671 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére
Ingatlan-bérbeadás, külföldi munkaviszony – Lakcím Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély Ausztriában rendelkezik munkaviszonnyal. Magyarországon bérbeadásból származik jövedelme. Eddig csak Magyarországon volt lakcíme, ingázott. Most viszont külföldön rendelkezik már állandó lakcímmel, magyar címe csak ideiglenes lett. A bérbeadásból származó jövedelem adózásán ez változtat? Segítő válaszát köszönöm.
Eho – Bérbeadás és külföldi munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély külföldön, Ausztriában rendelkezik munkaviszonnyal, külföldön biztosított. Magyar illetőségű. Magyarországon ingatlan-bérbeadásból származó jövedelme meghaladja az 1 millió forintot. Keletkezik ehofizetési kötelezettsége? Ha niem, akkor bevallása hogyan történik: A1-es igazolás birtokában az szja-bevallásában az ehót egyszerűen nem tünteti fel? „A Tbj. 13. §-ában említett közösségi rendelet hatálya alá tartozó, másik tagállamban biztosított személy jövedelme után nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni. Az egészségügyihozzájárulás-fizetési kötelezettség alóli mentességet a természetes személy az illetékes külföldi hatóság által kiállított, a másik tagállamban fennálló biztosítást tanúsító igazolással igazolja.” Válaszát előre is köszönjük.
Haszonélvezeti jog megosztása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lehetőség van-e a haszonélvezeti jog megosztására a haszonélvező és a tulajdonos között abban az esetben, ha az ingatlan tulajdonosa jelenleg kettő kiskorú? Az egyik szülő a haszonélvezeti jog birtokosa. Az egyik kiskorú márciusban már nagykorú lesz. A szülő, illetve a leendő nagykorú gyremek szeretné a haszonélvezeti jogot megosztani, mivel csak így lehet kedvezőbben az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet megosztani. Kell-e ezt a földhivatali nyilvántartásba bevezetni? Előre is köszönöm a válaszát.
Ingatlan-bérbeadás – számlázás Kérdés
Gazdasági társaság rendelkezik egy használaton kívüli épülettel, melyet bérbeadással kíván hasznosítani. A társaság áfakörös, pénzforgalmi áfás. Kérdésem az, hogy hogyan, milyen módon kell a bérbeadásról szóló számlát kiállítani, ha a bérbevevő vissza kívánja igényelni a számlában szereplő adót? Milyen bejelentési és egyéb kötelezettsége keletkezik a bérbeadó társaságnak?
Nem EU-beli személy ingatlan-bérbeadása Kérdés
Azt szeretném kérdezni, hogy EU-s állampolgárok esetén az A1-es nyomtatvány kitöltése mentesít a 14 százalékos eho fizetése alól? A nem EU-országbeli személyek esetén kötelező az ehofizetés? Példa: egy bermudai személy szeretne ingatlant bérbeadni Magyarországon. Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.
Bérbeadott ingatlan értékesítése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft., amely az ingatlan-bérbeadást adókötelessé tette, az ingatlanértékesítést pedig nem, vásárolt egy ingatlant 2012. évben, melyet bérbe is adott, amiről áfát tartalmazó számlát állított ki. 2014. évben tetőtérbeépítés történt, melyhez kapcsolódó felújítási számlák áfáját visszaigényelte (tekintettel arra, hogy bérbeadási céllal tartotta az ingatlant). 2015. augusztusban lejárt a bérleti szerződés, és úgy döntött a kft, hogy értékesíti az ingatlant. Kérdéseim: – Mivel az ingatlanértékesítést nem tette adókötelessé, az értékesítéskor áfamentes számlát állít ki? – A teljesítés dátuma a birtokbaadás napja lesz? (Több részletben kerül kifizetésre az ingatlan vételára, de a birtokbaadás az utolsó részlet kifizetésekor fog megtörténni.) - Kell-e az ingatlan felújításához kapcsolódó beszerzések áfáját utólagosan korrekciózni? Ha igen, hogyan, és mely időpontban? Köszönettel.
Ingatlan-bérbeadás és -bérlés, költségelszámolás, adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély adószám nélkül adna ki ingatlant, miközben bérel egy szobát egy másik városban: – A bérbeadott ingatlan után a megőrzött összes számlával igazolt rezsiköltséget elszámolhatja, és levonhatja a bevételéből? – Ha a bérbeadott ingatlantól eltérő városban bérel egy szobát, akkor annak bérleti díja elszámolható? Amennyiben többen bérlik a kiadó lakást, akkor csak a nevére kiállított arányos bérleti díjról szóló számlával alátámasztott költség számolható el? Ugyanitt rezsiköltség is elszámolható? – Maximum a bérbeadásból származó bevétel erejéig számolható el költség vagy több költség is elszámolható, mint bevétel (ide értve a rezsit és bérelt szoba költségét is)? – Hogyan végzi a magánszemély a valóságban a költségek elszámolását (adózáskor feltünteti a költségeket az adóíveken a megfelelő szakaszokban, így azt az adóköteles bevételből levonják?) – Egy magánszemély legegyszerűbben milyen módszerrel állíthat ki számviteli bizonylatokat (formai, alaki követelmények vannak?) a bérlő felé, és milyen formában kell megőrizni ezeket? – Az adóelőleget a munkáltatón keresztül vonja le az adóhatóság ilyen esetben? A munkáltatónak/adóhatóság felé ilyen esetben milyen dokumentumokat és mennyi időnként kell benyújtani? Például: bérbead 50 ezer forint bérleti díj plusz 50 ezer forint rezsiköltséggel, illetve bérel 45 ezer forint bérleti díjjal. Ilyen esetben hogyan alakul a költségelszámolás és adózás? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Bérleti díj ehója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha a bérleti díj 10 százalék költséghányaddal csökkentett összege meghaladja az 1 millió forintot éves szinten, akkor minden forint után meg kell fizetni a 14 százalék ehót, vagy csak az 1 millió forint feletti összegre? Tételes költségelszámolásnál is ugyanez a helyzet? A bérleti díj 50 százalékáig számolható el költség tételesen? Ha valakinek csak ingatlan-bérbeadásból van jövedelme, akkor ebből igénybe vehet családi adókedvezményt a gyermekek után? Ha igen, akkor az 53-as bevallásban? Ha, mint magánszemély adja bérbe az ingatlant egy egyéni vállalkozónak, akkor jól tudom, hogy az egyéni vállalkozó vonja le és fizeti meg – kifizetői minőségében – az szja-t és az ehót? Itt kérhető a családi adókedvezmény? Válaszát köszönöm!
Ingatlanbérleti-díjról mikor kell számlát adni? Kérdés
Magánszemély ingatlantulajdonos rendelkezik adószámmal, de nem jelentkezett be az áfakörbe. Köteles-e számlát kiállítani a bérleti díjról, vagy elegendő a kifizetéshez egy számviteli bizonylat, mely szerint a bérleti díj 90 százaléka után a kifizető levonja az szja-t?
Ingatlanbérlet számlázása Kérdés
Ingatlanbérleti-díj miatt adószámot kért a bérbeadó, és alanyi mentesként jelentkezett be. Kötelező-e számlát adni a bérleti díjról, vagy a szerződés alapján a bérbe vevő elszámolhatja (10 százalékos költséghányaddal) a bérleti dijat? A könyvelők válaszai nem egységesek. Van aki azt állítja, hogy a számlaadás kötelező, van aki azt, hogy elég a szerződés. Várom válaszukat, köszönettel.
Külföldre költözik a házaspár: így kell járulékot és adót fizetniük Cikk
A feleség az év első két hónapjában Magyarországon volt munkavállaló, március óta az Egyesült Királyságban dolgozik. A férj szeptemberig gyeden volt, ezt követően költözik a felesége után. Saját tulajdonú magyar cégének ügyvezetője, mely tevékenységet a gyed alatt nem látta el, ezt követően díjazás nélkül végzi az ügyvezetést. Az Egyesült Királyságban saját cég alapítását tervezi, amelyben dolgozna. Magyarországi ingatlanukat bérbe adnák. Felmerül a kérdés: hol, és hogyan kell adózniuk és járulékot fizetniük?
Őstermelő adószáma Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2013.01. 01-én kiváltotta az őstermelői igazolványát (heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezik), de adószámot nem kért a NAV-tól. Őstermelésből eddig bevétele nem származott. Kérdésem az lenne, hogy az említett magánszemélynek kellett volna-e adószámot igényelnie, vagy erre csak akkor köteles, ha az őstermelésből bevétele származik? Ez a magánszemély novembertől ingatlan-bérbeadással is foglalkozna. Emiatt kell adószámot kérnie? Van-e bármilyen bejelentési kötelezettsége a NAV felé? Az ingatlant magánszemélynek adná bérbe, ekkor elegendő egy számviteli bizonylatot kibocsátani, negyedévente a jövedelem 16 százalékát befizetni, és év végén a bevételt az 53-as bevallásban szerepeltetni? Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Őrzési díj számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy felszámolás alatt lévő cég tulajdonában van egy jelenleg használaton kívüli ingatlan, amelyben egy másik kft.-nek is vannak egyéb tárgyi eszközei (gépei, berendezései stb.). Az ingatlan folyamatos őrzésére a felszámoló kettő magánszemélyt alkalmazott megbízási szerződéssel, fejenként havi 100 ezer forintos díjért. A felszámoló most kiszámlázná egy évre visszamenőleg az említett kft.-nek az őrzési díjból az ott tárolt eszközeire jutó őrzési költséget. Kérdésünk, hogy a számlázásnál van-e szerepe annak, hogy a felszámolás alatt álló cég a ingatlan-bérbeadásra választotta-e az áfát vagy nem ? (Mivel itt maga az ingatlan nincs bérbe adva, csak a benne tárolt eszközökre jutó őrzési költséget számláznák.) Válaszukat előre is köszönöm.
Külföldi magánszemély magyarországi ingatlan-bérbeadása Kérdés
Kérdésem a következő: EU-s állampolgár Magyarországon lakóingatlant vesz, melyet bérbe kíván adni. Jól tudom-e, hogy ehhez magyar adószámot kell kiváltania, és önálló tevékenységből származó jövedelemként leadózza az szja-törvény szerint, illetve, ha a bérbeadásból származó jövedelme eléri az 1 millió forintot, akkor 14 százalékos ehót is kell fizetnie? Válaszukat előre is köszönöm: Ildikó
Szálláshely-szolgáltatás és ingatlan-bérbeadás egy időben Kérdés
Tisztelt Adózóna! Magánszemély szálláshely-szolgáltatásra adószámot váltott ki, áfa szempontjából alanyi mentességet, szja tekintetében tételes átalányadózást választott. Az adószám kiváltásánál csak a szálláshely-szolgáltatást (5520 és 5590 teáor) jelölte meg. Egy másik ingatlanját hosszú távon bérbe adná magánszemélynek (6820 teáor), bérleti szerződés szerint, nem számlával. Kérdésem, hogy az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem a szálláshely-szolgáltatás 6 millió forintos alanyi mentességet biztosító jövedelmébe beletartozik-e vagy sem? A bérbeadásból származó jövedelem nem éri el az 1 millió forintot évente, alapesetben nem ehoköteles, feltételezem a szálláshely-szolgáltatás jövedelme ezt nem növeli, mert azután az eho meg van fizetve.