Harmadik állam polgárának biztosítottsága

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Ki minősül harmadik állampolgárnak? Mennyi ideig tartózkodhat munkavégzés céljából Magyarországon? Összefoglaltuk.

A Tbj. (2019. évi CXXII.) törvény alkalmazásában harmadik államnak az Európai Gazdasági Térség és Magyarország által kötött kétoldalú szociális biztonságról szóló egyezmény hatálya alá nem tartozó állam minősül.

E fogalomnak a biztosítási kötelezettség tekintetében van jelentősége.

A jogszabály 17. § (2) bekezdés a) pontja értelmében nem terjed ki a biztosítás a magyar jogszabályok szerint be nem jegyzett külföldi munkáltató által Magyarország területén foglalkoztatott, harmadik állam állampolgárságával rendelkező és külföldinek minősülő munkavállalóra, ha a munkavégzésre kiküldetés, kirendelés vagy munkaerő-kölcsönzés keretében kerül sor, feltéve, hogy e munkavégzés a két évet nem haladja meg, és az előző belföldi munkavégzés befejezésétől számítva három év eltelt.

E rendelkezés olyan harmadik államból kiküldött személy esetében is alkalmazható, aki

• a harmadik államban fennálló biztosítását az 1. melléklet szerint igazolja, függetlenül attól, hogy a kiküldött személy állampolgársága szerinti állammal Magyarországnak hatályos szociális biztonsági egyezménye áll fenn vagy, aki

• a harmadik államban fennálló biztosítását az 1. melléklet szerint igazolja, és nem tartozik a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek hatálya alá.

Ugyanakkor a külföldi munkavállalók magyarországi tartózkodásával és foglalkoztatásával összefüggő szabályok alkalmazásában a címben említett fogalmon mást értünk.

A harmadik országbeli állampolgárok magyarországi foglalkoztatásának engedélyezésével összefüggő szabályok taglaló 445/2013. kormányrendelet 2. §-ának 6. pontja értelmében harmadik országbeli állampolgár: a szabad mozgás és tartózkodás jogával, valamint menedékjoggal nem rendelkező idegen állampolgár és hontalan személy minősül.

A harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló 2023. évi XC. törvény 1. § (2) bekezdése értelmében a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkezik

• a magyar állampolgár kivételével az Európai Unió tagállama és az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más állam állampolgára, továbbá az Európai Közösség és tagállamai, valamint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban nem részes állam között létrejött nemzetközi szerződés alapján a szabad mozgás és tartózkodás joga tekintetében az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgárával azonos jogállású személy (a továbbiakban: EGT-állampolgár),

• az EGT-állampolgár magyar állampolgársággal nem rendelkező, az EGT-állampolgárt kísérő vagy hozzá csatlakozó családtagja,

• az az EGT-állampolgárt kísérő vagy hozzá csatlakozó személy, aki – abban az országban, ahonnan érkeznek – az EGT-állampolgár eltartottja volt, vagy vele egy háztartásban élt, illetve akiről súlyos egészségügyi okból az EGT-állampolgár személyesen gondoskodik és a hatóság a családtagként való beutazását és tartózkodását engedélyezi.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből kiderül, hogy mi számít rövid, illetve hosszú távú tartózkodásnak, továbbá mikor szükséges munkavállalási engedély!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzletrész adásvétel magánszemélyek között

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Magyar kft. befektetése külföldi cégbe

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Kamat elengedés könyvelése

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink