1101 találat a(z) bérbeadás cimkére

Mikor vonható le az áfa és mikor nem lakóingatlan építésekor? Cikk

Ha egy szolgáltató kft. vásárolt egy telket, mert lakóingatlant szeretne ráépíteni, hogyan kell eljárni az áfa szempontjából? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.

Mezőgazdasági tevékenységgel kapcsolatos kérdések Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Mezőgazdasági egyéni vállalkozó rendelkezik telephellyel, ahol gabona tárolásra alkalmas épületek találhatók (750 m2/épület). Amennyiben bérbeadná az épületet, vagy egy részét, áfát is tartalmazó számlát kell-e kiállítania a bérbeadásról? A vállalkozó havi áfabevalló. 2. A vállalkozó székhelye és lakcíme nem egyezik meg, mindkét címre kiállított számlák elszámolhatóak-e a költségek között? 3. Mezőgazdasági vállalkozó bérmunkát is végez őstermelőknek gazdálkodóknak. A számla a teljesítést követő 15 napon belül kiállításra kerül. Hogyan kell eljárni, ha utólagosan 60 nap után veszi észre, hogy elmaradt egy számla mégsem lett kiállítva, hogyan kell pótolni, mi a helyes megoldás? 4. Őstermelőknek, gazdálkodóknak esetenként olyan számlát állít ki, melyen a fizetési mód kompenzálás, és a fizetési határidő akár 6 hónap múlva esedékes. A számla áfatartalma a teljesítést követő 45 napos halasztást követően befizetésre kerül. Ebben az esetben a megtermelt termény betakarítását követően kerül beszámításra a számla értéke. Felvásárlási jegy kiállítása vagy az értékesítésről szóló számla befogadása után egy kompenzációs levél kíséretében. Helyes ez a megoldás? 5. Mezőgazdasági gép bérbeadása esetén áfával növelt értéket kell leszámláznia? 6. A telephelyet a betörések visszatartása miatt kutyák őrzik, a részükre vásárolt számlával igazolt kutyaeledelek értéke elszámolható-e a vállalkozás érdekében felmerült költségek között, az áfa levonható? Válaszukat köszönöm!

Egyéni vállalkozó és magánszemély tulajdona Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018. januárban kezdő egyéni vállalkozó esetében az alábbi kérdésem lenne. Az egyéni vállalkozóvá válás előtt, magánszemélyként vásárolt teherautó automatikusan az egyéni vállalkozás tulajdonává válik-e, és számlázhat-e arra vonatkozóan például bérbeadást? Válaszát előre is köszönöm!

Magánszemély saját tulajdonú ingatlan Kérdés

Magánszemély saját tulajdonú ingatlan bérbeadása esetén az egyéni vállalkozására(számviteli szolgáltatás) választhatja-e a kata adózási módot? A bérbeadás nincs a vállalkozásban, azt magánszemélyként végzi. Köszönettel: Rácz Ildikó

Szja-előleg levonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves véleményüket: Egy társas vállalkozás belföldi magánszemélytől bérel egy ingatlant, amely a vállalkozási tevékenység érdekében szükséges. A magánszemély nem járul ahhoz hozzá, hogy a társaság kifizetőként levonja a bérleti díjból az szja-előleget, erről nyilatkozatot is aláírt. Véleménye szerint a teljes bérleti díjat kéri kifizetni minden hónapban, mert ő majd az éves adóbevallásában kíván tételes költségelszámolással adót megállapítani, s azt közvetlenül az adóhatóság által rendszeresített számlaszámra megfizetni. Kérdésem, hogy a társaság jogszerűen eleget tehet-e a magánszemély kérésének? Ha a magánszemély mindenképpen ragaszkodik ahhoz, hogy az szja-előleg levonása ne történjék, egy esetleges adóellenőrzés során jár-e ez jogkövetkezménnyel, ha esetleg bírságolásra kerül sor az szja-előleg levonásának elmaradása miatt, az kit terhel? Amennyiben a NAV a társaság felelősségét állapítaná meg, áthárítható-e ez a magánszemélyre abban az esetben, ha kifejezetten felhívta a bérbeadó figyelmét arra, hogy kívánsága ellentétes az szja-törvényben előírt, kifizetőkre vonatkozó kötelezettségekkel, mely szerint a kifizető kötelessége a bérbeadásból származó szja-előleget megállapítani, levonni, s azt az adóhatóság felé az előírt határidőig továbbítani? Szíves válaszukat köszönöm. Tisztelettel: Győri Erika

Katás egyéni vállalkozó bérbeadásból származó jövedelme Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy katás egyéni vállalkozó magánszemélyként ingatlant ad bérbe. Helyes-e az információ, hogy az alanyi adómentes értékhatárba például beleszámít ezen elkülönülten adózó bérbeadásból származó jövedelem is, így a 12 millió forintos értékhatárnál is figyelembe kell venni a bérbeadásból származó jövedelmet? Mert ezzel túllépné a 12 millió forintos értékhatárt, és az büntetőadót vonna maga után? Mivel katás egyéni vállalkozónak alapesetben (ha csak katás bevétele van) nem kell benyújtania szja-bevallást, helyes-e, ha ezt a bevallást, amely csupán a bérbeadásból származó jövedelmet tartalmazza, 05.20-án teljesíti az adóhatóság felé? Válaszukat köszönöm szépen!

Adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Ügyintéző! Az a kérdésem, hogy igénybe vehetem-e akkor az önkéntes nyugdíjpénztár és nyugdíjbiztosítás adókedvezményét, ha garázsomat egy cégnek bérbe adom, ami után természetesen adózom? Váaszukat tisztelettel várom.

Eho, bérbeadásból származó jövedelemnél 2018-ban Kérdés

Kell-e vonni ehót 2018-ban a bérleti díjból? Cég a bérbeveveő.

Beruházási adóalap-kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértők! A kis és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezményhez kapcsolódóan kérem szíves véleményüket. Egy építőmérnöki tervezéssel foglalkozó bt. a fenti kedvezményt szeretné igénybe venni a 2017-es adóévben egy új, 2 millió forintos géphez kapcsolódóan. A gép a vállalkozási tevékenységet közvetlenül szolgálja. A társaság viszont azt tervezi, hogy egy új kft.-t is alapít, és a tavaly beszerzett gépet 2018-ban már az új kft. használná, amit a bt. bérbe adna a kft.-nek, tehát értékesítés nem történne. A bt. a 20018. évben tevékenységei körébe felveszi a bérbeadási tevékenységet és csak a bérbeadásból lenne árbevétele. Véleményük szerint a fenti esetben vissza kell fizetni a 2017-ben igénybe vett kedvezményt, vagy elfogadható a bérbeadás? Tevékenységi kör váltása miatt másból származik árbevétele, mint amikor az adóalap kedvezményt igénybe vették. Az eszközt a bérbeadás miatt át kell-e sorolnunk, vagy maradhat továbbra is a műszaki berendezések, gépek , járművek között? Tisztelettel

Táncterem bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk mint közszolgáltató bérelt ingatlan (pincehelyiség) bérbeadását tervezi elsősorban tánciskolák számára. Az Áfa tv. 85. § (1) bekezdésének m) pontja nem tekinti adómentesnek a sportolást szolgáló ingatlan bérbeadását, ugyanakkor a 86. § (1) bekezdésének l) pontja alapján a 88. § (1) bekezdése szerinti választási jog gyakorlása hiányában az ingatlan (ingatlanrész) bérbeadása adómentesnek tekinthető. Az ilyen jellegű ingatlan bérbeadása tehát adómentes vagy adóköteles szolgáltatás? Mi lenne akkor, ha nem mint közszolgáltató adnánk bérbe az ingatlant?

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Az adóalanynak 3 lakása van. Ebből kettőt Airbnb keretében ad ki átalányadózással, egyet pedig hosszú távra. Lehetséges ez? Ha igen, akkor a 8 milliós áfa határba csak az átalányadózás bevétele számít be vagy hozzá kell adni a hosszú távú, egyébként áfamentes bevételt is? Szükséges-e pénztárgép használata, ha igen, akkor csak az egyik vagy mindkét tevékenységhez? Válaszukat köszönöm.

Adószámos magánszemély II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! hivatkozva az alábbi kérdésemre, megadom az Ön által kért kiegészítő adatokat: http://adozona.hu/kerdesek/2018_1_24_Adoszamos_maganszemely_vjb Lakóingatlan bérbeadásáról van szó, amit a bérlő munkahelye kíván elszámolni, ha jól tudom, lakhatási támogatásként. Ennek tükrében várom a feltett kérdéseim megválaszolását! Köszönöm!

Telephely iparűzési adóban Kérdés

Egy budaörsi székhelyű vállalkozás egy keszthelyi székhelyű vállalkozásnak tárgyi eszközöket (bútorok, berendezések) ad bérbe, amit azok Keszthelyen használnak. A tárgyi eszközök a budaörsi vállalkozás tulajdonában vannak, így az értékcsökkenést is ott számolják el. A bérleti díjról minden hónapban számlát állít ki a bérbeadó vállalkozás, tehát a bérbeadásból bevétele származik. Kérdésem, hogy a budaörsi vállalkozásnak be kell-e jelenteni a keszthelyi címet mint telephelyet, és kell-e Keszthelyen iparűzési adót fizetnie? Válaszukat nagyon szépen köszönöm. Üdvözlettel: Kiss Györgyi

Adószámos magánszemély ingatlan-bérbeadása Kérdés

Egy magánszemély ingatlant szeretne bérbe adni. A bérlő magánszemély, számlára nem tart igényt, a bérbeadó átvételi bizonylatot tervez kiállítani a bevételről. Viszont a bérbeadó magánszemélynek van adószáma, amit sok éve nem használ (nem egyéni vállalkozó és ingatlanra áfakötelezettséget nem választott). Ebben az esetben köteles a magánszemély az adószáma alatt végezni a bérbeadási tevékenységet? Ha igen, milyen jogszabály alapján? Illetve milyen plusz kötelezettséggel jár? (Például számlaadás?) Van különbség a kérdés megítélésében, ha lakásról vagy garázsról van szó? Köszönöm!

Bérbeadott eszköz eladása Kérdés

Cégünk fénymásolókat bérbead, értékesít és szervizel. A bérleti konstrukcióban lévő fénymásolót a bérlő felmondta, mi elfogadtuk, de szeretné megvenni az adott gépet. Van-e ennek az eladásnak valamilyen számviteli vagy pénzügyi akadálya? Nem lízingbe, vagy tartós bérletre adjuk a gépeket, hanem normál bérleti szerződéssel.

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 15. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...

Lehetséges-e a nyugdíjazást követően további szolgálati időt szerezni?
Lehetséges-e a nyugdíjazást követően további szolgálati időt szerezni?

Öregségi nyugdíjasnak van-e lehetősége arra, hogy további szolgálati időt, magasabb ellátást szerezzen, illetve a korhatár előtti ellátásban szolgálati járandóságban részesülő meg...

Átalányadó egyéni vállalkozó betegsége esetén irányadó szabályok
Átalányadó egyéni vállalkozó betegsége esetén irányadó szabályok

Átalányadó egyéni vállalkozó betegsége esetén irányadó szabályok

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egy év munkaviszony szülői szabadság esetén

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Pénztárgépes bevétel és számla

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Számlatömb használata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink

Körbevezetjük a megújult Adózónán!

Kattintson a gombra, és megmutatjuk, hol találja az oldal főbb funkcióit.

MégseTovább
Jogszabályok és jogi segédletek

Ide kattintva könnyedén kereshet a közteherviseléssel kapcsolatos jogszabályok, NAV-, illetve APEH-tájékoztatók, egyéb hivatalos szabályozási dokumentumok között! Könnyen elérheti innen a legfontosabb jogszabályokat is.

MégseTovább
Kalkulátorok A-tól Z-ig

Kalkulátorainkat megújítottuk, de a számítások továbbra is megbízhatóak, szakértőink ellenőrizték. Előfizetőink saját eredményeiket elmenthetik, könnyedén kinyomtathatják.

MégseTovább
Segítség a gyakorlatban!

Tekintse át, mások milyen kérdésekre keresik a választ, és mit tanácsoltak szakértőink. Előfizetőként Ön is kérdéseket tehet fel, amelyre rövid időn belül személyre szabott válasz születik.

MégseTovább
Határidők és szakmai események tára

Folyamatosan frissülő naptár szolgáltatásunk segít utánanézni a befizetési, bevallási, adatszolgáltatási határidőknek, megtalálja a részleteket, tájékoztatást kap konferenciákról, oktatásokról. Előfizetőink e-mailben is kérhetnek emlékeztetőt.

MégseTovább
Aktuálisabb témáink

Kategóriáink mintegy rovatként gyűjtik magukba szakmai cikkeinket, egyéb tartalmainkat. A jobb szélső linkre kattintva megtalálja további kategóriáink listáját is.

MégseTovább
Mi történt, amióta legutóbb nálunk járt...

Rendszeres látogatóként ezekre az ikonokra kattintva megtalálja a legutóbbi itt járta óta keletkezett cikkeinket, a közelgő eseményeket, vagy előfizetőnkként az Önnek szóló személyes üzenetek listáját.

MégseTovább
Legyen partnerünk!

Ha regisztrál nálunk és igénybe veszi előfizetőknek biztosított szolgáltatásainkat, számos hasznos funkcióval segítjük szakmai munkáját a mindennapokban. Ide kattintva tájékozódhat, miért érdemes előfizetővé válni!

Tovább