Amit az őstermelők kis mennyiségű értékesítéséről tudni érdemes

  • Lepsényi Mária adószakértő

Írásunkban összefoglaltuk, ki minősül kistermelőnek, ezen belül ki tartozik az I. és ki II. kategóriába, mi számít kis mennyiségű értékesítésnek az egyes kategóriákon belül, illetve ezek a kistermelők hova, mit, milyen mennyiségben és milyen feltételekkel értékesíthetnek.

A kis mennyiségű, helyi és marginális élelmiszer-előállítás és -értékesítés higiéniai feltételeit a 60/2023. AM rendelet (rendelet) szabályozza. A rendelet 5. § (1) bekezdésében foglaltak alapján a kistermelő kistermelői élelmiszert továbbra is csak végső fogyasztónak, illetve kiskereskedelmi és vendéglátóipari létesítménynek értékesíthet.

Olvassa el az Adózóna „Adócsomag: egyéni vállalkozókra és őstermelőkre vonatkozó várható szja-változások” és az „Ideje számolgatniuk a családi gazdaságoknak, van-e elég tagjuk” című írását! A „Kisokos átalányadózóknak – adó- és járulékfizetési kötelezettségek” című kiadvány kiadói kedvezménnyel itt vásárolható meg.

A családi gazdaságokról szóló törvény szerint kiegészítő őstermelői tevékenységnek számít a mezőgazdasági termékből történő élelmiszer előállítása mező-, erdőgazdasági tevékenységből származó termékfeldolgozás kivételével, ha az a saját gazdaságban előállított alapanyag felhasználásával történik és nem haladja meg az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott mennyiséget akár az I. vagy a II. kategória szerint. (Ha az őstermelő nem a saját gazdaságában előállított alapanyag felhasználásával készített élelmiszert értékesíti, akkor az már kiegészítő őstermelői tevékenység.)

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, ki minősül kistermelőnek, milyen kategóriákat különböztetünk meg a kistermelők között, ők hol, milyen és mennyi élelmiszert értékesíthetnek kistermelői minőségben!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Különbözeti áfa

Nagy Norbert

adószakértő

Külföldi tanulmányok

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink