264 találat a(z) biztosítási jogviszony cimkére

Egyéni vállalkozó kismamát megillető ellátások Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, segítsen megállapítani a kismamát megillető ellátásokat és azok alapját az alábbi szituációban: - Főállású katás egyéni vállalkozó volt 2016.10.13-tól 2017.06.30-ig. - Ezt követően kilépett a katából és 36 órát meghaladó munkaviszonya volt 2017.07.01-től 2017.10.16-ig. A munkaviszony alatt 5 nap táppénz volt. - 2017.10.17-től szünetelteti az egyéni vállalkozását, máshol nincs biztosítása. A babát 2018.08. hóra várja. Ha most befejezi a vállalkozás szüneteltetését, jogosult lesz-e táppénzre, csedre, gyedre? Hogyan kell kiszámítani az ellátások alapját? Ha egyéni vállalkozóként csak a minimumjárulékot fizeti, de nem veszi ki jövedelemnek, akkor az nem minősül tényleges jövedelemnek? Ha a baba születése előtt elmegy táppénzre, akkor a táppénz időszaka a csed igénylésnél beleszámít az igénylést megelőző 180 napi folyamatos biztosítási jogviszonyba? Előre is nagyon köszönöm a segítségét!

Biztosítási jogviszony rendezése Kérdés

Egyazon személynek van egy kft.-je 98 százalékos tulajdonjoggal, és van egy katás bt.-je 2013-tól. Ez idő óta a bt.-ben szerepelt (szerintem rosszul) főállásúként, itt fizette 2013-2016 időszak alatt a havi 50 ezer forintot, majd 2017-ben a 75 ezer forintot választás alapján. A kft.-ben nem vett ki jövedelmet, és nem is fizetett semmit. Most sikerült "meggyőzni" a téves választásról és 2018-tól a kft.-ben főállású és a bt.-ben mellékfoglalkozású lesz. Hogyan lehet az előző időszak katás viszonyát rendezni önellenőrzéssel?

Nők 40: kedvezményes nyugdíjazás Kérdés

Nők kedveményes, 40 év jogosutlsági idővel nyugdíjbavonulás feltétele, hogy azon a napon, amikor nyugdíjba vonul biztosítási jogviszonyban ne legyen. Például december 1-jétől a 40 év jogosulsági idővel nyugdíjba vonul, akkor november 30-án fizetés nélkülin van, ezzel a tb-nél ki kell jelenteni. Így jogosult igénybe venni a nyugdíjat december 1-jétől?

Ügyvezető bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő tényállásban kérném szíves válaszát: egy kft.-nek két tulajdonosa van 50-50 százalékban, mindketten önálló képviseleti joggal rendelkező ügyvezetők. Az egyik tag-ügyvezetőnek van 36 órás munkaviszonya, a másik tag-ügyvezetőnek megszűnt a 36 órás munkaviszonya. A kérdésem, hogy a tag-ügyvezetőnek, akinek megszűnt a heti 36 órás munkaviszonya, hogyan alakul a T1041-es nyomtatvány, hiszen eddig 1452 (társas vállalkozó heti 36 órás munkaviszony mellett) biztosítási jogviszony kóddal volt bejelentve. Ha megbízási díj nélkül látja el a tevékenységét, akkor hogyan módosítandó a T1041-es nyomtatvány? A biztosítási jogviszonykód lehet-e 1202 megbízási jogviszony vagy 1451 társas vállalkozásnak kell lennie? Milyen járulékkötelezettségek állnak fenn? És ha megbízási díj nélkül látja el, milyen összeg a járulékfizetési alap? A 1708 nyomtatványon kell majd ezeket a járulékokat bevallani? Válaszát köszönöm!

Biztosítás, ha gyed nélkül van fizetés nélküli szabadságon a kismama Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2017.10.09-ei, biztosítással kapcsolatos cikkében dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász a következőt írta: "A fizetés nélküli szabadság tartama alatt szünetel a munkavállaló biztosítása .... Kivételek ez alól ..amikor a munkáltató köteles engedélyezni a fizetés nélküli szabadságot." A gyermek 3 éves koráig ilyen, kötelezően biztosítandó fizetés nélküli szabadság jár a szülőnek. Manapság gyakori, hogy a kismama ugyan fizetés nélküli szabadságon van a gyermekével, de nem ő veszi igénybe a gyedet, mert azt az apa igényelte. Kérdésem, hogy ebben az esetben a kismama fizetés nélküli szabadsága alatt él-e a biztosítási jogviszonya, vagy szünetel? Előre is köszönöm a válaszát! Szegő Júlia szego@duoverzio.hu http://adozona.hu/munkajog/Fizetes_nelkuli_szabadsag_mikor_kell_mikor__ZZWL4H

Kft.-ügyvezető jogviszonyának kezdete Kérdés

Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! Az alábbi linken egy ado.hu -s cikk szerint a biztosítás a társasági szerződés aláírásával kezdődik, függetlenül attól, hogy volt-e az előtársasági időszakban működés vagy sem. Lenne kedves véleményezni? http://www.pbkik.hu/hu/kereskedelemfejlesztes/cikkek/mikor-es-hogyan-biztositott-a-tarsas-vallalkozo-82794 Köszönettel.

Biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! 17 éves ügyfelem a középiskolát levelező oktatásban végzi. Ilyen esetben él-e a biztosítási jogviszonya vagy fizetnie kell a havi 7110 Ft-os járulékot? Tagja egy családi gazdaságnak, ebben az esetben milyen járulékot kell fizetnie? Köszönettel.

Külföldi jogviszony egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás indításával kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy külföldön biztosított magyar (EGT tagállam) magánszemély esetében van-e jelentősége annak, hogy a magánszemély külföldön hány órában végzi a tevékenységét? Szükséges-e az EGT tagállamban biztosított számára, (hogy a minimálbér után a járulékot ne kelljen megfizetni), hogy ott is 36 órát elérő munkaviszonyban dolgozzon? További kérdésem lenne, hogy ha nem EGT tagállamban biztosított (harmadik országban, EU-n kívül) dolgozik, akkor kötelezett-e minimálbér után járulékfizetésre? A biztosítási jogviszonyát az A1 igazolással támaszthatja alá? Köszönöm.

Uniós megbízó, uniós megbízott megbízási szerződéssel nem uniós országban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországi szervezetünk nem uniós országban szeretne megbízási szerződés keretében uniós országbeli szakértőket alkalmazni. A megbízási díj adó- és járulékköteles jövedelemnek minősülhet. Kérni szeretnénk a megbízottaktól illetőségigazolást és biztosítási jogviszony igazolást (A1), mely szerint a megbízottak részére folyósított juttatás tekintetében mentesülnek a magyar nemzeti jogszabályok szerinti adók és járulékok megfizetése alól. Az A1 nyomtatvány benyújtása bizonyos szakértőként problémát okozhat, mert az adott ország társadalombiztosítási intézménye nem állít ki A1 nyomtatványt, arra való hivatkozással, hogy maga a munkavégzés nem EU-s országban történik. Ha ez előfordul, akkor hivatalos igazolásként elfogadhatunk-e, az A1-es helyettesítésére más, a biztosítási jogviszonyt igazoló okiratot. pl. a szakértő igazolást kér a visszautasítás indoklásáról, illetve egy az intézmény által erre a célra megfelelőnek vélt, biztosítási jogviszonyt igazoló okirat kiállítását kérvényezi? Válaszukat előre is köszönöm!

Biztosítási jogviszony Kérdés

Egy közös őstermelői igazolvánnyal rendelkező család egyik tagja végzett 2017 júniusában a szakmunkásképző intézetben. A diákigazolványa érvényes 2017. október 31-éig. Ő addig diákként biztosított, vagy 2017 júliusától be kell jelenteni biztosított őstermelőként? Válaszukat előre is köszönjük.

Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a főállású egyéni vállalkozó szünetelteti az egyéni vállalkozását és más biztosítási jogviszonnyal nem rendelkezik – hiszen főállású egyéni vállalkozó –, akkor a jogszabály értelmezése alapján a szüneteltetés idejére egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett a szüneteltetés első napjától kezdve a szüneteltetés végéig, vagy új biztosítási jogviszony létesítéséig. Az egyéni vállalkozónál a szüneteltetés nem a jogviszony végét, megszűnését jelenti, ezért itt a 45 napos szabály nem érvényes értelmezésem szerint. Kérdésem az, hogy jól értelmezem ezt a szabályt? Köszönettel:

Biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy érdekesnek tűnő kérdésben kérném segítségét. Egy magánszemély, akinek megszűnt a biztosítási jogviszonya, be szeretett volna jelentkezni az egészségügyi szolgáltatási járulék alá (a megszűnést követő 46, naptól). A NAV-hoz bement, ahol azt mondták neki,hogy nem fizetheti maga után a járulékot, mert nincs egy éve állandó lakcíme. Korábban csak tartózkodási helye volt. Most várhat szeptemberig, hogy elteljen az 1 év, de addig nincs tb-je. Létezik ilyen eset Ön szerint?

Szolgálat idő Kérdés

Főállású őstermelő vagyok 2012-ben és 2013-ban nem volt járulékalapot képező jövedelmem. Biztosítási jogviszonyom ekkor megszűnt? A nők kedvezményes jogdíjának számításakor figyelembe veszik ezt a két évet? Vagy két évem ezzel elveszett? Válaszukat előre is köszönöm.

A táppénz, a csed számítási alapja a második gyermeknél Cikk

Mi a táppénz alapja a gyeden lévő, rövid időre átmenetileg munkába álló kismamánál? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.

Új pénzbeli ellátás bevezetését tervezi a kormány Cikk

Biztosítási jogviszonyon alapuló örökbefogadói díj bevezetését tervezi a kormány. Ismertetjük, hogy a jogszabálytervezet elfogadása esetén kik lennének jogosultak az új pénzbeli ellátásra.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink