404 találat a(z) fizetés nélküli szabadság cimkére
Gyed – fizetés nélküli szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van-e arra lehetőség (törvény nem tiltja-e), hogy egy kismama gyed folyósítása alatt megszakítsa a fizetés nélküli szabadságát, de csak egy bizonyos időre (a gyermek jelenleg másfél éves)? Jelezte a munkáltatója felé, hogy kizárólag a nyári hónapokban (június közepétől augusztus végéig) vissza szeretne térni részmunkaidőben dolgozni, de szeptembertől újra fizetés nélküli szabadságra menne, amíg a gyermeke be nem tölti a 3 évet. Jelenleg heti 40 órában van állományban. Jól gondolom-e, ha visszatér (még csak időszakosan is), akkor a felhalmozódott szabadságait kell először kiadnom a heti 40 órás bérrel számolva, majd az után módosítom a munkaidejét a tényleges munkába álláskor? A felmondási tilalom ebben az esetben is időszakosan váltakozik, attól függően, hogy fizetés nélküli szabadságon van vagy munkát végez? Köszönöm.
Lombikprogram – felmondás elleni védelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Címben jelzett témakörben keresem a választ a következő esetben. Röviden a helyzetem: gyesen vagyok, ami hamarosan lejár. Közben elkezdtük a kistesóprojektet lombikprogram keretében. Ha lejár a gyes, megszűnik a fizetés nélküli szabadság, a továbbiakban milyen lehetőségem lenne a munkaviszony fenntartására? Ha jól gondolom, a 3 év alatt felgyűlt szabadságokat kikérhetem – így visszakerülök aktív állományba –, de ennek letelte után mit tehetnék még? Az idei összes szabadságot is kikérhetem? Ha állományba visszakerüléskor közlöm a reprodukciós eljárásban való részvételt, akkor hat hónapig védett maradok? Dolgozni már nem szeretnék visszatérni a következő baba előtt, így ha fenn is áll a védettség, milyen távolléti lehetőség lenne a szabadság kimerülésével? Táppénzre – úgy tudom – a lombikprogram nem jogosít. Fizetés nélküli szabadságot kötelesek biztosítani, vagy az jóindulat kérdése? Fizetés nélküli szabadság ideje alatt egyáltalán nem lenne járandóságom, akkor mi van ilyenkor a járulékokkal? Nekem kellene fizetni az egészségügyi hozzájárulást? És egy ilyen időszak után – ha ekkor sikerülne várandós lennem – miből számolódna a testvér utáni ellátás? Már nem a korábbi bérem lenne a számolás alapja? Nagyon köszönöm, ha mindezekre tudnak válaszolni nekem. Köszönettel és üdvözlettel: egy olvasó
Tanulmányi szerződés kivel köthető? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lehet-e tanulmányi szerződést kötni fizetés nélküli szabadságon (kismama) lévő munkavállalóval? Több munkavállaló képzését támogatná a munkáltató, és a munkába majdan visszatérő munkavállalót is támogatná így. Van ennek valami akadálya (nem kötelezi rá)? Válaszát előre is köszönöm.
Gyermekápolásra igénybevett fizetés nélküli szabadság Kérdés
Ha a dolgozó 1995-ben fizetés nélküli szabadságot vett igénybe gyermeke nevelése céljából, az szolgálati időnek minősül-e az 1997. december 31. előtt hatályos jogszabályok szerint? Tulajdonképpen a gyest hosszabbította meg a gyermek gyakori betegsége miatt.
Fizetés nélküli szabadság idejére a pótszabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: Kismamámnak 2018. novemberben lejár a gyermekgondozási díja és visszajönne dolgozni, a szülési szabadság teljes részére, illetve a gyed első fél évére járó alapszabadságát kiszámoltam, de kell most, 2018-ban számolnom a gyermeke után járó 2 nap pótszabadsággal? (2016. novemberben szült, a csed lejártát követően gyedben részesült.) Jár fizetés nélküli időre a gyermek után járó pótszabadság? Ha jár, kell-e arányosítani a napokat? Köszönöm válaszukat előre is. Görög Aranka
Ügyvezető fizetés nélküli szabadsága II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témával kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben is kell-e helyettesítésről gondoskodni, ha a cégben nincs gazdasági tevékenység ("alvó cég")? Előzmény: http://adozona.hu/kerdesek/2017_5_23_ugyvezeto_fizetes_nelkuli_szabads_wnm Válaszát előre is köszönöm!
Reprodukciós eljárás alatti munkavégzés alóli mentesülés mikéntje Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2012. év I. törvény (Mt.) 55. § (1) bekezdés (b) pontja alapján a munkáltató köteles elengedni a munkavállalót a kezelésekre, melyre bér nem illeti meg. Kérdésem az lenne, hogy nálunk havi 173 óra a kötelező munkaidő, és különböző műszakok vannak, az intézetben töltött idővel csökkenthető a kötelező óraszám, vagy azt le kell dolgoznom máskor? Vagy esetleg ez fizetés nélküli szabadságnak minősül? Ha 7-15-ig tartó műszakból délig vagyok az intézetben akkor ez 8 órának számítható-e, vagy csak az ott töltött 5 óra számít, mivel aznap már nem tudok bemenni dolgozni? Köszönettel.
Újabb jogviszony a kismama érdekében Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk határozott idejű munkaviszonya 2017.12.31-én szűnt meg, miközben jelenleg is gyedet kap 2016 júniusában született gyermeke után. A munkavállaló jelenleg terhes a második gyermekével, ennek tényét viszont a kiléptetést megelőzően nem közölte velünk. Munkavállalónk csak a kiléptetése után ébredt rá, hogy a 2018. áprilisában születendő második gyermeke után gond lehet a csed és gyed igénybe vételével, ezért arra kért minket, hogy vegyük őt vissza munkaviszonyba a korábbi szerződésének megfelelően. Ezután pedig engedélyezzünk számára a belépés kezdőnapjával rögtön fizetés nélküli szabadságot. Kérdéseim: 1. Érhet-e minket bármilyen joghátrány, illetve jogi következmény az egészségbiztosító részéről, ha a veszélyeztetett terhes kismama érdekében azért biztosítunk újabb alapjogviszonyt számára, hogy jogosult lehessen a fenti pénzbeli ellátásokra? 2. Valóban jogosulttá válik-e a fenti várandós munkavállalónk csedre és gyedre, ha a munkaviszonyát 2018.01.12-2018.03.31-ig határoznánk meg a korábbi jogviszonya szerinti feltételekkel, 2018.01.12-ével fizetés nélküli szabadságra küldenénk, és a szülés napját megelőzően márciusban elindítanánk a csedet a második gyermekre tekintettel? 3. Érinti-e az első gyermek utáni gyedfolyósítást az, ha időközben csedet igénylünk a munkavállaló részére a második gyermek után, vagy a két juttatás párhuzamosan jár a munkavállalónak? Mihamarabbi válaszukat előre is köszönjük. Üdvözlettel B.Gy.
Fizetetlen igazolt távollét Kérdés
Tisztelt Adózóna! Mit lehet tenni olyan esetben, ha egy munkavállaló a jogviszonyát 12.20-án kezdi meg, nem jár neki szabadság a maradék 10 napra, viszont a cég a két ünnep között minden évben leáll, amely időszakra a dolgozóknak ki kell venni szabadságot, így is tervezik az éves szabadságaik beosztását. Van-e arra mód, hogy az újonnan belépő dolgozó részére, csak a ténylegesen ledolgozott három napot fizesse ki a cég, a fennmaradó három munkanapra pedig fizetetlen igazolt távollétet írjon ki? Ez jogilag helyes vagy mindenképpen arra a három napra, amikor a cég leállt, munkabért kell fizetni? A másik kérdés, hogy az a munkavállaló, aki nem gazdálkodott jól a szabadságával, és erre a három napra nem maradt szabadsága, jogszerűen kiírható-e fizetés nélküli szabadságra, hiszen tudta, hogy tartalékolnia kell erre a pár napra szabadságot! Köszönettel!
Nők 40: kedvezményes nyugdíjazás Kérdés
Nők kedveményes, 40 év jogosutlsági idővel nyugdíjbavonulás feltétele, hogy azon a napon, amikor nyugdíjba vonul biztosítási jogviszonyban ne legyen. Például december 1-jétől a 40 év jogosulsági idővel nyugdíjba vonul, akkor november 30-án fizetés nélkülin van, ezzel a tb-nél ki kell jelenteni. Így jogosult igénybe venni a nyugdíjat december 1-jétől?
Fizetés nélküli szabadság: kinek kell járulékot fizetnie? Cikk
Munkavállaló fizetés nélküli szabadságot igényel. Járulékbevallási és -fizetési szempontból milyen kötelezettségei vannak a munkáltatónak és a munkavállalónak? Biztosított jogkörbe tartozik-e, vagy milyen feltételekkel tartozik biztosított körbe? Ha kell maga után fizetnie egészségbiztosítási járulékot, akkor azt hogyan teheti meg? Visszamenőlegesen lehet-e, kell-e járulékot fizetni? Milyen következményei vannak, ha nem fizeti maga után a meghatározott járulékot? Széles Imre tb-szakértőnk válaszolt.
Fizetés nélküli szabadság alatti/utáni felmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk gyermeke születése után fizetés nélküli szabadságot igényelt, de gyest nem. Szeretne felmondani, három gyermeke van. Szabadságai szempontjából van jelentősége, hogy 2017 decemberében vagy 2018 januárjában, a fizetés nélküli szabadság letelte után mond-e fel? Illetve az, hogy nem igényelt gyest, azt jelenti, hogy szünetel a biztosítása? Válaszukat előre is köszönöm.
Fizetés nélküli szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk ukrán-magyar állampolgár. Augusztus végéig táppénzen volt veszélyeztetett terhesként. Augusztus végén szült, a szülésről csak egy kórházi igazolást adott le. Nem igényelt semmilyen ellátást, illetve fizetés nélküli szabadságot sem, a gyermekkel visszaköltözött Ukrajnába, nem elérhető. Kérdésem az lenne, hogy milyen lehetőségeink vannak a munkavállalóval szemben? Bérszámfejtésnél igazolt nem fizetett vagy igazolatlan napokat számfejtsünk neki? Tudjuk, hogy szült, bár nem láttunk születési anyakönyvi kivonatot sem. Ilyen esetben nem védett a munkavállaló. Felszólításokra nem reagál. Válaszukat előre is köszönöm.
Fizetés nélküli szabadság – járulékkötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk fizetés nélküli szabadságot igényel. Járulékbevallási és -fizetési szempontból milyen kötelezettségei vannak a munkáltatónak és a munkavállalónak? Biztosított jogkörbe tartozik-e vagy milyen feltételekkel tartozik biztosított körbe? Ha kell maga után fizetnie egészségbiztosítási járulékot, akkor azt hogyan teheti meg? Visszamenőlegesen lehet-e, kell-e járulékot fizetni? Milyen következményei vannak, ha nem fizeti maga után a meghatározott járulékot? Köszönettel!
A munkába álló kismama szabadságát így kell kiszámítani Cikk
A munkáltatók számára néha fejtörést okoz a szülési vagy fizetés nélküli szabadságát megszakító, illetve annak lejárta után ismételten munkába álló kismamát megillető szabadság mértékének a kiszámítása. A felhalmozódott szabadság kiadása is vethet fel érdekes kérdéseket.