hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az önkormányzatok engedélyhez köthetik a közúti behajtást, ám díjat nem szedhetnek érte

  • adozona.hu

A Kúria Önkormányzati Tanácsához 2021. októberétől 23 ügyben érkezett a Kormányhivataltól indítvány különböző Pest Megyei településeken a helyi közutak használatára helyi rendeletben előírt fizetési kötelezettség miatt, olvasható a Kúria honlapján.

Az indítványok elbírálása során az Önkormányzati Tanácsnak először abban a kérdésben kellett döntenie, hogy jogosultak-e a helyi önkormányzatok a tulajdonukban álló helyi közutak használatát behajtási engedélyhez kötni.

A helyi közutak fenntartása a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény értelmében a településüzemeltetés körébe tartozó helyi önkormányzati feladat. A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (Kkt.) alapján a helyi közutak kezelője a helyi önkormányzat (vagy e célra alapított költségvetési szerv, illetve 100 százalékos önkormányzati tulajdoni részesedéssel rendelkező gazdálkodó szervezet). A Kkt. alapján megállapítható volt, hogy az önkormányzati jogalkotó a törvényi keretek között alkothat erre nézve szabályokat, így a helyi közút fenntartása és üzemeltetése körében a járművek súlya alapján korlátozhatja az adott utakra történő behajtást és engedélyhez kötheti a közút használatát.

Ezt követően abban a jogkérdésben kellett a Kúria Önkormányzati Tanácsának állást foglalnia, hogy jogosult-e az önkormányzat a közút használatához kapcsolódó engedély kiadását díjfizetéstől függővé tenni.

A Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény idevonatkozó rendelkezései szerint fizetési kötelezettséget előírni, a fizetésre kötelezettek körét, a fizetési kötelezettség mértékét, a kedvezmények, mentességek körét és mértékét megállapítani kizárólag törvényben, vagy törvény felhatalmazása alapján önkormányzati rendeletben lehet. Kifejezett törvényi felhatalmazás hiányában az érintett helyi önkormányzat fizetési kötelezettséget nem írhat elő. Díjfizetési kötelezettség megállapítására a Kkt. két területen ad felhatalmazást: országos közutak közlekedési célú használata, illetve a közutak nem közlekedési célú használata esetében. E felhatalmazás címzettjei a kormány, illetve a közlekedésért felelős miniszter. Az út használatán alapuló fizetési kötelezettség megállapítására tehát a Kkt. nem ad felhatalmazást a helyi önkormányzatoknak, a helyi közutak tekintetében sem.

A Kúria Önkormányzati Tanácsa a támadott önkormányzati rendeletek vizsgálata során tehát megállapította, hogy a helyi önkormányzat a törvényi keretek között, a helyi közút fenntartása és üzemeltetése körében a közút használatát engedélyhez kötheti, ugyanakkor az engedély kiadását törvényi felhatalmazás hiányában nem teheti fizetési kötelezettségtől függővé. Az Önkormányzati Tanács a fentiek szerint a más jogszabályba ütköző rendeleti szabályokat megsemmisítette, az erről szóló határozatait a Magyar Közlönyben és a Kúria honlapján folyamatosan teszi közzé.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink