671 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére

Megjelent az augusztusi VálaszAdó Cikk

Kiemelt hangsúlyt kaptak júliusban az Adózóna hasábjain az ingatlanvásárlással, -hasznosítással összefüggő témákról szóló cikkek. Nagy érdeklődés övezte közülük az ingatlan-bérbeadásra, szálláshely-szolgáltatásra vonatkozó szabályokat taglaló írásunkat, valamint a július 1-jén startolt, „családok otthonteremtési kedvezménye” (CSOK) címen igényelhető állami támogatás új rendjét táblázattal bemutató cikkünket.

Kapcsolt szolgáltatás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megbízóm ingatlant ad bérbe. Az ingatlan-hasznosításra áfaalanyiságot választott. Tevékenységének végzése helyén bevezette az önkormányzat az építményadót, amelyet a bérbevevővel egyeztetve a részére továbbhárít. Mivel az ingatlan-bérbeadáshoz kapcsolódik az építményadó, ezért azt kértem a megbízómtól, hogy azt is áfával növelve számlázza tovább. Kérem iránymutatását, hogy az építményadó továbbszámlázásakor helyes-e az, hogy áfával növelve hárítják át. Köszönettel: Borsosné Pál Ildikó

Bérbeadásra szánt ingatlan felújítása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy ingatlant szeretnénk 1,5 millió forint értékben felújítani és utána magánszemélyként bérbeadni. A felújítás költségét levonhatom a bérletidíj-bevételből? Ha igen, akkor csak az azévi bérleti díjból vonható le? Van valami értékhatár, hogy mennyi költség vonható le a bérletidíj-bevételből? Előfordulhat, hogy tételes költségelszámolás esetén akár nullára csökken a jövedelem bizonyos időszakban? Amit év közben nem tudtunk levonni, azt év végén az szja-bevallásban érvényesíthetünk. Például havi 80 ezer forint a bérleti díj. Abban a hónapban ráköltöttem a házra 200 ezret számlával igazoltan. Abban a hónapban a jövedelmem nulla forint. A fennmaradó 120 ezret később még valahol levonhatom? Csak a bérbeadás ideje alatt felmerült felújítási költség vonható le, vagy a bérbeadást megelőző felújítás költsége is elszámolható? Köszönettel.

Építményadó? Kérdés

Dr. Kelemen László és Rácz Gábor "Bírságot fizethet, ha az ingatlan hasznosításakor nem figyel ezekre" szakértők cikkéhez kapcsolódó kérdésem: Azon magánszemélyek, akik a fentiek szerint az egyéb szálláshely-szolgáltatás tevékenységet végzik, és esetleg az adókötelezettségeiket nem megfelelően teljesítik, vagy nem akarnak az ehhez kapcsolódó adminisztrációs terhekkel foglalkozni, igénybe vehetnek közvetítő vállalkozást. Azaz a tevékenység továbbra is marad a szálláshely-szolgáltatás, de azt már nem a magánszemély, hanem a közvetítő vállalkozás végzi. A magánszemély és a közvetítő vállalkozás között ebben az esetben már megvalósul a fentiek szerinti ingatlan-bérbeadás esete. Ezáltal a magánszemély azon kívül, hogy jogkövető magatartást tanúsít, kedvezményesebben adózik, és nem kell az adminisztrációval sem foglalkoznia. Kérdés: ebben az esetben kell-e építményadót fizetni, és azt ki fizeti? Dr. Viszoki Gábor

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbadással kapcsolatban a következő kérdéseim vannak: 1. Amennyiben a bérbeadott ingatlan egy családi ház, ami a család és a barátok segítségével épült, a tulajdonosok nem gyűjtötték a költségszámlákat, ebben az esetben mennyi lehet az elszámolható értékcsökkenés alapja? Elfogadja a NAV, az ingatlanszakértő hivatalos értékbecslésének összegét? Ilyen esetben lehet értékcsökkenést elszámolni? 2. Amennyiben a tulajdonosnak van adószáma, kötelező-e számlát kiállítani a bérbadásról, ha a bérlő magánszemély, vagy elég, ha a bérleti díjat a bérbeadó készpénzes fizetés esetén bevételi pénztárbizonylattal ismeri el? Köszönöm a válaszát.

Szálláshely-szolgáltatás áfalevonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkkel kapcsolatban kérném segítségét. Egy adószámos magánszemély, aki az áfa tekintetében az általános szabályok szerint adózik, vásárolna egy lakóingatlant. Az ingatlant külföldi turisták számára adná bérbe. Az ingatlan-felújítás áfája levonásba helyezhető-e az áfatörvény 125. § e) pontja alapján, mint bérbeadásra hasznosított ingatlan felújítása után levonható áfa? Ha levonható, érvényes-e itt is a 20 éves figyelési szabály, ha esetleg értékesítenék az ingatlant, vagy már nem hasznosítanák az előbb említett módon? Előre is köszönöm válaszukat.

Kata ingatlan-bérbeadás vállalkozásnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rokkantnyugdíjas, katás vállalkozó bérbeadná az ingatlanát, viszont a vállalkozás ragaszkodik a számla kiállításához, nem elég a bevételi bizonylat. Ehhez viszont 7-esb adószámot kellene kiváltani. Van lehetőség kata mellett adószám kiváltására ingatlan bérbeadásához? Köszönöm.

Közös tulajdonú ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy házaspár 50-50 százalékban tulajdonos egy lakásban, melyet szeretnének kiadni bérbe. A férj evás egyéni vállalkozóként rendelkezik adószámmal, a feleség alkalmazottként dolgozik. Lehetőség van-e rá, hogy a férj legyen a bérbeadó, ebben az esetben az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet érinti-e az eva hatálya, vagy ugyanúgy külön adózó jövedelemként kell majd az szja-bevallásban szerepeltetni? Mit javasol, melyik választás lenne a család számára a legkedvezőbb adózási szempontból: ha ketten adnák bérbe az ingatlant, vagy ha a férj lenne a bérbeadó? Kell-e a közös tulajdon adómentes bérbeadásakor adószámot kiváltani? Elsősorban cégnek szeretnék kiadni az ingatlant. Előre is köszönöm a válaszát. Üdvözlettel: Lendvainé

Ingatlan áfalevonás Kérdés

Kedves Szakértők! A társaság "kivett, beépítetlen terület" elnevezésű ingatlant vásárolt. Első önkormányzati értékesítés, áfás. A szerződésben a vevő vállalta, hogy 4 éven belül (illeték miatt) lakóházat épít rajta. Tervei szerint a telket részben eladja, részben épít rá, amit bérbead. A társaság ingatlan-bérbeadással foglalkozik. Tevékenységei között szerepel a 6820 ingatlan-bérbeadás. Egyéb ingatlanokra korábban választotta az adókötelezettséget. Lakóingatlant eddig nem adott bérbe, nem is volt ilyen ingatlana, ezért eddig nem választotta rá az adókötelezettséget. (Értékesítésre sem választotta eddig az adókötelezettséget.) Kérdésem: 1. Év közben választható-e a lakóingatlan-bérbeadásra az adókötelezettség, vagy csak a következő év elején, mert az egyéb ingatlanokra már történt választás? 2. Levonható-e beszerzéskor a "kivett, beépítetlen terület" elnevezésű ingatlan áfája a fenti esetben? A választ előre is köszönöm.

PTGSZLAH nyomtatvány Kérdés

Tisztelt Cím! Segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben. Abban az esetben, ha OTP SZÉP-kártyával történik a szálláshely-szolgáltatás kiegyenlítése, akkor kell-e kiállítani készpénzfizetési számlát, mivel az összeg bankszámlára érkezik? Ez készpénzfizetésnek minősül-e, mert akkor küldeni kell a PTGSZLAH nyomtatványon? Ez vonatkozik-e az ingatlan-bérbeadásra és az őstermelői tevékenységre? Vagy ez csak a falusi szálláshely-szolgáltatásra vonatkozik? TEÁOR AZONOSÍTÓ: 5520 Várom válaszát.

Ingatlan-bérbeadást végző adószámos magánszemély költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy lakásbérbeadást végző adószámos magánszemélynek a következő jelentősebb kiadásai keletkeztek. – Lakás festése 250 ezer Ft. – Étkező garnitúra 220 ezer Ft (sajnos az asztal és a székek nincsenek részletezve a számlán). – Fagyasztószekrény 120 ezer Ft. – Televízió 110 ezer Ft. A lakáskiadás a szerződés szerint bútorozva, háztartási gépekkel felszerelve történik. Tételes költségelszámolást végez. A lakás után értékcsökkenést nem számol el. (Egyenesági örökségként jutott hozzá.) A tevékenységet tárgyévben, év közben kezdte. Szeretném megkérdezni, hogy a fenti kiadásokat hogyan tudná a lehető legrövidebb idő alatt költségként elszámolni?

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámmal rendelkező magánszemély lakóingatlan bérbeadását adómentes szolgáltatásként végzi. Az idei évben megvásárolt egy telket, rajta egy házzal, melyet autókereskedelemmel foglalkozó vállalkozásnak szeretne bérbeadni. Kérdésem, hogy az autókereskedő vállalkozásnak történő bérbeadás is adómentesen végezhető, vagy vonatkozik rá az áfatörvény 86. § (2) bekezdése? Ha igen, akkor milyen teendője van a magánszemélynek, hogy a telek bérbeadását áfásan végezze? A lakóingatlan bérbeadása attól maradhatna adómentes? Az áfa bevallása, megfizetése ilyen esetben hogyan történik? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Továbbszámlázandó bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfás számlát kaptunk terembérleti díjról, melynek egy részét tovább kell számláznunk. A NAV-hoz nem jelentettük be, hogy adókötelessé tesszük az ingatlan-bérbeadást. Ebben az esetben hogyan kell számláznunk ezt a továbbszámlázandó bérleti díjat? Ha áfásan, akkor a beérkezett számla áfája levonható? Válaszát előre is köszönöm!

Reklámfelület bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem közforgalmú gyógyszertár. Az üzletben polcot, szabad felületet ad bérbe gyógyszerforgalmazó cégnek. Mi a helyes TEÁOR-szám? Mit számlázhatunk? Ingatlan-bérbeadás történik? Köszönöm! KM

Értékcsökkenés ingatlan-bérbeadás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk ingatlan-bérbeadással foglalkozik. A Tao-törvény szabályait alkalmazzuk jelenleg az alábbiak szerint: "b) Építmény, épület bérbeadása esetén, ha a bérbeadás nem egész évre vonatkozik és/vagy a bérbeadás csak az ingatlan alapterületének egy részére valósul meg, a 3. pontban meghatározott értékcsökkenési leírás összegéből – a bérbeadás időszakára eső időarányos részt (naponta 365-öd részt), – a bérbeadott (hasznosított) alapterület négyzetméterrel arányos részét, ha az előző két eset együttesen áll fenn, akkor mindkét arányosítást figyelembe véve kiszámított részt lehet érvényesíteni.” Eddig év végén megállapítottuk a bérbeadott és a nem bérbeadott területek arányát, ami alapján kalkuláltuk a Tao szerinti értékcsökkenési kulcsot. A kiszámolt kulcs természetesen évről évre változik. (A számviteli törvény szerinti értékcsökkenés állandó a könyveinkben.) Helyesen járunk-e el, ha a Tao-törvény szerint minden évben más összeggel korrigáljuk az adóalapot az értékcsökkenés évenkénti százalékának változása miatt? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink