adozona.hu
Megjelent az élelmiszer-infláció csökkentése érdekében szükséges intézkedésekről szóló rendelet
//adozona.hu/ukran_valsag/Megjelent_a_rendelet_az_elelmiszerinflacio__FCNZK6
Megjelent az élelmiszer-infláció csökkentése érdekében szükséges intézkedésekről szóló rendelet
Az 1/2024. kormányrendeletet a Magyar Közlöny 2024. évi 2. számában hirdették ki január 9-én.
Az új jogszabály a háborús veszélyhelyzet idejére – egyebek mellett – az alábbiakat írja elő.
A rendelet hatálya az üzletben vagy bevásárlóközpontban folytatott kereskedelmi tevékenységre terjed ki.
Ha egy adott termék esetén, a 2020. január 1. és 2023. július 1. között a gyártó által gyártottakhoz képest új, kisebb – így különösen kisebb tömegű vagy térfogatú – kiszerelési egység kerül forgalomba hozatalra, a kereskedő köteles a termék kereskedő általi forgalmazásának megkezdésétől számított 2 hónapig az érintett termék kapcsán feltüntetni a kiszerelés változására utaló és a kereskedelemért felelős miniszter által meghatározott tartalmú és formájú figyelemfelhívó tájékoztatást.
A fentieket kell alkalmazni abban az esetben is, ha az érintett termék forgalomba hozatalára 2023. július 1. és 2024. február 1. között került sor, és a terméket a kereskedő továbbra is forgalmazza.
A kereskedő nem köteles kihelyezni a fenti tájékoztatást abban az esetben, ha az új, kisebb – így különösen kisebb tömegű vagy térfogatú – kiszerelési egység gyártó általi bevezetésére a korábbi kiszerelési egységek 6 hónapon belül történő kivezetése nélkül kerül sor, és a korábbi kiszerelési egységeket a kereskedő továbbra is forgalmazza.
A kereskedő tájékoztatási kötelezettségének teljesítése érdekében magyarországi gyártás esetén a gyártó, ettől eltérő esetben az első magyarországi forgalomba hozó, valamint a nagykereskedő köteles – az érintett termék kereskedő részére történő első értékesítése alkalmával – a termék kísérő dokumentációjában vagy más módon írásban a kereskedő részére megfelelő tartalmú tájékoztatást nyújtani a termék kiszerelésének csökkenéséről és a korábbi kiszerelési egységek esetleges kivezetéséről.
Magyarországi gyártás esetén a gyártó, ettől eltérő esetben az első magyarországi forgalomba hozó, valamint a nagykereskedő a tájékoztatási kötelezettségének első alkalommal történő teljesítésével egyidejűleg köteles a kereskedő részére nyújtott tájékoztatással megegyező tartalommal tájékoztatást nyújtani a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal részére.
A rendelet alkalmazásában
kereskedő: a Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszerében „4711 – Élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem” megjelöléssel feltüntetett tevékenységet főtevékenységként folytató kereskedő, akinek a tárgyévet megelőző lezárt üzleti évben a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2. § 9. pontja szerinti kereskedelmi tevékenységből származó, konszolidált nettó árbevétele meghaladja az 1 milliárd forintot;
termék: minden kiskereskedelmi forgalomba kerülő, a 13/2008. NFGM–FVM együttes rendelet 2. § a) pontja szerinti előrecsomagolt termék, amelyet a kereskedő egy vagy több méretkategóriában egységes megjelenésű kiszerelésben forgalmaz, azzal, hogy a kiszerelési egységek számától és azok méretének változásától függetlenül az azonos árut tartalmazó kiszerelési egységek egy terméknek minősülnek;
gyártó: az a természetes vagy jogi személy, aki vagy amely terméket gyárt, vagy terméket terveztet vagy gyártat, és az adott terméket saját neve vagy védjegye alatt kis- vagy nagykereskedelemben forgalmazza.
A rendeletben meghatározott előírások teljesítésének ellenőrzésekor a kijelölt általános fogyasztóvédelmi hatóság hivatalból jár el.
A hatóság
a) a rendelet 3. § (1) bekezdése vagy a 8. § (1) bekezdése szerinti tájékoztatás hiánya esetén az érintett termékenként 1 millió forint,
b) a 3. § (4) bekezdése vagy a 8. § (2) bekezdése szerinti tájékoztatási kötelezettség megsértése esetén az érintett termékenként 1 millió forint,
c) a 3. § (5) bekezdése szerinti, Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal felé fennálló tájékoztatási kötelezettség megsértése esetén, az érintett termékenként 1 millió forint
közigazgatási bírságot szabhat ki.
A tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. év LVII. törvényt, a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvényt, a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvényt, a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvényt, a közigazgatási szabályszegések szankcióiról szóló 2017. évi CXXV. törvényt, a termékek eladási ára és egységára, a szolgáltatások díja feltüntetésének részletes szabályairól szóló 4/2009. NFGM–SZMM együttes rendeletet, valamint az előrecsomagolt termékek névleges mennyiségére vonatkozó szabályok megállapításáról és azok ellenőrzési módszereiről szóló 13/2008. NFGM–FVM együttes rendeletet az új rendeletben foglalt eltérésekkel és kiegészítésekkel kell alkalmazni.
A rendelet 2024. február 1. napján lép hatályba, a teljes jogszabályt ITT olvashatja el.
Hozzászólások (0)