hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kúriai határozat a készenléti jellegű munkakörben elrendelhető munkaidőről

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Készenléti jellegű munkakörben a napi munkaidő 12 órára, a beosztás szerinti munkaidő pedig 24 órára emelhető. Ezen szabály értelmezéséből ered a következő, 2022-ben lezárt jogvita, melyet az alábbiakban mutatunk be.

Vagyonvédelmi munkaköröket érint rendszerint

Az egyik közalkalmazott 2011. március 29-étől, a másik pedig 2004. november 26-ától állt közalkalmazotti jogviszonyban, biztonsági őr munkakörben. Mindketten a rendészeti csoportban, folyamatos munkarendben, készenléti jellegű munkát végeztek.

Kinevezési okiratuk a havi 240 órás munkaidőkeret mellett azt tartalmazta, hogy a napi munkaidő 11,08 óra. 2018. június 1-jéig 24/48 órás munkarendben végezték munkájukat, minden 24 óra munkavégzést 48 óra pihenőidő követett. A munkáltató ezt később 12 órás szolgálatra, illetve havi 174 órás munkaidőre változtatta. A két érintett ezt elfogadhatatlannak tartotta, így közalkalmazotti jogviszonyukat rendkívüli lemondással megszüntették.

Arra hivatkoztak, hogy jogi tájékoztatás során vált számukra világossá, hogy a korábbi munkarend alapján a heti 40 órát meghaladó munkavégzésük rendkívüli munkaidőben végzett munkának minősül, függetlenül a 240 órás munkaidőkeretre vonatkozó rendelkezéstől. Tekintettel arra, hogy a munkáltató a napi 8 órán felüli munkavégzéshez kapcsolódóan, évekre visszamenőleg nem fizette ki a rendkívüli munkavégzés díjazását, ez az eljárás 8 év alatt több millió forintnyi ki nem fizetett munkabért eredményezett, ezért az ezzel kapcsolatos el nem évült igényüket érvényesíteni kívánják. A munkavállalók azzal érveltek, hogy a munkáltató egyoldalúan, hozzájárulásuk nélkül változtatta meg a munkarendet, csökkentette a kötelező 240 óra munkavégzést 174 órára, elismerve azt, hogy korábban rendkívüli munkaidőben munkát végeztek, és az elmúlt három évben közel 2536 óra rendkívüli munkaidejük keletkezett. A munkáltató lényeges kötelezettségszegést követett el azzal, hogy egyoldalúan módosította kinevezésüket, ezért jogszerűen éltek a rendkívüli lemondás eszközével.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogyan és milyen érvek alapján hozta meg döntését a Kúria.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink