248 találat a(z) biztosítási jogviszony cimkére

Az öregségi nyugdíj elengedhetetlen feltétele Cikk

Az öregségi nyugdíj megállapításának elengedhetetlen feltétele a biztosítási jogviszony megszűnése. Mi a helyzet a tagi jogviszonnyal, a válaszott tisztségviselői és a megbízási jogviszonnyal? Az Adózón olvasójának kérdésére Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.

Öregségi nyugdíj igénylése és biztosítási jogviszonyok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft.-ék ügyvezetője öregségi nyugdíj megállapítását és folyósítását kéri. Egyik kft.-ben az ügyvezetői feladatokat munkaviszonyban, a másik kft.-ben társas vállalkozóként (heti 36 órás jogviszony mellett) végzi. Ezen kívül más gazdasági társaságoknál választott tisztségviselő, illetve megbízási jogviszonyban biztosított. Öregségi nyugdíj igénylése esetén munkaviszonyát legalább 1 napra fel kell mondani, társas vállalkozói jogviszonyának a megszüntetésére nincs szükség, mert a nyugdíj megállapításának napjától kiegészítő tevékenységű társas vállalkozónak minősül. Szeretnénk megerősítést kérni, jól gondoljuk-e a fentieket? Továbbá szeretnénk megkérdezni, hogy a megbízási, illetve a választott tisztségviselői biztosítotti jogviszonyait is meg kell-e szüntetni a nyugdíj megállapításához? Válaszát előre is megköszönöm.

Kata jogviszony kezelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni,hogy aki katás jogviszonyú, kell-e neki T1041-es bejelentő lapot beküldeni? Illetve ebben az esetben kell-e rá 08-as bevallást beküldeni, mivel biztosítási jogviszonya keletkezik így? Válaszát előre is köszönöm.

Munkaviszony melletti evás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! 36 órás munkaviszony melletti evás egyéni vállalkozó vagyok. 2014. 02. hónapig gyeden voltam, utána visszamentem gyes mellett dolgozni. 2014. 03.01.-03.31-ig heti 36 órás munkaviszonyban, 2014.04.01-től heti 20 órás munkaviszonyom lesz. Amíg gyeden voltam, nem dolgoztam, és felvettem egy alkalmazottat, aki elvégezte a munkát helyettem. Ha visszamegyek dolgozni, és nincs meg a heti 36 órás munkaviszonyom, hogyan alakul a biztosítási jogviszonyom? Főállású egyéni vállalkozó leszek? Meg kell fizetnem a minimálbér után minden járulékot? Nem járok jobban, ha megmarad az alkalmazottam? Köszönettel Fidler Gáborné

Külföldi munkáltatótól kapott jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném segítségét kérni. Magyar lakcímmel rendelkező magánszemély (nem egyéni vállalkozó és nem is szeretne egyéni vállalkozóvá válni) Magyarországon bejegyzésre nem kötelezett vállalkozás részére az alábbi munkát végzi. Külföldi buszos és hajós turisztikai utakon idegenvezetőként kíséri a külföldi vállalkozás utasait. Ezek az utak jellemzően nem érintik Magyarországot, illetve, ha érintik (hajós utak) akkor is annyira, amennyire mondjuk Romániát. A társaság nem rendelkezik magyar adószámmal és nem is tervezi magyar adószám megszerzését és levonások teljesítését a kifizetett jövedelemből. Szerződésében minden adó- és járulékfizetési terhet a magánszemélyre helyez át. Ezek a munkák jellemzően április és október között esedékesek. A havi jövedelem, ami ebből származik, meghaladja a minimálbér 30 százalékát). Kérdéseim a következők:• Miként tudja az említett időszakban a biztosítási jogviszonyát a magánszemély az adóhatóság felé lejelenteni, milyen kóddal, illetve elektronikusan kell-e megtennie • Kit kell feltüntetni foglalkoztatóként, kell-e egyáltalán valakit. •Milyen járulékok terhelik a bevételt (nyugdíj-, egészségbiztosítási járulék, munkaerő-piaci járulék, szociális hozzájárulási adó, szakképzési hozzájárulás, esetleg eho), mi lesz ezeknek az adóalapja • Milyen bevalláson kell a fentieket és milyen gyakorisággal az adóhatóságnak bevallani • Mi lesz az szja alapja, és kell-e az évi személyi adóbevalláson kívül erről valamilyen bevallást benyújtani? • A köztes időben (november-március) elég-e az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni? Segítségüket előre is köszönöm!

Határozott idejű munkaszerződés lejárta, szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha van egy dolgozó, akivel 90 napos határozott idejű szerződést kötöttünk, és tegyük fel, lejár a szerződése 2014.03.01-én, de ugyanezen a napon ismét kötünk vele egy 90 napos szerződést 2014.03.02-vel kezdődően. Ilyenkor kell-e ki, illetve bejelenteni a dolgozót? Kilépő igazolásokat nem kell kiadni? Ha új szerződést kötünk, akkor elvileg így a biztosítási jogviszonya folyamatossá válik, így ezeket nem kell megejteni, jól gondolom? A másik kérdéskör a szabadság kiadása. A 90 napra kötelező kiadni az arányosan járó szabadságot vagy, ha például 10 nappal a lejárat előtt tudjuk, hogy új szerződést kötünk, akkor továbbviheti a szabadságokat az új, de folyamatos jogviszonyba, és tegyük fel áprilisban adjuk ki neki a szabadságait? Ez így járható út? Köszönöm szépen a válaszait előre is! Üdvözlettel: Krisztián

Új táppénzszabályok: emiatt főhet a fejük az ügyintézőknek Cikk

Hogyan kell eljárni akkor ha, valaki 2014. január 31-étől jogosult táppénzre, azonban az irányadó időszakban (2013. január 1-jétől 2014. január 30-áig) nincs 180 naptári napi jövedelme? Cikkünkben bemutatjuk, mitől lett bonyolult a táppénz-megállapítás.

Szerbiában biztosított ügyvezető magyarországi járulékfizetése Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy olyan ügyvezető esetén, akinek jelenleg Szerbiában van biztosítási jogviszonya, viszont egy magyarországi székhelyű kft. - társasági szerződés szerint is - személyesen közreműködő ügyvezetője, kötelező-e legalább a minimális járulékok bevallása/megfizetése Magyarországon, ha hazánkban nem rendelkezik egyébként más biztosítási jogviszonnyal? Esetleg van-e a két ország között nemzetközi egyezmény a biztosítási viszonyok elismeréséről?

Dolgozó kiléptetése szülést megelőzően Kérdés

Az lenne a kérdésünk, hogy érintené-e hátrányosan a dolgozónkat, hogyha a szülést megelőző napon kiléptetjük az állományunkból? Járna-e neki tgyás, folyamatos maradna-e a biztosítási jogviszonya az 1 nap híján? Előre is köszönjük válaszát.

Biztosítási jogviszony Kérdés

Egy kft végelszámolás alatt áll. Az egyik ügyvezető tag a végelszámoló. Heti egy órás munkaviszonyban látja el a feladatot. 2012 novemberétől van biztosítási jogviszonya. Ettől az időponttól ki lehet jelenteni a munkaviszonyból és nyilatkozhat, hogy díjazás nélkül látja el a végelszámolási feladatokat? A további járulékfizetést tagi hitel növeléssel jár.

Biztosítási jogviszony Kérdés

Egy kft 2012 augusztusában elhatározta, hogy megszűnik végelszámolással. Két tulajdonosa van. Heti egy órás munkaviszonyban látják el az ügyvezetői feladatokat. A végelszámoló az egyik tulajdonos lett.A kft 2010-ben folytatott bevételszerző tevékenységet azóta nem működik. A két tulajdonosnak nem volt biztosítási jogviszonya. Mind két tulajdonos 2012 novemberétől biztosított heti 36 óra alatt. 2012 augusztus 1-től a nem végelszámoló biztosítási jogviszonya megszünt? Ki kell őt jelenteni attól függetlenül, hogy nem volt biztosítási jogviszonya?A végelszámoló nyilatkozhat, úgy hogy a végelszámolást díjazás nélkül látja el? Ő biztosított lesz vagy sem?Be tud-e jelentkezni a Navhoz, hogy saját maga fizeti a biztosítását?

Így fizet járulékot az őstermelő Cikk

Vészesen közeledik az április 12., amikorra is a biztosított mezőgazdasági őstermelőnek az első negyedévi (1358-as) bevallásának a benyújtásával meg kell határoznia 2013. évi járulékfizetési kötelezettségét.

Családi gazdaság tagjának biztosítási jogviszonya Kérdés

Tisztelt Cím!Egy 2 fős családi gazdaság nem családi gazdálkodó tagja, amennyiben befejezte az iskolát, és nem minősül biztosítottnak, akkor kötelezően főállású őstermelőnek kell-e bejelentkeznie, vagy bejelentkezhet a havi 6.660 forintos egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettség alá? A törvény értelmében főállású őstermelőként biztosított a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtag. Amennyiben az említett tag ténylegesen nem működik közre a családi gazdaságban, akkor is kötelezően főállású őstermelőnek minősül, vagy van lehetőség arra, mint pl. egy Bt. kültagjánál, hogy személyes közreműködésre nem kötelezett így kötelező járulékfizetése sincs?Segítségüket előre is köszönöm!

Korhatár előtti ellátás igénylésekor biztosítási jogviszony megszüntetése Kérdés

Kétszemélyes kft egyik ügyvezetője munkaviszonyban látta el ügyvezetői tevékenységét. 2012.12.28-án korhatár előtti ellátás igénylése miatt munkaviszonyát megszüntették. A munkaviszony megszüntetését követően szerintem az ügyvezetés miatt főfoglalkozású társas vállalkozóvá vált. Kérdés, hogy az ellátás igényléséhez az ügyvezetői tevékenységét is meg kellett-e volna szüntetni? Vagy az ügyvezetőkénti társas vállalkozói státusz nem akadálya az ellátás igénylésének? Köszönöm

Ügyvezető biztosítási jogviszonyának kezdete Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy új Kft. esetében milyen időponttól kezdődik az ügyvezető biztosítási kötelezettsége? A társasági szerződés aláírásának időpontja 2013.01.07., ( a társasági szerződés szerint a megbízatás időpontja 2013.01.07.), cégbejegyzés időpontja, adószám két nap múlva 2013.01.09. Az ügyvezetést munkaviszonyban látná el. A két nap alatt nem végzett tevékenységet. Köszönettel: Filip Emese

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink