408 találat a(z) biztosított cimkére

Csecsemőgondozási díj jogosultsági feltételei 2025-ben – példákkal Cikk

Január 1-jétől változtak a csecsemőgondozási díj jogosultsági feltételei, kiegészültek egy plusz lehetőséggel, mely szerint a biztosítási jogviszony szünetelésének kezdetét követően is jogosult lehet az igénylő egy ideig még csedre. Cikkünkben a csed jogosultsági feltételeit nézzük végig példákkal szemléltetve, kiemelve a változást.

Két különböző országban vállal munkát a dolgozó Kérdés

Harmadik állam polgárának biztosítottsága Cikk

Ki minősül harmadik állampolgárnak? Mennyi ideig tartózkodhat munkavégzés céljából Magyarországon? Összefoglaltuk.

Egészségügyi szolgáltatási járulék: kinek, mikor, mennyit kell fizetnie? Példákkal Cikk

Az egészségügyi szolgáltatási járulék, mint az az elnevezéséből is következik, az egészségügyi szolgáltatások fedezetére szolgál. Azaz ebből a befizetésből a társadalombiztosítás keretében igénybe vehető orvosi ellátást, betegszállítást, támogatottan vásárolható gyógyszer-, gyógyászati segédeszköz-, gyógyfürdő ellátást finanszírozzák. Az alábbi cikkben részletesen bemutatom a természetes személyek egészségügyi szolgáltatási járulékfizetését és példákkal segítem elő az egyes esetek megértését.

Jelentse be, ha külföldön biztosított, nem érdemes trükközni! Cikk

Egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett az a belföldi személy, aki nem biztosított, és egészségügyi szolgáltatásra sem a Tbj.-ben, sem az egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvényben megjelölt státuszából adódóan nem jogosult. Egyebek mellett nem vonatkozik ez a kötelezettség azokra, akik nemzetközi egyezmény vagy EGT-államban meglévő biztosítás alapján biztosítottak.

Olasz-szerb kettős állampolgár cégvezető munkavégzése Kérdés

Ugyanazon foglalkoztatónál egyidejűleg fennálló munkaviszony és megbízási jogviszony esetén a megbízási jogviszony elbírálása Kérdés

Angliai biztosítás melletti egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Táppénz, csed, gyed, egyéb ellátások, ha megszakad a biztosítási jogviszony Cikk

A biztosítás fő szabály szerint az annak alapját képező jogviszony kezdetétől annak megszűnéséig áll fenn, kivéve, ha a törvény eltérően rendelkezik (2019. évi CXXII. törvény 8. §). Írásunkban azt mutatjuk be, milyen következményekkel jár, ha két biztosítási jogviszony között hosszabb-rövidebb ideig tartó megszakítás, szünet van.

T1041-es és 08-as egyezőség Kérdés

Álláskeresési járadék utáni biztosítás Kérdés

Német magánszemély vállalkozást indítana Magyarországon: tb- és szja-kötelezettség Cikk

Németországi adóilletőségű, Németországban teljes biztosítással rendelkező magánszemély, aki rendelkezik Magyarországon lakással, egyéni vállalkozói tevékenységet indítana Magyarországon. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli Magyarországon? Illetve egyszemélyes kft. alapítása esetén ügyvezetőként fizetnie kellene-e a minimum járulékalap után? – kérdezte olvasónk. Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.

Harmadik országbeli biztosított magyarországi társadalombiztosítása Kérdés

Jogosultság gyedre két ország érintettsége esetén Cikk

Olvasónk gyeddel kapcsolatban kérdezett: „Jelenleg Szerbiában, magyar állampolgárként (férfi), teljesen bejelentve dolgozom immár tavaly április óta. Terveim között szerepel a szerbiai munkaviszonyom megszüntetése és magyarországi átalányadózói egyéni vállalkozói jogviszony létesítése. Feleségem továbbra is Szerbiában dolgozna. Gyermekvállalást tervezünk, és a magyarországi gyedet vennénk igénybe a szerbiai helyett. Lakcímünk mindkét országban van. Életvitelszerűen Szerbiában élünk, de én a későbbiekben Magyarországon dolgoznék egyéni vállalkozóként, vagy lennék nappali tagozatos hallgató. Kérdésem: igénybe vehetjük-e a magyarországi gyedet? Ha igen, le kell mondani a szerbiairól? Ha jogosult leszek gyedre, lehetek doktorandusz hallgató és mellette kaphatok magyar gyedet? Ha igen, akkor a gyermek születése utáni 169. naptól vagy az előtt? Ha a gyed alatt megszűnik a munkahelyem/vállalkozói státuszom, de mondjuk 2 éven belül újabb gyermekem születik, az előző gyed alapján igényelhető az újabb (második gyermek után)? Ha diplomás gyedet vennék igénybe, de maradnék nappalis hallgató, gyed csak a gyermek születése utáni 169. naptól jár? A kérdésem lényege az, hogy mindenképpen a magyarországi gyedet vennénk igénybe a nagyobb anyagi biztonság miatt. Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm! Egyéb információ: Szerbiában 1 évig jár az ottani "gyed", a 4. hónaptól igénybe veheti az apa is, de csak korlátozásokkal.” A kérdésekre Széles Imre tb-szakértő válaszolt.

Csed, gyed, táppénz, megbízási jogviszony Kérdés

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó egyéni vállalkozó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink