788 találat a(z) felmondás cimkére

Megint változna a munka törvénykönyve: ki, mit szeretne? Cikk

A munka törvénykönyve módosításáról tárgyal a kormány a munkáltatói és a munkavállalói érdekképviseletekkel. Az alábbiakban a legfontosabb vitás területeket, illetve a jövő év elején hatályba lépő módosításokat mutatjuk be.

Azonnali hatályú felmondás igazolatlan távollét miatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló hónapok óta zavartan viselkedik, orvosi segítséget nem kér, illetve megtagadja azt. Rendszeresen késik a munkahelyéről, sokszor meg sem jelenik. Utólag telefonon kimenti magát. Az egész évi szabadságát kivette már. A háziorvosával is felvettük a kapcsolatot, aki kórházi kezelést tartana indokoltnak. Ezt a munkavállaló megtagadja. A háziorvos viszont nem veszi betegállományba, próbálja kényszerintézkedés nélkül a kórházi kezelést kierőltetni. Jelenleg már két napja keresőképtelen, amiről nem lesz igazolás. Erre a napra bért nem fogunk fizetni. A kérdésünk az, hogy a fenti helyzet lehet-e jogszerű indok azonnali hatályú felmondásra, vagy csak rendes felmondással küldhető el a dolgozó, végkielégítéssel és felmondási idővel? A munkavállaló 20 éve van a cégnél, a gondok idén kezdődtek. Munkakörében jelentős anyagi felelősséggel járó feladatot végez, a cég az anyagi kockázat miatt is fél tovább alkalmazni a dolgozót. Köszönettel.

Munkaszerződés: amit feltétlenül írjon bele, és amit biztosan ne! Cikk

Sokszor merül fel a munkáltatók részéről a kérdés, hogy mit kell, illetve célszerű munkaszerződésben szabályozni. Bizonyos elemek nélkül ugyanis a munkaviszony létre sem jön. Más elemek munkaszerződésben történő feltüntetése nem kötelező ugyan, de hasznos. Olyan elemek is vannak azonban, amelyek feltüntetése kifejezetten hátrányos a munkáltatók számára. Végezetül pedig vannak olyan elemek is, melyeket egyszerűen szükségtelen munkaszerződésben szabályozni. Lássuk, mire kell különösen ügyelni.

Alkalmazottai tíz százalékát bocsátja el a Hewlett Packard Enterprise Cikk

Alkalmazottainak mintegy tíz százalékát bocsátja el még az év vége előtt az amerikai Hewlett Packard Enterprise informatikai szolgáltató konszern.

Felmondás, munkaszervezési ok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt olvastam, hogy ha a munkáltató más munkavállalóval gazdaságosabban végeztetheti el a feladatokat (képzettebb, több munkakört el tud látni), akkor az megalapozhatja a minőségi cserére alapított felmondást. Minőségi csere csak munkakörön belül lehetséges, vagy akkor is, ha a munkáltató olyan munkavállalót szeretne, aki külön képzések nélkül is tud kapcsolt munkakört ellátni (munkaidő nem lépné túl a napi 6 órát, jelenleg ennyi a munkaidő)? Ha egy munkavállalónak felajánlják a kapcsolt munkakört, és a munkáltató vállalja a képzés költségeit, de a munkavállaló ezt nem vállalja, a minőségi cserére alapozott felmondás jogszerű lehet? A kapcsolt munkakör oka az, hogy a jelenlegi munkakör nem indokolja a 6 órás foglalkoztatást, ez a múltban változott (egyéb, jelenleg el nem látott feladatok viszont vannak, így lenne meg a 6 óra). Köszönettel.

Betegszabadság igénybevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló munkaviszonyát a munkáltató meg fogja szüntetni. A munkavállaló a közigazgatásban 2017. január 5-étől dolgozik. A munkaszerződésben a munkáltató megjelölt egy faladatkört. A 3 hónap próbaidő lejárt. Május hóban egy másik munkakörbe osztották be a munkavállalót, amiről munkaszerződés-módosítás nem készült. Szeptember 1-jétől újabb munkakörbe került a munkavállaló, amiről munkaszerződés-módosítás szintén nem készült. A munkáltató azt mondja, hogy az újabb próbaidőt szeptember hótól számítja. Szeptember végén majd megmondja, hogy hajlandó továbbfoglalkoztatni a munkavállalót vagy sem. A munkavállalónak egy évre 30 nap szabadság jár, amiből 10 napot vett ki. Kérdésem az, hogy amennyiben a munkáltató szeptember 30-ával felmondja a munkavállaló munkaviszonyát, abban az esetben a munkavállaló hogyan kapja meg a szabadságát? Miután a munkáltató felmondott a munkavállalónak, akkor a munkavállaló a betegszabadságot még igénybe veheti-e? Köszönöm a válaszát.

Fel lehet mondani kismamának próbaidő alatt, táppénz miatt? Cikk

Negyven évesen kismama lettem. Az orvos teljes pihenésre "ítélt" több korábbi műtét és a korom miatt. Most váltottam munkahelyet, ahol fél év a próbaidőm. Felmondhat a cég próbaidő alatt egy terhes kismamának? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász válaszolt.

Próbaidő alatt, táppénzes állomány miatt felmondhat-e a cég kismamának? Kérdés

40 évesen kismama lettem. Az orvos teljes pihenésre "ítélt" több korábbi műtét és a korom miatt, így van esélyem a babára. Most váltottam munkahelyet, ahol fél év a próbaidőm. Kérdésem, hogy felmondhat-e a cég próbaidő alatt egy terhes kismamának?

Jogosult-e tb-ellátásra a munkavégzés alól felmentett munkavállaló? Kérdés

A munkavállaló munkahelye, így jelenlegi munkaköre is megszűnik 2017. szeptember 30-ával. Közös megegyezéssel a munkavállaló utolsó munkában töltött napja szeptember utolsó munkanapja, a munkaviszony vége 2018.03.31. A munkáltatói felmondás esetén járó összes juttatás szeptember végén jutalomként kerül elszámolásra, ezt követően a munkavállaló semmilyen juttatást nem kap. Kérdésem, hogy jár-e a munkavállalónak táppénz, ha az utolsó munkában töltött napot követően lesz beteg? Ha igen, mennyi ideig? A munkavállaló ugyanennél a munkáltatónál több mint 25 éves folyamatos biztosítással rendelkezik. Köszönöm a gyors választ!

Proaktivitás hiánya mint felmondási ok Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltatónál különböző szervezeti egységektől kapok feladatokat. Többször előfordul, hogy bizonyos információkat kérek e-mailben (azzal, hogy az általuk adott feladatok elvégzéséhez szükség van ezekre). Eleinte szóltam, írtam emiatt. De mostanra feladtam. Emiatt - mondván, hogy adott feladatot nem végeztem el - figyelmeztetést kaptam. Szerintem ez nem jogszerű, hiszen eleinte jeleztem, hogy nem kapok információt, anélkül nincs feladatvégzés és rengeteg a feladatom, még kérdeztem is, hogy mikor érkeznek az adatok. Később valóban feladtam ezt. Több eset felhozásával (a múltbeliekkel) felmondhatnak nekem? Köszönettel.

Kilépés táppénzt követően Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk rendes felmondással kérte, hogy a munkaviszonyát szeptember 1. napjával szüntessük meg. A felmondás beadását követően beteg lett (jelenleg még táppénzen van). Kérdés: Mikor szüntethető meg a munkaviszonya? A keresőképesség első napján megszüntethető a munkaviszonya? Köszönettel: Égei Emese

Felmondás vagy közös megegyezés: mi előnyösebb a dolgozónak? Cikk

A 35 éve a vállalatnál dolgozó munkavállaló azt kérdezte szakértőnktől, melyik esetben jár jobban: ha megvárja a munkáltató felmondását a csoportos létszámleépítés során, vagy ha közös megegyezéssel megállapodik munkáltatójával a munkaviszony megszüntetéséről. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

Felmondás megváltoztatása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésem, hogy van-e mód arra, hogy akár a munkáltató, akár a munkavállaló felmondása esetén a felmondási idő alatt a munkaviszonyt azonnal megszüntessék? Ha valamelyik fél, akár a munkavállaló akár a munkáltató olyan magatartást tanúsít, hogy az a további együttműködést lehetetlenné teszi. Például munkáltató rossz hírét kelti, szítja a feszültséget a munkavállalók között, állandóan ellentmond a felettesének, nem segíti elő a többi dolgozó betanítását, akadályozza azt inkább. Valamint munkáltatói oldalról nehezebbé teszi a munkavállaló munkavégzését, nem megfelelő stílusban beszél a munkavállalóval...stb. Tehát lehet-e felmondásból azonnali hatályú felmondás, esetleg közös megegyezéses munkaviszony-megszüntetés. Ha igen, mi ennek a menete? Valamint megilleti e ilyen esetben is a végkielégítés a munkavállalót? A másik kérdés pedig, hogy közös megegyezés esetén kell e végkielégítést fizetni az eltöltött évek után vagy ez csak kizárólag az MT-ben említett felmondás eseteiben kötelező?

Példák a munkavállaló hátrányára köthető megállapodásokra Cikk

A munkavállaló hátrányára is köthető megállapodás, ha az adott kérdésben ezt a munka törvénykönyve megengedi. A törvény mintegy 50 ilyen lehetőséget kínál.

Átszervezés – Mt. Kérdés

Tisztelt Adózóna! A cég fővárosi telephelyén dolgoztam, de néha vidékre is utaztam (hetente maximum 1 napot töltöttem el a vidéki telephelyen, átlagosan). A cégnél felmondtak nekem azzal, hogy az osztályt a vidéki telephelyre szervezik át, onnan lesznek a feladatok ellátva (kollégáim 1 kivételével eleve ott dolgoznak). Kértem, ajánljanak fel munkaszerződés-módosítást, hisz időnként így is dolgozom vidéken, de szerintük költséghatékonyabb helyi alkalmazottat foglalkoztatni, így ezt nem ajánlják fel. Semmilyen határozatról, döntésről nem tudok (pedig a társasági ügyek többek között hozzám, hozzánk tartoznak). Nem tudom, a kollégámmal is hasonlót terveznek-e, vagy neki felajánlanak-e bármit is. Kérdésem az, hogy sikeresen perelhetem-e a céget munkaügyi bíróság előtt, milyenek az esélyeim? Ha 30 nap után derül ki, hogy a kollégám vidéken dolgozhat, vagy nem is történik valódi átszervezés, az bővíti a keresetindítási határidőt vagy az esélyeket (azonos neműek vagyunk, talán 8-10 évvel vagyok idősebb nála, de védett kor előtt)? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink