hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tagi befizetésből rendezi a tartozást? Ilyen terhekre számítson

  • adozona.hu

Milyen adókövetkezményekkel jár, ha a végelszámolás alatt lévő társaság tartozását tagi befizetésből rendezik? Olvasói kérdésre dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.

Olvasónk a következőkkel ecsetelte a szituációt: „Egy kft. végelszámolás alatt van. Egy hitelezője van, aki magánszemély, de nem tulajdonos. Az eszközöket, anyagokat értékesítették. A befolyt összeg 3 millió forinttal kevesebb, mint a hitel összege. Lehetséges megoldás-e, ha a tulajdonosok befizetik a 3 millió forintot? Így nem maradna tartozása a társaságnak, befejezhető lenne a végelszámolás. Ha igen, akkor milyen adó-, illetve illetékvonzata van a tagok által befizetett összegnek?”

Ha a tagok fizetik be a hiányzó összeget, akkor az tagi kölcsönnek minősül – kezdte válaszát dr. Szeiler Nikolett. A társaságnak a tagokkal szemben lesz kötelezettsége.

A tagi kölcsönkövetelésüket a tagok elengedhetik. Az elengedett tagi kölcsön miatt a társaságnak bevétele keletkezik, ami társasági adó alapot képez.

A tagi kölcsön elengedése ajándékozási illetékfizetési kötelezettséggel jár.  Az illeték törvény vonatkozó rendelkezése szerint:

„11. § (1) Az ajándékozási illeték tárgya:

c) vagyoni értékű jognak ingyenes alapítása, ilyen jognak vagy gyakorlásának ingyenes átengedése, továbbá az ilyen jogról ellenszolgáltatás nélkül történő lemondás.”

Az ajándékozási illeték mértéke 18 százalék.

A társaság az ilyen módon történő vagyonszerzését köteles bejelenteni a NAV-nak.

Ha a vagyonszerzési  illeték tárgyát képező jogügylet ingatlan-nyilvántartási eljárást nem igényel, akkor azt a szerződő felek az illetékkötelezettség keletkezésétől számított 30 napon belül kötelesek az állami adóhatósághoz bejelenteni.

Amennyiben a vagyonszerzésről okiratot állítottak ki, úgy azt is csatolni kell a bejelentéshez.

A tagi kölcsönt nyújtó magánszemélyek esetében még arra is figyelemmel kell lenni, hogy a kölcsön adott összeg később is igazolható forrásból származzon.  Ha például kézpénzben, kölcsönből fizeti be a tag az összeget, akkor a kölcsönről legyen szerződés is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink