hónap után járó családi kedvezményre egy magánszemély jogosult, az őt megillető családi kedvezményt – adóbevallásban, munkáltatói adómegállapításban – megoszthatja a vele közös háztartásban élő, jogosultnak nem minősülő házastársával, élettársával, ideértve azt az esetet is, ha a családi kedvezményt a jogosult egyáltalán nem tudja érvényesíteni." Egy katás egyéni vállalkozó a vele nem bejegyzett élettársi kapcsolatban álló társától vár gyermeket. A magzat fogantatásának 91. napjától érvényesítheti-e a családi kedvezményt a terhes nő élettársa, tekintettel arra, hogy a katás egyéni vállalkozó a családi kedvezményt nem tudja érvényesíteni? Szeretném válaszát kérni továbbá arra is, hogy családi kedvezményre jogosult, ingatlant nem kifizetőnek, hanem egy magánszemélynek bérbe adó magánszemély érvényesítheti-e a családi kedvezményt az ingatlan-bérbeadásából származó jövedelme csökkentésével? Válaszát előre is köszönöm.
Kata + ingatlan-bérbeadás + külföldi partner
Kérdés
1. Van egy magánszemély, aki heti 36 órát meghaladó munkaviszonyban dolgozik. Van neki ingatlan-bérbeadásra "magánszemélyes" adószáma, bár mostanában nem ad bérbe, nincs is ingatlan-bérbeadásból jövedelme. Szeretne egyéni vállalkozást indítani nem főállású katásként. Megteheti-e jogszerűen? Vagy célszerű előbb a magánszemélyes adószámát és az ingatlan-bérbeadási tevékenységet megszüntetni? 2. Tegyük fel, hogy sikerül nem főállású katás egyéni vállalkozóvá válnia. Tevékenysége számítástechnikai szolgáltatás és ehhez kapcsolódó tanácsadás. Végezheti-e ezt a tevékenységét külföldi megbízónak (vállalkozónak), ha igen, akkor vonatkozik-e a 2012. évi CXLVII. törvény (katatörvény) 13. §-a a külföldi megbízókra? 3. Olvasatomban a törvény 11. § (5) pontjában foglalt adatszolgáltatás szerint a vállalkozónknak adatot kell szolgáltatnia a külföldi partner nevéről és címéről is, ha a tőle kapott bevétel meghaladja az 1 millió forintot. Jól gondolom? 4. Ha csak egy külföldi partnertől van bevétele a vállalkozásnak, és még egy feltétel miatt vélelmezhető a munkaviszony, akkor vajon hogyan, és kit tud az adóhatóság elmarasztalni? Köszönettel.
Ingatlan-bérbeadás
Kérdés
Magánszemély a bérbe adott ingatlanba vett kis értékű, százezer forint alatti bútorokat elszámolhatja költségként, vagy értékcsökkentenie kell? A bevétellel szemben elszámolt költségeknek van-e maximum határa vagy nullára is csökkentheti a magánszemély a bérbeadásból származó bevételét? (Most történik a lakás felújítása.) (Nyilatkozni csak 50 százalékig lehet.) Előre is köszönöm.
Kártalanítás és kártérítés áfatörvény szerinti megítélése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tényállás: egy társaságnak saját csarnoka bérbeadásából származik az árbevétele. A bérlő átalakítást eszközölt az épületen a bérbeadó társaság engedélyével. Az átalakítás során szükségessé vált 6 darab kéménynyílás kialakítása a födémen. A bérlő a csarnok felső paneljeiben okozott kárért hajlandó fizetni. Kérdéseink: 1.) A bérlő által felajánlott anyagi kompenzáció kártérítésnek, vagy kártalanításnak minősül-e? 2.) Mely esetben van általános forgalmi adó felszámítási kötelezettség? 3.) Mikor van számla kiállítási kötelezettsége bérbeadónak, vagy elegendő-e egy megállapodás a két fél között? 4.) A bérbevevőnél ebben az évben jelentkező nem tervezett bevétel elhatárolható-e időbeli elhatárolással arra az évre, amikor a panelek helyreállítási költsége a kapott bevétellel szemben megjelenik,vagy ez évben meg kell fizetni utána a társasági adót? Köszönettel.
Egyéni vállalkozás ingatlan-bérbeadás kapcsolat
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnénk tanácsot kérni: kereskedelemmel foglalkozó egyéni vállalkozó mellékkeresetként a saját nevén lévő üzlethelyiséget bérbe adta, és egyéni vállalkozóként leszámlázta. Az ingatlan nincs a tárgyi eszközei között, értékcsökkenést nem számol el, viszont – mint telephely – szerepel a vállalkozói igazolványában. A vállalkozó most úgy döntött, hogy szeretne jövőre katás lenni, ezért kitöröltetné a telephelyet a vállalkozásából, és az üzletet, mint magánszemély adná bérbe, és megfizetné a forrásadót. A kérdésünk az lenne, hogy ez így lehetséges-e, szét lehet-e választani a bérleti díj szempontjából a magánszemély bevételét az egyéni vállalkozás bevételétől? Amennyiben lehetséges a továbbiakban magánszemélyként bérbe adnia az üzlethelyiséget, kell-e a NAV felé ezzel kapcsolatosan bármit bejelenteni? Válaszukat előre is köszönöm.
Adószámos magánszemély fordított áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély, áfaalany ingatlan-bérbeadással foglalkozik. Nagy értékű ingatlant építtet, fordított áfával részére kiállítható számla? Köszönettel.
Kiemelt ápolási díj adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem, hogy munkaviszonyban nem álló személy, aki ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemmel rendelkezik, a hozzátartozója ápolása jogcímén kapott kiemelt ápolási díj tekintetében hogyan adózik, illetve kell-e, és milyen egyéb járulékot fizetnie? Köszönettel!

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 15. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...