Összesen több mint 43 millió forint bírságot szabott ki az MBH Bankra és az OTP Bankra az MNB

  • adozona.hu

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen több mint 43 millió forint bírságot szabott ki az MBH Bankra és az OTP Bankra, mivel azok nem teljesítették maradéktalanul a felügyelet korábbi határozataiban előírt kötelezéseket a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzés terén feltárt hiányosságok orvoslására. Az OTP Bank egyebek közt nem megfelelően végezte el az előírt visszamenőleges szűréseket, az MBH Bank belső szabályzatai pedig továbbra is hiányosak – írja honlapján az MNB.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) folyamatos felügyelése során tekintette át, hogy az MBH Bank Nyrt. (MBH Bank) és az OTP Bank Nyrt. (OTP Bank) maradéktalanul végrehajtották-e a felügyelet 2023. november 20-i, 2024. február 15-i és 2024. február 28-i határozatait. Az MNB – összesen közel 70 millió forint felügyeleti bírság kiszabása mellett – akkor többek között 2024. augusztusi határidőkkel számos intézkedésre kötelezte a hitelintézeteket azok pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzés terén feltárt hiányosságai miatt. Az MNB 2025. január 7-én közzétett határozataiban megállapította, hogy az MBH Bank és az OTP Bank nem mindenben teljesítette a felügyelet korábbi kötelezéseit.

Az OTP Bank többek között egyes, a jogszabály által előírt kötelezően megerősített eljárás alá eső ügyfélkör kapcsán (székhelyszolgáltatókhoz bejegyzett ügyfelek, illetve egyes külföldi, tartózkodási engedéllyel nem rendelkező személyek) nem teljeskörűen valósította meg a korábban előírt visszamenőleges szűréseket. Elektronikuspénz-kibocsátási tevékenysége során egy termék esetében továbbra sem teljesítette maradéktalanul a visszamenőleges szűréseket és a megfelelő monitoringot, miközben a bank által bevezetett módszertan sem felelt meg a kockázatalapú megközelítésnek. A szűrőrendszer helytelen beállítása miatt az OTP Bank belső ellenőrzése a szűrőrendszeri szcenáriók, azok módosításai, és az értékhatár beállítások vizsgálatakor nem vette figyelembe a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési szakterülete által készített, trendekre és kockázatokra vonatkozó riportokat.

Az ügyfél-átvilágítások során a megerősített eljárás alá tartozó, a pénzmosási bejelentésekben korábban már érintett ügyfelek tízmillió forintot elérő vagy meghaladó készpénzbefizetései során továbbra sem győződött meg megfelelően a pénzeszközök forrására vonatkozó információkról.

A hitelintézet a tényleges tulajdonosi nyilatkozatok és adatok megfelelőségének vizsgálatára irányuló kontrollmechanizmusokat sem az előírt határidőre és módon végezte el.

Az OTP Bank belső ellenőrzése a határozati kötelezések ellenére a készpénzbefizetésekkel kapcsolatos, az eseti ügyfelek felismerésére irányuló vizsgálatát nem az előírtaknak megfelelően folytatta le, emellett vizsgálata nem tárta fel, hogy az MNB egyik megállapítása kapcsán minden érintett munkatársának megtartotta-e a pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás megelőzése tárgyú képzéseit.

Mivel az OTP Bank több határozati kötelezésnek nem vagy nem megfelelő módon tett eleget, az ezekhez kapcsolódó, a határozatban előírt egyes belső ellenőrzések sem tudtak megfelelően megvalósulni.

A vizsgálat feltárta, hogy az MBH Bank a kötelezés ellenére a szűrésre vonatkozó belső szabályzataiban továbbra sem biztosította a bizalmi vagyonkezelő ügyfelek számláira, illetve az általuk kezelt vagyon nyilvántartására szolgáló alszámlákra vonatkozóan generálódott riasztások speciális feldolgozási szabályait, valamint megfelelő kontroll hiányában nem biztosította az azonos kockázati alapon nyugvó riasztások azonos módon történő kezelését sem. Továbbá a korábbi kötelezés ellenére sem foglalkoztatott annyi munkatársat, akik a jogszabályokban meghatározott határidőkön belül garantálják a szűrőrendszerben képződött riasztások feldolgozása során a kiszűrt ügyletek elemzését és értékelését. Ezeken túlmenően az MBH Bank a korábban megállapított határidőre nem alakított ki megfelelő szabályrendszert és gyakorlatot a pénzeszköz forrására vonatkozó információk és dokumentáció beszerzésére sem.

A feltárt hiányosságok miatt a felügyelet az MBH Bankra összesen 15 millió forint, míg az OTP Bankra 28,125 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki és kötelezte őket a hiányosságok kijavítására. A hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézetek biztonságos működését – olvasható az mnb.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Orvosi vizsgálat: valóban nem kötelező?

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Kertépítés

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Átalányadó értékhatárának átlépése

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink