6500 találat a(z) ÁFA cimkére
Export megítélése fuvarozásnál 2019. január 01-től Kérdés
Tisztelt Ügyintéző! 2019. január elsejétől változott az áfatörvényben az exportáfa megítélése. A fuvarozási szolgáltatásnál ez nagy jelentőséggel bír, ezért szeretnénk tájékoztatást kapni a helyes számlakiadásról és -befogadásról. Négy konkrét példára szeretnénk információt kapni: 1.) Belföldi megbízó megrendel tőlünk egy svájci fuvart – amit mi viszünk ki Svájcba, hogyan kell helyesen számlázni? 2.) Belföldi megbízó megbízása alapján Csehországból árut hozunk be Budapestre, ott átrakják és kiviszik az unió területén kívülre, hogyan kell helyesen számlázni? 3.) Belföldi fuvarozó megbízását továbbadjuk egy másik fuvarozónak, kérdés, milyen áfatartalommal bíró számlát fogadhatunk be a fuvart teljesítőtől, s mi hogyan számlázhatunk tovább? 4.) A konkrét exportőr ismerete nélkül mi a teendő, illetve az exportőr meghatározása fontos-e abban az esetben, ha tudjuk, hogy a termék elhagyja a unió területét? Előre is köszönöm válaszukat!
Fizetendő adó megállapítása fordított adózás esetében Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018.02.09-én 100 százalék előleget fizettünk belföldi szállítónknak, az előre kifizetett termék a fordított áfa hatálya alá tartozik. Havi áfabevallóként a februári bevallásban nem szerepeltettük, hiszen az előleg nem keletkeztet áfafizetési kötelezettséget. A terméket 2018.12.20-án szállították cégünkhöz, a számlát 2019.01.11-én kaptuk kézhez. Mivel 100 százalékban kifizettük az előleget, ezért további fizetési kötelezettségünk nem keletkezik. Kérdés: melyik havi áfabevallásban kell szerepeltetni a fizetendő és az előzetesen felszámított áfát? Válaszát előre is köszönöm.
Ingatlan áfája Kérdés
Építőipari cég 2018. november 1. után kapott építési engedélyt. Az ingatlan 2019-ben elkészül. Kérdésem, hogy az 5 százalékos áfát mikor alkalmazhatja: ha megkapja a használatba vételi engedélyt, vagy amikor a számlát kiállítja, vagy az ingatlan árát is meg kell-e kapnia a vevőtől?
Áfaarányosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vadásztársaságnak alaptevékenységéből – vadgazdálkodás,vadhús-értékesítés, vendégvadászok vadásztatása – és tagdíjból van árbevétele. Költsége csak az alaptevékenységgel kapcsolatban merült fel. Az áfaarányosítást ebben az esetben is el kell végezni? Köszönöm válaszát: CsCs
Áfalevonás személygépkocsi bérlésénél 2019-től – 3. rész Cikk
A bérelt személygépkocsikkal kapcsolatos adólevonási szabályok változásával foglalkozó cikksorozatunk harmadik részében egyebek között az 50 százalékos, illetve az üzleti használattal arányosított levonás részleteit elemezzük. Ismertetjük a kizárólag adóköteles, illetve kizárólag magáncélra használt autókra vonatkozó előírásokat.
Ingatlanáfa Kérdés
Lakásépitő kft. befektetője a kölcsön ellenében a kész lakás tulajdonjogát kapja. Értékesítésnek minősül ez, és áfavonzata van?
Közösségi beszerzés adószám nélkül Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves segítségét. Magyar konyhafelszerelési nagykereskedő értékesít közösségen belüli adóalanynak. A közösségen belül adóalanynak, viszont nincs közösségi adószáma a VIES rendszer szerint. Adhatja-e a magyar kereskedő adómentesen az árut, ha az 100 százalék, hogy elhagyja az országot? Nyilván arról nincs lehetősége meggyőződni, hogy az áfát a célországban megfizetik-e. Vagy mindenképp 27 százalék áfával kell adnia az árut, mivel a vevőnek nincs közösségi adószáma, és az majd visszaigényli az áfát? Mi lenne a helyes megoldás a fenti helyzetre? Válaszát előre is köszönöm.
Cégautó -értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 10 évvel ezelőtt vásárolta a cégautót különbözeti adózással (használtan). Most szeretné eladni. Az autótulajdonos kft. jelenleg alanyi mentesként tevékenykedik. Ugye ez nem befolyásolja azt, hogy eladáskor az áfát fel kell neki számítani? Köszönettel: Kerékjártóné Irén
Továbbvihető áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2018. évben havi áfás volt, 2019.01.01. nappal kilépett az áfakörből. Szezonális jellege miatt 2018 utolsó hónapjaiban következő időszakra átvihető követelése keletkezett az áfában. Kérdésem az lenne, hogy mivel a visszaigénylési jogosultság nem nyílt meg, de jelenleg nem áfás, ezzel a bent maradt áfával hogyan rendelkezhet? Lehetősége lesz-e az elévülési időn belül, ha újra áfás lesz, a göngyölítés szabályait alkalmazva továbbvinni? Köszönettel: Fazekasné
Áfa-visszaigénylés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állásfoglalását kérjük, hogy az alábbi esetben az általános forgalmi adó levonható és visszaigényelhető-e. Egy német nemzetiségi önkormányzat adószámmal rendelkező alanyi adómentes szervezet. Német közösségi ház létrehozása című program megvalósításához önkormányzati támogatási kérelmet nyújtott be az Emberi Erőforrások Minisztériumához. A minisztérium a programhoz 45 millió forint támogatásról döntött. A támogatást egy összegben rendelkezésre bocsátják a 2018. április 19-én aláírt támogatási szerződés szerint. A támogatási összeg birtokában az építési beruházás megkezdhető. A beruházás 2019. évben indul. Tekintettel arra, hogy a szerződés szerint a támogatott tevékenység „német közösségi ház létrehozása”, a beruházás során felmerült, hogy levonható-e a befogadott számlákban felszámított általános forgalmi adó? A német közösségi ház létrehozásával olyan kulturális tevékenységet folytatnak, amely a helyi és térségi nemzetiségi kultúra megőrzését, megismertetését szolgálja. A beruházást – szerződés alapján – egy nonprofit kft. fogja bonyolítani, és ugyanezen szerződés szerint a nonprofit kft. tulajdonát képező befejezetlen épület továbbépítésével/befejezésével valósul meg a támogatott cél. A támogatási összeg átadása a nonprofit kft.-nek támogatást odaítélő és nyújtó országos nemzetiségi szervezet hozzájárulásával történik. Köszönettel: Horváth István
Áfabevallás Kérdés
Egyik EU-s partnerünk vevői készletre hozott be árut részünkre. Minden hónapban leszámláz nekünk egy bizonyos mennyiséget, mindaddig, amíg az áru ki nem fut. Egyik hónapban többet használtunk fel a készletből, mint amennyit kiszámlázott. Úgy gondolom, hogy a különbözetre be kell fizetnünk az áfát, és abban a hónapban, amikor kiállítja róla a számlát, vissza tudjuk igényelni az adót. Kérdésem az lenne, hogyan rakom bele az áfabevallásba (EU-s beszerzés), és melyik soron kell szerepeltetnem a befizetést és majd a visszaigénylét? Válaszát köszönettel várom.
Egyéni vállalkozó alanyi mentesség alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tavalyi év (2018.) decemberében katás egyéni vállalkozó kiállított egy számlát, mellyel átlépte a 8 millió forintos alanyi adómentességi határt. A számlát már áfásan állította ki. A NAV felé a változásbejelentést megtettük. A számla fizetési határideje 2018. évben volt. Majd még decemberben megtettük az áfamentességre vonatkozó bejelentést 2019-re, mivel tudtuk, hogy a 12 millió forintos határt már nem fogja elérni 2019-ben (és 2018-ban sem). Ám a számla ellenértékét a mai napig nem fizette meg a vevő (építőipar). A pénzforgalmi szemlélet miatt úgy gondolom, hogy az áfát bevallani a pénzügyi teljesítéskor, de legkésőbb a teljesítést követő 45. napot magában foglaló időszakban kell. És itt kezdődik a problémám. Ez biztosan 2019. január hónapra fog esni. De bejelentkeztünk áfamentességre. Ez esetben nem lehetett volna mentességet kérni? Tudok így is beadni áfabevallást január hónapra? Vagy az áfastátusz változása miatt még 2018. december hónapra be kell vallani az áfát, függetlenül a megfizetettségtől? Köszönettel: Böröndiné Móró Ildikó
Személygépkocsi áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk vásárolt (nyilt végű lizing keretében) december hónapban személygépkocsit. Előleget kért a kereskedő 2 részletben megrendeléskor (2018.03.20), amely 100 ezer forint felett volt, plusz december 10-én is. Később lestornózta az előleget egy számlában (de a két előleges számla két időszakos, illetve az egyik számla jelentés előtti a másik decemberi). A lízingcég kiállította a személygépkocsi.nettó értékét áfa nélkül. Állományba vettük a személygépkocsit. A kérdésem lenne ezzel kapcsolatosan, hogy az előlegekről készült számlák áfatartalmát az áfa M lapon kell-e jelenteni plusz-mínusszal? Mivel személygépkocsi, az áfát nem igényelte vissza a cég, mert volt magánhasználat is, és útnyilvántartást nem vezetett a cégvezető. Köszönöm gyors válaszukat a határidő rövidsége miatt.
Utazási utalvány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Utazásközvetitéssel foglalkozó kft. utazási utalványokat bocsát ki, melyeket nála lehet beváltani az utas által kiválasztott útra. Van-e bármiféle áfafizetési kötelezettség, ha cég szeretne utazási utalványt vásárolni? A kiállított számlán utazási utalvány értékesitése szerepelne áfa nélkül, mivel előre nem lehet tudni, mire váltják be az utalványt. Helyes-e a számlázás?
Kisajátítás miatti kártalanítás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! 01.12-én "Kisajátítás adómentessége" címen feltett kérdésemre kapott válaszban az áfa mentességre, vagy az esetleges fizetési kötelezettségre nem tértek ki, csak szja szempontból kaptam választ. A kérdés röviden így szólt: Ügyfelem úthálózat fejlesztése miatt kártalanítást kap az államtól egyrészt a földterület után mint földtulajdonos, másrészt pedig őstermelői tevékenységére tekintettel mint földhasználó. A kifizetés határozat alapján történik, számla nem kerül kiállításra. Kérdésem az lenne, hogy az ügylet kapcsán felmerülhet-e áfafizetési kötelezettség, vagy a kapott kártalanítás áfamentes bevételnek minősül? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea