hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Veszélyhelyzet vége: fizetés nélküli szabadság, munkaidőkeret, munkaidő-beosztás

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A veszélyhelyzet kihirdetésével alapjaiban változtak a foglalkoztatás szabályai. Lehetővé vált például 24 havi munkaidőkeret alkalmazása, a munkaidő-beosztás korlátlan változtatása, a munka törvénykönyve rendelkezéseitől való egyoldalú eltérés, bizonyos esetekben pedig a fizetés nélküli szabadság szabályainak kiterjesztése. A veszélyhelyzetet követően ezen előírások jelentős része már nem irányadó, így érdemes áttekinteni, mit lehet és mit nem.

A fizetés nélküli szabadság szabályai egyoldalúan nem alkalmazhatóak

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) konkrétan nevesíti azon esetköröket, amikor a munkavállaló fizetés nélküli szabadságra jogosult.

Az Mt. 28. §-a alapján a munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.

A munkavállaló – örökbe fogadott gyermeke gondozása céljából – a gyermek gondozásba történő kihelyezésének kezdő időpontjától számított három évig, három évesnél idősebb gyermek esetén hat hónapig szintén fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.

Olvassa el "Így változnak a foglalkoztatási szabályok a veszélyhelyzet alatt és után", illetve "Fizetés nélküli szabadság és egészségügyi szolgáltatási járulék veszélyhelyzet után" című írásainkat is!

A munkavállaló továbbá a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 42/G §-a szerinti gyermekgondozási díj időtartamára is fizetés nélküli szabadságra jogosult. Ezen túlmenően a munkavállalónak gyermeke személyes gondozása érdekében fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt.

Legfeljebb két év fizetés nélküli szabadság jár a munkavállalónak hozzátartozója tartós – előreláthatólag harminc napot meghaladó – személyes ápolása céljából is, az ápolás idejére, melyet a kezelőorvos igazol.

Végezetül, a munkavállalónak fizetés nélküli szabadság jár a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés tartamára.

Ha bővebben tájékozódna a témában, rendelje meg a HVG 2020-as Munkajog különszámát kiadói kedvezménnyel!

Ezen esetkörök a munkavállaló érdekében teszik lehetővé fizetés nélküli szabadság igénybevételét, többnyire a gyermekvállaláshoz kapcsolódóan. Arra azonban nem volt és jelenleg sincsen lehetőség, hogy a munkáltató egyoldalú döntésével fizetés nélküli szabadságra „küldje” a munkavállalóját. Az természetesen nem kizárt, hogy a felek ebben közös megegyezéssel megállapodjanak.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, meddig alkalmazható a 24 havi munkaidőkeret, valamint, hogy van-e lehetőség a közölt munkaidő-beosztás „kötetlen” módosítására!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hipa – távmunkavégzés

Kiss Péter

adószakértő

TruTax Kft.

Munkábajárás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink