Kivások innovációs járuléka: ezekre kell figyelni a közelgő bevallásnál

  • adozona.hu

A kisvállalati adó bevallásával együtt az innovációs járulék fizetésére kötelezett adóalanyoknak be kell vallaniuk az innovációsjárulék-fizetési kötelezettségüket is a 24KIVA jelű nyomtatványon. A bevallás határideje a 2024. évre vonatkozóan 2025. május 31-e.

A 24KIVA-INNO lap szolgál az innovációs járulék elszámolására és az innovációs járulékelőleg 2025. július 1-jétől 2026. június 30-áig tartó időszakra vonatkozó előremutató esedékességű bevallási ütemezésére. A járulékfizetésre kötelezett kivaalanynak meg kell adnia azt is, hogy milyen módon állapítja meg az innovációs járulék alapját. Ugyanis lehetősége van a kivaalanynak arra is, hogy – a helyi iparűzési adó alapjához hasonlóan – az innovációs járulék alapját is az „egyszerűsített módszer” alapján, azaz a kisvállalati adóalap 20 százalékkal növelt összegeként határozza meg.

A kisvállalati adó alanya naptári éves, így az innovációsjárulék-kötelezettségét is a naptári évre – mint adóévre – állapítja meg. Az innovációs járulékfizetésre kötelezett a 2024. üzleti évi ténylegesen fizetendő járulék összegét (a járulék éves összegét) maga állapítja meg és vallja be és fizeti meg.

A témában korábban megjelent írásainkat itt olvashatja el!

Bevallásra kötelezettek köre

Innovációsjárulék-kötelezettség, innovációsjárulékelőleg-kötelezettség terheli a belföldi székhelyű, az Szt. hatálya alá tartozó gazdasági társaságot, és a külföldi székhelyű vállalkozásnak a Htv. szerinti telephelyét (ideértve a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepét is).

Gazdasági társaság a Ptk. 3:89. § (1) bekezdésében meghatározott jogi személy, azaz a közkereseti társaság, a betéti társaság, a korlátolt felelősségű társaság és a részvénytársaság.

Mentes a járulék fizetésének kötelezettsége alól a kkv-törvény szerint mikro- vagy kisvállalkozásnak minősülő gazdasági társaság.

Mikro- és kisvállalkozás: a kkv-törvény szerint ilyenként meghatározott vállalkozás.

Mikro- és kisvállalkozáson kívüli vállalkozás: a mikro- és kisvállalkozásra a kkv-törvényben előírt mutatók értékeit meghaladó összes többi vállalkozás (közép- vagy nagyvállalkozások).

A besorolásnál a kkv-törvényben szereplő valamennyi szükséges mutatóértéket, és előírást figyelembe kell venni.

Az innovációsjárulék-kötelezettség megállapítása szempontjából az év első napján fennálló állapot szerint kell a minősítést elvégezni. A besorolás alapjául szolgáló mutatókat naptári év szerint működő adózóknál 2024. január 1-jén a 2022. évről készült, utolsóként rendelkezésre álló beszámoló alapján kell meghatározni. A besoroláshoz a „kétéves szabály” alkalmazása is szükséges, a kkv-törvény 5. § (3) bekezdése szerint.

A besorolás kiindulópontját a kkv-törvény 3. § (2)-(3) bekezdésében nevesített fogalmak és pénzügyi mutatószámok jelentik.

A kkv kategórián belül mikro-vállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek

• összes foglalkoztatotti létszáma 10 főnél kevesebb, és

• éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg.

Kkv kategórián belül kisvállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek

• összes foglalkoztatotti létszáma 50 főnél kevesebb, és

• éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 10 millió eurónak megfelelő forintösszeg.

Ahhoz, hogy egy vállalkozás a kkv-törvény rendelkezései alapján mikro-, vagy kisvállalkozásnak minősüljön, a foglalkoztatottak létszámára vonatkozó feltételnek minden esetben teljesülnie kell, míg az éves nettó árbevételre, illetve a mérlegfőösszegre előírt vagylagos kritériumok közül elegendő az egyik teljesülése.

A kkv-törvény határozza meg, hogy az említett mutatóértékeket milyen nyilvántartások alapján kell figyelembe venni. Eszerint az utolsó összevont (konszolidált) beszámoló, ennek hiányában az éves beszámoló vagy az egyszerűsített éves beszámoló adatai alapján kell a besorolást elvégezni. Ha a vállalkozás nem köteles összevont (konszolidált) beszámoló, éves beszámoló, vagy egyszerűsített éves beszámoló készítésére, akkor az adóbevallása szerint, és az adóbevallásban vagy a külön nyilvántartásban szereplő foglalkoztatotti létszám alapján kell a minősítést megállapítania.

Az újonnan alapított vállalkozások a tárgyévre vonatkozó üzleti tervet veszik figyelembe. Ha a vállalkozás működési ideje 1 évnél rövidebb – például egyesülés, szétválás esetén a jogutód első adóéve –, az adatokat éves szintre kell vetíteni. Az évesítést úgy kell elvégezni, hogy az értékesítés nettó árbevételének összegét el kell osztani a beszámolóval lefedett működési napok számával, majd ezt meg kell szorozni az adott naptári év napjainak számával. A foglalkoztatotti létszám, illetve a mérlegfőösszeg adatának évesítésére azonban ezek jellegéből következően nincs mód, így ezeket változatlanul hagyva, éves szintű mutatóknak kell tekinteni.

A kétéves szabály alkalmazása azt jelenti, hogy amennyiben egy vállalkozás éves szinten túllépi a 3. §-ban meghatározott foglalkoztatotti létszám vagy pénzügyi határértékeket, vagy elmarad azoktól, akkor ennek eredményeként csak abban az esetben veszíti el, illetve nyeri el a közép-, kis- vagy mikrovállalkozói minősítést, ha két egymást követő beszámolási, bevallási időszakban túllépi az adott határértékeket vagy elmarad azoktól.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben megtudhatja, hogyan kell kiszámolni és bevallani az innovációs járulékot, illetve a járulékelőleget!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés engedményezése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Személygépkocsi-behozatal

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink