hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Táppénz, csed, gyed, egyéb ellátások, ha megszakad a biztosítási jogviszony

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A biztosítás fő szabály szerint az annak alapját képező jogviszony kezdetétől annak megszűnéséig áll fenn, kivéve, ha a törvény eltérően rendelkezik (2019. évi CXXII. törvény 8. §). Írásunkban azt mutatjuk be, milyen következményekkel jár, ha két biztosítási jogviszony között hosszabb-rövidebb ideig tartó megszakítás, szünet van.

Például, ha valaki július 1-jén munkaviszonyt létesít, biztosítottá válik, és ha július 16-án megszünteti a munkaviszonyát, megszűnik a biztosítási jogviszonya is. A „törvény eltérően nem rendelkezik” meghatározóan a biztosítás szünetelésére vonatkozik, amikor ugyan fennáll a biztosítást megalapozó jogviszony, de még sincs biztosítás.

Utalhatnánk arra az esetre is, amikor a munkaviszonyban álló dolgozó nyugdíjassá válik: az alap jogviszony alapesetben folytatódik, de a továbbiakban nincs biztosítási jogviszony. Utóbbi példa azonban nem jó témánk szempontjából, hiszen a biztosítás megszűnése végleges, a nyugdíjas személy jelen szabályok szerint soha többé nem állhat biztosítási jogviszonyban. Írásunkban azt vizsgáljuk, milyen következményekkel jár, ha két biztosítási jogviszony között hosszabb-rövidebb megszakítás, szünet van.

A nyugdíjbiztosítási ellátásokra vonatkozóan ennek azon túlmenően nincs érdemi jelentősége, hogy amely időszakban nem áll fenn a biztosítás, azt nem lehet szolgálati vagy jogosultsági időként figyelembe venni. Sőt, adott esetben, tehát nagyon alacsony jövedelemmel járó biztosítási jogviszonynál ez az érintett számára a majdani nyugellátás összegét illetően kifejezetten előnyös lehet, hiszen nem rontja az átlag összegét.

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait illetően azonban már komolyabb jelentősége van annak, hogy folyamatosan fennáll-e a biztosítotti jogviszony.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példákon keresztül ismertetjük, hogy az egyes ellátástípusoknál milyen biztosítottsági szabályokkal kell tisztában lenni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink