421 találat a(z) fizetés nélküli szabadság cimkére
Nyugdíjra jogosító szolgálati idő vásárlása július elseje után
Cikk
A nyugdíjra jogosító szolgálati idő vásárlásának lehetősége nem újkeletű, de az új Tbj. július elsejei hatályba lépésével ennek feltételrendszere is változik. Cikkünk az új Tbj. alapján megköthető megállapodásokat foglalja össze.
Fizetés nélküli szabadság és egészségügyi szolgáltatási járulék
Kérdés
Közalkalmazott felmentési idő
Kérdés
Gyed, gyes jogosultság meghosszabbítása a veszélyhelyzet alatt
Kérdés
Vírushelyzet – fizetés nélküli szabadság
Kérdés
Munkába visszatérő kismama szabadságának kiszámítása – íme egy példa
Cikk
A legtöbb munkába visszatérő kismama előre számol, hány nap szabadsággal rendelkezik visszatéréskor, mennyi nappal tud kalkulálni a gyermeke bölcsődébe, óvodába történő beszoktatásához, vagy éppen munkaviszony-megszűnés esetén hány napot kell a munkáltatónak kifizetnie számára. Ehhez nézzük meg a legfontosabb idevonatkozó jogszabályokat az Mt. alá tartozó munkavállalók esetében, illetve nézzünk erre egy számolási példát is!
Megjelent a júniusi VálaszAdó
Cikk
Az idei május – a korábbi hónapokhoz hasonlóan – továbbra is a koronavírussal való küzdelem jegyében telt. Az Adózóna szakértői igyekeztek gyors és alapos információkhoz juttatni az olvasókat a még mindig nagy számban kihirdetett jogszabály-módosításokról. Lassan azonban újraindul az élet, ehhez is nyújtunk némi segítséget.
Egészségügyi szolgáltatási járulék
Kérdés
Gyes és táppénz egyszerre
Kérdés
Felmondási idő és végkielégítés számítása
Kérdés
Fizetés nélküli szabadságról visszatérés: mit tehet és mit nem a munkáltató?
Cikk
Gyakori probléma, hogy a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság megszakítását, illetve megszűnését követően a kismamát, kispapát nem várják vissza a munkahelyére. Mindez fokozottan érvényesül a veszélyhelyzet tartama alatt. Nem egyedi eset, hogy a munkáltató már az első munkanapon kezdeményezi az alapbér mértékének csökkentését vagy felkínálja a fizetés nélküli szabadság további igénybevételének lehetőségét. Hogyan kell eljárni ezek visszautasítása esetén? Figyelembe kell-e venni az esetleges bérfejlesztést a szabadság kiadásának tartama alatt? Sok további kérdés merülhet fel, azzal együtt, hogy egyébként a munkáltatóknak mindeközben számos rendelkezés betartására kell ügyelniük.
Csedre, gyedre való jogosultság fizetés nélküli szabadság alatt
Cikk
A vírusjárvány miatt kialakult gazdasági helyzetben számos munkavállaló munkaviszonyában állt be változás, így volt, aki elvesztette az állását, azaz megszűnt a biztosítási jogviszonya, másokat fizetés nélküli szabadság kellett mennie, illetve bérfizetés nélkül felmentettek a munkavégzés alól, míg akadnak olyanok is, akiknek a munkaideje – akár bértámogatással, akár bértámogatás nélkül – csökkent. A következőkben a fent említett élethelyzetet a várandós kismamák társadalombiztosítási ellátásra való jogosultsága szempontjából tekintjük át.
Gyakori munkajogi kérdések a járvány kapcsán
Cikk
A pandémia harmadik hónapjában összegezzük azokat a legfontosabb munkajogi kérdéseket, melyek jellemzően felmerültek ezen időszak alatt. Az összefoglalót a napi szinten változó jogi rendelkezések sokasága is indokolja.
Járulék megfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. beltagja (nem fizet járulékot) heti 40 órás munkaviszonyban áll más vállalkozásban (itt fizette meg a járulékokat), viszont a kialakult helyzet miatt jelenleg fizetés nélküli szabadságon van. Kérdésem az, hogy ilyen esetben akkor most a bt.-ben feléled a járulékfizetési kötelezettsége? Köszönöm válaszukat!
Másodállásban fizetés nélküli szabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több olyan munkaviszonyban álló munkatársunk van jelenleg is fizetés nélküli szabadságon, akiknek a főállásában a biztosítási jogviszonya nem szünetel. Nálunk részmunkaidős mellékállásban vannak, a kérdés tehát, hogy esetükben miért kellene megfizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot, hiszen a főállásukban biztosítottak? Esetleg kérjenek egy igazolást a főállásuktól, hogy a biztosításuk nem szünetel a főállásukban? Nálunk a vírusveszély miatt nem dolgozhatnak, mert a főállásuk tiltotta meg, hogy máshol is dolgozzanak a fertőzésveszély miatt. Mindkét munkáltató idősotthon. Köszönettel.