6501 találat a(z) ÁFA cimkére
Adózási és számviteli kérdések saját napelempark-beruházás esetén Kérdés
Cégünk saját napelempark-beruházását tervezi 2019-ben. Az építés várhatóan megkezdődik 2018 decemberében. A napelempark műszaki tartalma: • fém szerkezet (állvány) • kábelek • inverter • napelemcellák • transzformátor-állomás A beruházás építésiengedély-köteles, mellyel már rendelkezünk. A telek saját tulajdonban van. A finanszírozás önerő és hitel együtt. Ezzel kapcsolatban több adónemet érintő kérdés merült fel, melyek az alábbiak: 1.) Áfát érintő: a kivitelező cég által kiállított számla (előleg és rész-, illetve végszámla) fordított áfatartalmú lesz? 2.) Értékcsökkenést érintő: a számviteli, illetve társasági adó szerinti értékcsökkenés maximális mértéke hány százalék lehet ennél a beruházásnál? Ingóságnak vagy ingatlannak minősül a beruházás? 3.) Adókedvezményt érintő: a kkv-adókedvezmény a felvett hitel kamatára vonatkozóan elszámolható-e? (Amennyiben kkv-státusza van a cégnek.)
Új ingatlan építése Kérdés
Kivitelező saját magának épít házat, lehet 5 százalékos az áfa? című cikkhez hasonló kérdés. Egy nem építőipari vállalkozásnak van egy ingatlana, amit a tevékenységéhez használ, nem lakóingatlan. Ezt az ingatlant teljesen felújítja, úgy, hogy a tető és a tetőtér átépítésével a tetőtérben önálló lakóingatlant hoz létre. Az újonnan létrehozott lakás önálló helyrajzi számmal fog rendelkezni, mint lakás. A lakást értékesíteni szeretnék, biztosan nem tartják meg saját tulajdonként. Kérdés, hogy a beruházás során hogyan kell eljárni áfa szempontjából? El kell különíteni áfa szempontjából a számlákat, hogy melyik vonatkozik a felújításra, és melyik a lakóingatlan létrehozására? Gondolok itt arra, hogy a felújításra vonatkozó számlák áfáját visszaigényli, az új építésre vonatkozó számlák pedig fordított áfasak lesznek? Hogyan változik az áfabeli helyzet, ha a létrehozott lakást nem akarja majd értékesíteni a vállalkozás? Köszönettel: Izsó Krisztina
Új építésű lakás beépített bútorainak áfája II. Kérdés
Köszönöm szépen a szakértő válaszát az azonos című kérdésemre. Szeretnék néhány kérdést feltenni a válaszára reagálva, hogy még jobban tisztán lássam a helyzetet. A szakértő válasza: "A fentiek alapján például a komplex szolgáltatás részét képezhetik, így az ingatlan adókezelését oszthatják, a beépített bútorok, beépítendő gépészeti tartalom (például fűtőtestek), beépített konyhai berendezések (tűzhely, mosogatógép, hűtőszekrény), kényelmi berendezések (légkondicionáló). Nem tekinthető a lakóingatlanhoz kapcsolódó járulékos költségnek a berendezés költsége, amennyiben azokról ugyanazon felek állapodtak meg ugyan, de azok teljesítése a lakóingatlan értékesítésétől függetlenül és elkülönülten, attól eltérő időpontban történik, külön ellenérték fejében történik". Kérem, erősítsen meg, hogy jól értelmezem-e a válaszát. Tehát, ha az adás-vételi szerződésben a vételár részét képezi a beépített konyha, lámpa és karnis, akkor nyugodtan számlázhatom 5 százalékos áfatartalommal? Viszont, ha az adásvételi szerződéstől függetlenül, köznyelven úgymond műszaki eltérésként számlázom ezeket a beépített bútorokat (mert nem az összes lakó kéri) a műszaki átadás előtt, akkor csak 27 százalékos áfatartalommal számlázhatom ki? Köszönöm szépen a válaszát.
Kivitelező saját magának épít házat, lehet 5 százalékos az áfa? Cikk
Építőipari generálkivitelező cég tulajdonosa a saját házát is szeretné felépíteni. A könyvelője szerint abban az esetben építhet magának generálkivitelezőként 5 százalékos áfával, ha a saját házán is produkál hasznot a saját cégének. Igaza van a könyvelőnek? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.
Telekáfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2012-ben vásárolt egy telket, a telken megkezdődött az építkezés, a ház a mai napig nem készült el, a telek a tulajdoni lapon építési telek minősítéssel szerepel, ennek a teleknek az értékesítése, rajta a befejezetlen ingatlannal egyenes áfás lesz? Válaszát köszönöm!
Tiszteletjegy adózási kérdései Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy sportszövetség sporteseményt szervez. A sporteseményre különféle típusú és árú belépőjegyeket fog a szövetség értékesíteni. A szövetség sportszakmai partnerei (külföldi szövetségek képviselői, sportolók, üzleti partnerek stb.) részére tiszteletjegyet bocsát rendelkezésre. Kérdésünk, hogy 2018-ban, illetve 2019-ben ennek milyen adó- és járulékvonzatai vannak (áfa, szja, eho), és hogyan kell az adóalapját az egyes adónemekben meghatározni? Előre is köszönöm a válaszukat.
Kata, alanyi adómentesség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó a novemberi szolgáltatásnyújtása számlázásakor átlépné az alanyi mentes 8 millió forintos bevételi értékhatárt. Ha a szolgáltatás időszaki elszámolású ügylet, és a fizetési határidő 2019. január 5., a teljesítési idő is 2019. január 5., akkor ez az ügylet a 2018. év bevételébe nem számít bele. Megítélésem szerint nem számít bele, ez a 2019. év teljesítése lesz, még akkor is, ha a tényleges szolgáltatást 2018. 11. hónapban végezte.Kérdésem, hogy helyesen járok-e el, ha az ismertetett ügyletet a 2019. év bevételének tekintem, mind a kata, mind az áfa vonatkozásában? Válaszukat előre is köszönöm.
Telefonszámla áfájának levonhatósága Kérdés
Ellentmondást találtam két szakértői válaszukban. Azt kérdezném, hogy melyik álláspontjukat tartják helytállónak? A téma a telefonszolgáltatás áfájának levonhatósága. Az egyik álláspontjukban 2015. 06. 20-án a szolgáltatás vélelmezett magáncélú használatával csökkentett összegének 70 százaléka igényelhető vissza, míg a másik álláspontjuk szerint 2015. 08. 15-én (két hónappal később) a telefonszolgáltatás 70 százalékának levonhatóságáról írtak. I. https://adozona.hu/szamvitel/Telefonszamla_konyvelese_8DYQKB A példa szerinti adatokkal a telefonszolgáltatás a számla tételeiből bruttó (9000+76 000=) 85 000 forintot jelent. Ebből az összegből – 20%, azaz 17 ezer forint a vélelmezett magáncélú használat (az áfa az áfatörvény 120-121. paragrafusai alapján sem vonható le), 1,19-szoros szorzóval számított összegét 16% szja és 27 eho terheli, amit a cégnek kell megfizetnie – a fennmaradó bruttó 68 000 forintot kell 70-30 százalék arányban felosztani (47 600 + 20 400), az utóbbi áfája nem vonható le. II. https://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/A_telefonkoltseg_elszamolasanak_abcje_02KAA2 ...Az adóköteles bevétel természetbeni juttatásként kerül elszámolásra A telefonszámla 20 százalékának 1,19-szoros összege után 16 százalék szja-t, és 27 százalék ehót kell fizetni. Ebben az esetben a telefonszámla áfájának 70 százalékát vonhatjuk le.
Fuvar áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfa szempontjának megítélésében kérném segítségét az alábbi esetben. Magyar illetőségű adóalany (megbízó) megbízza a magyar speditőr céget, egy Albániából Magyarországra történő nem vámáru szállításával. A fuvart szintén magyar adóalany végzi. A kérdésem az lenne, hogy a fuvarról szóló számlát hogyan állítja ki áfa szempontjából helyesen (áfás/áfamentes) a fuvarozó a speditőrnek, és a speditőr a megrendelőnek? Válaszát előre is köszönöm.
Ideiglenes behozatali eljárás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Harmadik országból (Ukrajna) hoznak be eszközöket, bérlet jogcímen, részleges adófizetéssel járó, ideiglenes behozatali eljárás alapján. Az áfát azonnal meg kell fizetni, amikor beérkeznek az eszközök. Visszaigényelheti-e az áfát? Az eszközöket adóköteles bevételszerző tevékenységhez fogja használni. Körülbelül két év múlva visszaszállítja a vállalkozó a bérelt eszközöket. Mi lesz az áfaval akkor? Köszönöm.
Társasház – értékesítés áfája Kérdés
Építőipari tevékenységet végző kft. 9 lakásos társasházat épít A társasház egyik tulajdonosa lesz egy betéti társaság. A betéti társaság megvásárolja a telek egy részét. A építést végző kft. részszámlát bocsát ki anyagról és munkadíjról, melyen az áfatörvény 142. paragrafusára hivatkozik. Van-e áfafizetési kötelezettsége az építést végző kft.-nek, helyesen járt el az első részszámla kibocsátásakor? Az egész kivitelezési munkára – szerződés szerint – az áfatörvény 142. paragrafusa szerinti szabályokat rögzítették a felek.
Műemlék-beruházás eladása Kérdés
Egy társaság megvásárolt egy műemléknek minősített épületet, melyből szállodát kívánt kialakítani. A vásárlás időpontjában – a tulajdoni lap szerint – az épület lakóingatlan volt. Megkezdődött a felújítás, melynek áfáját a társaság levonásba helyezte. A beruházás használatba vételekor történt volna meg az átminősítés. Időközben kiderült, hogy olyan nagyságrendű a felújítás összege, melyet a társaság nem tud finanszírozni, így a befejezés előtt eladásra kerül az ingatlan. Kérdésem: a levonásba helyezett áfát kell-e önrevíziózni?
Így lehet javítani a formailag hibás számlákat Cikk
Az áthárított általános forgalmi adóra (áfa) vonatkozó levonási jog érvényesítéséről és annak adóhatósági ellenőrzése során figyelembe vett szempontokról tette közzé – a Pénzügyminisztériummal egyeztetett – állásfoglalását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a 3012/2018. számú útmutatóban. Tekintettel arra, hogy az adólevonási jog vizsgálata az általános forgalmi adó ellenőrzések kiemelt területe, indokolt az útmutatót részleteiben megvizsgálni.
Tárgy naptári év fogalma az áfa alanyi mentességnél Kérdés
Az áfatörvény az alanyi adómentesség választhatóságára a következőképp rendelkezik: "188. § (1) Alanyi adómentesség abban az esetben választható, ha az adóalany 2. § a) pontja szerinti összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenértéknek - forintban kifejezett és éves szinten göngyölített - összege a) sem a tárgy naptári évet megelőző naptári évben ténylegesen, b) sem a tárgy naptári évben ésszerűen várhatóan, illetőleg ténylegesen nem haladja meg a (2) bekezdésben meghatározott felső értékhatárt." A kérdésem: mit kell érteni tárgy naptári éven? Még konkrétabban: ha 2019-re áfa alanyi mentességet szeretnénk választani, akkor - 2018. és 2019-et kell megvizsgálni (azaz a tárgy naptári év = 2019), - 2017. és 2018-at kell megnézni (azaz a tárgy naptári év = 2018). Önök szerint melyik értelmezés a helyes?
Ingatlanátalakítás áfája Kérdés
Egy kft. megvásárolt egy lakóházat és szeretné átalakítani könyvelőirodának, és egy üzlethelyiséget is kialakítana. A földhivatalhoz beadott egy kérelmet a rendeltetés megváltoztatására. A földhivatal építési szakhatóságtól véleményt kért, addig felfüggesztette a változtatás elbírálását. Az építéshatóság csak az átalakítás befejezése után hajlandó kiadni a szakvéleményt. Kérdésem az átalakítás költségeinek az áfatartalmát visszaigényelhetem-e annak ellenére, hogy a földhivatali nyilvántartásban lakóház szerepel? Milyen eljárást kellene tennem, hogy az adóköteles tevékenységem végzéséhez szükséges ingatlan átalakítási költségeinek az áfarészét vissza tudjam igényelni.