825 találat a(z) felmondás cimkére
Gyed alatti munkaviszony-megszüntetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. alkalmazottja jelenleg gyeden van. Otthon van a gyermekével, nem dolgozik. Megkereste említett kft.-t, hogy közös megegyezéssel szüntessék meg a munkaviszonyát, mert egy másik céghez szeretne átmenni alkalmazottként, ahol a gyed mellett ténylegesen munkába is állna. Kérdésem: meg tudjuk szüntetni a munkaviszonyt közös megegyezzéssel, akár a mai naptól, függetlenül attól, hogy a jelenlegi munkáltatójánál ténylegesen nem dolgozik? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó
Közalkalmazotti jogviszony átalakulása kormánytisztviselőivé
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény alapján kell-e megállapítani a budapesti munkahelyű pedagógiai szakértőnek a felmondási idejét és a végkielégítési összegét, ha valamilyen ok/okok – például bércsökkentés vagy vidékre áthelyezés – miatt nem tudja elfogadni az április 1-jétől 45 napon belüli határidővel kilátásba helyezett kormánytisztviselői jogviszonyra vonatkozó szabályok szerint megállapított besorolását, illetményét? Van-e valamilyen jogkövetkezménye a jogállásváltozásról átvetetett tájékoztatásnak? A meglévő bérét kell-e folyósítani a pedagógiai szakértőnek mindaddig, amíg az új besorolás, vagy annak elutasítása létre nem jön? Kérjük, hogy válaszukat szíveskedjenek joghelyekkel alátámasztani! Előre is köszönettel: egy jogállásváltozásban érintett pedagógiai szakértő
Megjelent a márciusi VálaszAdó
Cikk
Hamar munka ritkán jó, a kapkodás nem szokott míves produktumokat szülni. Sajnálatosan ez a szerencsétlenség kísérte a NAV csodafegyverének kikiáltott elektronikus áruforgalom-ellenőrző rendszer (ekáer) eddigi útját.
Nagyon kellemetlen hír a rokkantsági ellátásban részesülőknek
Cikk
Valóban nyugdíjasnak minősülnek a rokkantsági ellátásban részesülő személyek munkajogi szempontból, és így kedvezőtlenül érintik őket a felmondásra és a végkielégítésre vonatkozó szabályok – álmélkodott olvasónk a korábbi cikkünkben leírtak alapján. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Rokkantsági ellátás a munkajog szerint
Kérdés
Eddig mindenhol olyan tájékoztatást hallottam, hogy a rokkantsági ellátásban részesülő nem nyugdíjas. Most az Önök cikkében pedig azt olvasom, hogy a rokkantsági ellátásban részesülő nyugdíjasnak minősül. Szeretném, ha pontosítanák, hogy valójában most mi az igazság ez ügyben. Miért minősül a rokkantsági ellátásban részesülő munkavállaló nyugdíjasnak? Vagy elírás történt volna? Nem mindegy, hogy az ilyen munkavállalónak, ha megszűnik a munkaviszonya, kaphat-e valamennyi végkielégítést. Várom a válaszukat. Köszönettel: egy olvasó
Felmondás védett korúnak, nyugdíjasnak. Ennyi a fájdalomdíj
Cikk
Nem hivatkozhat bármire a munkáltató, amikor a nyugdíjas, vagy a védett korú munkavállalójának munkaviszonyát akarja megszüntetni. Összegyűjtöttük az ilyen esetekre irányadó felmondási és végkielégítési szabályokat.
Felmondás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. munkavállalója jelenleg gyeden van, a gyermek egyéves kora után szeretne gyed/gyes mellett vissza menni dolgozni (a szülés előtt szóban azt nyilatkozta, hogy 3 évig otthon szeretne lenni a gyermekkel). A munkáltató a kismama munkakörének betöltésére új munkavállalót vett fel, akinek munkavégzésével jobban meg van elégedve, mint a gyeden levő munkavállóléval. A vállalkozásnál betöltetlen munkakör nincs. Köteles-e a munkáltató a gyed/gyes mellett foglalkoztatni az alkalmazottat? Felmondhat-e a munkáltató a gyermek 3 éves kora előtt, ha nem tud másik munkakört felajánlani? Válaszát előre is köszönöm.
A dolgozók akarták megszüntetni munkaviszonyukat, munkaadójuk perelte őket
Cikk
Tartós külföldi kiküldetésben dolgozó munkavállalók előbb rendes, majd annak sikertelensége után rendkívüli felmondással akarták megszüntetni munkaviszonyukat. Munkaadójuk a felmondást több okból nem tartotta ezt jogszerűnek – az ügy a Kúrián kötött ki.
Meddig védett a kismama?
Kérdés
Gyesről visszatérő kismama a 2015. évi törvények alapján: van-e védettsége, ha van, akkor meddig? A munkáltató mikor mondhat fel, és milyen indokkal? Köszönöm gyors válaszukat.
Végkielégítés 2015-ben, ha a dolgozó mond fel
Kérdés
Ha a munkavállaló mond fel 2015-ben azonnali hatállyal és jogszerűen (3 év munkaviszonya megvan), akkor ebben az esetben is jár számára végkielégítés. Természetesen ilyen körülmények között a foglalkoztató ezt sok esetben vitatni szokta, de ha a dolgozó bizonyítani tudja a felmondás jogszerűségét, akkor mindenképpen jár számára a végkielégítés. Kérdéseim: 1.) Hogyan kell értelmezni azt, hogy "azonnali hatállyal és jogszerűen"? 2.) Hogyan lehet bizonyítani, hogy az azonnali hatállyal jogszerű? 3.) Van-e különbség határozott idejű és határozatlan idejű munkaszerződéseknél ebben az esetben?
Mikor köteles a munkáltató felmondani a dolgozónak?
Kérdés
Dolgozónk 13 éve van a vállalatnál, de ebből tíz évet gyermekápolás miatt otthon töltött a koraszülött, beteg kisfiával. A gyermek 2015. 02. 26-án lesz 10 éves. A dolgozót kértük, hogy mondjon fel, aki azt mondja, hogy nem, DE a munkát sem tudja felvenni, ha letelt a tíz év. Ilyenkor a munkáltatónak kell felmondania? És mit kell kifizetnie a dolgozó részére?
Két sör miatt rúgták ki: így szondáztathat a munkáltató
Cikk
A munkáltatóknak nemcsak lehetőségük, hanem adott esetben kötelességük is, hogy kiszűrjék az alkoholos állapotban munkára jelentkező dolgozókat. Volt, akinek a szabadidejében elfogyasztott két üveg sör okozta a vesztét, hiába volt csak minimális szintű alkohol a szervezetében. Cikkünkben bírósági ítéleteken keresztül mutatjuk be az egyes eseteket.
Nyugdíjas dolgozónak így lehet felmondani
Cikk
Nyugdíjas munkavállalónak hogyan lehet felmondani, van-e felmondási, illetve felmentési ideje? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Szabadságmegváltás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, ha a munkaviszony december 31-ével szűnik meg, mennyi szabadságot lehet megváltani? Például az éves szabadságból van még 11 nap, de ezt nem tudja a kilépő kivenni, mivel a munkakörét még át kell adni az utódának. Válaszát köszönve.
55 év feletti felmondása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cégnél van egy alkalmazott hölgy, aki 58 év éves, elég problémás. Undok a vevőkkel és a többi alkalmazottal, sokat van táppénzen, többször felesel a feletteseivel. Ezek a hibák csak addig mennek el, hogy fegyelmit nem lehet érte adni. Kérdésem, hogy van-e lehetőség rendes felmondással elküldeni? A munkakörét mással újra betöltenék. Válaszát előre is köszönöm!

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 15. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...