1100 találat a(z) bérbeadás cimkére
Műterem bérbeadásának áfakötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. idén márciusban vásárolt egy lakásingatlant. A lakást fotóműteremnek fogja átalakítani. A felújítás után igény szerint –esetenként akár 1-2 órára is bérbe adná műterem céljára. Kérdésünk, hogy erre a bérbeadásra is vonatkozik-e az áfatörvény 86. § (1) l) pontja, azaz áfamentesen adható-e bérbe az ingatlan és emellett választása szerint a 88. § alapján adókötelessé is tehetné a műterem bérbeadását? Köszönöm szíves tájékoztatását!
Lízingelt autó értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. lízingel egy kamiont, melyet bérbe szeretne adni oly módon, hogy az üzembentartó a bérbe vevő lenne. Ennek alapján az értékcsökkenést ki számolhatja el? A kamion fenntartásával kapcsolatos költségeket ki viseli? A válaszát előre is köszönöm!
Áfa alanyi mentesség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2018.03.06-án kezdte meg vállalkozói (katás) tevékenységét. Áfa szempontjából alanyi mentességet választott. Számításunk szerint – mivel évközben kezdte a vállalkozását – az ő alanyi adómentessége 6 597 ezer forintnál megszűnik. A magánszemélynek ingatlan bérbeadásból is van bevétele, nem vállalkozóként, hanem magánszemélyként. Az ingatlan bérbeadás tárgyi adómentes. Az áfamentességi értékhatárba viszont bele kell vonni ezt a bevételt is. A vállalkozásában május 31-iég várhatóan kiszámláz 4 500 ezer forintot, bérbeadásból 2 080 ezer forintot, összesen 6 580 ezer forintot. Jól gondoljuk-e? Ha vállalkozásában az év további részében nem lesz bevétele, de bérbeadásból még lesz 1 200 ezer forint, ezzel nem szűnik meg áfában az alanyi mentessége. Válaszukat előre is köszönöm.
Bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértö! Ügyfelem magánszemélyként egy lakást bérbead magánszemélynek, költség-elszámolással adózik. Most vett a Balatonnál egy ingatlant, s idény jelleggel üdülöknek bérbe ad, adózhat-e a balatoni ingatlannál szobánkénti átalánnyal? Tehát a bérbeadásnál .. alkalmazhat-e kétféle adózási módot, vagy a turizmus esetleg nem bérbeadás?
Cégautóadó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. személygépkocsikat ad bérbe. Van-e cégautóadó-fizetési kötelezettség az autók után? Esetleg mi van abban az esetben, ha költséget számolok el az autókra tekintettel? Válaszát előre is köszönöm!
Magánszemély ingatlan-bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként történő hosszú távú ingatlan-bérbeadás esetén, amennyiben a bérlő utalással fizeti a szerződésben megállapodásra került összeget, akkor szükséges a bérbeadónak bizonylatot vagy bármi ehhez hasonlót kiállítani az utalásról? Válaszukat előre is köszönöm!
Bérbeadott ingatlan javítási költségeinek elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Testvéremmel örököltünk egy családi házat, melyet bérbeadunk. A bérbeadás miatt kértünk adószámot, alanyi mentességet választottunk. A ház tetőszerkezete erősen felújításra szorul, a tulajdonba kerülés óta többször, több helyen is beázott. Ezért úgy döntöttünk, hogy felújítjuk a tetőt: a tartószerkezetet megtartva új borítás kerül rá, aminek a költsége mintegy 2 millió forint munkadíjjal együtt. A rossz állapotú tető ellehetetleníti a bérbeadást, kénytelenek vagyunk megcsináltatni. Ha az egész tetőt újra építtetnénk kb 6 millió forintba kerülne. Milyen jogcímen és milyen mértékben tudjuk elszámolni magánszemélyként a tetőjavítás költségeit? Van lehetőség 20 év helyett mondjuk 10 év alatt leírni?
Ingatlan: áfa kivitelezésnél, értékesítésnél
Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbi ingatlan témában szeretnék segítséget kérni. Ügyfelem belföldi áfaalany, az ingatlanértékesítés tekintetében nem jelentkezett be az áfakörbe. A Balaton parton telket vásárolt, ami üdülőövezetnek minősül. Itt 6 db apartman lakást épít. Ezek egy része értékesítve lenne, más része pedig bérbeadás céljából épülne. A telken csak üdülő besorolással épülő ingatlanok lehetnek. A kérdésem az lenne, hogy a kivitelezés költségeinek áfatatalma levonásba helyezhetőek-e? Az értékesítés milyen áfakulccsal történik? Köszönöm
Társasági adó lakásszövetkezetnél
Kérdés
Lakásszövetkezet társasági adó megállapításával kapcsolatban szeretném a segítségét kérni a jogszabályok helyes értelmezésére. A tao-törvény 6 sz, melléklete szerint jövedelem- és vagyonszerzésre irányuló, vagy ezt eredményező gazdasági tevékenységéből e törvény alkalmazásában nem minősül vállalkozási tevékenységnek: 1. a lakásszövetkezeti tevékenység; cégbíróságon bejegyzett fő tevékenysége:6820,08 Mint egyéb szervezetnek minősülő nonprofit szervezet vonatkozik-e rá a tao-törvény 9. §-ában felsorolt kitételek? A törvény 9. § (1) bekezdése még nevesíti a lakásszövetkezetet, de a továbbiakban nem utal rá. Adómentesség 20. § (1) Nem kell az adót megfizetnie a) a lakásszövetkezetnek, ha - a gazdálkodására vonatkozó külön jogszabályok előírása szerint és a 9. § (1a)-(1b) bekezdésében, továbbá a 6. számú mellékletben foglaltakat figyelembe véve nyilvántartott - vállalkozási tevékenységből származó, a 9. § (3) bekezdés c) pontja szerinti összeggel növelt bevétele legfeljebb 10 millió forint, de nem haladja meg az adóévben elért összes bevételének 10 százalékát, A lakásszövetkezet vállalkozási tevékenységet nem végez. Közös helyiséget üzlet céljára adja ki, nem tulajdonosoknak. Éves bevétele az alábbiak szerint alakul: Közös költség bevétel : 9163 e Ft Bérleti dij bevétel : 2067 e Ft A bérbe adott ingatlannal kapcsolatban költsége nem merült fel. Különösen aggaszt az a tény is, hogy a lakásszövetkezet alapszabályában a bérleti díj a bevételt vállalkozási bevételnek minősítette.
Tehergépjármű bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kereskedelmi vállalkozás bérbe adja a felesleges teherautóit. A bérleti díj tartalmazza a bérleti díjon túl a bérbe adott tehergépjármű havi javítási költségét, valamint a bérbe adott járműveknek a bérbeadó saját üzemanyagkútján történő havi tankolásait is. Emiatt a havi bérleti díj változó nagyságú lesz. Ez a megoldás a tehergépjármű vagyonvédelmét szolgálja. A kérdés az, hogy a saját üzemanyagkúton történt tankolás szolgáltatás vagy termékértékesítés-e? Tankolás során, amennyiben ez termékértékesítés, adatszolgáltatási kötelezettség keletkezik a NAV felé. Hogyan járunk el helyesen?
Albérleti díjból levonható költségek, elég-e a nyugta, vagy számla kell?
Cikk
Összegyűjtöttünk néhány, tételes költségelszámolásra vonatkozó tudnivalót a magánszemélyként ingatlan-bérbeadási tevékenységet folytatók számára.
Gépjármű-bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Német adóalany magyar adóalanynak szeretne bérbe adni személygépkocsikat hosszabb időre, tartósan. A bérbe adott gépjárművek száma folyamatosan nőne. A magyar vállalkozás a gépjárműveket további bérbeadással hasznosítaná. Az autók bérbeadása, a tárgyi feltételek biztosítása itt történik Magyarországon, a gazdasági tevékenységből származó bevétele Magyarországról keletkezik. A kérdésem az lenne: – Van-e szükség ebben az esetben a német adóalanynak Magyarországon áfaregisztrációra? – Keletkeztet-e telephelyet a német adóalanynak áfa szempontjából ez a folyamatos, tartós bérbeadás itt, Magyarországon? – A német adóalanynak milyen módon kell a számlát kiállítania a magyar adóalany felé? Válaszát előre is köszönöm!
Bérbeadott személygépkocsi áfájának levonása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi helyzet jogértelmezéséhez kérem a segítségét. Egy magyarországi áfaalany vásárolt 3 db 9 személyes kisbuszt, melyek személygépkocsinak minősülnek, a forgalmi engedélyükben szereplő járműkategória M1. Az eladó a számlában 27 százalék áfát hárított át a cégre. Fenti kisbuszokat a vásárlás után bérbeadták, ezáltal megvalósult az áfatörvény 125. § (2) b) pontja szerinti adólevonási jog korlátozása alóli feltételeknek való megfelelés, mert a kisbuszokat a cég igazoltan egészben vagy túlnyomó részben úgy hasznosította, hogy azt bérbe adta. A vásárlás időpontjai: 04.04.,05.08.,06.02. és következő év január 31-éig adta bérbe a vállalkozás a kisbuszokat. Kérdésem, hogyan kell értelmezni az áfatörvény 126. § (2) bekezdésében előírtakat, mert az értelmező rendelkezésekben nem találtam rá választ. 126. § (2) A 125. § alkalmazásában túlnyomó rész alatt az adólevonási jog korlátozása alóli mentesülés feltételeinek – egy ésszerűen megállapított időtartam átlagában – legalább 90 százalékos teljesülése értendő. Kérem tájékoztatásukat arra vonatkozóan, hogy mi minősül ésszerűen megállapított időtartamnak e § szerint, azt lehet-e a bérbeadás végéig értelmezni? Tájékoztatásukat köszönöm.
Ingatlan bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként kiadott saját ingatlan bérbeadása kapcsán több különböző oldal átolvasása után szeretnék még pontosítást kérni öntől. 1. A költségek igazolására minden esetben szükséges-e a magánszemély nevére szóló számla vagy a nyugta is megfelel? Például egy OBI-ban vásárolt csaptelep esetében. 2. Ha az egyik bérlő kiköltözik, de a következő bérlő beköltözése között eltelik pár hónap, akkor az éppen kiadatlan időszakban keletkezett költségek (rezsi alapdíjak, közös költség stb.) levonhatóak a befolyt vagy később befolyó bevételekből? 3. A lakásra kötött biztosítási díj figyelembe vehető költségként? 4. Értékcsökkenési leírás Az Szja törvény 3. sz. melléklet III. fejezetében értelmezésem szerint csak őstermelő és egyéni vállalkozó számolhat el értékcsökkenést, illetve a magánszemély is a 2. pontnak megfelelő arányosítással. Ezen törvény 11. sz. melléklete a vállalkozói költség elszámolás keretén belül taglalja az értékcsökkenés szabályait. Milyen jogszabályból derül ki, hogy a magánszemély a kiadott ingatlanra elszámolhat értékcsökkenést? Azon beszerzésekre, melyek meghaladják a 100 000 forint egyedi értéket, lehet vagy nem lehet értékcsökkenést elszámolni a magánszemélynek? (Például hűtőt vesz a kiadandó ingatlanba.) Válaszát előre is köszönöm!