248 találat a(z) biztosítási jogviszony cimkére

Katás bt. kültagjának biztosítási jogviszonya Kérdés

Egy katás bt. kültagjának megszűnt a biztosítási jogviszonya. Ilyenkor mi a teendő? Milyen járulékfizetési kötelezettsége lesz a kültagnak?

Külföldi munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar állampolgár külföldön dolgozik 2011. óta. A NAV-tól kapott 2015. 05. hónapban egy levelet, mellékelve nyilatkozatokkal, hogy tisztázza a biztosítási jogviszonyát, mivel sem az OEP, sem a NAV nyilvántartása szerint nem rendelkezik biztosítási jogviszonnyal vagy egészségügyi szolgáltatásra való jogosultsággal. Itt derült ki, hogy az OEP felé nem jelentették be, hogy külföldön biztosított. Az OEP-től azt a tájékoztatást kaptam, hogy a megfelelő igénylőlapok beküldésével ők elindítják a biztosítási időszakok megkérését a külföldi biztosítóktól (finn, svéd, olasz, svájci). A külföldi biztosító adatait és a külföldi biztosítás számát csak a mostani munkahelye (Svájc) esetében tudtuk, de azt mondták, hogy nem olyan nagy baj, írjuk rá, hogy fő biztosító. Az igénylőlapok egy másik ügyintézőhöz kerültek, aki elutasította a kérelmeket. A NAV-nak visszaküldtük a kért nyilatkozatokat, a válaszuk az volt, hogy az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot hitelt érdemlően nem tudtuk igazolni, illetve hivatalukkal ennek érdekében a kapcsolatot nem vettük fel, így hoztak egy határozatot, amelyben 2011. 11. hó – 2015. 12. hó közötti időszakra előírták az egészségügyi szolgáltatási járulékot 331 000 forintot. 15 napunk van a fellebbezésre, ebben szeretném a segítségüket kérni. 1.) Mivel tudjuk bizonyítani, hogy külföldön biztosított volt? 2.) Ha nem tudjuk bizonyítani ilyen rövid idő alatt, és előírják a kötelezettséget, akkor azt már később nem módosítják? Köszönettel: Filip Emese

Így kell megállapítani a választott tisztségviselők tb-kötelezettségét Cikk

Sokszor felmerül a kérdés, hogy a választott képviselőkre milyen járulékfizetési szabályok vonatkoznak, s hogyan kell elbírálni a biztosítási kötelezettségüket. Cikkünkben röviden ismertetjük a vonatkozó rendelkezéseket.

Biztosítási jogviszony Kérdés

Most induló kft.-nél a tagnak Ausztriában van egyéni vállalkozása, ott szeretne továbbra is biztosított lenni, milyen nyomtatványt kell kikérnie az ausztriai hatóságoktól, hogy itthon ne kelljen járulékot fizetnie? Van-e más teendője?

Elég-e a 08-as helyett a NY? Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Az "Ezért kell többes jogviszonyban bejelenteni a biztosítási jogviszonyt" című cikkükben kifejtették, miért kell bejelenteni a jövedelmet nem szerző társas vállalkozót többes viszony esetén is. Ezzel kapcsolatban írták, hogy az Art 31. § (2) és (2a) szerint, valamint a NAV tájékoztatója szerint is, minden hónapban töltögetni kell, és be kell adni az egyes társas vállalkozókra vonatkozó 0-ás 08M-lapokat (az A lapok mellett). Véleményem szerint az idézett törvényi helyek, hozzáolvasva a 31. § (6) bekezdést is, mely a NY nyilatkozatról szól, nem egyértelműek a tekintetben, hogy nem elég a NY. Abból indulok ki, hogy szerintem a NAV mindent tud a 1041-es alapján, ami biztosítási viszonyra vonatkozik, kivéve a járulékadatokat. Azokról pedig a NY nyilatkozat útján is megtudhatja, hogy 0. Ugyanis ha 0, akkor az egészségbiztosítási ellátások és a szolgálati idő tekintetében teljesen mindegy, hány órában, a hónap hány napján dolgozott 0-ért a társas vállalkozó. Tehát felesleges, az adózók és könyvelőik erőforrásait értelmetlenül kihasználó, bürokratikus kötelezettségről van szó, mely a törvény alapján nem egyértelmű, csak a hivatal követeli meg. Kérem, legyenek kedvesek tájékoztatni, ha van olyan információ, amelyet nem ismerek és amely indokolja a NAV által előírt 08-asok 0-ásan is kötelező benyújtását. Válaszukat előre is köszönöm. Polácsek György

Külföldi képviselő Kérdés

Tisztelt Radics Zsuzsanna! Szeretnék segítséget kérni, hogy ha egy egyszemélyes kft. képviselője cseh állampolgár, de a gyanúm szerint szlovák biztosítással rendelkezik (sajnos, ha jól sejtem, akkor önkéntes biztosítással...), akkor itt Magyarországon kell-e fizetnie járulékokat maga után addig, míg az A1-es nyomtatvány nem érkezik meg? Sajnos nem tudom, hogy ha önkéntes biztosítása van, akkor arra jár-e igazolás. Ha jól tudom, akkor lehet figyelembe venni a heti 36 órás jogviszonyt, ha az tényleges munkával jár. Segítségét előre is köszönöm.

Kft.-ügyvezető külföldi állampolgár, biztosítási jogviszony bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alábbiakban kérem válaszát. Kft .ügyvezetőjét Magyarországon biztosítási jogviszonyba be kell-e jelenteni, és ha igen, milyen kóddal (15T1041), ha külföldön van biztosítási jogviszonya? A 1508-as bevalláson kell-e jelenteni, és ha igen, itt milyen kódot kell alkalmazni? Köszönöm. Üdvözlettel: F. Ágnes

Változás a nyugdíjszabályokban! Amit tudniuk kell a nevelőszülőknek Cikk

Nem állhatnak biztosítási jogviszonyban a nevelőszülők sem azon a napon, amikortól kezdődően megállapítják részükre az öregségi nyugdíjat. Fontos változás ugyanakkor, hogy nem kell megváltoztatni a nevelőszülőknél elhelyezett gyermekek gondozási helyét amiatt, hogy szünetel a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony.

Visszavont nyugdíj: ez volt az ok Cikk

A már nyugdíjban lévő felperes alkotmánybírósági határozatra hivatkozó kérelmére visszaállították jogviszonyát, ezért a társadalombiztosítási szerv visszamenőleg visszavonta öregségi nyugdíját. Az ügy végére a Kúria tett pontot.

Biztosítási jogviszony helye Kérdés

Egy Cipruson bejegyzett cég, amely nem rendelkezik magyar fiók-, illetve leányvállalattal, egyéb érdekeltséggel, magyar dolgozókat foglalkoztat munkaviszonyban. A magyar adóügyi illetőséggel bíró dolgozók tényleges munkavégzésének helye Magyarország. Milyen jogszabályt vegyünk figyelembe a biztosítás helyének meghatározásához, illetve hol lesznek biztosítottak a dolgozók: Cipruson vagy Magyarországon?

Megbízási szerződés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Megbízási szerződésem van 2014. 01. 01-től 2014. 12. 31-ig tartó időszakra, havi 20 000 forint megbízási díjjal. Egy összegben kértem a számfejtést az időszak végén, amit a napokban megtesznek. Kérdésem: érvényes-e a minimálbér 30 százalékánál alacsonyabb megbízási díjra vonatkozó tb-szabály, miszerint nem jött létre biztosítási jogviszony, ezért nem kell tb-járulékot fizetnem? A kifizetőnek a 27 százalék szochót be kell fizetnie. És mit kell még fizetnie? Mivel az összeget januárban számfejtik és fizetik ki, helyes-e a 1508-as bevallás alkalmazása? Köszönettek: Kun Edit

Bt.-beltag Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy 62 éves, majdnem 100 százalékos rokkant egyedüli bt.-beltagnak mindenképpen kell valamilyen biztosítási jogviszonyban állnia a bt.-vel? A bt.-nek nincs bevétele, a beltag súlyos betegsége miatt munkaképtelen. Köszönettel.

Egyesület bevallási kötelezettségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyesület alapszabálya 2014. július 28-án kelt. A fővárosi törvényszék végzése 2014. október 17-ei. Adószámot.2014. 12. 29-én kapott. Mikor, és milyen bevallásokat kell beadni az egyesületnek? Az egyesületben a képviseleti jog gyakorlásával megbízott személynek nincs biztosítási jogviszonya. Kötelező-e neki az egyesületben járulékot fizetni? Előre is köszönöm.

Társasági szerződés – ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kérdésem az ügyvezetők biztosítottságával lenne kapcsolatos. Adott egy kft., amit 2009-ben alapítottak társasági szerződésmintával. Ez a minta nem tartalmaz konkrét rendelkezést az ügyvezető jogviszonyára vonatkozóan. 2012-ben a taggyűlés határozott arról, hogy az ügyvezető feladatát részmunkaidőben látja el munkaszerződés keretei között. Meg is kötötték a munkaszerződést. Az ügyvezető egyéb tevékenységet pedig megbízási szerződés keretében lát el. Az lenne a konkrét kérdésem, hogy a társasági szerződésnek kell-e kötelezően rendelkeznie az ügyvezető jogviszonyáról? Egy esetleges adóhatósági vizsgálat a fenti gyakorlatot kifogásolhatja?

Figyelem, jelentős változás a gyed számításában 2015-ben! Cikk

Jelentősen módosulnak a gyermekgondozási díjra vonatkozó szabályok – a táppénzhez és a terhességi-gyermekágyi segélyhez hasonlóan –, amennyiben a parlament elfogadja az egészségügyi-, és egészségbiztosítási tárgyú törvénycsomagot. A főbb módosításokat az alábbiakban összefoglalva ismertetjük.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Pótbefizetéssel terhelt kft. üzletrészének eladása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Duális képzés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink