823 találat a(z) felmondás cimkére

Öregségi nyugdíjas keresőképtelensége, munkajogi helyzete. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjas munkavállalónk (2012.05.01-jétől) 2014. 08.01-jétől keresőképtelen állományba került – részére a 15 munkanap betegszabadságot számfejtettük, majd havonta számfejtéskor – táppénzre nem jogosultként rögzítettük. Kérdésem lenne; – az ő esetében is figyelem a 365 nap keresőképtelenséget, mely 2015. augusztus 18-án lejárt, ha igen, mi a munkavállaló munkajogi helyzete, mint munkáltató mi a kötelezettségem jelenleg – munkaviszony megszüntetése, felmondás, szabadság 2015. évre? Sajnos keresőképtelensége hosszabb ideig tart, neki is kellett volna a 240 napon túli keresőképtelenségét felülvizsgáltatni a háziorvosnak? Köszönöm válaszát.

Bajok a munkajogban. A Kúria is változtatna Cikk

Csorbultak a munkavállalói jogok, nőttek a munkaviszonyból fakadó kockázataik, jogellenes munkáltatói gyakorlat esetén szűkültek kártérítési esélyeik. A Kúria is változtatna a munkajogi kódexen.

Munkáltatói felmondás védett korban Kérdés

A munkavállaló sms-ben kapott értesítést egyik vasárnap éjszaka, hogy "Szia, holnap reggel nem kell bejönnöd dolgozni, mert felmondtunk Neked". A munkavállaló mikor az sms-t kapta két hete volt táppénzen már korábban meglévő gerincproblémája miatt, s jelenleg is táppénzen van. A munkavállaló 62 éves - 2016. július 11-étől jogosult öregségi nyugellátátásra. A társaságnál 20 éve dolgozik, soha semmiféle figyelmeztetést nem kapott a munkájával kapcsolatban. Folyamatosan elmaradt fizetései voltak, a májusi fizetését is júliusban postázták ki neki, illetve a júniusi maradékot, mert június közepétől volt táppénzen és július 5-én mondtak fel neki. Igaz, ennél a munkáltatónál kb másfél éve dolgozik, ugyanis a korábbi céget a NAV felszámolta óriási adótartozása miatt. A jelenlegi munkaszerződésében talán szerepel ez, de az irodájában az összes személyes dolgait eltüntették a saját munkaszerződését, a korábbi fizetési jegyzékeit is, ahol látszódott,hogy mennyi volt a tényleges fizetése. Minimálbérrel volt bejelentve, a tényleges fizetése a bejelentett háromszorosa volt. A munkaadójával (olaszok a tulajdonosok) azóta sem találkozott, nyaralásukat töltötték ebben az időszakban. Kérdésem lenne, hogy milyen jogai és lehetőségei vannak a munkavállalónak ebben az esetben? Van-e lehetősége a nem hivatalos jövedelem valamilyen úton való bizonyítására? Válaszukat előre is megköszönve. Tisztelettel: Péter Zsuzsanna

Hogyan szabadulhat a cég pletykás dolgozójától? Cikk

A munkáltató felmondaná egyik dolgozója munkaviszonyát, mert az kutakodik a főnök magánlevelezésében. Hogyan van erre módja? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Felmondás végelszámolás alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy cég végelszámolással megszűnik, akkor a munkavállalók jogviszonya hogyan szűnik meg? Fel kell nekik mondani? A munkavállalók az Mt. hatálya alá tartoznak.

Sokat veszíthet, ha belemegy a közös megegyezéses felmondásba Cikk

Gyakran hallani munkavállalóktól, hogy „közös megegyezéses felmondással” szűnt meg a munkaviszonyuk vagy, hogy nem fogadták el a felmondást, ezért nem írták alá. Jelen cikkben az ide vonatkozó pontatlan megfogalmazásokat és tévedéseket küszöböljük ki.

Felmondás a dolgozó részéről Kérdés

Az egyik ismerősöm több mint 10 éve dolgozik a jelenlegi munkahelyén, ahol gondok vannak. Ebből következően 3 hónapja nem kaptak fizetést. E hónap elején fizettek az elmaradásból 1 havi összeget. Semmit nem mondanak, meddig tart ez az állapot és egyáltalán mi várható. Az lenne a kérdésem, hogy, ha ebből következően felmondásra kerül sor (mivel a havi kiadásokat viszont fizetni kell), akkor elesik a végkielégítés összegétől? Sajnos ezt az állapotot így sokáig nem lehet fenntartani. A cafetéria juttatást sem kapták meg 3 hónapja. Milyen joga van ebben a helyzetben? Mi jár neki?

Betegszabadság vagy munkanap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónknak június 8-án felmondtunk, június 9. napján kezdődő 35 nap felmondási idővel. Felmondását június 8-án 12.20 -kor átvette, majd ebédidőben elment a háziorvoshoz, és táppénzre vették június 8-ától. Az orvosi igazoláson annyi szerepel, hogy keresőképtelen állományba vették június 8-án. A délelőtt, délután nincs aláhúzva. A bérét június 8-ára betegszabadságként számfejtettük. Ő normál munkaidőben dolgozott, minden nap 8-16 óráig. Most kifogásolja, hogy a számfejtés rossz volt, mert június 8-ára 5 órai teljes munkabért kér, és a 3 órára járna csak a betegszabadság részére. Kérem, amennyiben lehetőségük van rá, szíveskedjenek válaszolni kérdésemre, mert július 26-áig tehetjük ezt meg, utána munkaügyi bírósághoz fordul. Előre is köszönöm a válaszukat.

Felmondási védelem minden esetben? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk a 3 hónapos próbaidó letelte után bejelentette, hogy 15 hetes terhes. Kérdésem az, hogy ilyen esetben is teljes védelem illeti meg a dolgozót? Egyértelmű, hogy a célja a 180 napos biztosítási idő megszerzése volt, egy magasabb jövedelemmel. Ez abból is látható, hogy bejelentette, még körülbelül másfél hónapig fog dolgozni maximum. Van bármilyen lehetősége ilyen esetben a munkáltatónak? Valaszat előre is köszönöm!

Így lehet kirúgni a gyedről visszatérni szándékozó kismamát Cikk

Elbocsátana a munkahelye egy étteremvezetőként szülni ment kismamát, arra hivatkozással, hogy a távozása utáni átszervezés révén egy kollégája kapta meg a feladatkörét. Az érintett munkáltató kérdéseiben arra kért választ, hogy ezt miként tudja megvalósítani. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőn válaszolt

Gyedről visszatérni szándékozó kismamának ajánlható-e más munkakör? Kérdés

Étteremvezetői munkakörből szülni elment kismama szóban jelezte, hogy meg kívánja szakítani a fizetés nélküli szabadságát, és gyermekét bölcsődében kívánja elhelyezni. (A gyermek 1,5 éves.) A bölcsőde által kért munkáltatói igazolást a társaságunk kiállította. Ugyanakkor a kismama munkakörét – a távozása utáni átszervezés révén – egy kollégája kapta meg, aki így több feladatkört is ellát egy személyben. A helyzetet bonyolítja, hogy az étterem működése megkívánja, hogy időnként hétvégén, illetve éjszakai órákban is (rendezvények idején) jelen legyen az étteremvezető, ezt viszont – ha jól értelmeztük – a jogszabályok szerint egy kismamától nem követelhetjük meg. Kérdéseink: 1.) A kismamát a felmondási védelem azután is védi, hogy a fizetés nélküli szabadságát nyilatkozatával megszüntetni kéri? 2.) Ha fel lehet neki mondani az átszervezésre és a minőségi cserére való hivatkozással, akkor ezt milyen időpontban kellene megtenni? 3.) Nem probléma-e ebből a szempontból a bölcsőde részére adott "szándéknyilatkozat"? Hivatkozhat-e rá a kismama egy esetleges munkaügyi vitában? 4.) Nem szeretnénk nehéz helyzetbe hozni a kismamát, ezért részére egy felszolgálói állást szeretnénk felkínálni, mivel azt állandó nappali munkaidőben is el lehet látni. Megfelelő-e az eljárásunk, ha elsősorban ezt javasoljuk, és amennyiben ezzel a lehetőséggel nem kíván élni, akkor a fentiekre hivatkozva (vagy arra, hogy az időbeosztás miatt nem tudja ellátni az eredeti feladatkörét) felmondjuk a munkaviszonyát?

Igazolatlan hiányzás – ezt teheti a munkáltató Cikk

Meddig várjon, mit tegyen a munkáltató, ha a munkavállaló értesítés nélkül nem jelenik meg a munkahelyén? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Felmondás gyesről visszatérő kismamának Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló első gyermekével otthon volt gyeden, és időközben derült ki, amikor az első gyermek után lejárt a gyed, és meg kellett igényelni a második gyermek után a munkavállalónak a gyedet, hogy van második gyermek. Most a második gyermekkel van otthon gyesen. Olyan kérdésem lenne, hogy 2015. 05. 31-ével betöltötte a gyesen lévő munkavállalónknak a gyermeke a 3. életévét, tehát 2015. 05. 31-éig gyesen volt. 2015. 06. 01-jétól újra jogosult a gyesre beteg gyermeke után. Kérdésem: ebben az esetben is jár a felmondási védelem, vagy az megszűnt a gyermek 3. életévének betöltésével? Indíthat munkaügyi pert a munkavállaló ilyen esetben ha felmondanak neki, a munkáltató ellen? Továbbá vállalhat a gyesen lévő munkavállaló máshol munkát úgy, hogy a jelenlegi munkáltatóját nem tájékoztatja róla, és oda nem hajlandó visszatérni dolgozni, mert továbbra is gyesen maradt a már fent leírt körülmények között? Megtisztelő segítségét előre is köszönöm!

Fizetett igazolt távollét Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy a fizetett, igazolt távollét milyen esetben jár a dolgozónak, és mit takar? Egyik dolgozónknak megszűnik a munkaviszonya, azonban ő kérte, hogy felmondás helyett adjunk neki 4 hónap fizetett, igazolt távollétet. Szerintem ez a mi esetünkre nem vonatkozik. Köszönettel.

Mekkora összegre perelhető a munkáltató? Kérdés

Tisztelt Szakértők! Mekkora összegre perelhető a munkáltató, ha az Mt. 66. § (4) bekezdése alá eső 61 éves védett korú munkavállalónak jogtalanul mond fel (a felmondás jogellenessége bizonyítható). A munkavállaló több mint 20 éve alkalmazott. A cég nettó éves nyeresége nagyobb 20 milliárd forintnál. A munkavállaló törvényes öregségi nyugdíjáig hátralévő idő 38 hónap. A felmondásból eredő nettó jövedelemkiesés 170 000 Ft /hó. Mivel a munkavállaló elhelyezkedése gyakorlatilag lehetetlen, a jövedelemkiesésből és a szolgálati idő csökkenéséből adódóan az öregségi nyugdíj (a 45 év elérhető szolgálati idő esetén járó) összeghez képest havi 25 000 forinttal kevesebb lesz. A lényeg: mekkora összegű kártérítésre perelhető a munkáltató? Mi vehető figyelembe egy ilyen munkaügyi per kapcsán? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kompenzációs felár cégtulajdonosnál

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Vállalkozás bejelentése előtti tevékenység

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettsége

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink