Tb-kiskönyv – mutatjuk, mire jó, és mire figyeljen a munkáltató

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Mire jó a tb-kiskönyv? Mire figyeljen a munkáltató a biztosítási jogviszony létesítésekor, megszüntetésekor? Nézzük a legfontosabb tudnivalókat!

A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 74. § (1) bekezdése rögzíti, hogy a foglalkoztató a tevékenységében személyesen közreműködő biztosított személyek adatait oly módon köteles nyilvántartásba venni és erről a magánszemélynek igazolást adni, hogy abból a törvényben előírt adatok a munkavégzés (tevékenység) megkezdésétől megállapíthatók legyenek. A nyilvántartásba vétel elmulasztása miatt a foglalkoztatót az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) szerint megállapítható mulasztási bírság – a nyilvántartásba nem vett személyenként – terheli.

E nyilvántartásnak tartalmaznia kell a biztosítással járó jogviszony megnevezését, a biztosítási kötelezettség kezdetét, továbbá az igazolás átvételének elismerését.

Igazolásnak minősül a foglalkoztatási jogviszonyra irányuló szerződés, ha az a foglalkoztatás (tevékenység) megkezdésekor a foglalkoztatott részére átadásra került.

Ezzel párhuzamosan a foglalkoztatónak az Art. szabályai szerint a biztosítottat be kell jelentenie az adóhatósághoz.

A bejelentés megtörténtéről bejelentést követő napon, illetve a biztosított kérésére három munkanapon belül köteles a bejelentésről igazolást kiadni a biztosított részére, amely tartalmazza a bejelentésben közölt adatokat és a bejelentés teljesítésének időpontját.

Ám ezzel nem értek véget a biztosítási jogviszony létesítésével kapcsolatos teendők.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti a biztosítási jogviszony létesítésével és megszüntetésével kapcsolatos legfontosabb munkáltatói teendőket, továbbá azt, hogy mire jó a tb-kiskönyv.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisvállalkozói minősítés

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink