264 találat a(z) biztosítási jogviszony cimkére
Biztosítási jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Biztosítási jogviszonynak számít-e, ha egy személyesen közreműködő tag azért nem fizet járulékokat, mert máshol 40 órában munkaviszonyos, és nem vesz ki jövedelmet? Tisztelettel: Arany Tamás
Megbízási szerződés T1041 Kérdés
Magánszeméllyel köt megbízóm megbízási szerződést mely szerint a magánszemély havi kettő napon levezet egy tárgyalást a külföldi menedzsment részére. A szerződést 2016. június 1-jével kötötték, határozatlan időre. A megbízott eddigi teljesítései: jún. 15-16., júl. 21-22., aug. 23-24. Szeptember 7-én fizetik ki a díját, 90%-os adóalappal, önálló tevékenységből származó jövedelemként. A magánszemélynek az OEP-pel egyéni biztosítása, taj száma van, máshol nem biztosított. Tudomásom szerint ilyenkor T1041-est kell benyújtani. A megbízási jogviszony esetén tudomásom szerint egy nappal a biztosítás megállapítása után kell a T1041-est beküldeni, erre a kifizetéskor kerülhet sor esetünkben. A megbízás természetesen tovább folytatódik a szerződés szerint. Elbizonytalanodtam a T1041-es kitöltésekor. A szerződés szerint, ami június 1-jével köttetett, már akkor lehetett tudni, hogy a napidíjösszeg biztosítási jogviszonyt hoz létre, az igaz, hogy azt nem lehetett pontosan tudni, hogy a megbízom hajlandó-e fizetni a 6 napi teljesítésért. Mit kell írnom a T1041-esre kezdő napként? Le kell-e zárnom a bejelentést a kifizetés napján? Ehhez képest napokra vagy hónapokra kell kitöltenem a 1608-as bevallás biztosítási dátumait? Köszönöm, ha válaszolnak, CsK
Mit írnak a tb-kiskönyvbe? Kérdés
Tisztelt Adózóna! Érdeklődöm, hogy gyesről visszatérve korábbi munkahelyre milyen dátum és hová fog bekerülni a tb-kiskönyvbe; a biztosítási jogviszony megszűnése aznapra datálódik, amikor majd most visszatér a kismama (ami egyáltalán nem biztos)? A szülés előtt még dolgozott, de volt táppénzen is 2 hetet, majd visszajött rövid időre átadni a munkakört, és már a szülésig táppénzen volt. Köszönöm.
Katás bt. ügyvezető tagjának jogviszonya Kérdés
Egy katás bt. kültagja van kisadózóként bejelentve. Beltagja az ügyvezető, aki nem működik személyesen közre a bt. tevékenységében, van heti 36 órát elérő munkaviszonya egy másik cégben, nincs bejelentve kisadózóként. A katatörvény 7. § (2) bekezdése rendelkezik arról, hogy "a kisadózó vállalkozás tevékenységében a betéti társaság, közkereseti társaság kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre". Kérdésem a következő: A bt. ügyvezető beltagját az ügyvezetésre való tekintettel be lehet-e jelenteni heti 36 órás munkaviszony melletti társas vállalkozóként a 1452-es biztosítotti kóddal a bt.-be vagy mindenképpen munkaviszonyban kell őt bejelenteni? Válaszukat előre is köszönöm!
Gyed folyósítása külföldi munkavégzés alatt Kérdés
Az anya a szülést megelőző több mint két évben Magyarországon munkaviszonyban állt, erre tekintettel jelenleg gyedben részesül. A gyermek elmúlt fél éves. Az anya Spanyolországban kíván munkaviszonyt létesíteni. Figyelemmel arra, hogy az anya gyeden van, be kell-e jelenteni a tb-nek a spanyolországi munkavállalást? Az anya jogosult lesz-e a korábbi magyar biztosítotti jogviszonya alapján már megállapított gyed további folyósítására, ha Spanyolországban biztosított lesz? Befolyásolja-e a választ az, hogy Magyarországon megszünteti-e az állandó lakcímét?
Többes társas vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Heti 36 órát elérő munkaviszony melletti társas vállalkozó (kft. ügyvezetője) táppénzre kerül. Kérdésem, hogy a táppénz első napjától – mivel a biztosítás szünetel a munkaviszonyában – főállású vállalkozónak minősül-e, és meg kell-e fizetni a teljes járulékot mindazok ellenére, hogy táppénzen van? Köszönettel:
Tanulóval megbízási szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk 16 évesnél idősebb, nappali tagozatos tanulóval kíván megbízási szerződést kötni. Telefonálás lenne a feladata, adott számú partnert kellene értesítenie. Nem szabnánk időbeni határt munkája elvégzésére, saját időbeosztása szerint dolgozna, a feladat elvégzéséért 25 ezer forint megbízási díjat fizetünk részére. A cég telephelyén és telefonjával végezné a munkát. Ugyanezzel a tanulóval ugyanilyen feltételekkel a későbbiekben kerítésfestésre is megbízási szerződést kívánunk kötni. Szintén nem szabnánk időbeni határt munkája elvégzésére, saját időbeosztása szerint dolgozna, a feladat elvégzéséért 25 ezer forint megbízási díjat fizetünk részére. A cég telephelyén és festékével végezné a munkát. Kérdésem, hogy köthető-e mindkét munkára megbízási szerződés, és a biztosítási jogviszony elbírálása fentiek alapján hogyan történik? Köszönettel: Reményiné
Milyen ellátásra jogosult a kismama? Kérdés
A kismama milyen pénzbeli ellátásra jogosult, ha nincs neki biztosítási jogviszonya? A munkaviszony megszűnése után álláskeresési járadékot meddig kap, és utána milyen ellátásra jogosult a terhesség alatt, illetve a szülés után?
Biztosítási jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ügyfelünk, 2016. június 1-jétől heti 6 órás munkaviszonyt létesített Ausztriában. Kérdésem az lenne, hogy a fentiek miatt ő másodállású egyéni vállalkozónak minősül Magyarországon? Tisztelettel: Bognár Lászlóné
Minden nap számít – mikortól jár a táppénz, csed, gyes? Cikk
Munkavállaló előző évben egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozott mintegy 120 napot részben alkalmi, részben mezőgazdasági idénymunkásként. Idén januártól dolgozik munkaviszonyban. November végén szül, szeptemberben szeretne táppénzen lenni, amikor már feltehetően megterhelő lesz a munkavégzés a babára nézve. Mi alapján számítható a táppénz? Jár-e neki csed, gyed, és mi alapján számítható? Olvasónk kérdésére Dr.Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszol.
Ilyen veszélyei vannak a biztosítási jogviszony megszakításának Cikk
Bárkivel megtörténhet, hogy két biztosítási jogviszonya között hosszabb-rövidebb szünet keletkezik. A következőkben ennek lehetséges következményeivel foglalkozunk.
Nem kaphat nyugdíjat, ha ezekre nem figyel! Cikk
Sokan nem gondolnak arra, hogy nyugdíjuk, korhatár előtti, illetve rehabilitációs, vagy rokkantsági ellátásuk igénylésekor számos feltételnek kell megfelelniük. Összeszedtük, hogy az egyes járandóságok megállapítását mi akadályozhatja.
Orosz Föderáció állampolgára Magyarországon céget alapít II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Akkor az itt feltett kérdésben a jövedelemszerző tevékenység helye szerinti állam Magyarország, csakis azért, mert a kifizető magyarországi illetőségű? És ezt nem befolyásolja az, hogy az orosz állampolgár Magyarországon egyáltalán nem tartózkodik, és lakcíme sincs? Lehet kettős biztosítása? Az Orosz Föderációban és Magyarországon is egyidejűleg? Miben más ez az ügy, mint a Szerb-magyar állampolgár járulékfizetése című kérdésre adott állásfoglalás? A mi esetünkben még a kettős állampolgárság sem áll fenn. Szerbia is harmadik ország.
Gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! A gyed számításánál a biztosítási jogviszonyt úgy vizsgálják, hogy két éven belül kell meglenni a 365 napnak. Az lenne a kérdésem, ha a 365 nap biztosítási jogviszonyom megvan, de nem több, akkor a gyedet a gyermek kétéves koráig fogják-e folyósítani, vagy csak a csedet követően 1 évig? Válaszát előre is köszönöm!
Házi őrizetes tb-je Kérdés
Azzal tisztában vagyok, hogy az előzetes letartóztatásban lévők tb-je hogy is van, tehát hogy a biztosítási viszonya szünetel az előzetes alatt. De a házi őrizet minek számít? Tudom, a Tbj. 8. § d) pontja szerint szünetel a biztosítás előzetes letartóztatás, szabadságvesztés alatt... de a házi őrizet mi? Hiszen nem hagyhatja el a házat, nem végezheti a munkáját stb...