687 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére

Közhasznú szervezet ingatlan-bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" közhasznú egyesület alapít egy "B" közhasznú oktatási szervezetet (játszóházat is működtet az oktatási szervezet). Mindketten külön adószámmal rendelkeznek, Az alapító "A "közhasznú egyesület havi 300 ezer forintért bérbe ad "B" közhasznú szervezetnek egy ingatlant, ahol "B" közhasznú szervezet az oktatási tevékenységet végzi (nem akreditált oktatás), elsősorban beteg gyermekekkel foglalkozik. Egyik szervezet sem végez vállalkozási tevékenységet. "A" egyesület alapszabályzatában szerepel az ingatlan-bérbeadás, mint közhasznú tevékenység. Helyesen jár-e el az "A" közhasznú egyesület, amikor az ingatlan-bérbeadást nem vállalkozási tevékenységként veszi figyelembe, hanem közhasznú tevékenységként. Ahhoz, hogy az ingatlan-bérbeadás közhasznú tevékenység legyen, mire nem költheti a bérleti díjat az egyesület? Mindkét közhasznú szervezet alanyi mentességet választott az áfatörvény szempontjából. Köszönöm a segítségét.

Kata és a magánszemélyes ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozással kapcsolatosan kérdeznék. Van egy katás fodrász, aki magánszemélytől bérel ingatlant, jönne hozzá egy műkörmös hölgy (nem alkalmazottként) az ingatlanban dolgozni. Mivel a fodrász katás, így nem tudja neki bérbe adni a nagyjából 2 négyzetméternyi részt. Járható út-e az (a NAVinformációs vonala szerint igen), hogy a kivett ingatlant magánszemélyként adja bérbe? Számomra ez kétséges, hiszen katásként bérel, így, mint kifizető jár el, amikor bérbe vesz, hiába nem érvényesíti a költséget. Válaszát köszönöm!

Használt ingatlan bérbeadása, értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk egyéb ingatlan bérbeadásával foglalkozik, mely tevékenységet „áfásította”, azaz bejelentkezett az áfa általános szabályai szerinti adózásra és ennek megfelelően áfával növelten állította ki folyamatosan a bérleti díjakról szóló számlákat. A bérlő és a bérbeadó közös megegyezése (írásos megrendelés) alapján az ingatlanon felújítási munkákat végeztek folyamatosan, mely munkálatokról egy összegben (természetesen a munkák elvégzését a bérbeadó részéről is leigazoló mellékletekkel) állítottak ki elszámoló számlát, természetesen áfával növelt értékben. Ezen munkálatok építési engedélyhez nem voltak kötve. Időközben a bérbeadó úgy döntött, hogy értékesíti a bérbeadott ingatlant egy másik gazdasági társaságnak (tehát nem az eddigi bérlőnek adta el). Mivel a használt ingatlan értékesítését nem az áfatörvény általános szabályai szerint teheti meg (azaz nem jelentette be áfa hatálya alá az értékesítési tevékenységet), ennek megfelelően áfamentesen állította ki a számláját. A fentiekben leírt felújítási számla teljesítési időpontja nagyon közel van az értékesítési időponthoz (7 nap múlva lett eladva az ingatlan áfamentesen), ugyanakkor az akkor még érvényben lévő bérleti szerződés utolsó napjával esett egybe a felújítási számla teljesítésének napjára. Kérdésünk: levonásba helyezheti a bérbeadó a felújítási számlában lévő áfát, annak ellenére hogy 7 nap múlva értékesítették az ingatlant? Várom válaszukat. üdv: Fülöp Péter

Fordított adózású bontási költségek továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves véleményét: Társaságunk évek óta ingatlan-bérbeadással foglalkozik, mely tevékenységre az áfakötelessé tételt választotta. A társaságunk tulajdonában álló ingatlan egy részére bérleti szerződést kötöttünk egy másik gazdasági társasággal. Az ingatlanon álló épületet társaságunk – a szükséges bontási és építési engedélyek birtokában – lebontatta. A bontásról a kivitelezőtől az Áfa tv. 142. paragrafus alapján ún. „fordított adózású” számlát kaptunk. Társaságunk – a már tiszta ingatlanrészen – térburkolatot építtetett, amit bérbe fog adni a korábban említett gazdasági társaságnak. Társaságunk a bontási költségek egy részét – szerződés alapján –, mint „beruházási hozzájárulás” megtérítteti a bérlővel. Kérdésem: a bontási költségek részbeni megtérítése esetén a társaságunk által kiállított számlát szintén fordított adózással kell kiállítanunk (az Áfa tv. 15. paragrafusában foglaltak alapján), vagy azt egyenes adózással kell kibocsátanunk, mivel kapcsolódik a később (a térburkolat elkészülte és használatba adását követően) hatályba lépő bérleti szerződéshez? Köszönettel.

Kijavítási kérelem nyomtatvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kijavítási kérelemre létezik-e formanyomtatvány? Nem találtam a NAV honlapján. Ingatlan-bérbeadásnál szeretném az áfabejelentést javítani. Válaszukat előre is köszönöm.

Ingatlan-bérbeadás bejelentése Kérdés

Minden adózónak, aki ingatlant ad bérbe, érdemes megvizsgálnia, hogy megfelelő volt-e az ügylet adminisztrációja, szükséges esetben eleget tett-e a bejelentési kötelezettségnek. Ha ezt elmulasztotta, célszerű haladéktalanul kijavítási kérelemmel korrigálni a hibát. Így elkerülhető, hogy azt egy adóhatósági revízió tárja fel, amely súlyos szankciókkal is járhat. Kérdésem: a mulasztást hogyan lehet pótolni? Kijavítási kérelem beadásának mi a menete? Adatmódosító lapon kell bejelenteni a NAV-nak? Egyéni vállalkozóknál tevékenység-bővítésnek minősül? Okmányirodánál kell bejelenteni a változást?

Kft. ingatlan-bérbeadás bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a tulajdonában lévő, nem lakás célú ingatlan egy részét bérbe szeretné adni. Az ingatlan-bérbeadás nem szerepel a cégbíróságon bejegyzett tevékenységei között. Szükség van a cégbíróságnál és/vagy a NAV-nál a tevékenység bejegyzésére, vagy elég, ha a 14T201T nyomtatványon a bérbeadás áfássá tételét kérjük, és már számlázhatunk is?

ingatlan-bérbeadás eho Kérdés

T. Szakértő! A NAV 1353-as adóbevallásának kitöltése során találkoztam a következő problémával: Ingatlan-bérbeadásból származó jövedelme volt az adózónak, ebből a kifizető levonta az ehót ás az szja-t. Ezen kívül volt munkaviszonyból származó jövedelem is, ami után a kifizető szintén levonta az egészségbiztosítási járulékot. A bevallás 286. sorában 177 248, a 287-es sorban 1 544 004 forintot tüntettek fel, ennek alapján a 288. sor 'f' sorában 177 248 forint visszaigényelhető eho jelent meg, mivel az eho és az eb. járulék összege meghaladta a 450 000 forintot. Ennek alapján a 291. sorban kifizető által túlvont összegként szintén 177 248 forint kerül, mivel véleményem szerint ennyi a visszaigényelhető eho összege ebben az esetben. A rendszer ellenőrzése során az alábbi hibaüzenet jelent meg: NAGYSÁGRENDI HIBA: Ellenőrizze, hogy a visszaigényelhető egészségügyi hozzájárulás összegét helyesen töltötte-e ki! (Hibakód=<399994/M035>) A kérdésem az lenne, hogy helyes-e az a levezetés, hogy 177 248 forint a visszaigényelhető eho? Az ingatlan-bérbeadásból származó bevétel 3 900 300 forint, a költsége 390 030 forint, és a jövedelem 3 510 270 forint volt. Köszönöm a segítséget!

Kötelező-e a bérbeadott ingatlanok után az 5 százalékos értékcsökkenés elszámolása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kft bérbeadott ingatlana után kötelező-e az 5 százalékos amortizációs kulcs alkalmazása vagy a 2 százalékot is lehet alkalmazni? (Olyan kevés a bérleti díj, hogy az 5 százalék alkalmazásával veszteséges lesz a cég.) Köszönettel! Jné

Földhaszonbérlet és áfa - Pontosítás Kérdés

Egy ügyfelem családi gazdálkodó, áfás adószámmal rendelkezik. Ez évben vásárolt egy épületet, melyről az eladó fordított áfás számlát állított ki. A családi gazdálkodó az áfát bevallotta, és levonásba is helyezte, mivel az adásvételi szerződés előtt az ingatlan értékesítéseire és bérbeadásra adókötelezettséget választott. Az épületet bérbeadja, a bérleti díjat áfásan számlázza ki. Ugyanezen ügyfél rendelkezik olyan termőföldtulajdonnal, amelyet nem a családi vállalkozás használ, hanem bérbeadta egy kft.-nek mezőgazdasági termelésre. A kft.-vel haszonbérleti szerződést kötött még 2009-ben, a szerződésben az adóazonosítója szerepel, a bérleti díjat évente decemberben kapja meg. Kérdésem az lenne, hogy miután ingatlan-bérbeadásra áfakört választott, a termőföld-bérbeadás után is fel kell-e számolni az áfát? Ha igen, melyik időponttól - egész évre, vagy csak arányosan a bejelentkezéstől? Eddig nem adott számlát a haszonbérleti díjról, ezután azt is kell? Pontosítás:Adókötelessé tétel: „A lakóingatlannak nem minősülő ingatlan (ingatlanrész) bérbeadása, haszonbérbeadása tevékenységemre adómentesség helyett az általános szabályok szerinti adókötelessé tételt választom.” (13) lett megjelölve Ingatlan típusa: major+gazdasági épületIngatlanhasznosítás mikéntje: major+gazdasági épület bérbeadása

Lakáskiadás: feljelentők és NAV-ellenőrzés Cikk

Tömegesen érkeznek közérdekű bejelentések a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz, amelyekben ingatlan adózatlan bérbeadására hívják fel a figyelmet. Sokszor elég egy zajos albérlők által feldühített szomszéd, vagy a bérlő és a bérbeadó közötti elszámolási vita, és a feketéző bérbeadó máris az adóhivatal célkeresztjében találhatja magát. Ez pedig sokba kerülhet. Akár milliós ráfizetést is eredményezhet, ha valaki eltitkolja a lakáskiadásból származó jövedelmét, míg a befizetendő adó összege egy átlagos lakás esetén, éves szinten, pár tízezer forint - hívja fel a figyelmet a NAV.

Ingatlanok bérbeadása: éljen a családi adókedvezménnyel Cikk

A magánszemély ingatlan-bérbeadásából származó jövedelem esetén is lehet alkalmazni a családi adóalap-kedvezményt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Forráskód apportként

Pölöskei Pálné

adószakértő

Elengedett kivás osztalék növelő tétel-e?

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink