788 találat a(z) felmondás cimkére
Könyvelési iratanyag átadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Felmondtam a könyvelést egyik ügyfelemnek, de még idáig nem reagált rá, nem vitte el az anyagát az irodánkból. Kétszer elküldtem tértivevénnyel a felmondást és nem veszi át, mit csináljak, mi a teendőm, mert én nem fogom a bevallásokat, mérleget elkészíteni. Tehát ha megbüntetik, akkor az ne engem terheljen. Válaszukat köszönöm
Közfoglalkoztatott orvosi alkalmatlanság felmondás dolgozó részéről határozott idejű szerződés lejárta előtt Kérdés
2017.03.20-2018.02.28-ig tartó közfoglalkoztatotti szerződésem van. Irattárban dolgozom, ami iratok (sok súly) pakolásával is jár. Orvosilag igazolt mozgásszervi, és IBS problémáim vannak. Felmondhatok-e alkalmatlanság címén, és ez jár-e retorzióval?
Nyakunkon az influenza: ezt kell tudni a keresőképtelenség szabályairól Cikk
A tél közeledtével egyre többen áldozatul különféle megfázásos betegségeknek, influenzának. Ilyenkor a munkavállalók egy része bizonytalan ideig nem tud munkát végezni. A munkáltatók igyekeznek minél gyorsabb visszatérésre ösztönözni a keresőképtelen munkavállalókat, mi sok konfliktust okoz. Nézzük, mit mond a helyzetre a jog.
Táppénz felszámolás alatt lévő munkáltató esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni. Egyik ügyfelem 2010 óta dolgozik a munkahelyén, határozatlan szerződéssel, gyermeke 2015. 03. 06-án született, jelenleg fizetés nélküli szabadságon és gyesen van. A munkahelye 2013.12. hó óta felszámolás alatt áll, a felszámoló egy ideig engedélyezte a továbbműködést, így dolgozott 2015.03.05-ig, a szülés napjától cseden volt, majd gyeden és gyesen. A felszámoló értesítette, hogy az eljárás a végéhez érkezett, a szabadságai egy részét pénzben megváltották, a bíróság megküldte a felszámolási zárómérleget, mely jogerőre nem emelkedett, információi szerint több hitelező is fellebbezett. Jelenleg 20 hetes terhes. A kérdésem az lenne, hogy ha jelzi a fizetés nélküli szabadság megszüntetése iránti igényét a felszámolónak, melyben azonnal jelzi, hogy terhes, akkor a felszámoló megszüntetheti-e a munkaviszonyát vagy a védettség ilyen esetben is él a cég jogutód nélküli megszűnéséig? Veszélyeztetett terhes, de nincs táppénzen. A megszűnésig lehet táppénzen? Amennyiben szerencséje van, és nem szűnik meg a cég jogutód nélkül addig, akkor tudja majd a csedet igényelni, illetve mi lesz a helyzet a gyeddel, ha csed alatt fejeződik be az eljárás? 2017.01.01-től egy bt.-ben katásként kültag 2017.06.hóig 50 ezer, 07. hótól 75 ezer forintot fizet. Egyelőre ebben a jogviszonyban nem menne táppénzre, mert ha jól gondolom, csak akkor fogja tudni a magasabb összeg után járó alapot megkapni a csedhez, ha végig dolgozik? Segítségét előre is köszönöm.
Ezek a tipikus hibák felmondásnál Cikk
Időről-időre bemutatjuk azokat a tipikus hibákat, melyeket a felek, azaz a munkáltatók, illetve a munkavállalók a munkaviszony megszüntetésével összefüggésben elkövetnek. Három területet veszünk szemügyre: a munkaviszony jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményét, a munkáltatói felmondás indoklását, valamint az azonnali hatályú felmondás szükségtelen alkalmazását.
Gyes alatti felmondás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Van-e arra mód, hogy a gyesen lévő kismamának (még nem töltötte be a gyermek a 3. életévét), aki visszajönne dolgozni (de ismét várandós) valamilyen formában megszüntethető legyen a munkaviszonya? Amikor pár éve felvették dolgozni 45 nap munkaviszony után elment táppénzre, majd onnan csedre, gyedre, gyesre. A munkáltató kiszolgáltatott helyzetben van, mert most is az a célja a munkavállalónak, hogy a felgyűlt szabadságát kiadják, majd feltételezhetően ismét elmegy táppénzre, és megint szinte semmi munkavégzés nélkül fizet a munkáltató. Ilyen esetben mit tehet a munkáltató, mert sajnos elég kiszolgáltatott a helyzetük. Ebben a helyzetben egyértelmű, hogy miért állt munkába dolgozó évekkel ezelőtt pár napra. Csak azért, hogy kaphasson ellátást. Válaszukat előre is köszönjük!
Munkavállalói felmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló szóban, rendes felmondással megszünteti munkaviszonyát. A munkavállaló a 30 napos felmondását nem tölti le (példa: tegnap dolgozott, ma meg szólt hogy holnaptól nem jön dolgozni). A munkáltató megkereste telefonon, hogy jelenjen meg a munkahelyén és töltse le a felmondási idejét, de ez nem történt meg. Milyen szankciót tudunk érvényesíteni a munkavállalóval szemben? Köszönettel: Égei Emese
Keresetindítási határidő meghosszabbítása? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Feladataimat átszervezés címszóval szétosztották és felmondtak nekem. Ez alig több, mint 2 hónapja történt. Informális úton értesültem arról, hogy munkakörömbe (többen voltunk azonos munkakörben) a múlt héten felvettek valakit (bár a munkakör neve más, de egyértelműnek tűnik az azonosság). A 30 napos perindítási határidő persze már letelt. A Pp. szerinti igazolási kérelemmel élhetek (hogy rajtam kívül álló ok, de nem betegség miatt nem pereltem korábban) és perelhetek még? A 30 nap ugyan eltelt, viszont ha nem töltik be a pozíciót (vagy nem tudok róla), akkor nyilván nem fogok bírósághoz fordulni, hiszen magát az átszervezést nem támadnám, mivel nem lenne esélyem. Hallottam olyan gyakorlatról, hogy a munkáltató egy idő után "rájöhet" arra, hogy mégse volt célszerű az átszervezés, és nem kell visszavennie a volt munkavállalót, mást is felvehet. Érthető, hogy pl. 1 év után mást akarna foglalkoztatni, nem pedig engem visszavenni. Itt viszont alig 2 hónap után derült ki. Szerintem egyértelmű a helyzet (hogy kiszámolták a 30 napot, majd még rászámoltak a biztonság kedvéért), de az nem, hogy a jog ilyenkor védi-e a munkavállalót (tehát indíthatok-e még keresetet 30 napon túl is, ha azon belül ki se derülhetett, hogy nem történt átszervezés, vagy nem állt rendelkezésre információ), vagy a 30 nap miatt nincs esélyem? Köszönettel.
Volt munkavállaló céges e-mail-fiókja: ezt teheti vele a munkáltató Cikk
Megnézheti-e a kilépett munkavállaló céges e-mail-fiókjának tartalmát, és ha igen, meddig jogosult erre? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.
EU-kártya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállaló 10.18-ai dátummal kilép, még felmondása alatt kijelenti a munkáltató a T1041-es nyomtatványon. A kilépés napja előtti időpontban EU-kártyát igényel, de nem kapja meg, mondván kilépettnek tekintik. Ilyenkor mi a teendő?
Eljárás munkaviszony megszüntetése előtt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elsősorban a minőségi cserével kapcsolatos előzetes döntésekről, körülményekről kérdezek. A célnak jobban megfelelő munkaerőt a felmondáskor már meg kell találni? Esetleg meg kell hirdetni a pozíciót? Vagy éppen ellenkezőleg, nem is szabad se meghirdetni, se felvenni addig valakit, míg át nem adjuk a felmondást a leváltandó munkatársnak? A munkáltatói jogkör gyakorlójának esetleges nyilatkozatán vagy tanúvallomásán kívül szükséges valamilyen felmérés, kimutatás, hogy miért indokolt a minőségi csere? A munkáltató jóindulata (hogy több hónapig nem akart megválni a munkavállalótól, pedig már korábban is szükség lett volna erre) eredményezheti-e, hogy ez az indok jogellenesnek minősül (azzal, hogy ha indokolt és szükséges volt, korábban kellett volna meglépni ezt)? Köszönettel.
Munkakörhöz szükséges képesítés megszerzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekkel fordulok Önhöz. Egy munkáltató olyan munkavállalóval szeretne munkaszerződést kötni, aki nem rendelkezik a munkakör betöltésének feltételeként előírt középfokú képesítéssel. A középfokú képesítést mind a munkáltató, mind jogszabály előírja. Jól gondoljuk, hogy ebben az esetben a felek a munkaszerződésben megállapodhatnak abban, hogy a munkavállaló a munkakört a szükséges képesítés hiányában is betöltheti azzal, hogy vállalja, hogy a képesítést bizonyos határidőre megszerzi? Jól gondoljuk, hogy erre az esetre köthető tanulmányi szerződés, mivel jelen esetben a tanulmányok elvégzésére nem a munkáltató kötelezte a munkavállalót? Ha a felek nem kötnek tanulmányi szerződést, a munkáltató köteles munkaidő-kedvezményt és a kiesett időre távolléti díjat fizetni, és köteles továbbá megtéríteni a tanulmányokkal kapcsolatos költségeket az Mt. 51. § (2), 146. § (3) b) és 55. § (1) g) alapján? Ha a munkavállaló nem szerzi meg határidőre a képesítést, a munkaviszonya megszüntethető szakmai alkalmatlanságra alapított munkáltatói felmondással? Szíves válaszait ezúton is köszönöm! Tisztelettel.
Jogviszony megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: Van működő alapítvány, mely magánóvodát működtet. Egy ellenőrzés során felhívta a szakellenőri hivatal (MÁK) az alapítvány figyelmét arra, hogy kell egy külön tagintézményt működtetnie, ugyanis ő csak fenntartó lehet. Az alapítvány közvetlen kezelésében nem állhat óvoda. Az alapítvány hosszú évek óta ebben a formában működött, és eddig egyetlen ellenőrzés sem tárta fel ezt a hiányosságot. Így minden óvodai dolgozó az alapítványhoz van bejelentve, nem pedig az újonnal létrejött (külön adószámmal rendelkező) tagintézményhez. A MÁK elvárása, hogy a lehető legrövidebb időn belül rendezzék a dolgozók jogviszonyát, vagyis hogy átkerüljenek az újonnan létrehozott óvodába. Ilyen esetben a munkáltatónak kell felmondani, hogy megszűnjön a jogviszonyuk az alapítvány adószáma alatt? Itt is érvényes a felmondási idő? Van lehetőség közös megegyezésre vagy bármilyen más megoldásra? Az alapítvány a fenntartó lesz a továbbiakban, így talán jogfolytonos lesz a dolgozók jogviszonya? Végül is nem is történik felmondás, csak átkerül a fenntartó adószáma alól az összes dolgozó a fenntartó működtetésében lévő (de más adószámú) óvodába. Válaszukat előre is köszönjük.
Egészségügyi alkalmatlanság Kérdés
Tisztelt Szakértő úr, ezúton is köszönöm az egészségügyi alkalmatlanság tárgyú kérdéseimre adott szíves válaszait. Válaszai kapcsán az alábbi, egyértelműsítő kérdésem merült még fel: Jól értem, hogy a munkavállaló munkaviszonya egészségügyi alkalmatlanságra alapított munkáltatói felmondással megszüntethető az alábbi esetben: A munkavállaló tartós betegsége miatt huzamosabb ideig táppénzen volt. A munkavállaló táppénzre való jogosultsága lejárt, mert kimerítette az 1 évet. A munkavállaló azonban továbbra sem munkaképes, további műtét vár rá stb. Az üzemorvos az 1 éves táppénz lejártát követően, soron kívüli alkalmassági vizsgálat keretében megállapítja, hogy a munkavállaló a munkaköre ellátására egészségügyileg alkalmatlan. A munkavállaló rehabilitációs ellátásban vagy rehabilitációs járadékban nem részesül. Szíves válaszát előre is köszönöm!
Egészségügyi alkalmatlanság: felmentési idő, távolléti díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Egészségügyi alkalmatlanságra alapított munkáltatói felmondás esetén a felmentési időre a munkavállaló jogosult távolléti díjra? Álláspontom szerint méltánytalan lenne, ha a munkavállaló erre az időre nem kapná meg a távolléti díjat. Szíves válaszukat köszönöm!