248 találat a(z) biztosítási jogviszony cimkére

Előadóművész számlázása, biztosítási jogviszony megítélése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfás adószámos magánszemély egy kis vendéglőben élő zenei előadást tartana (egy gitáron játszana, miközben énekel) amíg a vendégek elfogyasztják a felszolgált ételt. Kérdésként merült fel, hogy kiállíthatja-e a számlát 5 százalékos áfakulccsal az áfatörvény 3. sz. melléklet II. részében megnevezett 2. pont alá tartozó szolgáltatásra hivatkozva? Továbbá a magánszemély egy esti fellépésre 50 000 forintot kapna. Ebben az esetben már létrejön a biztosítási jogviszony? Tehát '1041-es adatlapon be kell jelenteni és levonni a járulékokat? Ebben az esetben milyen kódon jelentem be őt a 1041-es adatlapon? Segítségét előre is köszönöm!

Biztosítási jogviszony Magyarországon vagy Németországban? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni. Egy magyar állampolgár nem kiküldetés keretében egy németországi cégnél heti 15 órás munkaviszonyban áll. Emellett Magyarországon, egy magyarországi cégben tulajdonos, megbízási jogviszonyban látja el az ügyvezetői feladatokat. E jogviszonyára tekintettel főfoglalkozású társas vállalkozóként be van jelentve a magyarországi céghez. Németországban és Magyarországon is van lakcíme. A németországi munkaviszonyból származó jövedelme kb. 2-szerese a magyarországi személyes közreműködésért kapott jövedelmének. Hol lesz biztosított a fent említett magánszemély? Milyen gyakorlati feladatokat kell ezzel kapcsolatban elvégezni akár a német, akár a magyar cégnek? Válaszukat előre is köszönöm! Katona-Fazakas Tünde

Magyar leányvállalathoz kirendelt harmadik országbeli állampolgár biztosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnénk tanácsot kérni: kínai anyavállalat kirendeli a munkavállalóját munkavégzésre a magyar leányvállalatához projekttámogatásra; a kirendelés ideje várhatóan 2019. 12. 31-éig tart. A magyar leányvállalatnál munkavégzésre jogosító vállalaton belüli áthelyezés célú tartózkodási engedélyt azonban csak rövidebb időre adták meg, így az érvényességi idő 22 hónap. A Magyarországra történő kirendelés ideje alatt a munkavégzésért járó bért megállapodás alapján a magyar leányvállalat fizeti, és biztosítja a kirendelt munkavállaló teljes körű lakhatását is (fizeti a magyar cég által bérelt lakás bérleti díját és a rezsi költségeket). Keletkezik-e az új szabályok alapján a kirendelt munkavállaló esetében biztosítási jogviszony, az szja-levonás mellett terheli-e a magyar céget járuléklevonási és szociális hozzájárulási adó-, szakképzési hozzájárulás-fizetési kötelezettség? A bejelentést a 17T104 vagy a 17T1041 nyomtatványon kell beküldeni (ha utóbbin, akkor az alkalmazás minősége milyen kóddal szerepel), illetve vonatkozik-e a cégre 1708 havi bevallási kötelezettség? Köszönöm előre is a segítséget.

Igazolások Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az előző munkahelyről hozott igazolásokkal kapcsolatos. Új munkavállalónk egyéni vállalkozóként dolgozott korábban, és azt mondja, hogy ezért nem tud leadni igazolványt a biztosítási jogviszonyról, valamint a szokásos igazolásokat a tartozásokról. Kérdésem, hogy egyéni vállalkozói tevékenységet nem kell szerepeltetni az igazolványban? Valamint, mivel a tartozással kapcsolatban sem tud leadni igazolást, akkor ez esetben csak arra van lehetőség, hogy a munkavállalót nyilatkoztassuk arról, hogy nincs tartozása? Köszönettel várom válaszát.

Rehabilitációs ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem legyen kedves megadni, hogy a rehabilitációs ellátás biztosítási jogviszonynak minősül-e, illetve ezt melyik jogszabályhely tartalmazza! Erre azért van szükségem, mert a külföldön dolgozó magyar állampolgár attól függően kap vagy nem kap családi pótlékot, hogy Magyarországon rendelkezik-e biztosítási jogviszonnyal vagy nem. Semmilyen más információ nincs, csak annyi, hogy biztosítási jogviszony a kritérium. Válaszát köszönöm előre is.

Öregségi nyugdíjra jogosultak 2017-ben Cikk

Milyen feltételei vannak az öregségi teljes nyugdíjnak és a résznyugdíjnak? Ismertetjük, hogy a szabályok alapján ki mehet el az idén nyugdíjba.

Iskolaszövetkezet – járulékfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértö! Kérdésem, hogy 2017-től változnak-e az iskolaszövetkezet keretében foglalkoztatott egyetemisták (nappali tagozatos) járulékfizetésére, valamint a biztosítási jogviszonyra vonatkozó előírások?

Csed jogosultság passzív gyed után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. Kismama 2015. 02. 11-én született gyermekével jelenleg (passzív) gyeden van. Munkaviszonya 2015. 10. 31-én megszűnt, 2015 11. 01-től gyedet kap, 2017. 02. 11-ig, amikor 2 éves lesz a gyermeke. Ismét terhes. A szülés várható időpontja: 2017. május Amennyiben 2016. 10. hótól munkaviszonyba állt (melyben fizetés nélküli szabadságon van), ez a jogviszony beszámít-e a csed igényléséhez szükséges 365 napos biztosítási jogviszonyba? Amennyiben a gyed lejárta után áll munkaviszonyba, jogosult lesz-e a második gyermekével csedre és gyedre? Válaszát előre is köszönöm!

Egyszemélyes kft. minimumjárulék-fizetése Kérdés

Az egyszemélyes kft. tulajdonosának minimumjárulék-fizetési kötelezettsége az alkalmi munkavállalás mellett akkor sem áll fenn, ha nem rendelkezik heti 36 órát elérő biztosítási jogviszonnyal?

Németországi biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni egy szomorú eset kapcsán. 2014. augusztus 21-én elment a 14 éves fiú unokánk. Agytörzsi tumort találtak 2013. végén, amely műthetetlen, menthetetlen. A kistestvére akkor 4,5 éves volt, aki "hivatalosan" is autista. A lényeg, hogy amint elmúlt az első sokk a gyász miatt, kiderült, hogy új baba jön, aki 2015. 05. 26-án született. Az édesapa szakmája szerint nem talált munkahelyet, ezért sajnos 2014. októbertől Németországban dolgozik. Ritkán látja a két fiát és a távolság nem segít neki sem a gyász feldolgozásában. A lányomat visszavennék a munkahelyére, ahol mindig is megbecsülték, biztosítanak számára rendes fizetést. Sajnos az autista kisfiú is egyre nehezebben viseli el, hogy apu csak néha jön haza, még azt sem igazán dolgozta fel, hogy imádott bátyja már soha nem lehet vele. Ez az állapotára is kihat. A kérdésem tulajdonképpen az, hogy ilyen esetben jogosult-e az édesapa arra, hogy hazajöhessen, és ő legyen gyesen a másfél éves pici fiúval. Ha igen, ehhez milyen igazolások szükségesek? Előre is köszönöm figyelmét: tisztelettel Anderlik István Gyuláné

Külföldi nyugdíjas tiszteletdíja Magyarországon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Biztosítási jogviszonnyal kapcsolatos kérdésben kérem a segítségét! Kérdésem, hogy keletkezik-e Magyarországon biztosítási jogviszonya annak a magánszemélynek, amely külföldön (Németországban) saját jogon öregségi nyugdíjas, és havonta a magyar társaság ügyvezetéséért a minimálbér 30 százalékát meghaladó összegű tiszteletdíjban részesül. Taj számmal nem rendelkezik, életvitelszerűen külföldön él, Magyarországon sem állandó, sem ideiglenes lakcímmel nem rendelkezik, nem is tartózkodik itt rendszeresen. Ha nem keletkezik biztosítási jogviszony, akkor a 1608-as bevallásban milyen jogcímet (alkalmazás kódkocka) kell beállítani, és kell-e bármilyen járulékot, adót levonni? Köszönöm a válaszát!

Biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben szeretnék segítséget kérni: egy bt. kültagja alkalmazottként vett részt a társaság tevékenységében, majd 2013-ban szült. Semmilyen más jogviszonya nem volt, így innen indítottunk neki mindent. 2014-ben Svájcba ment, itt Magyarországon ő ezt bejelentette a hatóságoknak, és itt nem kapott gyedet, családi pótlékot, gyest, ott kint meg bejelentkezett az ottani családi jogosultságokra. A bt.-ben levő jogviszonyát nem szüntettük meg és a kültagsága is megmaradt. Most idén visszajött Magyarországra és újra bejelentette amit ahova kellett. Jelenleg ismét terhes. A kérdéseim a következők: a bt.-ben levő jogviszonyát meg kellett volna szüntetni? Egészségügyi szolgáltatást kellett volna fizetnie? És most kaphat újra táppénzt, csedet, ha a bt.-ben levő jogviszonya megmaradt? Előre is köszönöm a segítségét!

Magántanár járulékfizetése II. Kérdés

Tisztelt Sinka Júlia! Azonos című kérdésemre adott válaszát nagyon szépen köszönöm. Ezzel kapcsolatban szeretném megkérdezni, ha létre jön a biztosítási jogviszony, hogyan történik a nyugdíj- és egészségbiztosítási járulék rendezése? Kifizető esetén ezt neki kell levonnia, de ebben az esetben a szolgáltatás igénybe vevői többnyire magánszemélyek. Köszönettel: Vágner Emília

Szolgálati idő igazolása társas vállalkozó esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nők 40 éves szolgálati idővel való nyugdíj megállapításhoz ügyfelem egy kft.-nél volt társas vállalkozói jogviszonyban. Hogyan lehet, hogyan kell ezt részére igazolnia a jelenleg is működő kft.-nek? Igazolható-e a (népnyelven) "rózsaszín harmonika könyv"-ben, azaz az OEP "Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról" című nyomtatványban? Vagy teljesen más az igazolás módja, ha igen, akkor hogyan kell azt részére kiadni? Megjegyzem, hogy a társaságnak a kérdéses időszakban sem volt, és jelenleg sincs sem adó-, sem járuléktartozása. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Rozika könyvelő

Biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Biztosítási jogviszonynak számít-e, ha egy személyesen közreműködő tag azért nem fizet járulékokat, mert máshol 40 órában munkaviszonyos, és nem vesz ki jövedelmet? Tisztelettel: Arany Tamás

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cserepótló vétel, illeték

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szerződéskötés

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

EPR

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink