788 találat a(z) felmondás cimkére
Sokat veszíthet, ha belemegy a közös megegyezéses felmondásba Cikk
Gyakran hallani munkavállalóktól, hogy „közös megegyezéses felmondással” szűnt meg a munkaviszonyuk vagy, hogy nem fogadták el a felmondást, ezért nem írták alá. Jelen cikkben az ide vonatkozó pontatlan megfogalmazásokat és tévedéseket küszöböljük ki.
Felmondás a dolgozó részéről Kérdés
Az egyik ismerősöm több mint 10 éve dolgozik a jelenlegi munkahelyén, ahol gondok vannak. Ebből következően 3 hónapja nem kaptak fizetést. E hónap elején fizettek az elmaradásból 1 havi összeget. Semmit nem mondanak, meddig tart ez az állapot és egyáltalán mi várható. Az lenne a kérdésem, hogy, ha ebből következően felmondásra kerül sor (mivel a havi kiadásokat viszont fizetni kell), akkor elesik a végkielégítés összegétől? Sajnos ezt az állapotot így sokáig nem lehet fenntartani. A cafetéria juttatást sem kapták meg 3 hónapja. Milyen joga van ebben a helyzetben? Mi jár neki?
Betegszabadság vagy munkanap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónknak június 8-án felmondtunk, június 9. napján kezdődő 35 nap felmondási idővel. Felmondását június 8-án 12.20 -kor átvette, majd ebédidőben elment a háziorvoshoz, és táppénzre vették június 8-ától. Az orvosi igazoláson annyi szerepel, hogy keresőképtelen állományba vették június 8-án. A délelőtt, délután nincs aláhúzva. A bérét június 8-ára betegszabadságként számfejtettük. Ő normál munkaidőben dolgozott, minden nap 8-16 óráig. Most kifogásolja, hogy a számfejtés rossz volt, mert június 8-ára 5 órai teljes munkabért kér, és a 3 órára járna csak a betegszabadság részére. Kérem, amennyiben lehetőségük van rá, szíveskedjenek válaszolni kérdésemre, mert július 26-áig tehetjük ezt meg, utána munkaügyi bírósághoz fordul. Előre is köszönöm a válaszukat.
Felmondási védelem minden esetben? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk a 3 hónapos próbaidó letelte után bejelentette, hogy 15 hetes terhes. Kérdésem az, hogy ilyen esetben is teljes védelem illeti meg a dolgozót? Egyértelmű, hogy a célja a 180 napos biztosítási idő megszerzése volt, egy magasabb jövedelemmel. Ez abból is látható, hogy bejelentette, még körülbelül másfél hónapig fog dolgozni maximum. Van bármilyen lehetősége ilyen esetben a munkáltatónak? Valaszat előre is köszönöm!
Így lehet kirúgni a gyedről visszatérni szándékozó kismamát Cikk
Elbocsátana a munkahelye egy étteremvezetőként szülni ment kismamát, arra hivatkozással, hogy a távozása utáni átszervezés révén egy kollégája kapta meg a feladatkörét. Az érintett munkáltató kérdéseiben arra kért választ, hogy ezt miként tudja megvalósítani. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőn válaszolt
Gyedről visszatérni szándékozó kismamának ajánlható-e más munkakör? Kérdés
Étteremvezetői munkakörből szülni elment kismama szóban jelezte, hogy meg kívánja szakítani a fizetés nélküli szabadságát, és gyermekét bölcsődében kívánja elhelyezni. (A gyermek 1,5 éves.) A bölcsőde által kért munkáltatói igazolást a társaságunk kiállította. Ugyanakkor a kismama munkakörét – a távozása utáni átszervezés révén – egy kollégája kapta meg, aki így több feladatkört is ellát egy személyben. A helyzetet bonyolítja, hogy az étterem működése megkívánja, hogy időnként hétvégén, illetve éjszakai órákban is (rendezvények idején) jelen legyen az étteremvezető, ezt viszont – ha jól értelmeztük – a jogszabályok szerint egy kismamától nem követelhetjük meg. Kérdéseink: 1.) A kismamát a felmondási védelem azután is védi, hogy a fizetés nélküli szabadságát nyilatkozatával megszüntetni kéri? 2.) Ha fel lehet neki mondani az átszervezésre és a minőségi cserére való hivatkozással, akkor ezt milyen időpontban kellene megtenni? 3.) Nem probléma-e ebből a szempontból a bölcsőde részére adott "szándéknyilatkozat"? Hivatkozhat-e rá a kismama egy esetleges munkaügyi vitában? 4.) Nem szeretnénk nehéz helyzetbe hozni a kismamát, ezért részére egy felszolgálói állást szeretnénk felkínálni, mivel azt állandó nappali munkaidőben is el lehet látni. Megfelelő-e az eljárásunk, ha elsősorban ezt javasoljuk, és amennyiben ezzel a lehetőséggel nem kíván élni, akkor a fentiekre hivatkozva (vagy arra, hogy az időbeosztás miatt nem tudja ellátni az eredeti feladatkörét) felmondjuk a munkaviszonyát?
Igazolatlan hiányzás – ezt teheti a munkáltató Cikk
Meddig várjon, mit tegyen a munkáltató, ha a munkavállaló értesítés nélkül nem jelenik meg a munkahelyén? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Felmondás gyesről visszatérő kismamának Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló első gyermekével otthon volt gyeden, és időközben derült ki, amikor az első gyermek után lejárt a gyed, és meg kellett igényelni a második gyermek után a munkavállalónak a gyedet, hogy van második gyermek. Most a második gyermekkel van otthon gyesen. Olyan kérdésem lenne, hogy 2015. 05. 31-ével betöltötte a gyesen lévő munkavállalónknak a gyermeke a 3. életévét, tehát 2015. 05. 31-éig gyesen volt. 2015. 06. 01-jétól újra jogosult a gyesre beteg gyermeke után. Kérdésem: ebben az esetben is jár a felmondási védelem, vagy az megszűnt a gyermek 3. életévének betöltésével? Indíthat munkaügyi pert a munkavállaló ilyen esetben ha felmondanak neki, a munkáltató ellen? Továbbá vállalhat a gyesen lévő munkavállaló máshol munkát úgy, hogy a jelenlegi munkáltatóját nem tájékoztatja róla, és oda nem hajlandó visszatérni dolgozni, mert továbbra is gyesen maradt a már fent leírt körülmények között? Megtisztelő segítségét előre is köszönöm!
Fizetett igazolt távollét Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy a fizetett, igazolt távollét milyen esetben jár a dolgozónak, és mit takar? Egyik dolgozónknak megszűnik a munkaviszonya, azonban ő kérte, hogy felmondás helyett adjunk neki 4 hónap fizetett, igazolt távollétet. Szerintem ez a mi esetünkre nem vonatkozik. Köszönettel.
Mekkora összegre perelhető a munkáltató? Kérdés
Tisztelt Szakértők! Mekkora összegre perelhető a munkáltató, ha az Mt. 66. § (4) bekezdése alá eső 61 éves védett korú munkavállalónak jogtalanul mond fel (a felmondás jogellenessége bizonyítható). A munkavállaló több mint 20 éve alkalmazott. A cég nettó éves nyeresége nagyobb 20 milliárd forintnál. A munkavállaló törvényes öregségi nyugdíjáig hátralévő idő 38 hónap. A felmondásból eredő nettó jövedelemkiesés 170 000 Ft /hó. Mivel a munkavállaló elhelyezkedése gyakorlatilag lehetetlen, a jövedelemkiesésből és a szolgálati idő csökkenéséből adódóan az öregségi nyugdíj (a 45 év elérhető szolgálati idő esetén járó) összeghez képest havi 25 000 forinttal kevesebb lesz. A lényeg: mekkora összegű kártérítésre perelhető a munkáltató? Mi vehető figyelembe egy ilyen munkaügyi per kapcsán? Válaszukat előre is köszönöm.
Nem mindenki nyugdíjas, aki annak számít: tb- kontra munkajog Cikk
A munkajog és a társadalombiztosítási jog eltérően határozza meg a nyugdíjasnak minősülő személy fogalmát, ami – a két terület szoros összetartozása miatt – nem egyszer jogbizonytalanságot okoz.
Rokkantsági ellátás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy ha egy munkavállaló táppénzjogosultsága lejár, és kezdeményezni szeretné a rokkantsági ellátást, akkor ennek okán a munkáltatónak vagy a munkavállalónak kell felmondani, illetve létrejöhet egy közös megegyezés?
Felmondás: nem mindig jön be, ha a munkáltató átszervezésre hivatkozik Cikk
Átszervezésre hivatkozva mondta fel munkavállalója munkaviszonyát a munkáltató. A peres ügy a Kúrián kötött ki.
Felmondás: mikor kell indokolás, és mi lehet az, mikor jár végkielégítés? Cikk
Felmondással a határozott és határozatlan idejű munkaviszony egyaránt megszüntethető. A felmondási idő eltér attól függően, hogy azt ki kezdeményezte.
Gyedről visszatérő munkavállaló Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném a véleményét: Munkavállalónk jelenleg gyeden van, ami júniusban lejár. Gyes mellett szeretne visszajönni dolgozni, de a munkakörét időközben betöltöttük. A munkáltatónak a gyes mellett nem kötelező visszavennie a dolgozót, jól gondolom? Amennyiben a gyes is lejár, akkor alakulna úgy a helyzet, hogy elviekben kötelesek lennénk visszavenni, de, ha betöltött a munkaköre, akkor fel kell ajánlani neki valami más munkakört. Azonban, ha a cégnél nincs jelenleg üres álláshely, akkor hogyan kell eljárnunk, mik a lehetőségek?