264 találat a(z) biztosítási jogviszony cimkére
Tanulmányi szabadság II. Kérdés
Dr. Radics Zsuzsanna! Kapcsolódva az előzőekhez(https://adozona.hu/kerdesek/2020_1_29_Tanulmanyi_szabadsag_vgi) további kérdésem az lenne, hogy mindenképpen kell tanulmányi szerződést kötni ahhoz, hogy fizetett távollétet fizessen a munkáltató, és ne szüneteljen a biztosítási jogviszony? Válaszát előre is köszönöm.
Biztosítási jogviszony nélkül milyen ellátásra jogosult a gyermek születése után az anya? szülő nő? Kérdés
Tisztelt Válaszadó! 2020. januárban született gyermek után milyen ellátásra jogosult az az anya, akinek nincs kettő éven belül semmi biztosításban töltött jogviszonya? Az apának van rendezett biztosítási jogviszonya, ő mikortól és milyen ellátást vehet igénybe gyermeke után? Válaszát köszönöm.
Külföldön biztosított, de Magyarországon él Kérdés
Tisztet szakértő! A munkavállaló skóciában élt, és ott biztosított, ott alanyi jogon jár az ellátás. Hazajött és nem akarja megszüntetni a Skóciai biztosítását. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben mi lehet a megoldás hogy Magyarországon is biztosított lehessen. Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel Somogyi Zoltán
Tb kiskönyv: kötelező-e átadni az új munkáltatónak? Cikk
Követelheti-e az új munkahely a belépő munkavállalótól az előző munkáltató által kiadott tb kiskönyvet és más dokumentumokat? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Biztosítási jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-ben munkaviszonyban dolgozó alkalmazott 2019. decemberben szüli meg gyermekét. 2019. 12. 31-ével közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonya, akkor csed, gyed, gyes-re jogosult. (A csed tartama alatt szűnt meg, feltéve, hogy a csed-re való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt.) Biztosítási jogviszonya megmarad a kilépés után is, a csed, gyed, gyes alatt is? Köszönöm válaszát. B. Á.
Ha az ellátás folyósításának tartama alatt szűnik meg a biztosítási jogviszony Cikk
A munka törvénykönyve rögzíti, hogy a munkáltató nem szüntetheti meg felmondással a munkaviszonyt egyebek között a várandósság, a szülési szabadság, a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt. Ez azonban egyáltalán nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy valakinek a munkaviszonya (és ezzel együtt a biztosítási jogviszonya) a várandósság, a csed, gyed vagy éppen a gyes (gyermekgondozást segítő ellátás) folyósításának tartama alatt szűnjön meg. A következőkben ennek a helyzetnek az adott személy társadalombiztosítási jogállását érintő következményeivel foglalkozunk.
Olasz munkavállaló, adó-, járulékfizetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni! Magyarországi kft.-nél munkaviszonyban alkalmaznánk egy olasz állampolgárságú magánszemélyt. A munkavállaló Olaszországban él (nincs magyarországi lakcíme és nem is lesz, a munkát Olaszországból végzi) más biztosítási jogviszonnyal nem rendelkezik. Úgy tudjuk, hogy Olaszországban kell majd megfizetni az adót és a járulékokat. Magyarországon a munkavállalóra vonatkozóan van bejelentési (T1041) vagy bevallási (1908) kötelezettségünk? Köszönettel: Anikó
Biztosítási jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló, ha fizetés nélküli szabadságot kér, biztosítási jogviszonya szünetel és egészségbiztosítási járulékot kell fizessen maga után az adott kieső napra. Van egy dolgozónk, aki rendszeresen kevesebbet dolgozik, mint a napi munkaideje, napi 8 órás munkaidőre szól a munkaszerződése. A kérdésem az, hogy amikor a dolgozó nem dolgozik annyit havi szinten sem, mint a megállapodás szerinti munkaideje, hogyan alakul a biztosítási jogviszonya? Köszönettel
Passzív hallgatói jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Babaváró hitel igényléséhez szükséges tb-jogviszonyba beletartozik a felsőfokú tanulói jogviszony passzív féléve is? Válaszát előre is köszönöm!
Külföldön tanulók egészségügyi ellátása, nyári munkája Magyarországon Cikk
Egyre nő azon fiatalok száma, akik közép- vagy felsőfokú tanulmányaikat külföldi oktatási intézményben folytatják. Egészségügyi szolgáltatást (orvosi ellátást, gyógyszert) azon diákok jogosultak igénybe venni Magyarországon, akik kiskorú állampolgárok, és magyarországi lakóhellyel rendelkeznek, vagy nagykorú személyek, akik a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartoznak.
Egészségbiztosítási járulék Kérdés
Egyszerűsített foglalkoztatás biztosítási jogviszony-e? Be kell-e jelentkezni a 19T1011-en, és azokra a napokra kell-e fizetni járulékot, amikor egyszerűsített foglalkoztatásban dolgozik?
Biztosítási jogviszony mezőgazdasági őstermelőnél, ha egyszemélyes kft. tagja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megoldható-e az a helyzet, hogy az egyszemélyes kft. tagja, aki egyébként családi gazdálkodás egyik tagja, biztosított a mezőgazdasági tevékenységben lehessen? Dolgozhat a kft.-ben megbízási jogviszonyban és a minimálbér 30%-a alatt? Válaszát köszönettel veszem.
Rokkantsági ellátásban lévő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik cégünknek 2019. 01. 01-tjéől a tagja és egyben ügyvezetője is rokkantsági ellátásban részesül (43%). Nyugdíjasnak számít? Ha nem, milyen biztosítási jogviszonynak kell jelenteni a T1041-en? Ha nyugdíjasnak számít és máshol 4 órás munkaviszonyban van, kell utána fizetni a 7500 forintot? Válaszát köszönöm
Ők mehetnek nyugdíjba 2019-ben Cikk
Idén kizárólag az 1955. előtt születettek, valamint az 1955-ben született személyek, legkorábban a 64. életévük betöltésétől szerezhetnek jogosultságot öregségi nyugdíjra. Az 1957-ben vagy azt követően születetteknek már a 65. életévük betöltéséig várniuk kell. Fontos változás 2018. július 26. óta, hogy a nyugellátás megállapításának már nem feltétele a biztosítási jogviszony megszüntetése.
Nyugdíjasok jogviszonyának lezárása Kérdés
T. Szakértők! A nyugdíjasok biztosítási jogviszonyát 2018.12.31-ével vagy 2019.01.01-ével kell lezárni?