NAV ellenőrzési terv: fókuszban a bizalmi vagyonkezelések

  • Kiss Péter és Laczkó Kitti, TruTax Kft.

Az alig több, mint egy évtizedes múltra visszatekintő bizalmi vagyonkezelés a kezdeti időszakot követő jogszabály-finomításokkal, valamint a deklaráltan adóhatékony konstrukciójával egyre népszerűbbé vált az elmúlt években. A bizalmi vagyonkezelésen belül is alapvetően az eseti, azaz a nem üzletszerű vagyonkezelések száma növekedett meg jelentősen, amit a 2023-as őszi, teljesen más irányba mutató jogszabály-módosítás tovább fokozott.

A jogalkotó felismerte, hogy ezzel az őszi jogszabály-módosítással drasztikusan visszavetné ezen konstrukciók alkalmazását, így rövid távon belül újabb jogszabály-módosítást hajtott végre. Ez utóbbi módosítás egyben tükrözi azt is, hogy a jogalkotónak milyen elvárásai vannak a bizalmi vagyonkezeléssel szemben annak érdekében, hogy az eredetileg megfogalmazott jogalkotói célok teljesüljenek, és ne az adóelkerülés, a rossz adózói gyakorlat valósuljon meg.

Az elmúlt hetekben erre két irányból is ráerősítettek: egyrészt megjelent egy közös NGM-NAV adózási kérdés, másrészt a NAV 2025. évi ellenőrzési terve is külön megemlíti a bizalmi vagyonkezelések ellenőrzését (a két anyag gyakorlatilag egy napon jelent meg a NAV honlapján).

Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Zűrzavar a bizalmi vagyonkezelés adózásában: törvényi rendelkezést írna felül az NGM állásfoglalása" című írását is!

A polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2014. március 15-i hatállyal vezette be a bizalmi vagyonkezelési szerződés jogintézményét a magyar jogrendszerbe. A bevezetés hivatalos jogalkotói célja a tulajdonosi pozíció és a tulajdon tárgyának hasznosításával, valamint az azzal való rendelkezéssel kapcsolatos döntéshozatal szétválasztása.

A bizalmi vagyonkezelés (bvk) alapján az egyik jogalany (a vagyonrendelő) vagyonát képező meghatározott dolgok, jogok és követelések tulajdonjogát egy másik jogalany (a vagyonkezelő) részére átengedi, aki az ily módon megkapott döntési jogosultság gyakorlásával kell, hogy a rábízott vagyont egy harmadik személy (a kedvezményezett) javára hasznosítsa.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket a többi tudnivalóért!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felújítás vagy karbantartás?

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink