1060 találat a(z) bérbeadás cimkére

Garázs-, tehergépkocsi-bérbeadás magánszemély által Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély egy cég részére bérbe adná a garázsát raktárként, ebben az esetben szükséges adószámot kiváltani bérbeadásra? Ebben az esetben az ingatlanbérbeadás áfa szempontjából mentes vagy áfaköteles? Magánszemély a tulajdonában lévő kishaszongépjárművét bérbe adhatja cég részére, ha igen, akkor ezt csak adószám birtokában teheti? Magánszemély rendelkezik adószámmal (magánszemélyhez kapcsolódóval) ezzel az adószámmal végezhet bérbeadási tevékenységet? Köszönettel: Lászlók Éva, Virtus Kft.

Konténerbérlés egy román adóalanytól II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A hasonló címmel feltett kérdésemet pontosítanám. A román adóalany részéről ez egy közösségi szolgáltatás nyújtása, vagy pedig neki magyar adószámot kellene kérnie, és ezzel a magyar adószámmal, magyar áfával bérbeadni a konténert? A konténer átlépi a magyar-román határt, és itt van hasznosítják hónapokon keresztül. Köszönöm előre is válaszát!

Telephely bejelentése bérbeadáskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély bérbe adja ingatlanát egy másik magánszemélynek. Be kell-e jelenteni a bérbeadónak a bérbe adott ingatlant telephelyként az adóhatóság felé? Ha igen, kérem legyen szíves megírni a jogszabályi hivatkozási helyet és a nyomtatványt, amin ezt jelezni kell a NAV felé. Válaszát előre is köszönöm!

Kiskorú adózása Kérdés

Kedves Szakértő! Ügyfelek lakást szeretnének bérbe adni, aminek tulajdonosa fele-fele arányban az anyuka és a kiskorú gyermeke. Kérdésünk az lenne, hogyan kell adózni? Feltétlenül külön-külön, vagy átvállalhatja az anyuka, és az ő nevén történik az adózás? Kell-e valamilyen engedély a gyámügytől, mivel kiskorúról van szó? Köszönettel várjuk a választ.

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbi esetben. Adott egy egyéni vállalkozó, aki tavaly ingatlant vásárolt a vállalkozásába, melyet bérbe ad. Most magánszemélyként kíván ingatlant vásárolni és bérbe adni. A kérdés az lenne, hogy tudja-e ezt a tevékenységet magánszemélyként és egyéni vállalkozóként is folytatni? Ha magánszemélyként ad bérbe, akkor milyen költségeket számolhat el például: berendezési tárgyak, értékcsökkenés, festés stb.? Válaszát köszönöm. JT

Óraadó, lakást ad bérbe? Így számolhatja ki adóelőlegét Cikk

Közeledik a negyedéves adó- és eho-előleg befizetésének határideje. Összefoglaltuk, hogy a magánszemélyekre milyen elszámolási szabályok vonatkoznak.

Használt személygépkocsi, áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Osztrák adóalanytól magyar adóalany két használt személygépjárművet vásárol. Az egyik személygépkocsit bérbeadja egy másik kft.-nek, a másik személygépkocsit pár hónap bérbeadás után eladja a bérbevevőjének. Hogyan alakul az ügyletek áfa-elszámolása beszerzéskor és utána? Köszönöm válaszukat!

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Az alábbi kérdésre keresek választ: Ingatlant vesz bérbe magánszemély magánszemélytől. A bérbeadó a számviteli bizonylat alapján csak a bérleti díjat számlázta ki (a bérleti szerződésben lévő megállapodás szerint) a rezsi költséget nem, mert ezek a házastársa nevére, illetve valamely számla pedig a bérbevevő nevére szólnak. A május 22-ei bevalláskor a 12 havi bérleti díj került elszámolásra a rezsi költség ennek megfelelően nem került bele a bevételbe. Viszont mivel házastársak, így a rezsi költséget költségként elszámolták (tételes költségelszámolásról nyilatkozott év elején). Így a bevétel (csak a bérleti díj) - rezsi költség lett az adóalap, ennek a 15 százaléka került befizetésre szja-ként. Például.: Bérleti díj: 60 000 (60 000*12)= 720 000,- Éves rezsi költség: 550 000 A különbözet: 720 000-550 000= 170 000*0,15= 25 500 (szja) Válaszukat előre is megköszönve: Horváth-Krivanek Tímea

Építési projektszervező áfalevonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy építési projekt szervezésével foglalkozó társas vállalkozás több lakásos lakóingatlant épít(tet). Az anyagot maga szerzi be, de a tervezési, építési-szerelési munkálatokat más vállalkozások fogják elvégezni. Egyelőre nem döntötte el, hogy az elkészült ingatlant megtartja saját magának és a későbbiekben bérbe adja, vagy annak elkészültével továbbértékesíti. Milyen esetben minősül ez saját rezsis beruházásnak? Hogyan alakul az áfa levonhatósága az említett esetekben (bérbeadás – továbbértékesítés)? Visszaigényelheti-e az adóhatóságtól a negatív elszámolandó adóját ezekben az esetekben (amennyiben az 1 millió forintot meghaladja) az építkezési folyamat során, vagy csak akkor helyezheti levonásba és kérheti vissza, ha a jogerős használatbavételi engedélyt megkapta? Ha bérbeadás mellett dönt, milyen hatállyal kell bejelentkeznie az áfa alá bérbeadás tekintetében, hogy az építkezés alatt felgyülemlett negatív elszámolandó adóját visszaigényelhesse az építkezési folyamat alatt? Hogyan alakul a levonhatóság, ha például10 lakásból egyet megtart irodának (saját rezsis beruházás) és csak a többi lakást hasznosítja bérbeadással, továbbértékesítéssel? Válaszukat előre is köszönöm!

Lakásból iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném kérni iránymutató véleményét: magánember házat építtet és a törvényi előirások szerint a generálkivitelezőnek 5 százalékos áfatartalommal fizeti a szerződött díjat. Ha arra gondol, hogy mégsem költözne be a házba, hanem kiadná, és nem magánembernek sikerülne bérbeadni, hanem gazdasági társaságnak, amely székhelynek jelentené be és folytatna ott gazdálkodó tevékenységet, ha szükséges, ügyfélforgalmi szolgáltatást. Ebben az esetben kérdésként merült fel, hogy nem lehet-e az építkezésnél az 5 százalékos áfatartalmat megkifogásolni és mint egyéb ingatlant besorolni a 27 százalékos áfatartalom alá? Van-e esetleg időbeli hatálya annak, hogy meddig kell magáncélra használni, hogy a kedvezményes kulcsra való jogosultság ne vesszen el? Ha bérbeadta az ingaltant, akkor a helyi adóhatósághoz építményadóra való bejelentkezés mellett milyen bejelentési kötelezettsége keletkezik a saját bérbeadásos tevékenységén (telephelybejelentés, áfamód esetleges választása stb.) kívül? Szakmai iránymutatásukat előre is megköszönve, tisztelettel: Kövesdi Anita.

Ingatlanértékesítési áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy vállalkozás, amely ingatlanértékesítésre áfakötelezettséget választott. Van egy ilyen ingatlanja, amelyet ennek megfelelően hasznosít (áfás számlát állít ki, költségek áfáját levonja). A közelmúltban vásárolt magánszemélytől egy raktárépületet. Az ingatlant eddig nem adta még bérbe. Elképzelhető, hogy az ingatlant megvásárolnák a cégtől. Az értékesítés adómentes, tekintve, hogy csak a bérbeadásra választott adókötelessé tételt és a beszerzéshez nem kapcsolódott áfa? Ahhoz, hogy a későbbi értékesítés áfamentes maradjon (amennyiben az) szükséges-e, hogy a ráfordítások (például felújítás) áfáját ne helyezze levonásba? Vagy ilyenkor csak a beszerzéskor felmerült/fel nem merült áfát kell figyelni? Például ha egy kőművesmunka (nem építésiengedély-köteles) áfáját levonja, attól ő azt még áfamentesen értékesítheti? Sajnos nehezen eldönthető számomra, hogy abban az esetben, ha csak az ingatlan-bérbeadás lett adókötelessé téve, az ingatlan értékesítése nem, akkor miként lehet eljárni értékesítéskor, illetve a felmerülő költségekkor. Köszönöm

Bérleti díj német állampolgárnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelt magyar áfás kft. hogyan tudja egy német illetőségű magánszemély részére, a német állampolgár által üzemeltetési szerződéssel a magyarországi cégnek átadott balatoni vitorlásából származó hasznát kifizetni, Németországba átutalni? Kell-e adóazonosítót kérni a német bérbeadó részére, kell-e Magyarországon adóztatni, és milyen módon? A két fél között sem tulajdonosi, sem kapcsolt vállalkozási jogviszony nincs, a német állampolgár nem rendelkezik magyarországi címmel sem

Ingatlan áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy új cég könyvelését vállaltam el. A cégnek csak adómentes ingatlanbérbeadási tevékenysége van. A bérbe adott ingatlant 15 éve vásárolta, számlamásolat nincs róla és a tárgyi eszköz kartonból sem derül ki, hogy áfásan vagy nem áfásan szerezte azt be. Kérdésem: mit tudok tenni, hogy helyesen járjak el?

Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem: katás egyéni vállalkozó mint magánszemély ingatlan-bérbeadási tevékenységet végezhet-e? A választ előre is köszönöm.

Cégautóadó továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Cégünk gépkocsi-bérbeadással foglalkozik. A bérbeadás több évre vonatkozik. A kérdésem az lenne, hogy a cégautóadó-bevallása és befizetése kinek a feladata ebben az esetben? Ha a bérbeadóé, akkor ezt továbbszámlázhatja a bérbevevőnek? Ha igen, akkor áfamentesen, vagy 27 százalék áfával? Köszönöm szépen a segítségét!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink