788 találat a(z) felmondás cimkére
Felmondási ok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik partnercégünknél problémaként jelentkezik, hogy egyes munkavállalók (irodai alkalmazottak) a céges tulajdonban lévő munkaeszközként biztosított asztali számítógépen munkaidőben privát cselekedeteket végeznek (közösségi oldalak, saját albérletkeresés stb.). Nem is az intolerancia, de az ilyen esetek elszaporodása és rendszeressége okozza a problémát, miközben a feladatok ellátása határidőre nem biztosított. Kérdésem az lenne, hogy erre alapozva fel lehet-e mondani a munkaviszonyt rendkívüli felmondással (a munkaszerződésben szerepel, hogy a céges eszközt magáncélokra egyáltalán nem lehet használni), vagy ha nem, akkor milyen módszerrel lehetne gátat szabni ennek a magatartásnak?
Felmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk alkalmatlan lett a munkavégzésre egészségügyi okok miatt ( kamionsofőr és bevonták a jogosítványát.) Mi már a betegszabadság kezdő napján felmondtunk neki és felmondásunkat írásban közöltük, amit ő el is fogadott. A kérdésem: a táppénz lejárta után, mivel nem tudom foglalkoztatni, hiszen alkalmatlan a munkavégzésre, akkor is kell neki 30 napos felmondási időt adnom és fizetnem neki egy havi bért? Köszönöm.
Felmondási idő alatti táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég a nem megfelelő munkavégzés, és munkához való hozzáállás miatt felmondaná a munkaszerződést. Tehát írásban közli, január 8-án, hogy meg kívánja szüntetni a munkaviszonyt, akkor azonnal elkezdődik a felmondási idő, jól gondolom? A félő az, hogy január 9-én reggel megkeresi a háziorvosát, és táppénzre (jogosulatlanul, amit elég nehéz bizonyítani) fog menni. 2017. októberben kelt a munkaszerződése, lejárt a próbaidő. A próbaidő lejárta után kezdődtek a különböző problémák a dolgozóval. Ha már elkezdődött a felmondási idő, és úgy megy táppénzre, akkor vajon megszűnik 30 napra a munkaviszonya? Köszönettel Lengyel Krisztina
Munkavállaló újabb egyéves táppénzkivétje Kérdés
Kérdésem a következő lenne. Van egy irodaszert gyártó cég, ahol az egyik alkalmazott, aki csomagolóként dolgozik, elment táppénzre augusztus közepétől, ínhüvelygyulladással. Megműtötték, rehabilitációra járt, meggyógyult. Amikor újra munkába állhatott volna, kiderült, hogy a nyaki csigolyájával van probléma, és továbbra is táppénzen marad. Legutóbb, amikor a táppénzes papírt behozta a céghez, „elszólta” magát az egyik munkatársnak, hogy az előző munkahelyén is 1 évig volt táppénzen! Kérdésem, hogy az alkalmazottól hogyan lehet megválni, hogy ne egy újabb cég legyünk az egyéves táppénzes listáján, ha a "betegsége" nem a munkájához köthető?
Újabb tisztogatás Törökországban Cikk
A török hatóságok újabb több mint 2700 katonát, tanárt és állami tisztviselőt bocsátottak el különböző minisztériumokból és közintézményekből terrorszervezetekhez fűződő kapcsolataik miatt a kormányzati közlönyben vasárnap megjelent törvényerejű rendelet értelmében.
Minőségi csere Kérdés
T. Szakértő! Foglalkoztatóm minőségi cserére hivatkozva mondott fel nekem. Olyan munkatársat szeretne, aki nálam több tapasztalattal rendelkezik és van diplomája is. A felmondás ezeken túl nem megy bele részletekbe, Az álláshoz eredetileg kellett volna diploma, az előző vezető ettől eltekintett, bár szóban kérte, szerezzem meg. Március óta dolgoztam itt, az előző felettesemnek nem volt gondja ezekkel a képességekkel, tapasztalattal. Az új vezető szeptember közepén jött és csak most mondtak fel. Ezt megtehetik? Köszönöm.
Létszámcsökkentés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Pár napja kaptam kézhez a felmondásomat. Ez alapján létszámcsökkentésre hivatkozva mondott fel a kft. A helyettesem munkaköre megszűnik, és ő lép a helyembe A létszám tényleg csökken, de nem az én munkaköröm szűnik meg. Jogosan tette a kft. amit tett? Köszönöm.
Kirúgható-e a pincér, ha nem teszi a közös kasszába a borravalót? Cikk
Vendéglátóhelyen az a gyakorlat, hogy a pincérek a borravalót a közös kasszába gyűjtik, amit egyenlő részben szétosztanak a műszak végén. Egyik dolgozónál többször felmerült a gyanú, hogy a kapott borravalót zsebre vágta, és nem tette be a közös kasszába. Emiatt a többiek is egyre bizalmatlanabbak vele szemben, a csapatszellemet egyértelműen mérgezi. Azt szeretném megtudni, hogy ilyen esetben rendkívüli felmondással élhet-e a munkáltató? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Munkaköri alkalmatlanság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik kereskedelmi cégünknél egy dolgozó olyan orvosi jelentéssel érkezett vissza táppénzről, hogy nem emelhet nehéz dolgot. Miután árufeltöltő, árukiadó munkakörben alkalmazzuk, nehéz elkerülni, hogy emelnie kelljen. Amit fel tudunk neki ajánlani, az a pénztáros munkakör, de ott is át kell emelni, mozgatnia kell az árut, hiszen a szalagra feltett dolgokat kell emelgetnie, ami sokszor nagy kiszerelésben, kartonban kerül értékesítésre. Tehát ez egyértelműen nem megfelelő munkakör neki. Másik munkakör, amit még fel tudunk ajánlani neki, az éjjeliőr. Az lenne a kérdésem, hogy ha a dolgozó aláírja a papírt (mi van ha nem írja alá?), hogy nem vállalja az éjjeli őrséget, felmondhatunk-e neki? A dolgozó ügyvéddel fenyeget, de véleményem szerint, ha nem tudja a munkáját ellátni, és nem vállalja a felajánlott másik munkakört, akkor felmondhatunk neki. Természetesen teljesen elszámolnánk vele, hiszen annyi ideje van a cégnél, hogy jogosult végkielégítésre. Hogyan tudunk helyesen eljárni? Üdvözlettel: Cseva
Hasznos szempontok munkaviszony megszüntetéséhez Cikk
A munkaviszony tekintetében – annak létesítését leszámítva – a megszüntetés szabályai rendelkeznek a legnagyobb súllyal. Írásunkban ezért olyan tipikus szempontokat mutatunk be, melyek figyelembevétele a jogszerűség érdekében feltétlenül szükséges. Nem érdemes ugyanis a feleknek szükségtelenül hosszas jogvitába keveredniük, ha az kellő gondossággal akár elkerülhető is lenne.
Felmondás táppénz alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni. Mi egy fuvarozással foglakozó kft. vagyunk. Egyik alkalmazottunk jogosítványát bevonták, mert alkalmatlan lett a munkavégzésre alvászavar miatt. Ugyanezen a napon ki is íratta magát táppénzre. Mit tudunk mi tenni ebben az esetben, mikor mondhatunk fel neki, hisz nem tudja elvégezni a munkáját (kamionsofőr), másik munkakörben pedig nem tudjuk alkalmazni, mert nincs. Valamint sajnos pont olyan gazdasági helyzetbe kerültünk, hogy az ő pozíciója pont meg is szűnt volna december 31-ével, mert sajnos leépítés miatt megszűnik az ő állása (eladunk autót, mert kevesebb partnernek dolgozunk). Válaszát előre is köszönöm.
Fizetés nélküli szabadság alatti/utáni felmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk gyermeke születése után fizetés nélküli szabadságot igényelt, de gyest nem. Szeretne felmondani, három gyermeke van. Szabadságai szempontjából van jelentősége, hogy 2017 decemberében vagy 2018 januárjában, a fizetés nélküli szabadság letelte után mond-e fel? Illetve az, hogy nem igényelt gyest, azt jelenti, hogy szünetel a biztosítása? Válaszukat előre is köszönöm.
Felszámolás, végelszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy ha egy kft. felszámolásra vagy végelszámolásra kerül, akkor egy 12 éve határozatlan idejű munkaszerződéssel dolgozó, a 60. évét betöltött munkavállaló mire számíthat? Felmondás, végkielégítés stb. Abban az esetben mi történik, ha nem szűnik meg a kft., "csak" fizetésképtelenné válik, és nem fizet munkabért? Köszönöm válaszukat!
Várandós nők foglalkoztatása Kérdés
Tisztelt Szakértő, várandós nőnek próbaidő alatt felmondhat-e a munkáltató? Köszönöm.
Ezeket kell vizsgálni felmondás előtt Cikk
Mielőtt a munkáltató felmondana dolgozójának, meg kell vizsgálnia, hogy a tervezett intézkedés indoka jogi szempontból is megállja-e a helyét, valamint, hogy a jogviszony határozott vagy határozatlan időtartamú, a dolgozó nem várandós-e, védett korú-e stb. Körültekintően kell eljárnia, ellenkező esetben könnyen adhat ki jogellenes felmondást.