1060 találat a(z) bérbeadás cimkére

Bérbeadás vagy szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk haszonélvezetében lévő lakóházat bérbeadásra hirdette meg, albérlőt keresett. Egy cég jelentkezett, aki munkásainak keres szálláslehetőséget. Négy hónapra vennék ki a házat, de a szerződésben benne lenne, hogy szeretnének 10 naponta takarítást és ágyneműcserét is. A kérdésem az lenne, hogy így ez a tevékenység minek minősül? Ingatlan-bérbeadásnak, illetve az ágyneműcsere és a takarítás miatt már szálláshely-szolgáltatásnak? Ha ez utóbbi, akkor melyik ÖVTJ kód alá tartozik? 552006 Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás m.n.s. 559001 Egyéb szálláshely-szolgáltatás Mivel egyébként katás egyéni vállalkozóról van szó, ezért kedvező lenne, ha szálláshely szolgáltatásként a kata hatálya alatt végezhetné a tevékenységet. Ugyanakkor tartunk tőle, hogy a bérbeadás hosszú távú jellege, illetve a nem turisztikai cél miatt esetleg egy ellenőrzés során bérbeadásnak minősítenék, ami nem végezhető kata alatt. Kérem segítségüket a helyes tevékenység meghatározásában. Előre is köszönjük válaszát!

Rövid távú lakáskiadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy zrt. a saját tulajdonában lévő ingatlanban kialakított apartmanokat szeretné kiadni airbnb formájában. Az ingatlan bérbeadásra az áfakört választotta. Ebben az esetben a zrt.-re az ingatlan-bérbeadás szabályai vonatkoznak? Nem választhatja a tételes adózást mint a magánszemélyek esetében? Milyen adók terhelik ebben az esetben a zrt.-t? Válaszát előre is köszönöm!

Nők 40 nyugdíjas ingatlan bérbeadásából származó bevétele Kérdés

Hűtőbérbeadás áfája Kérdés

Magyarországon csak postacímmel rendelkező német cégnek -természetesen EU-s adószámuk van, ahogy nekünk is - szolgáltatunk. Hűtőterméket adunk bérbe gyümölcs hűtésére. Véleményem szerint a számlát ez esetben áfával növelten állítom ki, mert a szolgáltatás a hűtőházhoz, azaz ingatlanhoz kapcsolódik. Kérdéseim: jól gondolom-e és ha igen, erről kell-e A60-as adatszolgáltatást benyújtanom? Köszönöm. Üdvözlettel: Kisné Böjthe Katalin

Céges ingatlan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy zrt. ingatlanvásárlással és -kiadással kíván foglalkozni. Lehet a zrt. áfás egyéb tevékenységek miatt? Úgy, hogy az ingatlanvásárlás, illetve -bérbeadás adómentes tevékenység maradna. Ebben az esetben viszont az ingatlanra vonatkozó felújításnál sem lehet áfát levonni? Ha eladásra kerülne az ingatlan az szintén adómentes? Előre is köszönöm segítségét.

Ingatlanhoz tartozó garázs bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában lévő ingatlanhoz tartozó mélygarázst és parkolóhelyet milyen feltételekkel adhat bérbe? A magánszemély mezőgazdasági őstermelő, családi gazdaság tagja, adószámmal rendelkezik. Az ingatlan bérbeadásánál az adómentes bérbeadást szeretné választani. Az ingatlant még nem adta bérbe, de a mélygarázsra és a parkolóhelyre már lenne bérlő. Köszönöm.

Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: ingatlan-bérbeadás esetén hogyha a bérbeadó havi áfabevalló, és a bérleti szerződésben éves bérletidij-számlázásban állapodnak meg a bérbevevővel, helyes-e, ha a bérbeadó évente utólag számlázza a bérleti dijat a bérbevevő részére? Köszönettel a választ.

Kemény bírságot fizethetnek a lakáskiadók a spanyol szigeteken Cikk

A Baleár-szigeteken akár 40 ezer eurós (12 millió forintos) büntetést is kaphat az az ingatlantulajdonos, aki társasházi lakását turisztikai céllal adja ki – ismertette a kedden életbe lépett új szabályozást Biel Barceló, a helyi kormányzat turizmusért felelős tanácsosa Palma városában tartott sajtótájékoztatóján.

Katás cég: ingóbérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy katás bt. nagy értékű gépet adna rendszeresen bérbe egy egyéni vállalkozónak. Megteheti-e? Eddigi ismereteim alapján csak az ingatlanbérbeadást tiltja a Katv. Köszönöm válaszát!

Bérbeadás Kérdés

Egy magánszemély a házastársával közös tulajdonában álló ingatlant ad bérbe. Adószámmal rendelkezik, alanyi mentes számlát állít ki a bérleti díjról. A lakás mérőórái nincsenek a bérlő nevére átírva. A rezsiköltséget a bérbeadó havonta, a szolgáltatók által kiállított számlák alapján számlázza ki a bérlőnek (kft). A bérbeadó magánszemély munkaviszony keretében dolgozik és mellette őstermelői tevékenységet is folytat. Őstermelői tevékenységre tételes költségelszámolást alkalmaz. Hogyan kell elszámolni a bérbeadásból származó bevételt? Hogyan kell levonni az szja-előleget? A bérbeadásra válaszható-e a 10 százalékos költségelszámolás vagy erre is tételes költségelszámolást kell alkalmazni? A bérlőnek az általa továbbszámlázott rezsiköltség bevételnek minősül-e? Köszönettel

Új építésű üdülő áfájának levonhatósága Kérdés

Cégünk első sorban befektetési céllal új építésű üdülőt vásárolna egy társasüdülőben. Nyaranta bérbe adná, ha talál bérlőt, aki egész szezonra bérelné, egyébként nem hasznosítaná. A cégnek jelenleg semmilyen ingatlanforgalmazási, -bérbeadási tevékenysége nincs, sem ezzel kapcsolatos áfaválasztása. A birtokbaadás jövő év első felében lenne, így a nem lakáscélú ingatlan-bérbeadási és -forgalmazási tevékenységeket felvenné a cég, és választaná áfa szempontjából az általános adó mértéket a mentesség helyett. Ebben az esetben levonható lenne a vásárláshoz kapcsolódó áfa? Köszönöm a válaszát! Üdvözlettel: B. Erzsébet

Munkásszálló vs. panzió Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy most alakult kft. vásárol egy jelenleg panzióként nyilvántartott ingatlant. A kft. elsősorban munkásszállóként kívánja működtetni, kiadni a szobákat, folyamatos, éves szerződéssel. Szükséges-e átminősíteni az ingatlant, illetve melyik esetben – ha panzióként működik az ingatlan, vagy ha munkásszállóként működik – érvényesül a kedvezményes 18 százalékos adókulcs, illetve ez esetben is szükséges-e bejelentkezni a NAV-nál az ingatlan-bérbeadás áfakötelessé tételére, vagy ez esetben automatikusan áfaköteles, amennyiben a kft. nem alanyi mentesként alakul? A lakók (elszállásolt munkások) konyhai használatot is kapnának az alapvető szoba+mosdó ellátás mellett. Válaszát előre is köszönöm!

Céges ingatlan bérbeadásának áfa-megítélése Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Zrt.-nek a fő tevékenységéből több száz millió forint árbevétele van évente. Saját ingatlan bérbeadásával is foglalkozik, melyet főleg magánszemélyek – szerződéssel – albérletbe vesznek ki. Természetesen 27 százalék áfával növelt számlát állítunk ki számukra minden hónapban. Az egyik tulajdonos olyan információval állt elő, hogy áfa nélkül kellene számláznunk, mert eltelt az a bizonyos 5 év, ami után kérhetjük az áfa mentességet! Nos, én úgy tudom értelmezni az idevonatkozó adó jogszabályokat (melyek elég szövevényesek, hisz főként a magánszemélyek bérbeadásával foglalkoznak, és nem cégekre vonatkozóan), hogy azok az adóalanyok, akik más egyéb gazdasági tevékenységet is végeznek a bérbeadáson kívül és a 2017-ben érvénybe lépett 8 millió forint nettó értékhatárt túl lépték, azoknak 27 százalék áfa-felszámítási köztelezettségük van. Kérem megtisztelő válaszát arra vonatkozólag, hogy jól értelmezem-e a zrt.-re vonatkozó bérbeadás 27 százalék áfa-megítélését? Tisztelettel várom sürgős válaszukat! Köszönettel!

Gépbérbeadás külföldi telephelyen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk gépet ad bérbe határozatlan időre magyarországi székhelyű társaságnak. Bejegyzett telephelye és fióktelepe csak Magyarországon van. Azonban a gépet külföldi címre szállították ki pár hónap erejéig munkavégzésre. A számlát részemről 27 százalékos áfával állítom ki (időszakos elszámolású ügylet)? Válaszát megköszönve: Tomayerné

Személygépkocsi áfa-visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném a segítségét. Bérbeadással foglalkozó cég (hosszú távú bérletet nyújtott csak eddig, személygépkocsit nem adott bérbe) új személygépkocsikat vásárol azzal a céllal, hogy azokat majd bérbe adja (akár rövid, akár hosszú távra). Ha megjönnek az autók, majd akkor keres bérlőket. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben visszaigényelhető-e a személygépkocsi áfája? A 125. § (2) bekezdés b) ponthoz elegendő-e a bérbeadási szándék, az, hogy az autókat saját használatban nem használja, bérbeadásig idegen helyen tárolja, csak leendő bérbevevőnek való bemutatás céljából használják? Köszönettel: K. Mónika

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink