189 találat a(z) A nap kérdése cimkére

A nap kérdése: ha felmond a munkavállaló, és a felek eltekintenek a felmondási idő alatti munkavégzéstől, jár-e a távolléti díj? Cikk

Ha a munkavállaló részéről történik a felmondás, és eltekintenek a felmondási idő alatti munkavégzéstől teljes egészében, ez esetben jár-e a munkavállalónak a felmondási időre (30 nap) a távolléti díj? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

A nap kérdése: jár-e távolléti díj annak a dolgozónak, aki árvíz miatt nem tudott megjelenni a munkahelyén? Cikk

Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy az a dolgozó, aki árvíz miatt nem tudott megjelenni a munkahelyén, jogszerűen maradt-e távol, és távolléti díjra jogosult-e. A kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

A nap kérdése: a futár elhagyta a terméket, kártérítést fizettek – hogy könyveljük? Cikk

Futárcég elhagyta a feladott termékünket. A terméket vevőnknek leszámláztuk, de a futárcég elhagyta, így azt a vevő nem kapta meg. A futárcég elismerte a hibáját. A számla nettó értékét meg is térítette részünkre. A számlát ilyen esetben lesztornóznánk, és a készletről kivezetnénk 86-ossal szemben, a kártérítést pedig 96-ra könyvelnénk. Helyesen járunk el? – kérdezte olvasónk. Gyüre Ferenc adótanácsadó válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

A nap kérdése: felfüggeszthető-e a szülési szabadságon lévő munkavállaló e-mail-fiókja? Cikk

Munkavállaló 2-3 évre szülési szabadságra ment, passzív állományban van. A munkavállalók e-mail-címeiért és a hozzá tartozó szoftverekért (Google Workspace) darabáron fizet a cég, így a következő években lemondaná a cég az érintett dolgozó előfizetését. Megteheti-e ezt a munkáltató, csak simán úgy, hogy ha aktív állományba kerül a munkavállaló, akkor ismét előfizet neki? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

A nap kérdése: hogyan számolunk progresszív módszerrel értékcsökkenést, ha a tárgyi eszközre ráaktiválás is történt? Cikk

Olvasónk a progresszív értékcsökkenési leírás alkalmazásához kért segítséget az Adózónától. Az oldalon érkezett kérdéseket Kneitner Lea okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő válaszolta meg.

A nap kérdése: megkésett a teljesítési igazolás korábbi teljesítési dátummal, mikor kell az áfát bevallani? Cikk

Mi a helyes eljárás az áfabevallás szempontjából abban az esetben, ha a szerződés szerint a számla teljesítésigazolás alapján állítható ki, de azt csak később küldi el a partner? – kérdezte olvasónk. Gyüre Ferenc adótanácsadó válaszolt.

A nap kérdése: hol a határ a szálláshely-szolgáltatás és az albérlet között, mi a különbség a rövid távú és a hosszú távú lakáskiadás között? Cikk

Hol a határ a szállásadás és az albérlet között? Mi az eltérés a rövid távú lakáskiadás és a hosszú távú lakáskiadás között? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

A nap kérdése: egyéni vállalkozó egyszemélyes kft.-vé alakul, hogyan adózik, terheli-e illeték az átvitt eszközöket? Cikk

Személyszállítással foglalkozó egyéni vállalkozó több busszal rendelkezik, és szeretne átalakulni egyszemélyes gazdasági céggé. Minden buszt átvinne a társaságba. Az újonnan alakuló társaságnak kell vagyonszerzési illetéket fizetnie? Az egyéni vállalkozó megszűnésénél a záró bevallásokban ezen vagyontárgyakat kell valamilyen formában adóztatni (áfa, szja)? Az egyéni vállalkozó határolt el fejlesztési tartalékot, azt tovább viheti a gazdasági társaságba, vagy a megszűnéskor le kell adóznia? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

A nap kérdése: arányosítani kell-e a szabadságot, ha valaki heti 4 napon 10 órát dolgozik? Cikk

Ha valaki heti 40 órát dolgozik, de olyan munkaidő-beosztásban, hogy heti 4 napon 10 órát, akkor hogyan kell kiadni neki a szabadságot? Létezik olyan, hogy a munkáltató „arányosít”? Az Adózóna oldalán érkezett olvasói kérdése dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.

A nap kérdése: mi a helyes eljárás a megbízási jogviszony megszűnésekor? Cikk

Olvasónkban felmerült a kérdés: megbízási szerződés megszűnésekor, a megbízási díj szerződés szerinti kifizetése után a kifizetőnek milyen adminisztratív kötelezettségei vannak; szükséges-e kilépő papírokat, illetve tb-kiskönyvet a megbízási jogviszony esetében is (hasonlóan a munkaviszonyhoz) átadni. A kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.

A nap kérdése: szülési szabadság idejére jár-e cafeteria? Cikk

Szabályos-e a munkáltató eljárása, hogy a szülési szabadság időtartamára nem részesíti cafeteria juttatásban (SZÉP-kártya) a munkavállalóját? Megsérti ebben az esetben az egyenlő bánásmód követelményét az anyaságával összefüggésben? Kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

A nap kérdése: szemüvegjuttatás elszámolása megbízásnál Cikk

Elszámolhatja-e a cég a megbízási jogviszonyban álló alkalmazott éleslátást biztosító szemüvegét? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A nap kérdése: egyszerűsített foglalkoztatás esetében napi vagy éves keret van? Hogy kell létszámot számolni? Cikk

2024. évben a bejelentett munkavállalók száma 60 fő (minden hónapban). 2024.évben hány főt tudok foglalkoztatni efóval? Úgy tudom, hogy 20 fő felett a létszám 20 százaléka. Napi 12 fő efóval. Viszont ezt napra kell nézni vagy egyenlőtlenül is felhasználható a keret? Éves keret: 12 fő×365 nappal = 4380 fő/év, jól gondolom? Ha egyik napra efóval van 10 fő bejelentés, a másikra napra 18 fő bejelentés. Napi keret van vagy éves keret? Hogy kell számolni a bejelentett főt? Napi létszámot kell néznem vagy éveset? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

A nap kérdése: eltűnt a könyvelő ügyfele – mi a helyes eljárás, meddig kell tárolni az iratokat? Cikk

Olvasónkban felmerült a kérdés: meddig kell tárolnia a könyvelőnek a megbízójától átvett iratokat, ha megbízójával időközben megszakad a kapcsolat. A kérdésre Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

A nap kérdése: köthető-e munkaszerződés lejárt személyi igazolvánnyal, érvényes vezetői engedély elegendő-e hozzá? Cikk

Új belépő létesíthet munkaviszonyt lejárt személyi igazolvánnyal? Érvényes vezetői engedély is elegendő hozzá? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csoportos létszámleépítés

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink