6501 találat a(z) ÁFA cimkére

Lakás bérlése irodának Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vállalkozási tevékenységéhez egy lakást szeretne bérelni iroda céljára. Bérleti szerződés keretében telephelyként lenne felvezetve. Kérdésem, hogy áfa-visszaigénylés, valamint költségelszámolás tekintetében van-e valami kritérium, amire oda kell figyelni? Helyesen járunk-e el, ha az áfát visszaigényeljük, illetve a bérleti díjat költségként érvényesítjük? Köszönöm a segítségét. Fazekasné

Ingatlanértékesítés áfavonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. értékesíteni szeretné 2018 decemberében a raktárcsarnokát és a körülötte lévő földterületet. A csarnok 1999.06.02-án lett üzembe helyezve. Ekkor áfa-visszaigénylés történt. A kft. áfaalany, de ingatlanértékesítés nincs a tevékenységi körében. 2008. február 15-éig az adóhatóságnak nem jelentette be, hogy a régi, 120 hónapos szabályt akarja alkalmazni. Kérdésem, hogy mennyi áfát kell visszafizetnie, ha a földterület eladási ára 4 763 500 forint, a raktárcsarnok eladási ára 45 millió forint. Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségét!

Alanyi adómentes egyéni vállalkozó külföldön szolgáltat Cikk

Alanyi adómentes egyéni vállalkozó (kőműves, festő) Németországban, magánszemély megrendelő részére fog munkát végezni. Kell-e EU-s adószámot kiváltania, kell-e a német adóhivatalnál regisztrálnia? Milyen számlát fog kiállítani? A számla fog-e áfát tartalmazni, és ha igen, akkor a német mértéknek megfelelőt? Hová kell bevallani és megfizetni az általános forgalmi adót? – kérdezte olvasónk. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.

Egyesületnél uniós szolgáltatás igénybevétele áfaköteles-e? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy egyesület, mely az alapító okiratban megfogalmazott céljai megvalósítása során uniós tagállamban is vesz igénybe különféle szolgáltatásokat. Az egyesület közhasznú szolgáltatásait áfakörön kívüliként végzi. Az uniós tagállamban igénybe vett szolgáltatások után keletkezik-e áfafizetési kötelezettsége az egyesületnek? Köszönettel: Juhász Mária

Őstermelő áfakörből való kilépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben szeretném a segítségét kérni: áfakörös őstermelő 2019. január 1-jével ki szeretne lépni az áfakörből. Kompenzációs felár megtérítése mellett alanyi adómentességet szeretne választani. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben a meglévő tárgyi eszközökkel mi a teendő? Az áfát levonásba helyeztük. Ebben az esetben is alkalmazni kell a 60 hónapos figyelési időszakot, és vissza kell fizetni a levont áfát? Válaszát előre is köszönöm!

Gépjárműflotta-kezelő cég – üzemanyag számlázása Kérdés

Gépjárműflotta-kezelő cégnél az ügyfelek részére üzemanyagkártyát biztosítunk, szerződés szerint. Az üzemanyag-felhasználást áfával növelten kiszámlázzuk az ügyfelek részére, a bérletidíj-számlával együtt, külön tételként. Szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben az üzemanyag bejövő számlájának áfája visszaigényelhető-e?

Szolgáltatásnyújtás EU-adószámmal nem rendelkező partnernek Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Egy EU-s partnernak, egy másik színháznak nyújtottunk színházi szolgáltatást. Nincs uniós adószáma, de román adószámmal rendelkezik. Kérdésem: ilyenkor áfásan kell kiállítani a számlát vagy sem? Köszönettel: CT

Alanyi adómentes egyéni vállalkozó külföldön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes egyéni vállalkozó (kőműves, festő) Németországban, magánszemély megrendelő részére fog munkát végezni. Lesz hatóságiengedély-köteles és nem engedélyköteles munkája is, tehát mindkettőt kérem, legyen szíves kifejteni. Kell-e EU-s adószámot kiváltania? Kell-e a német adóhivatalnál regisztrálnia, és ha igen, akkor hogyan? Csak áfára? Milyen számlát fog kiállítani? A számla fog-e áfát tartalmazni, és ha igen, akkor a német mértéknek megfelelőt? A fentiek függvényében hová kell bevallani és megfizetni az áfát? Mit kell ráírni a számlára megjegyzésként? Az euróban kiállított számlára választhatja az MNB szerinti árfolyamot? Nagyon köszönöm!

Előleg áfásan, végszámla alanyi mentesen Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018-ban áfás egyéni vállalkozó decemberben előlegszámlát bocsát ki bruttó egymillió forint értékben. 2019-től alanyi adómentességet választ. A végszámlát 2019-ben hogyan kell kiállítani a még fennmaradó 4 millió forintról? Köszönettel: Ķuzma Attila

Áfás családi gazdaság – alanyi adómentesség, tárgyieszköz-arányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg áfás családi gazdaság 2019. január elsejétől alanyi adómentesség választását tervezi. 2007. évben alakult – áfásként –, a kompenzációs felárról lemondtak. Ezen időszak alatt több tárgyi eszközt szereztek be. Az áfatörvény 135. paragrafusa alapján utólagos kiigazítást kell végezni. Példa: traktorvásárlás 2015. 06. hóban, az áfája 1,5 millió forint, az eltelt hónapok száma 2018.12.31-ig 42 hónap, így összesen 450 ezer forint áfát kell visszafizetnie?! Ezt a kiigazítást évenként kell elvégezni? Először 2019 decemberében, ahol 300 ezer forint áfát kell befizetnie? Majd 2020 decemberében 150 ezer forintot? Az áfatörvény 135. §-a 10 ezer forintnak megfelelő pénzösszeget ír. Ez az összeg eszközönként és évenként értendő? Köszönöm válaszát!

Gépjármű-kereskedelem – áfa, kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! 4519 Egyéb gépjármű kiskereskedelme - ÖVTJ kóddal szeretnének katás egyéni vállalkozást alapítani. Úgy kalkulálják, hogy az eladni kivánt kocsik összes eladási ára éves szinten 12 millió forint alatt lenne, így áfamentes tevékenységként szeretnék végezni. A használt gépjárműveket külföldi magánszemélyektől vásárolnák, és belföldi magánszemélyek részére értékesítenék. Ennél a tevékenységnél (használtautó-kereskedelem) választható így a 12 millió forint alatt az áfamentesség katás egyéni vállalkozásnál? Van áfa tekintetében valami bejelenteni való?

Adott előleg követelésének engedményezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! „A” társaság termék vásárlása kapcsán előleget fizetett „B” társaság részére. Az előlegről a pénzügyi rendezés időpontjában 27 százalékos áfás számlát állított ki „B” Társaság „A” részére. „A” társaság engedményezési szerződés keretében engedményezéssel továbbadja „C” társaságnak a fizetett előleg követelését „B” hozzájárulásával. Kell-e számlát kiállítani áfatartalommal, és keletkezik-e áfafizetési kötelezettsége „A” Társaságnak, vagy elegendő az engedményezési szerződés mint könyvelési és utalási bizonylat? Válaszát előre is köszönöm.

Céges autó áfájának kezelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A https://adozona.hu/kerdesek/2018_11_28_Ceges_auto_afajanak_kezelese_utc linken elérhető kérdéshez tennék még fel további kérdést. Mi a helyzet akkor, ha a magánhasználatért 20 ezer forint havi díjat szed a társaság a munkavállalóktól? Akkor a fizetendő adót 2019-től milyen összegben kell megállapítani? Lehet a bérleti díj 50 százaléka után megállapítani? Ha igen, akkor lehet úgy kezelni, hogy a lízingdíj áfájának csak 50 százalékát vonjuk le, és nem kalkulálunk fizetendő adót (így ugyanannyi levonható áfánk keletkezik összesen, mintha a lízingdíj 100 százalékát levonnánk, és a fizetendő adó a lízingdíj 50 százaléka után állapítanánk meg)? A munkavállalók felé kibocsátott számlán szerepelnie kell a kalkulált áfának? A kalkulált áfát hogyan kell könyvelni? Válaszukat előre is köszönöm!

Kata készlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó, aki készlettel rendelkezik, átlép a katába megteheti-e, hogy a katás időszakában értékesíti a készletét, vagy van bármilyen teendője az adózási mód váltása miatt? Amikor megvásárolta az árut, költségként elszámolta,az áfát visszaigényelte. Válaszukat várva. Tisztelettel:

Üzlet értékesitésének áfa Kérdés

Egyéni vállalkozó 1999-ben vett az ÁFÉSZ-tól egy üzlethelyiséget 1 500 ezer forintért. 2015-ben felújitotta 1 797 ezer forint összegben, melyet ráaktiváltunk az épitményre, az áfáját visszaigényeltük. Most eladná az üzletet. Az értékesités adómentes, nem jelentkezett be ingatlaneladás vonatkozásában áfába. Kérdésem, hogy fenti esetben hogyan kell a visszafizetendő áfát kiszámitani a 240 hónapos megfigyelési időszakra tekintettel? Külön kell kezelni a 1999-es beszerzést és a 2015-évi felújitást? A felújitást követően újraindul a 240 hónap? A telket, amelyen az üzlet van, már korábban megvette mint magánember, 50-50 százalékban az ő és a fia nevén van. Jól gondolom-e, hogy értékesitéskor a telek értéke a magánszemély bevétele, az üzlet értéke a vállalkozás bevétele lesz? Előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felszámolás alatt kiállítandó számla

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink