1060 találat a(z) bérbeadás cimkére
Katás bt. beltagjának ingatlan-bérbeadása Kérdés
Katás bt. beltagja ingatlanbérbadásból, lakáskiadásból származó jövedelmet kaphat-e? Tehát nem a bt. adja ki, hanem a magánszemély bt.-beltag..
Bérleti díj Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ügyfelünk és üzlethelyiségének bérbeadója a szerződésben a bérleti díjat euróban határozta meg. A befogadott számlán a nettó bérleti díj és az áfa euróban is és forintban is fel van tüntetve. Mi a forint összeget könyveljük. Helyes ez az elszámolási mód? Köszönettel Bánrétiné Kovács Edit
Katás egyéni vállalkozó szántót adna bérbe Kérdés
Egyéni vállalkozó (katás) nevén van egy szántó, amire unokatestvérével (vagy az unokatestvér vagy annak az anyja) feles bérleti szerződést kötnének. A kata mellett ez hogyan oldható meg? Köszönettel.
Áfa, kata, bérbeadás Kérdés
Magánszemély bérbeadásra váltott adószámot. Jövedelmét tételes elszámolással állapítja meg, mert a közüzemi díjakat is továbbszámlázza. Év közben kiváltotta vállalkozói igazolványát. A vállalkozói tevékenységet katás vállalkozóként végzi. Az áfa összeszámításánál hogy kell eljárni? A bérbeadásból származó bevételt vagy a jövedelmet kell figyelembe venni? Az összeszámításnál a bérbeadásból származó (bevételt vagy jövedelmet?) csak a vállalkozói igazolvány kiváltásának időpontjától kell az összeszámításba bevonni, vagy a teljes év összeszámítandó?
Bérelt lakás értékesítése Kérdés
Tisztelt Hunyadné Szűcs Veronika! Köszönöm fenti témában feltett kérdésemre adott válaszát. Még néhány információt szeretnék megadni a teljes körű válaszadáshoz. A társaság az ingatlan bérbeadásra az adókötelezettséget választotta és a bejövő számlák áfatartalmát levonásba helyezte. Mi a teendő abban az esetben, ha a bérbeadás 2 hónapon keresztül megtörtént, a bérleti díjról a kimenő számla kiállításra kerültek, és a tulajdonos ekkor dönt az ingatlan értékesítése mellett? Tájékoztatásképpen a felújítás során a bejövő számlák összege nettó 7 millió forint volt. A tulajdonosokkal kötött bérleti szerződés nem rendelkezik arról az esetről, hogy mi történik az ingatlan értékesítése esetén. A bérleti szerződés annyit tartalmaz, hogy a felmondási idő 30 nap és a bérlő a bérleti szerződés megszűnését követő 8 napon belül a bérleményt köteles a bérbeadó részére visszaadni. Milyen adójogi következménye van annak, ha a bérelt ingatlan felújítására fordított költségeket a tulajdonos nem akarja kifizetni? Köszönettel: Ecker Dániel
Családi gazdálkodó őstermelő mezőgazdasági erőgépet szeretne bérbeadni Kérdés
Családi gazdaság vezetője, őstermelő, a feleség, a családi gazdaság tulajdonát képező mezőgazdasági erőgépet,vagy munkagépet, melyet a beszerzés évében teljes összegben költségként kíván elszámolni. A férj, egyéni vállalkozó, mezőgazdasági gépi szolgáltató részére bérbe adhatja-e, ha igen, milyen feltételekkel, illetve önmaga a fenti eszközökkel milyen feltételekkel szolgáltathat külső személyek részére? Köszönettel: Kissné Dóra Éva
Magánszemély ingatlanbérbeadása 2018-tól Kérdés
Szeretnék érdeklődni, hogy jövőre már biztosan tudható-e, hogy megszűnik az eho-fizetési kötelezettség a bérbeadás után és összeghatártól függetlenül csak 15 százalék szja fizetési kötelezettség lesz? Köszönöm a választ előre is.
Egyéni vállalkozó és adószámos magánszemély Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ügyfelem 2017.11.09-én lett alanyi mentes egyéni vállalkozó. Van egy lakása, amit adószámos magánszemélyként kiad 2017. július 1-jétől 110 ezer forintért. Sajnos későn derült ki, hogy a számlatömbje lejárt, így az albérleti díjakat 2017 decemberében egy összegben, azaz hatszor 110 ezer, összesen 660 ezer forintot fog kiszámlázni. De valójában 2017.11-12. hóban kétszer 110 ezer forint bevétele származik a lakáskiadásból. Tudom, hogy az alanyi mentes határnál beleszámít a lakáskiadásból származó bevétel is, viszont nem egyértelmű, hogy a fent említett esetben mennyivel kell korrigálni az alanyi mentes határt (8 000 000/12*2=1 333 333 forint). Az erre a két hónapra valóban befolyt összeggel (2*110 000=220 000 forint), vagy a kiszámlázott összeggel (6*110 000=660 000 forint)? Köszönettel: Szűcs Ágnes
Katás vállalkozó Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Egyéni vállalkozó autóbuszait kizárólag egy cégnek adja bérbe (a bérbeadásról van szerződés), amelyben 20 százalékos részesedése is van – a többi hányad családtagoké –, a társaság és az egyéni vállalkozás székhelye is ugyanaz. Választhatja-e Ön szerint a kata adózási formát? Válaszát előre is köszönöm!
Katás egyéni vállalkozó, áfa értékhatár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki adószámos magánszemélyként be volt jelentkezve a NAV-hoz ingatlan-bérbeadási tevékenységre évek óta, tárgyi mentes tevékenységre. 2017.04.01-jén katás egyéni vállalkozásra váltott, ahol alanyi adómentességet választott, és ezzel egy időben bejelentésre került, hogy a bérbeadási tevékenységet magánszemélyként végzi. Az áfatörvény 189. § -a tartalmazza a kötelező arányosítást, de csak a nyilvántartásba vétel esetén. Mi az Önök álláspontja azzal kapcsolatban, hogy mivel az adóalany már nyilvántartásba vett adóalany volt az egyéni vállalkozás indítása előtt is, így a teljes 8 millió forintos bevételi határt lehet figyelembe venni egész évre vagy arányosítani szükséges? Köszönettel:
Tárgyi eszköz bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás bérbeadási céllal termelő gépet vásárolt. Milyen értékcsökkenési leírást érvényesíthet, illetve milyen egyéb előírások vonatkoznak a bérbeadási céllal beszerzett eszközökre? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Ingatlan-bérbeadás, értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlant ad bérbe. A lakásnak két tulajdonosa van (férj és feleség). A két tulajdonost megállapodik, hogy a bérbeadásból származó bevétel az egyik felet illeti 100 százalékban. A jövedelmét tételes elszámolással állapítja meg. A kérdésem az lenne, hogy az ingatlan teljes szerzési értékére számolhat el értékcsökkenést vagy csak a rá eső részre? Köszönöm
Általános forgalmi adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, legyenek segítségemre az alábbi ügylettel kapcsolatosan, segítsenek válaszukkal a helyes jogértelmezésben és jogalkalmazásban. Társaság edzőtermet működtet, mely ennek megfelelő, kellő gépi berendezésekkel felszerelt. A vendégek bérlet ellenében vehetik igénybe a szolgáltatást, használhatják a gépeket. Ezt a szolgáltatást 27 százalékos áfa terheli. Mindemellett a termet bérbe is adja. A bérbeadás tekintetében a vállalkozás nem választott általános áfafizetést, tehát mentes e tevékenysége. A bérbeadás az alábbi konstrukció keretében működik, hogy a vendégek részére még sokoldalúbb szolgáltatás álljon rendelkezésre, lehetővé teszi a helyszínen személyi edző igénybevételét. A személyi edzők önálló vállalkozók, akik a vállalkozás vendégei részére saját vállalkozási, üzleti tevékenységük keretén belül nyújtják a személyi edzési szolgáltatást, ők szabják meg az időpontokat, melyik napon, milyen időben, milyen feltételekkel, milyen áron szolgáltatnak. Ennek helyszíne a vállalkozás edzőterme, ahol az edzés keretében természetesen használhatják az ott található gépeket is. Ehhez az edzőtermet a személyi edzők bérlik a vállalkozástól. A kérdés, hogy a személyi edzők részére a vállalkozás a helyiség rendelkezésre bocsátását hogyan, milyen szolgáltatásként, milyen adókulccsal köteles számlázni. Mentes-e mint ingatlan-bérbeadás, avagy a vállalkozás edzési főtevékenységhez kapcsolódóan mint teremedzés biztosítása áfával terhelt. Köszönettel:
Áfa-visszaigénylés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Legyen szíves tájékoztatást adni az alábbiakra vonatkozóan. Egy társaság tevékenységei között szerepel a gépjármű-bérbeadás. Vásárolni szeretne egy lakóbuszt, melyet rövid távon bérbe kíván adni, valamint a jelentős számban működtetett franchise kempingeket körbejárására, illetve nemzetközi vásárokon való részvételre is használná. A kérdésem az lenne, hogy visszaigényelhető-e a lakóbusz áfája? Segítő válaszát előre is köszönöm!
Tárgyi eszköz selejtezése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. felújítási munkálatokat végzett az általa bérelt ingatlanon, melynek összege a tárgyieszközök között szerepel. A bérleti szerződés szerint, a bérleti szerződés megszűnése esetén a bérlő a bérbeadótól nem követelhet kártérítést. Kérdésem: a bérleti szerződés megszűnt, selejtezni kell az ingatlanon végzett beruházás értékét?