788 találat a(z) felmondás cimkére
Így fegyelmezhető a munkavállaló – a figyelmeztetéstől a felmondásig Cikk
Mit tehet a munkáltató, ha a munkavállaló nem tesz eleget a törvényben meghatározott alapvető kötelezettségeinek? Cikkünkben részletesen – bírósági ítéletekre is hivatkozva – kitérünk a szóbeli és írásbeli figyelmeztetésre, a fegyelmi büntetésre, és arra, hogy mire kell nagyon ügyelni, ha a munkáltató végső soron meg szeretné szüntetni a kötelezettségszegő dolgozó munkaviszonyát.
Utólag megtámadta a munkaviszony közös megegyezéses megszüntetését, a Kúria döntött Cikk
A bíróság jogerősen végkielégítést ítélt meg a közös megegyezés szerint enélkül távozó dolgozónak. Volt munkáltatója felülvizsgálati kérelmével a Kúriától kért jogorvoslatot.
Munkahelyi pótlék Kérdés
Nem állami fenntartású, de normatívában is részesülő, bentlakásos idősek szociális otthonának intézményvezetője két és fél éve kap munkahelyi pótlék címen 24 ezer forintot havonta, egy korábbi munkaszerződés-módosítás alapján. A jelenlegi munkáltatói jogkör gyakorlója ezzel nem ért egyet, mert a vhr. 15. paragrafusában felsorolt "gondozói tevékenységet" nem lát el. Munkaköri leírásában sincs ilyen feladattal megbízva. Van-e mód ennek a juttatásnak a visszavonására, illetve visszakövetelésére? Esetleges felmondás esetén a felmondási időre járó bérbe és a végkielégítésbe is be kell kalkulálni ezt a jogtalanul adott pótlékot? Felmondási tárgyalás alatt van az ügy, kérném a lehető legsürgősebb válaszát! Köszönettel.
Visszavont prémium: döntött a Kúria, vizsgálni kell a körülményeket Cikk
A munkáltató a határozott idejű munkaszerződés lejárta előtt megszüntette a munkavállaló munkaviszonyát. A felek közti távolléti díjjal és prémiummal kapcsolatos vitája a Kúrián kötött ki.
Színlelt betegség? Amikor védett a munkavállaló, és amikor nem Cikk
Alapvetően átrajzolta a munkajogi felmondások rendszerét a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény. A felmondási tilalmakat két csoportra osztotta: abszolút és relatív felmondási tilalmakra.
Táppénz felmondási idő lejárta után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállaló beadta felmondását, a felmondási idő 30 nap. Felmondási ideje alatt előbb betegszabadságra, majd táppénzre került. A felmondási idő hamarosan lejár, azonban a betegség – nagy valószínűséggel – a munkaviszony megszűnése (felmondási idő lejárta) után is fennáll majd. Kérdés: a munkaviszony megszűnése után az OEP folyósítja-e folyamatosan a betegség fennállta alatt a táppénzt, vagy automatikusan megszűnik a táppénzjogosultság abban a pillanatban,ahogy a munkaviszony megszűnik, annak ellenére, hogy a munkavállaló még mindig beteg? Válaszát előre is köszönöm.
Felmondás táppénz ideje alatt Kérdés
Ha egy dolgozó szabadsága alatt ittasan vezetett járművet, és a saját hibájából okozott közúti balesetet, akkor jár-e neki betegszabadság, fel lehet-e mondani neki a táppénz alatt, követelhet-e tőle a munkáltató kártérítést a felmerült költségei (betegszabadság, táppénz egyharmada) miatt?
Lejáró határozott idejű munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik munkavállalónkkal határozott idejű munkaszerződést kötöttünk, mely május 31-én jár le. A fiatalember súlyos autóbaleset miatt már két hónapja táppénzen van, és előre láthatólag még hónapokig keresőképtelen lesz. Helyesen járunk-e el, ha a munkaszerződés lejáratának napján megszüntetjük a munkaviszonyát? Ha igen, kell-e erről külön értesíteni? Köszönöm.
Felmondási időre járó munkabér és táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy, már több hónapja táppénzen lévő dolgozónk 30 napos felmondási határidővel felmondott, mely felmondási idő végén kéri a szabadságok és a felmondási időre járó bér kifizetését. A felmondási idő alatt is folyamatosan táppénzen van. Mi, a munkáltató úgy gondoljuk, hogy mivel táppénzen van a felmondási idő alatt is, így részére csak a szabadságmegváltást kell kifizetnünk a felmondási idő végén. Mivel a táppénz miatt munkavégzés nem történik, a felmondási idő alatt így szerintünk díjazás nem jár. Keresőképesség esetén a munkáltató a teljes felmondási idő alatti munkavégzéstől eltekintett volna, természetesen ez esetben az erre az időszakra járó bér kifizetésével. Jól gondoljuk, hogy a táppénzen lévő munkavállalónak csak a szabadságait kell kifizetnünk? Segítségét köszönjük!
Így alkudozhat a munkáltató a dolgozóval, nincs minden kőbe vésve Cikk
A munka törvénykönyve nagy teret enged a munkaviszony szerződéses szabályozásának, azaz a törvény rendelkezéseitől való eltérésre a munkaszerződésben is. Ennek keretében akár a munkavállaló hátrányára is meg lehet állapodni, feltéve, ha a törvény ezt kifejezetten megengedi. Ha a munkáltató kalkulál ezekkel a lehetőségekkel, anélkül tudja ésszerűen a gazdálkodásához, a cég sajátosságaihoz igazítani a jogviszonyt, hogy a munkavállalót ténylegesen hátrány érné, miközben saját mutatói is javulnak.
Bizalomvesztés miatt mondott fel a munkáltató, az alkalmazott nem hagyta annyiban Cikk
Veszélyeztette a munkavállaló a cég gazdasági érdekeit, állapította meg egy munkahelyi vizsgálat. Később a munkáltató erre hivatkozva megszüntette az alkalmazott munkaviszonyát. Az ügy a Kúriáig jutott.
Gyes lejárta utáni munkáltatói kötelezettségek Kérdés
A dolgozó 2007.12.17. óta áll alkalmazásban a kft.-nél. Első gyermeke 2010. 05. 08-án született, a második 2013. 06. 15-én. 2013 májusában és júniusában kivette az addig járó szabadságot. Fizetés nélküli szabadsága 2016. 06. 15-én jár le. Nyilatkozata alapján vissza kíván jönni dolgozni. A munkáltató, a cégnél történt átszervezés miatt nem kívánja foglalkoztatni. Kérdéseink: Mikor lehet felmondani? Milyen indokkal lehet felmondani?Van-e védett státusza? Lehet-e szabadság alatt felmondani, és kifizetni a szabadságra jutó járandóságot? Kell-e a törvény szerint előre közölni, hogy nem tudjuk alkalmazni, ha igen, mennyi idővel? Tudomásunk szerint szabadság a terhességi gyermekágyi segély idejére és a gyed első hat hónapjára jár. A gyerekek utáni pótszabadság is csak erre az időre jár? A dolgozó 1984-ben született.
Felmondás Kérdés
Közös megegyezéssel történő felmondás esetén milyen bejelentési kötelezettsége van a munkaadónak (NAV, OEP, KSH stb.)?
Felmondás közös megegyezéssel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy megállapodhat-e a munkavállaló és a munkáltató abban (például a mai napon), hogy a köztük létrejött munkaszerződést egyező akarattal, közös megegyezéssel 30 nap múlva felbontják? Ha igen, van-e lehetősége arra a munkáltatónak, hogy a munkavállalót felmentse az utolsó 10 (vagy akárhány) nap ledolgozása alól, de fizetést ad neki? Ha igen, akkor a felmondásra járó szabadságot milyen időszakra kell számolni: munkavégzésig vagy a jogviszony megszűnéséig? Válaszát előre is köszönöm.
Kirúgott, felmondott dolgozók: ez jár, ha nem rohannak a versenytárshoz Cikk
Adott egy munkáltató, aki gondos körültekintéssel, több lépcsős kiválasztási folyamat eredményeként munkaviszonyt létesített egy mérnök-informatikussal. Telik-múlik az idő, és a munkavállaló – nagyobb karriert és/vagy magasabb bért remélve – más munkáltatók felé kacsintgat. Tudására és szakmai tapasztalatára figyelemmel a munkahelyváltás nem okoz nehézséget, a munkáltató versenytársai örömmel fogadják jelentkezését. A potenciális új munkáltatók a széleskörű gyakorlat mellett ugyanis a legféltettebb titkok felfedésében is reménykednek.